Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαναγαλακτισμος μετα απο 2 μηνες σε μωρο 5 μηνων....


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα!! η ημεριδα στο αττικο νομιζω θα ωφελησει τη μικρη μας αφροδιτη...ειμαι σε προσπαθεια επαναγαλακτισμου, μονο 3 μερες με αποκλειστικες αντλησεις & δομπεριδονη. ειχα μονο σταγονες στον ενα μαστο οταν ξεκινησα & αισιως βγαινουν γυρω στα 5ml σε καθε αντληση. καμια κοπελια που να πηρε δομπεριδονη ή να εκανε επαναγαλακτισμο με μωρο που δεν θηλαζε πια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ω,μα να ναι καλα η Αγλαια, εχω ηδη βοηθεια απο IBCLC & γιατρο (ειμαι Αθηνα). Εγω λεω για αλλες μαμαδες που εχουν δοκιμασει κατι παρομοιο, πως τα πηγαν, λιγο κουραγιο, ξερεις τωρα...

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

στο παραπάνω λινκ θα βρεις ιστορίες επαναγαλακτισμού ακόμη και μετά από διακοπή με χάπια

 

δεν θυμάμαι αν κάποια μαμά βρήκε γιατρό για να πάρει και δομπεριδόνη.

 

Οι περισσότερες τα καταφέρνουν χωρίς τη δομπεριδόνη όμως με αυτή είναι πιο γρήγορη η διαδικασία! :)

Είσαι τυχερή που μπορείς να έχεις τέτοια στήριξη!

 

Καλό κουράγιο και καλή συνέχεια! :)

 

Αν θέλεις συνέχισε τις δημοσιεύσεις εκεί για να μπορούν να βοηθηθούν και άλλες μητέρες από την εμπειρία σου. Θα ήταν καλό να γράψεις αναλυτικά τη διαδικασία που ακολουθείς! :D

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω Αγλαια!!

 

Λοιπον παιρνω 80mg cilroton (δομπεριδονη) ημερησιως, δλδ 2x10mg 4 φορες τη μερα.Θα τα παιρνω max 3 βδομαδες και επειτα θα μειωθει σταδιακα με συσταση του γιατρου.

 

Αντλησεις κανω 8 με 12 τη μερα, καθε 2-3 ωρες, 10min αντληση, 2-3min μασαζ-χαλαρωση, 5min αντληση.Χρησιμοποιω το Symphony της Medela 2πλης αντλησης.

 

Αν εχω στις 3 βδομαδες καποιο αποτελεσμα, που η δομπεριδονη θα κανει το pic της, ολα καλα. Αλλιως, στο αλλο παιδακι οταν κανω με το καλο, θα επιμεινω περισσοτερο νωριτερα για να ειναι πιο ευκολα επιτευξιμος ο θηλασμος.

 

Βεβαια πριν ερθω σε επαφη με τη συμβουλο & το γιατρο, ειχα σοβαρους ενδοιασμους επειδη προκειται για φαρμακο και εφαγα κανα 2 μερες να διαβαζω papers για τη δομπεριδονη...

 

Αλλα οκ, ειναι μετα που ερχεται ο γιατρος και σου εμπνεει εμπιστοσυνη οταν συζητα μαζι σου ο,τι μπορει να σκεφτεσαι και σου λεει τι γινεται στην πραξη με αλλους ασθενεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα κραταω αρχειο με αντλησεις, δοσεις φαρμακου κ.τ.λ. σε exelακι... :cool::cool:

 

Εμπνευστηκα απο την Αγλαια που στην ημεριδα ειχε παρουσιασει το δικο της γραφημα απο τον επαναγαλακτισμο του παιδιου της, πραγματικα με επεισε!!! :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το SNS πιστεύω θα βοηθήσει για να καταφέρεις το μωρό να πιάσει το στήθος, γιατί έτσι θα έχει μεγαλύτερη ροή. Κι αν καταφέρεις το μωράκι να θηλάσει, θα αυξηθεί κι η παραγωγή σου πολύ πιό γρήγορα. Τι ηλικία έχει το μωράκι σου?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω χλοη!! :)

 

η μικρη μπηκε στον 6ο.εχει ξεχασει να θηλαζει.

αυτον τον καιρο που σκεφτομουν τον επαναγαλακτισμο την εβαλα χαλαρα, αλλα τιποτα, και γυμνουλα μηπως με μυρισει, αλλα τιποτα, μετα απο λιγο κλαιει γιατι θελει πια να εχει ορθιο το κεφαλι της να κοιταει γυρω γυρω, μην της φυγει καμια οξεια!! :lol:

 

το sns το βρισκω απο την klinikum?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω amaretto!! :)

 

αληθεια, ξερει καποια κοπελα αν θα βοηθουσε το sns της medela?

δεν μου εχει απαντησει ακομα στο τηλ η συμβουλος IBCLC... :roll:

 

βοηθάει πολύ!

Με αυτό μπορείς να έχεις αρκετή ώρα το μωρό στο στήθος ακόμη και αν το γάλα σου είναι ελάχιστον.

 

Το θέμα είναι να συνεργαστεί το μωρό και να μείνει στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites

η μικρη μπηκε στον 6ο.εχει ξεχασει να θηλαζει.

αυτον τον καιρο που σκεφτομουν τον επαναγαλακτισμο την εβαλα χαλαρα, αλλα τιποτα, και γυμνουλα μηπως με μυρισει, αλλα τιποτα, μετα απο λιγο κλαιει γιατι θελει πια να εχει ορθιο το κεφαλι της να κοιταει γυρω γυρω, μην της φυγει καμια οξεια!! :lol:

 

ακομη και να μη θηλάζει αυξάνεις τις πιθανότητες όσο αυξάνεις το χρόνο που είστε σε επαφή δέρμα με δέρμα.

 

όσο πιο συχνά και όσο πιο πολύ το κάνεις τόσο καλύτερα.

 

το sns το βρισκω απο την klinikum?

ναι!

Link to comment
Share on other sites

artcode συγχαρητηρια για την προσπαθεια που κανεις και καλη επιτυχια!

 

Εγω εκανα δεν εκανα επαναγαλακτισμο,αλλά αποκλειστικες αντλησεις για 13,5 μηνες περιπου!Τα εγραφα κι εγω ολα σε excel! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα και καλή συνέχεια!!! Έκανα και εγώ επαναγαλακτισμό μετά απο 20ήμερη διακοπή με χάπι. Βέβαια δεν μπόρεσα να χρησιμοποιήσω το symphony γιατί αντλήσεις έκανα μόνο στην δουλειά και ευτυχώς κατάφερνα με διάφορα κόλπα την μικρούλα το απόγευμα και το βράδυ να θηλάζει πολύ ώρα οπότε και ουσιαστικά έτσι τα κατάφερα. Πείρα για δύο εβδομάδες μαγιά μπύρας αλλά είδα ότι η μικρή δεν ενθουσιάστηκε και έτσι σταμάτησα μη τυχών και αντί για καλύτερα πάμε για χειρότερα. Είμαι πολύ περήφανη για την απόφαση μου και τόσο μα τόσο ευτυχισμένη που τα καταφέραμε που ο κόπος και η κούραση πια έχουν ξεθωριάσει στη μνήμη μου. Σου εύχομαι να τα καταφέρεις με όλη μου την καρδιά γιατί ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά δεν υπάρχουν λέξεις που να περιγράφουν τα συναισθήματα όταν το μωράκι σου θηλάζει ήρεμο στην αγκαλιά σου και εσύ ξέρεις ότι έχεις κάνει ότι περνάει από το χέρι σου να του το προσφέρεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επανέρχομαι γιατί κατά λάθος πάτησα υποβολή και δεν πρόλαβα να γράψω ότι η στήριξη που προσφέρουν οι έμπειρες μαμάδες στο forum και η Αγλαϊα για μένα ήταν καταλυτική μιας και στο σπίτι με κοίταγαν όλοι σαν ufo. Στο forum μπαίνω πια κάθε μέρα γιατί νιώθω οικειότητα και ευγνωμοσύνη και ξέρω πως θα βρω λύσεις στα δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

χα χα!!! σαν ουφο δεν λες τιποτα χριστινα!!! (ο αντρας μου δηλαδη):lol:

αλλα δε χρειαζεται να αναλυσω και πολλα πια σε αλλον γιατι κανεις δε ρωταει πια για το θηλασμο αφου το μωρο ειναι στον 6ο μηνα...

κανω αυτο που σκεφτομαι χωρις να ξερουν αλλοι τι κανω...

με τη σωστη υποστηριξη και οχι ο,τι να 'ναι... :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μπραβο ρε κοριτσακι μου πραγματικα σε συγχαιρω για το κουραγιο σου και την επιμονη σου...ευχομαι πραγματικα να θηλασεις και να ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

"Λοιπον παιρνω 80mg cilroton (δομπεριδονη) ημερησιως, δλδ 2x10mg 4 φορες τη μερα.Θα τα παιρνω max 3 βδομαδες και επειτα θα μειωθει σταδιακα με συσταση του γιατρου."

Artcode, επειδή με ενέπνευσες και θέλω να σε μιμηθώ-μιάς και οι τριγωνέλλες, η μαγιά μπύρας, η τσουκνίδα και τα θήλαστρα δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα- θα μου πεις μετά από αυτό το διάστημα πώς γίνεται η μείωση?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Σ'ευχαριστω Αγλαια!!

 

Λοιπον παιρνω 80mg cilroton (δομπεριδονη) ημερησιως, δλδ 2x10mg 4 φορες τη μερα.Θα τα παιρνω max 3 βδομαδες και επειτα θα μειωθει σταδιακα με συσταση του γιατρου.

 

Αντλησεις κανω 8 με 12 τη μερα, καθε 2-3 ωρες, 10min αντληση, 2-3min μασαζ-χαλαρωση, 5min αντληση.Χρησιμοποιω το Symphony της Medela 2πλης αντλησης.

 

Αν εχω στις 3 βδομαδες καποιο αποτελεσμα, που η δομπεριδονη θα κανει το pic της, ολα καλα. Αλλιως, στο αλλο παιδακι οταν κανω με το καλο, θα επιμεινω περισσοτερο νωριτερα για να ειναι πιο ευκολα επιτευξιμος ο θηλασμος.

 

Βεβαια πριν ερθω σε επαφη με τη συμβουλο & το γιατρο, ειχα σοβαρους ενδοιασμους επειδη προκειται για φαρμακο και εφαγα κανα 2 μερες να διαβαζω papers για τη δομπεριδονη...

 

Αλλα οκ, ειναι μετα που ερχεται ο γιατρος και σου εμπνεει εμπιστοσυνη οταν συζητα μαζι σου ο,τι μπορει να σκεφτεσαι και σου λεει τι γινεται στην πραξη με αλλους ασθενεις.

 

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 15 ΗΜΕΡΩΝ , ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΓΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ, ΚΑΝΩ 8 ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ ΜΑΧΙΜΟΥΜ 45ΜΛ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΣΤΗΘΗ, ΠΗΡΑ ΚΑΙΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΩ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

θελω να ρωτησω και εγω κατι με τη σειρα μου.θηλαζα αποκλειστικα για 3,5 μηνες και πριν απο 20 μερες ξεκινησα ξενο γαλα γιατι ο μικρος ειχε τελικα δυσανεξια στη λακτοζη.αυτες τις 20 μερες λοιπον αντλω μια φορα την ημερα γαλα και το αποθηκευω στην καταψηξη,εχει μειωθει βεβαια πολυ η παραγωγη...σκεφτομαι το εξης λοιπον τωρα.αυτη τη μια φορα να ταιζω τον μικρο απο το στηθος μου.μπορω;η κανω ανοησιες;θα τον πειραξει πολυ παλι η λακτοζη ή επειδη θα ειναι μονο ενα γευμα δεν θα υπαρξει προβλημα;μηπως μπερδεψω τον οργανισμο μου;

ξερει καμια να μου πει;;;;;;;;

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα σου ειπαν οτι τον πειραζει η λακτοζη του μητρικου γαλακτος και γι'αυτο ξεκινησες ξενο;;;:shock:

 

αν σου ειπαν κατι τετοιο ειναι ενα τεραστιο, σκανδαλωδες ψεμα.....το μονο που θα μπορουσε να πειραξει το μωρο ειναι η δικη σου καταναλωση γαλακτοκομικων ή τροφων που του δημιουργουν προβληματα, πρασινα κακα, εκζεμα, εμετους......η λυση σε αυτο ειναι η συνεχιση του θηλασμου κανονικα κ η αφαιρεση αυτων των τροφων απο το δικο σου διαιτολογιο....

 

επισης ..πως εννοεις οτι θα μπερδεψεις τον οργανισμο σου;

Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω και εγω κατι με τη σειρα μου.θηλαζα αποκλειστικα για 3,5 μηνες και πριν απο 20 μερες ξεκινησα ξενο γαλα γιατι ο μικρος ειχε τελικα δυσανεξια στη λακτοζη.αυτες τις 20 μερες λοιπον αντλω μια φορα την ημερα γαλα και το αποθηκευω στην καταψηξη,εχει μειωθει βεβαια πολυ η παραγωγη...σκεφτομαι το εξης λοιπον τωρα.αυτη τη μια φορα να ταιζω τον μικρο απο το στηθος μου.μπορω;η κανω ανοησιες;θα τον πειραξει πολυ παλι η λακτοζη ή επειδη θα ειναι μονο ενα γευμα δεν θα υπαρξει προβλημα;μηπως μπερδεψω τον οργανισμο μου;

ξερει καμια να μου πει;;;;;;;;

 

Πως διαπιστώσανε ξαφνικά μετά από 3,5 μήνες δυσανεξια στη λακτόζη; Πες μας τι εγινε;

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

at alikaki83 :

laurie anderson 6942010752 ειναι συμβουλος θηλασμου IBCLC και συστεγαζεται με τον αντρα της ο οποιος ειναι ενδοκρινολογος και μπορει να σε βοηθησει με τη χρηση του φαρμακου. αν δεν το σηκωσει οταν την καλεσεις σε καλει εκεινη πισω (μιλαει ελληνικα).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...