Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ο αποκλειστικός θηλασμός είναι αποτελεσματική μέθοδος αντισύλληψης κατά 98-99.5% υπό προϋποθέσεις:

 

-Δεν πρέπει να έχει έρθει περίοδος

-Το μωρό πρέπει να είναι μέχρι 6 μηνών.

-Συχνοί θηλασμοί

-Απεριόριστη διάρκεια θηλασμών (αν θυμαμαι καλα, τουλαχιστον 65 λεπτά την ημέρα), αφήνουμε το μωρό να πιπιλίσει όσο θέλει και δεν χρησιμοποιούμε πιπίλες

 

Αποκλειστικός θηλασμός, σημαίνει να μην παρέχεται στο παιδί κανενός άλλου είδους τροφή σε υγρή ή στερεά μορφή, αλλά το παιδί να θηλάζει συχνά και χωρίς χρονικούς περιορισμούς.

 

Οι νυχτερινοί θηλασμοί αυξάνουν τις πιθανότητες γαλακτικής αμηνόρροιας.

 

Η εισαγωγή στερεών τροφών μπορεί να μειώσει τις πιθανότητες της αμηνόρροιας. Οι θηλασμοί πριν την προσφορά των στερεών γευμάτων αυξάνουν τις πιθανότητες γαλακτικής αμηνόρροιας.

 

Οι μητέρες που χρησιμοποιούν συχνά μπουκάλι ή πιπίλες αυξάνουν τις πιθανότητες για επιστροφή της περιόδου.

Για τις μητέρες που αντλούν, το ποσοστό μειώνεται περίπου κατά 5%.

 

Απότομη διακοπή κάποιων γευμάτων, μπορεί να προκαλέσει επαναφορά της περιόδου.

 

Ο μέσος χρόνος για την επιστροφή της περιόδου λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω είναι 14.5 μήνες. Πολύ σπάνια, κάποιες μητέρες έχουν ξανά περίοδο μόνο μετά τον πλήρη απογαλακτισμό.

 

Αν η περίοδος επιστρέψει νωρίς, είναι πολύ πιθανό οι κύκλοι να είναι ανωορρηκτικοί. Όταν η περίοδος επιστρέφει αργότερα, μάλλον θα συμβεί ωορρηξία χωρίς να έχει έρθει προειδοποιητική περίοδος.

 

Η γαλακτική αμηνόρροια βοηθά τη μητέρα στην πρόληψη πιθανής αναιμίας. Μειώνει τις πιθανότητες για καρκίνο. Βοηθά στο child spacing.

 

Ο θηλασμός δεν επηρεάζει τα τεστ ωορρηξίας ή εγκυμοσύνης.

 

Περισσότερες πληροφορίες:

http://www.kellymom.com/bf/normal/fertility.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Διαφημίσεις


Η γαλακτική αμηνόρροια βοηθά τη μητέρα στην πρόληψη πιθανής αναιμίας.

Πρώτη φορά στη ζωή μου έχω αιματοκρίτη 38! Λόγω στίγματος το μέγιστο που είχα ήταν 35

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα!

Έχω ανησυχήσει λίγο, αν και τώρα που διάβασα το παραπάνω, κατάλαβα! Θα ήθελα τα φώτα σας και από αυτό το τόπικ!

Έχω ένα μωράκι που κοντεύει να κλείσει τους 4 μήνες και θηλάζουμε αποκλειστικά! Ωστόσο, εδώ και καμία 10αριά μέρες έχουν αραιώσει οι βραδινοί θηλασμοί, αφού το παιδάκι δεν κουνιέται, αλλά μοιάζει να κοιμάται βαθιά συνεχόμενα, πράγμα που το θεωρούσα μεγάλο επίτευγμα! Εδώ βλέπω πως τελικά αυτό μπορεί να φέρει περίοδο, όπως μου ήρθε εμένα μόλις!

 

Αν αρχίσω ξανά τους βραδινούς, θα σταματήσει ή από εδώ και πέρα θα μου έρχεται κανονικά;

Να προσέξω τη διατροφή μου περισσότερο; Πριν ενάμισο μήνα έκανα εξετάσεις ο σίδηρος ήταν 67 και η φεριτίνη ήταν 13 (αιματοκρίτης 40,:cool:. Θα χρειαστώ συμπληρώματα;

Μου κακοφάνηκε λίγο, για να μην πω πως ανησύχησα! Λέτε θα επηρεαστεί ο θηλασμός; Και πάνω που έλεγα πως έχει στρώσει και θηλάζω κανονικά... :(

 

Τι άλλο να προσέξω;

 

Ανυπομονώ για τις απαντήσεις σας!

 

Συγχαρητήρια για τις ενέργειες που κάνετε για τη διάδοση του θηλασμού!

Link to comment
Share on other sites

Αν είμαι σε λάθος τόπικ, αλλάξτε με, απλά ενημερώστε με, γιατί στην προηγούμενη απάντησή μου δε μου έβγαλε επιλογή για παρακολούθηση μέσω mail! Για να μη σας ψάχνω δηλαδή! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια θα ήθελα κι εγώ βοήθεια...Γέννησα πριν 50 μέρες περίπου και θηλάζω αποκλειστικά. Ο γιατρός που με είδε πριν μια βδομάδα μου είπε ότι αφού συνεχίζω και δεν αραιώνω τα γεύματα είναι απίθανο να μου έρθει περίοδος. Εν τω μεταξύ στην εξέταση που μου έκανε επάνω, με πόνεσε και είχα αίμα, αλλά τις επόμενες μέρες στάματησε σχεδόν. Σήμερα όμως είχα αρκετό παραπάνω και εδώ και κάποιες μέρες έχω πόνους περίοδου, αν και στο 1/10 της έντασης που είχα προ εγκυμοσύνης...

Υπάρχει περίπτωση να μου έχει έρθει περίοδος τόσο νωρίς;;;;;!!!! Κι ενώ θηλάζω!!!! Η μικρή μου σήμερα φάνηκε να πεινάει συντομότερα, αλλά έφαγε όσο συνήθως και την έβγαλα κοιμισμένη από το στήθος...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

καλησπερα!

δεν εχει σχεση που θηλαζεις!ειναι ο οργανισμος σου!υπαρχει πηθανοτητα να εχεις περιοδο απο τοσο νωρις ναι!σε αλλες γυναικες ερχεται πιο αργα και σε αλλες αρκετα νωρις!οσο για τους πονους παρε το γυναικολογο σου να σε συμβουλεψει!αν και λογικα θα ειναι λογο περιοδου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα σε ολους! Γεννησα πριν απο 5 μηνες και ενω θηλαζω αποκλειστικα την μικρη μου η περιοδος μου ηρθε σε 6 εβδομαδες. Ο μεγαλος μου φοβος ειναι να μην ξαναμεινω εκγυος για καποιο διαστημα γιατι με φοβισε αρκετα ο γιατρος μου, οτι μετα απο μια γεννα μενεις παρα πολυ ευκολα εγκυος και δεν πρεπει γιατι εκανα καισαρικη... ειχαμε ενα <ατυχημα> με τον αντρα μου πριν 3 μερες, εσπασε το προφυλακτικο, πηρα το χαπι της επομενης ημερας αλλα εκανα μια βλακεια, το πηρα χωρις να πιω καθολου νερο... ξερετε μηπως αν αυτο επηρεαζει τη δραστικοτητα του?:-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Γεννησα πριν απο 5 μηνες και ενω θηλαζω αποκλειστικα την μικρη μου η περιοδος μου ηρθε σε 6 εβδομαδες. Ο μεγαλος μου φοβος ειναι να μην ξαναμεινω εκγυος για καποιο διαστημα γιατι με φοβισε αρκετα ο γιατρος μου, οτι μετα απο μια γεννα μενεις παρα πολυ ευκολα εγκυος και δεν πρεπει γιατι εκανα καισαρικη... ειχαμε ενα <ατυχημα> με τον αντρα μου πριν 3 μερες, εσπασε το προφυλακτικο, πηρα το χαπι της επομενης ημερας αλλα εκανα μια βλακεια, το πηρα χωρις να πιω καθολου νερο... ξερετε μηπως αν αυτο επηρεαζει τη δραστικοτητα του?:-)

 

Δεν νομίζω να εχει σχέση με το νερό η δραστικότητα του.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 2 months later...

Δεν ήξερα που να απευθυνθώ για αυτό ήρθα εδώ. Γειά σας και πάλι έχω ένα θέμα που με προβληματιζει. Έχω καθυστέρηση 6 ημέρες και δεν ξέρω τι γίνεται η προηγούμενη μου είχε έρθει 14 ημέρες αφότου είχα βρεθεί με το αγόρι μου χωρίς να κάνουμε σεξ όμως μόνο δάχτυλο κλπ.στην αρχή θεώρησα ότι είναι αυτό που λένε 14 μέρες μετά από επαφή είναι αιμορραγία της μήτρας από την εμφυτευση. (αν και το αγόρι μου όταν βρεθήκαμε οπότε τελειωνε στο χέρι του πήγαινε και πλενοταν και επλενε και το όργανο του βασικά το καθαριζε) αλλά δεν μου κράτησε μόνο 2 μέρες κράτησε 5-6 μέρες και με ένταση και ήταν περίοδος είχα πόνους κλπ κλπ.απο τότε έχω αρχίσει και παίρνω χάπια για την αλεργια μου στην άνοιξη και για κάποιο λόγο είμαι αγχωμενη! Το θέμα μου είναι γιατί έχω 6 μέρες τώρα καθυστέρηση και στην ουσία με κανένα συμπτωμα; βοηθήστε με

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...