Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η γυναικολόγος μου συνέστησε διακοπή του θηλασμού


Recommended Posts

Το μωρό μου θηλάζει εδώ και 6 μ. Προχθές που πήγα στην ιατρό μου λόγω πτώσης μήτρας μου είπε να κόψω το θηλασμό γιατί εμποδίζει την παραγωγή οιστρογόνων και φέρνει τ0 σώμα σε κατάσταση εμμηνόπαυσης. Εγώ δεν πολυκατάλαβα ακριβώς την εξήγηση που μου έδωσε αλλά δεν έχω σκοπό να σταματήσω προς το παρόν τον θηλασμό.

Το ερώτημά μου είναι άν έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το μωρό μου θηλάζει εδώ και 6 μ. Προχθές που πήγα στην ιατρό μου λόγω πτώσης μήτρας μου είπε να κόψω το θηλασμό γιατί εμποδίζει την παραγωγή οιστρογόνων και φέρνει τ0 σώμα σε κατάσταση εμμηνόπαυσης. Εγώ δεν πολυκατάλαβα ακριβώς την εξήγηση που μου έδωσε αλλά δεν έχω σκοπό να σταματήσω προς το παρόν τον θηλασμό.

Το ερώτημά μου είναι άν έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο.

 

Και έχουμε ακούσει και έχουμε διαβάσει του κόσμου τις ανακρίβειες ακόμη και σε μαιευτικές που διδάσκονται στο πανεπιστήμιο.

 

Λυπάμαι αλλά ο γιατρός σου είναι εντελώς απληροφόρητος και είναι προφανές ότι δεν το έχει ψάξει στοιχειωδώς.

 

Το σώμα μας είναι φτιαγμένο για να μην εκτίθεται συνεχώς στις ορμόνες του έμμηνου κύκλου. Η συνεχής έκθεση σε αυτές τις ορμόνες είναι που αυξάνει τον κίνδυνο για καρκίνο του μαστού, των ωοθηκών και πιθανός του ενδομητρίου.

 

Οι γιατροί δυστυχώς έχοντας ξεχάσει το φυσιολογικό, νομίζουν ότι φυσιολογική είναι η συνεχής επικίνδυνη έκθεση και όχι η μη φυσιολογική αμηνόρροια λόγω θηλασμού.

 

Ο συγκεκριμένος δεν διαθέτει ούτε γνώσεις ούτε κοινή ιατρική λογική :?

Link to comment
Share on other sites

Οι γυναικολογοι ειναι εντελως ασχετοι σε θεματα θηλασμου.......μη ρωτα καν........λενε τρελες ανακριβειες!!! Μια που ειχα πει πως θηλαζω ακομα μου πε μεν πως δεν επροκειτο να χω ξανα περιοδο πριν κοψω το θηλασμο (που ηταν λαθος φυσικα αφου αδιαθετησα) κι απο την αλλη μου πε οτι δεν ειναι ο θηλασμος ασφαλης αντισυλληπτικη μεθοδος!!!! Τρελλη αντιφαση!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γενικά τι γίνεται με τους γυναικολόγους. Πάντως μου έκανε εντύπωση η θέση της δικής μου γι αυτό το μοιράστηκα μαζί σας. Επίσης, της φάνηκε πολύ παράξενο που θήλαζα ακόμα. Ίσως να το είπε γιατί έχω και χαλάρωση κόλπου και ο θηλασμός πιθανώς δεν βοηθά στην κατάσταση αυτη. Δεν γνωρίζω σχετικά.

Πάντως vera έχω ξανακούσει ότι με το θηλασμό μπορείς να μείνεις έγκυος. Προσωπικά έχω περίοδο και γι αυτό προσέχω.

Αν θέλω σωστή ενημέρωση για το θηλασμό σίγουρα δε θα πάω σε γυναικολόγο αλλά σε μαία που γνωρίζουν καλύτερα.

Αυτή την στιγμή δεν με βολευει η διακοπή του θηλάσμού αφού μου φαίνεται πιο βολικός απο την προετοιμασία του μπουκαλιού. Έτσι κι αλλιώς με το καλοκαίρι ενόψει που να κουβαλάω τόσα πράγματα οπως μπουκάλια και σκόνες.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης, της φάνηκε πολύ παράξενο που θήλαζα ακόμα. Ίσως να το είπε γιατί έχω και χαλάρωση κόλπου και ο θηλασμός πιθανώς δεν βοηθά στην κατάσταση αυτη.

 

H χαλάρωση του κόλπου δεν έχει καμία σχέση με το θηλασμό. Η γυναικολόγος δεν ξέρει τι της γίνεται και λέει τη μία΄ανακρίβεια μετά την άλλη. Το να είναι άσχετη δεν πειράζει, το να αυτοσχεδιάζει και να λέει του κόσμου τις ανοησίες είναι αντιεπιστημονικό και αντιδεοντολογικό.

 

 

Πάντως vera έχω ξανακούσει ότι με το θηλασμό μπορείς να μείνεις έγκυος.

Φυσικά και μπορείς να μείνεις έγκυος, όπως μπορείς να έχεις και περίοδο. Το ότι δεν το γνωρίζουν οι περισσότεροι γυναικολόγοι και νομίζουν ότι τα δύο δεν συμβαδίζουν είναι άλλο θέμα. Οι περισσότεροι γυναικολόγοι λένε ότι αν επιστρέψει η περίοδος, σταματά ο θηλασμός, κάτι που δεν ισχύει.

 

αλλά σε μαία που γνωρίζουν καλύτερα.

Η πιθανότητες να πετύχει σχετική μαία είναι μικρότερη από 1%...

Η πιθανότητες να ακούσεις αυθαιρεσίες από τις μαίες είναι το ίδιο μεγάλη όπως και από τους γυναικολόγους. Οι μαίες είναι ο πρώτες που έρχονται σε επαφή με τις μητέρες στα μαιευτήρια, έτσι η λάθος πληροφόρηση φθάνει σε όλες τις μητέρες. Τα ποσοστά θηλασμού στην Ελλάδα το επιβεβαιώνουν (οι Φιλανδές και Σουηδές μητέρες δεν είναι καλύτερες μητέρες από εμάς, έχουν όμως καλύτερη υποστήριξη και για αυτό τα καταφέρνουν για πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα)

Link to comment
Share on other sites

Μελιτα κανε τον κοπο να ενημερωθεις ΕΣΥ οσο καλυτερα γινεται, να μαθεις οσα περισσοτερα μπορεις ωστε να εισαι σε θεση να καταλαβαινεις ποτε πεφτεις σε σχετικο με το θηλασμο ανθρωπο.......

 

Αν περιμενεις ενημερωση απο αλλους. λογω αντικειμενου καηκες......πολλοι νομιζουν οτι μπορουν να εμπιστευονται τυφλα γιατρους/μαιες/παιδιατρους κλπ.......ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!! Ακομα και ο καλυτερος στο ειδος του μπορει να ειναι λαθος σε καποια πραγματα........πρεπει να τα τσεκαρεις ολα!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια αυτο ακριβως λεω οταν μου μιλανε για τους γιατρους τους που τις οδηγουν σε αποθηλασμο με τις γνωστες συμβουλες, ενω τους μοστραρονται ως φανατικοι υπερμαχοι του θηλασμου.......

 

Πως γινεται να θηλαζει στην ελλαδα μονο ενα 4-6%? Αρα κατι δεν παει καλα........δεν μπορει να κοπτονται ολοι για το θηλασμο και να θηλαζουν τοσο λιγες γυναικες..........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Kαλησπέρα. Η κόρη μου είναι βέβαι πολύ μεγαλύτερη από 6 μήνες, είναι δέκα έξι. Σήμερα που μίλησα με τον γυναικολόγο μου γιατί έχω αρχίσει να ανησυχώ σχετικά με το πότε θα εξετάσω το στήθος μου αφού ακόμα θηλάζω, αυτός με αποπήρε λίγο.... έως πολύ... Τελικά τον ρώτησα αν αντενδεικνειται να θηλάζω ακόμα, μου είπε ότι δεν αντενδείκνειται αλλά είναι υπερβολικό και πάει προς το αφύσικο..... (!!!...), ε, και να το κόβω σιγά-σιγά. Για διάφορους λόγους δεν είχα σκοπό να αποθηλάσω ακόμα... η κόρη μου έχει κι αλλεργίες.......... πολλές αλλεργίες και το γάλα μου με εξυπηρετεί... Πολύ έχω στεναχωρεθεί... τί να κάνω; Τί λέτε; Ευχαριστώ.

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

. Τελικά τον ρώτησα αν αντενδεικνειται να θηλάζω ακόμα, μου είπε ότι δεν αντενδείκνειται αλλά είναι υπερβολικό και πάει προς το αφύσικο..... (!!!...), ε, και να το κόβω σιγά-σιγά. Για διάφορους λόγους δεν είχα σκοπό να αποθηλάσω ακόμα... η κόρη μου έχει κι αλλεργίες.......... πολλές αλλεργίες και το γάλα μου με εξυπηρετεί... Πολύ έχω στεναχωρεθεί... τί να κάνω; Τί λέτε; Ευχαριστώ.

 

 

Στεναχωριέσαι για τα δικά του ανομολόγητα απωθημένα, ε;

Επειδή διαφωνούν μαζί του 60.000 παιδίατροι - ερευνητές της Αμερικανικής Παιδιατρικής Εταιρείας, ε;

 

Πληγώθηκε ο καψερός.

 

Α filaki μου, είσαι μεγάλη ψυχή... ;)

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω κοριτσια θηλασα τον γιο μου 11 μηνες κ απο αυτους τους 11 τους 8 εξανα διαιτα λογω αλλεργιας του μωρού...εκοψα τον θηλασμο γιατι εμεινα εγκυος κ επρεπε να πάρω ορμόνες....ασχετο βεβαια που δεν το καταφεραμε να φτασουμε ως το τελος κ καναμε διακοπη λογω προβληματος...(εφταιγε η διαιτα που εκανα).τεσπα κ ειχα απο την ημερα που γεννησα κυκλο 28 ημερων/....ολο βλακεις λενε.ο γυναικολογος που με παρακολουθει τωρα μου ειπε μπραβο που θηλασα τοσο...

Link to comment
Share on other sites

Μην τους ακούς τους γιατρούς . Δεν τους αντέχω πια ,επειδή δεν σέβονται με τίποτα τις θηλάζουσες μητέρες !!! Εγώ πήρα πρόσφατα τον γυναικόλογο μου τηλέφωνο , επειδή έπαθα μαστίτιδα και αντί να μου πει τι να κάνω , καθόταν και μου την έλεγε για τον θηλασμό . << Πρέπει να σταματήσεις μου είπε με αυστηρότητα >> , εγώ πονούσα και χρειαζόμουν την ιατρική του συμβουλή και αυτός βρήκε ευκαιρία να μου κάνει κήρυγμα για τον θηλασμό :evil: . Να μην τους ενδιαφέρει τι θα κάνουμε με τα παιδιά μας . Ο ΠΟΥ για να συστήνει 2 ή 3 χρόνια θηλασμό , δεν μπορεί να μην το έχει μελετήσει και να ξέρουν καλύτερα οι γυναικολόγοι μας . Το παιδάκι σου το χρειάζεται το γαλατάκι σου , το πότε θα σταματήσετε θα το αποφασίσεις ΕΣΥ και το Παιδάκι ΣΟΥ . Αν ήμουν στη θέση σου θα το προσπερνούσα και θα αγνοούσα τα λόγια του γιατρού . Καλή συνέχεια!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας. Καλά όλα τα άλλα, αλλά τί γίνεται με την εξέταση του μαστού;;; Mε ανυσηχεί κι αυτό όσο νά 'ναι. Όσο θηλάζουμε δεν μπορούμε να εξετάσουμε το στήθος μας και νιώθω μια ανασφάλεια η αλήθεια είναι...

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Filaki υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος που πρέπει να εξετάσεις άμεσα το στήθος ; Αν θες απαντάς , μην φανώ αδιάκριτη . Φαντάζομαι πως εαν δεν υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος , τότε θα υπάρχει μια λύση για όλες εμάς που θηλάζουμε τόσο καιρό και σκοπεύουμε να θηλάσουμε για πολλή καιρό ακόμη .

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας. Καλά όλα τα άλλα, αλλά τί γίνεται με την εξέταση του μαστού;;; Mε ανυσηχεί κι αυτό όσο νά 'ναι. Όσο θηλάζουμε δεν μπορούμε να εξετάσουμε το στήθος μας και νιώθω μια ανασφάλεια η αλήθεια είναι...

 

Γειά σου χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτη από ότι κατάλαβα μιλάς

για μαστογραφία αν δεν συντρέχουν λόγοι πχ ιστορικό κληρονιμότητας

ηλικίας και άλλες ενδείξεις δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να νιώθεις

ανασφαλής/

Αν όμως συντρέχει κάποιος λόγος με κάθε επιφύλαξη νομίζω πως δεν

μπορείς να κάνεις μαστογραφία

αν δεν έχουν περάσει δύο μήνες τουλάχιστον από τον αποθηλασμό.

 

 

μέσα στο φόρουμ αναφέρουν το θέμα θηλασμός

και μαστογραφία και μπορείς να αντλήσεις από εκεί περισότερες πληροφορίες σου παραθέτω τα λινκ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25418&highlight=%EC%E1%F3%F4%EF%E3%F1%E1%F6%DF%E1

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31225&highlight=%EC%E1%F3%F4%EF%E3%F1%E1%F6%DF%E1

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά τον ρώτησα αν αντενδεικνειται να θηλάζω ακόμα, μου είπε ότι δεν αντενδείκνειται αλλά είναι υπερβολικό και πάει προς το αφύσικο..... (!!!...), ε, και να το κόβω σιγά-σιγά. Για διάφορους λόγους δεν είχα σκοπό να αποθηλάσω ακόμα... η κόρη μου έχει κι αλλεργίες.......... πολλές αλλεργίες και το γάλα μου με εξυπηρετεί... Πολύ έχω στεναχωρεθεί... τί να κάνω; Τί λέτε; Ευχαριστώ.

 

Tι να πούμε;

Το ότι δεν αναρωτήθηκε γιατί πουθενά δεν έμαθε τη φυσιολογική διάρκεια θηλασμού;

Το ότι δεν αναρωτήθηκε μήπως λέει ανοησίες και γι αυτό θα έπρεπε να τις εκφράζει πιο σεμνά;

Πρώτα πρέπει να μάθει τι είναι φυσικό και τι είναι αφύσικο και μετά να εκφράζει άποψη!

 

Να του τυπώσεις αυτό και να του το πας για να μάθει το φυσιολογικό:

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

το πιθανότερο είναι ότι δεν θα το διαβάσει γι αυτο να υπογραμμίσεις αυτό:

 

There is no upper limit to the duration of

breastfeeding and no evidence of psychologic

or developmental harm from breastfeeding

into the third year of life or longer.197

 

είναι η πρώτη παράγραφος της σελίδας 500

(όχι, το κείμενο δεν είναι τόσο μεγάλο! μόλις 5 σελίδες είναι το κείμενο και 3 οι βιβλιογραφία)

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα τα άλλα, αλλά τί γίνεται με την εξέταση του μαστού;;; Mε ανυσηχεί κι αυτό όσο νά 'ναι. Όσο θηλάζουμε δεν μπορούμε να εξετάσουμε το στήθος μας και νιώθω μια ανασφάλεια η αλήθεια είναι...

 

Μια χαρά μπορούμε!

 

Μπορείς να κάνεις μαστογραφία. Για να είναι πιο ευκρινές το αποτέλεσμα καλό είναι να θηλάσεις αμέσως πριν την μαστογραφία.

Το αποθηκευμένο γάλα δημιουργεί μη ευκρινείς περιοχές και δυσκολεύεται ο μαστολόγος να διαβάσει τη μαστογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Στεναχωριέσαι για τα δικά του ανομολόγητα απωθημένα, ε;

Επειδή διαφωνούν μαζί του 60.000 παιδίατροι - ερευνητές της Αμερικανικής Παιδιατρικής Εταιρείας, ε;

 

Πληγώθηκε ο καψερός.

 

Α filaki μου, είσαι μεγάλη ψυχή... ;)

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ότι είναι αφύσικο να θηλάζεις μεγαλύτερα παιδιά που το είπε και η παιδίατρος στην τελευταία εξέταση του παιδιού.

Ο γυναικολόγος πάλι μου είπε ότι είναι οκ και είναι προσωπικό θέμα της μητέρας και του παιδιού το πότε θα σταματήσουν.

Τελικά γιατρέ μου είμαι φυσιολογική ή αφύσικη (μην πω τίποτα άλλο);

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια μου ακόμα ένα ευχαριστώ για όλες σας. Αγλαϊα μου, σ' ευχαριστώ για την παρέμβαση σου, για μένα μετράει πολύ η γνώμη σου ως ειδικός και χάρηκα που είδα post σου. Κάτι που ξέχασα να σας πω ήταν μια κουβέντα του γιατρού ως εξής: "ταλαιπωρείς τον μαστό σου", όπως καταλαβαίνετε αγχώθηκα λίγο... γιατί λέω αν τον ταλαιπορώ τον μαστό μου τώρα που η κόρη μου είναι 16, όταν πάει 24 θα το τραυματίσω κτλ..... Δεν θέλω να αποθηλάσω ξαφνικά και βίαια μια μέρα. Θέλω να γίνει φυσικά όπως το φαϊ, το περπάτημα, το σταμάτημα της πάνας.

 

Όχι, δόξα Τω Θεώ, δεν συντρέχει λογος να κάνω καμιά μαστογραφία, ούτε έχω ιστορικό προσωπικό ή κληρονομικότητας. Μιλάω για τον ετήσιο έλεγχο που έκανα πάντα μέχρι που έμεινα έγκυος (ο οποίος έλεγχος ήταν μια ψιλάφηση από τον γιατρό κι ένας απλός υπέρηχος, ίσως γιατί έχω μεγάλο στήθος). Το ότι εξεταζα το στήθος κάθε χρόνο μέχρι να μείνω έγκυος και τώρα έχω να το εξετάσω κάτι χρόνια, ε, με τρελαίνει λίγο... Μήπως είμαι υπερβολική;... O παλιός μου γυναικολόγος μου είχε πει σχετικά ότι όσο είμαι έγκυος, και μετά, όσο θηλάζω δεν έχει ανάγκη το στήθος μου. Αλλά δυστυχώς δεν μπορώ πλέον να συμβουλευτώ τον παλιό μου γιατρό.

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

"ταλαιπωρείς τον μαστό σου", όπως καταλαβαίνετε αγχώθηκα λίγο...

 

γιατί τον ταλαιπωρείς;

 

δεν ταλαιπωρείς το μαστό, αντίθετα κάθε εξάμηνο θηλασμού μειώνει την πιθανότητα εμφάνισης καρκίνου του μαστού.

Αυτό θα έπρεπε να το ξέρει ο γιατρός.

 

Η αλήθεια είναι ότι ταλαιπωρείται ο ίδιος κάθε φορά που σε βλέπει, τον ενοχλεί που κάποια γυναίκα αμφισβητεί έμμεσα τη μητέρα του ή τη σύζυγο που δεν θήλασε τόσο... Ψάξε λίγο την προσωπική ιστορία και θα δεις ότι έτσι είναι!

 

Στις ΗΠΑ έγινε μια εκτεταμένη έρευνα για τη στάση των αντρών και γυναικών γυναικολόγων και των παιδιάτρων στο θηλασμό σε σχέση με διάφορους παράγοντες. Ο κύριος παράγοντας που τους επηρέαζε ήταν για τους άντρες η σύζυγος και η στάση που κράτησε η ίδια στο θηλασμό. Αν θήλασε τότε ο σύζυγος γιατρός υποστήριζε το θηλασμό, αν δεν θήλαζε τον απέριπτε. Οι γυναίκες υιοθετούσαν την προσωπική τους στάση και ως επαγγελματική και προσπαθούσαν να την επιβάλλουν.

 

Αλλά δυστυχώς δεν μπορώ πλέον να συμβουλευτώ τον παλιό μου γιατρό.

Αν ανησυχείς μπορείς να κάνεις μαστογραφία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά δεν είναι και όλοι οι γυναικολόγοι κατά του θηλασμού.

 

Η κόρη μου είναι 11 μηνών, θηλάζει και η περίοδός μου δεν έχει επιστρέψει ακόμα.

 

Ακούστε τι μου είπε ο γιατρός μόλις του το είπα.

 

- μπορεί να είσαι η μόνη γυναίκα σε ολόκληρο το λεκανοπαίδιο που κάνεις τόσο μεγάλο καλό στην υγεία σου !!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω θηλασα μεχρι και τους 18 μηνες και το διεκοψα γτι επρεπε να κανω μια θεραπεια που θα εβλαπτε το μωρο,παντως εκεινο το διαστημα αυτο που ακουγα απο πολλες ειναι οτι πρεπει να σταματησω τους γυρω τους ασχετους δηλ.πραγματικα νομιζω οτι τα 2 πρωτα χρονια ειναι καλο να θηλαζεις ,το μωρο μας ακομη δεν εχει παρει ουτε μια φορα αντιβιωση,τους πρωτους 6-8 μηνες ειχαμε αλλεργια στο μητρικο γαλα <πιθανη>ο παιδιατρος τοτε μου συνεστησε να διακοψω τον θηλασμο αλλα δεν το εκανα και τελικα ολα υποχωρησαν απο μονα τους.Για μενα δεν υπαρχει κανενας περιορισμος στον χρονο θηλασμου και δεν καταλαβα γιατι ταλαιπωρειται το στηθος.

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια μου ακόμα ένα ευχαριστώ για όλες σας. Αγλαϊα μου, σ' ευχαριστώ για την παρέμβαση σου, για μένα μετράει πολύ η γνώμη σου ως ειδικός και χάρηκα που είδα post σου. Κάτι που ξέχασα να σας πω ήταν μια κουβέντα του γιατρού ως εξής: "ταλαιπωρείς τον μαστό σου", όπως καταλαβαίνετε αγχώθηκα λίγο... γιατί λέω αν τον ταλαιπορώ τον μαστό μου τώρα που η κόρη μου είναι 16, όταν πάει 24 θα το τραυματίσω κτλ..... Δεν θέλω να αποθηλάσω ξαφνικά και βίαια μια μέρα. Θέλω να γίνει φυσικά όπως το φαϊ, το περπάτημα, το σταμάτημα της πάνας.

 

Όχι, δόξα Τω Θεώ, δεν συντρέχει λογος να κάνω καμιά μαστογραφία, ούτε έχω ιστορικό προσωπικό ή κληρονομικότητας. Μιλάω για τον ετήσιο έλεγχο που έκανα πάντα μέχρι που έμεινα έγκυος (ο οποίος έλεγχος ήταν μια ψιλάφηση από τον γιατρό κι ένας απλός υπέρηχος, ίσως γιατί έχω μεγάλο στήθος). Το ότι εξεταζα το στήθος κάθε χρόνο μέχρι να μείνω έγκυος και τώρα έχω να το εξετάσω κάτι χρόνια, ε, με τρελαίνει λίγο... Μήπως είμαι υπερβολική;... O παλιός μου γυναικολόγος μου είχε πει σχετικά ότι όσο είμαι έγκυος, και μετά, όσο θηλάζω δεν έχει ανάγκη το στήθος μου. Αλλά δυστυχώς δεν μπορώ πλέον να συμβουλευτώ τον παλιό μου γιατρό.

 

Kαλημέρα!! Χαίρομαι που θηλάζετε ακόμη!!! Κι εμείς το ίδιο...

 

Λέω εγώ τώρα, μήπως να αναζητούσες έναν άλλο γιατρό, που θα είναι περισσότερο καταρτισμένος σε κάποια βασικά θέματα; Είναι πολύ σημαντικό να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου και δη στο γυναικολόγο σου και με αυτά που γράφεις πως ισχυρίζεται, δε νομίζω πως μπορείς να τον εμπιστεύεσαι τελικά...:wink:

 

Πάντως, αν ανησυχείς τόσο, μπορείς να κάνεις μαστογραφία.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

τους πρωτους 6-8 μηνες ειχαμε αλλεργια στο μητρικο γαλα <πιθανη>

 

o όρος "αλλεργία στο μητρικό γάλα" δεν υφίσταται

ιατρικά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο

 

 

ο παιδιατρος τοτε μου συνεστησε να διακοψω τον θηλασμο

ο παιδίατρος που το είπε είναι εντελώς απαράδεκτος, αυτό που ασκεί δεν είναι ιατρική είναι κομπογιαννίτικο εμπόριο.:?

 

Συγχαρητήρια που τα κατάφερες παρά τις αντιξοότητες!:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...