Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς να της εξηγήσω ότι θα αποθηλάσουμε;


Recommended Posts

Λοιπόν, να πως έχουν τα πράγματα.

Η Λήδα είναι είκοσι μηνών. Εγώ είχα δυο εγκυμοσύνες που δεν προχώρησαν μια βιοχημική τον Αύγουστο και μια μερική μύλη τον Οκτώβρη. Όπως πολλές από σας ξέρετε έχω ένα περιορισμό, δε μπορώ να δοκιμάσω να μείνω έγκυος μέχρι το καλοκαίρι. Επειδή οι εγκυμοσύνες αυτές ήταν πολύ ψυχοφθόρες, και ούτως ή άλλως θα έχω ένα άγχος δε θέλω να προσθέσω και το άγχος μην τυχόν προκαλέσω συσπάσεις με το θηλασμό. Αρα το καλοκαίρι θέλω η Λήδα να έχει αποθηλάσει.

 

Το ερώτημα είναι: Αφού είναι σε ηλικία που καταλαβαίνει πολλά πράγματα, δε θα πρέπει να της εξηγήσω γιατί θα σταματήσει να θηλάζει; Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος; Πως μπορεί να το κατανοήσει αλλά να μη νοιώθει ότι την απορρίπτω....Σκέφτομαι διάφορα αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις......

 

 

Ευχαριστώώώώώ.

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μηπως να της δώσεις milko???

Αστειευομαι :D

Νομιζω οτι αν της πεις οτι η μανουλα για να κανει αλλο παιδακι πρεπει να αρχισει το αλλο γαλα θα το καταλαβει....τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Α λα desperate housewives;;; :D

 

Κοίτα αυτό με το άλλο παιδάκι το σκέφτηκα αλλά μου φαίνεται ότι θα το δει λίγο ανταγωνιστικά (άσχετα που αυτό το άλλο παιδάκι δεν υπάρχει ακόμα!). Δηλαδή ''και ποιό είναι αυτό το παιδάκι και γιατί πρέπει εγώ να σταματήσω για χάρη του;;;''. Λέω μήπως πρέπει να γίνει κάπως σαν μια συμφωνία μεταξύ μας.....

 

 

Μήπως το σκέφτομαι πιο πολύ απ'ότι πρέπει;;;

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

α ρε μιλτο δυσκολα τα πραγματα :lol: ας αφησουμε τα αστεια ομως!!αυτο με την συμφωνια ειναι καλη ιδεα!π.χ οτι θα παμε στις κουνιες αυριο αν δεν πιεις γαλατακι σημερα απο τη μαμα? :lol: ειναι σωστος ομως αυτος ο τροπος? :roll: ο ανταγωνισμος παντως πιστευω οτι θα ειναι ασχημο για το παιδι :roll:

.png40145a8546f30db01.gif
Link to comment
Share on other sites

Μυρτούλι,

 

δεν ξέρω να σε συμβουλέψω, θα σου πώ εγώ τι κάνω..

Δεν θα ήθελα να δημιουργήσει στο μυαλό του ότι χάνει το γάλα εξαιτίας του μωρού... (δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να το δημιουργήσει αυτό στο μυαλό του, αλλά δεν θα μου άρεσε..)

 

Έτσι λοιπόν αποφάσισα να κόψω τους ημερήσιους θηλασμούς... Μια μέρα πρίν άρχισα σε όποια στιγμή τον έβλεπα ξεκούραστο και ευδιάθετο να του λέω ότι από αύριο γαλατάκι μόνο το βράδυ πριν το νάνι... όχι τη μέρα...

Και το τήρησα την επόμενη μέρα, προσπαθώντας να του τραβήξω το ενδιαφέρον αλλου εκείνη την ώρα. Έκλαψε δεν μπορώ να πω... Αλλά ήταν στην αγκαλιά μου και μετά από λίγο ξεχάστηκε με κάτι.Μετά πάλι ζήτησε κοκ.... Και τώρα 10 μέρες μετά το ζητάει αλλά χωρίς επιμονή, σαν να με δοκιμάζει...

Βέβαια εσένα το ερώτημά σου είναι αν πρέπει να της εξηγήσεις και να την προετοιμάσεις... Ή προετοιμασία είναι απαραίτητη (να ξέρει τι θα επακολουθήσει) αλλά κοντά στον καιρό που είσαι αποφασισμένη να αρχίσεις τον αποθηλασμό. Ο πραγματικός λόγος νομίζω ότι δεν θα βοηθήσει...

 

Πάντως θα ήταν ωραίο να υπάρχει αντίστοιχη υποστήριξη (βιβλία κτλ..) για αποθηλασμό όπως και για το ξεκίνημα του θηλασμού... Έίναι πολύ πιο δύσκολος ο αποθηλασμός!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Πάντως θα ήταν ωραίο να υπάρχει αντίστοιχη υποστήριξη (βιβλία κτλ..) για αποθηλασμό όπως και για το ξεκίνημα του θηλασμού... Έίναι πολύ πιο δύσκολος ο αποθηλασμός!

Στα βιβλία της Πατσούρου υπάρχουν τα αντίστοιχα κεφαλαια! :wink:

Το ίδιο και στα βιβλία της LLL! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μου ζητάει το μεσημέρι που γυρίζω απ'τη δουλειά, το πρωί εννοείται το πρώτο πράγμα που λέει είναι ''γα!'', και το βράδυ την ώρα που την ντύνω μετά το μπάνιο. Αυτές είναι οι στάνταρ φορές που θηλάζουμε....Τώρα, αν την έχω αγκαλιά πολύ πιθανόν να μου πει ''γα'' σε στυλ ''μια και είμαστε εδώ δε ρίχνουμε και μια ρουφηξιά'' αλλά συνήθως της αποσπώ την προσοχή και δε θηλάζει.....

 

 

Βασικά δε θέλω να το πολυφιλοσοφήσω, απλώς όταν έρθει η στιγμή θέλω να της πω μια ατάκα ''δε θα θηλάζουμε από εδώ και περα γιατί......'' που θα είναι αρκετά πειστική και θα της δημιουργήσει τα λιγότερα δυνατά προβλήματα...Το ''δεν έχει άλλο γάλα'' είναι ψέμα, το ''η μαμά θέλει να κάνει κι αλλο παιδάκι'' που φαίνεται, όπως είπα ότι θα φέρει ζήλεια, το ''μεγάλωσες'' δε νομίζω ότι το αντιλαμβάνεται, χώρια ότι πολλές φορές της λέμε ότι αυτό δε γίνεται γιατί είσαι μικρή......''η μαμά θέλει να σταματήσει'' είναι καρααπόρριψη''

 

Ουφφφφφφφ, ας ήμουν η γιαγιά μου, να τα έκανα όλα χωρίς να το πολυσκέφτομαι...........

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι μπορείς να αρχίσεις από τον πρωινό αποθηλασμό..φαίνεται πιο εύκολος αν εμπλακεί ο σούπερμαν. Η μέρα μόλις αρχίζει και υπάρχει μεγαλύτερη ευκολία στο να ξεχαστεί με κάτι άλλο.

 

Της δίνεις ξένο γάλα έτσι? αν ξυπνάς πρώτη και της φτιάξεις φρέσκο γάλα, οπότε αν σου πει "γα" απλά να της δώσεις το κυπελλάκι, πώς θα της φανεί, πιστεύεις?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία άρχισε να πίνει φρέσκο γάλα...Μάλλον ο πρωινός θα είναι ο τελευταίος που θα κόψουμε....Το βράδυ, ειδικά αν έχει φάει κάμποσο, θηλάζει για τα μάτια του κόσμου!!! Είναι λίγο ανάποδο το παιδάκι μου!!!

 

Ναι, αυτό που λες μάλλον θα δουλέψει γιατί μερικές φορές το έχουμε κάνει κατά τη διάρκεια της μέρας, λέει ''γα'' και της δίνουμε ''γα'' από το ψυγείο (μας κοιτάει λίγο σαν να είμαστε καθυστερημένοι αλλά τελικά το πίνει!)

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

(μας κοιτάει λίγο σαν να είμαστε καθυστερημένοι αλλά τελικά το πίνει!)
:lol: :lol: :lol: :lol:

 

αφού τρώει καλά το βράδυ και δε πολυθηλάζει, αρχίστε από εκεί!!

κάτι μου λέει οτι η δυσκολία θα είναι στο θηλασμό επανασύνδεσης ίσως...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του Μίλτου είναι τι εξήγηση θα δώσει που να φανεί πειστική στη Λήδα...

 

Πραγματικά δεν ξέρω, εγώ απλά λέω δεν θα πιεις γαλατάκι (ίσως δεν είμαι τόσο δημοκρατική εεε?)

 

ίσως δεν χρειάζεται εξήγηση απλά έλα να κάνουμε αυτό, ή το άλλο!

 

ή να δοκιμάσουμε αυτό το καινούργιο ΓΑΛΑ? Από το ποτήρι?

 

Έτσι σα γιορτή (όπως έχει πει η Bon bon κάπου)

 

Στα βιβλία της Πατσούρου υπάρχουν τα αντίστοιχα κεφαλαια!

Το ίδιο και στα βιβλία της LLL!

 

Το ξέρω ότι υπάρχουν βιβλία απλά όταν τα διαβάζεις φαίνονται πιο εύκολα απ' ότι είναι..... Ίσως γιατί το συναισθηματικό βάρος είναι μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites

αχ ναι κι εμένα μου αρέσει η ιδέα της γιορτής!!! να της πάρετε φουτουριστικό ποτήρι, με τρελό καλαμάκι, να βάλετε καμιά ομπρελίτσα, καμιά φράουλα/μπανάνα στο χείλος του ποτηριού..... τέλεια, τέλεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ, καλό ακούγεται, να γίνει τουλάχιστον πιο ευχάριστο.....

 

 

(τις μπουρμπουλήθρες τις έχουμε ανακαλύψει!!!!)

 

 

...ίσως δεν χρειάζεται εξήγηση απλά έλα να κάνουμε αυτό, ή το άλλο!

 

Όσο γιαυτό, δεν έχεις άδικο......

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aαχ Mυρτουλι...Και εγώ τις ίδιες σκέψεις έχω και νομίζω είμαι η τελευταία που μπορώ να βοηθήσω αλλά η πρώτη που θα βοηθηθώ... από τις συμβουλές των κοριτσιών...

 

Να εκμεταλλευτώ τον χώρο και να πω και εγώ το χρονικό μας... Η Άννα θηλάζει περίπου τα ίδια πρωί (πάρα πολύ και εμένα) απόγευμα που γυρίζω και βράδυ. Την νύχτα πλέον καμιά φορά, όχι τόσο συχνά όσο στο παρελθόν πάντως. Και εγώ θέλω να αποθηλάσω μέχρι το καλοκαίρι. Η ιδιαιτερότητα είναι ότι εμένα πίνει μια χαρά γάλα από το ποτήρι ή μπιμπερό (ο μπαμπάς της για να την κοιμήσει πιο εύκολα όταν εφημερεύω..) αλλά το γάλα της μαμάς είναι άλλο. Τις προάλλες την ρώτησα αν προτιμάει το γάλα της μαμάς ή το γάλα του μπαμπά (του ψυγείου :lol: ). Λοιπόν την πρώτη φορά μου είπε του μπαμπά! Την επόμενη μέρα την ξαναρώτησα και μου έδειξε (ενώ θηλάζε) το στήθος μου... Άρα δεν έβγαλα άκρη :roll:

Επίσης τον τελευταίο καιρό κοιμάται όχι πάνω στο στήθος. Απλά όταν θέλει να θηλάσει και δεν την αφήνω γίνεται το έλα να δεις.

 

Άλλο θέμα είναι και οι αρρώστιες... Όταν τρέχει η μύτη της θέλει να θηλάζει σαν νεογέννητο. Οπότε όσα βήματα προς αποθηλασμό κάνουμε άλλα τόσα κάνουμε και προς τα πίσω όταν αρρωσταίνει. Της έχω πει πολλες φορές ότι σε λίγο καιρό επειδή έχει μεγαλώσει θα σταματήσει να πίνει το γάλα της μαμάς και θα πίνει μόνο το γάλα του μπαμπά αλλά δεν είδα έστω μία συγκατάβαση...

Έχω σκεφτεί διάφορα σενάρια ακόμα και αρκετά μπρουτάλ (στυλ να πάει μία εβδομάδα στην γιαγιά το καλοκαίρι) για να το κόψουμε. Επίσης να την κοιμίζει ο Μικ (ο οποίος δεν έχει ιδιαίτερα μεγάλη διάθεση για αυτό και επίσης αν με βλέπει μες το σπίτι και δεν πάω εγώ μαζί της να την κοιμίσω θα έχουμε τρελά σκηνικά ολονύχτια υποψιάζομαι..)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε άλλα, μπορείς να μειώνεις τη διάρκεια των θηλασμών στους οποίους υποκύπτεις. Ή να κάνεις το αντίθετο από αυτό που κάνουμε για τα distractible μωρά: Άνοιξε τηλεόραση, βάλε μουσική, χτύπα παλαμάκια, κάνε την να γελάσει, ρώτα την διάφορα πράγματα, γαργάλα την τρυφερά, πάρε στα χέρια σου κάτι που ξέρεις ότι θα την αποσπάσει, μίλα με τον μπαμπά χειρονομώντας, μίλα δυνατά στο τηλέφωνο: όλα αυτά με μαλακό τρόπο την απομακρύνουν "οικειοθελώς" από το στήθος. Εκεί μπορούν και οι μπαμπάδες να κάνουν κανονικά τον καραγκιόζη, ώστε να τραβήξουν την προσοχή, να προτείνουν βόλτα, φαγητό κτλ. Παίζει και η ατάκα "άντε μωρό μου, φτάνει τόσο, η μαμά κουράστηκε, αύριο πάλι".

 

Τώρα που καλυτερεύει ο καιρός, μπορείτε να παίρνετε τους δρόμους και τα κλασικά επιχειρήματα "όταν πάμε σπίτι μας", "το βράδυ στο κρεβάτι μας" κτλ

 

Για το θηλασμό επανασύνδεσης, μου φαίνεται καλή ιδέα

- να την ταΐζουν/ποτίζουν αμέσως πριν επιστρέψεις

- να ανοίγουν μαζί της έναν ενδιαφέρον παιχνίδι, ώστε να έχει έναν πειρασμό, για να μην κάτσει να θηλάσει

- να κουβαλάς εσύ πραγματάκια πχ τυπωμένες ζωγραφιές για να χρωματίσετε, ώστε να μην στρέφεται αμέσως το ενδιαφέρον στο θηλασμό

- και όσο κι αν φαίνεται αστείο, προσπάθησε να τρως κάτι και να πηγαίνεις τουαλέττα πριν φύγεις από τη δουλειά και να βγάζεις το πανωφόρι πριν μπεις στο σπίτι. Το γδύσιμο είναι προκλητικό, τελεία! Και δίνει χρόνο να σκεφτεί το παιδί! Ενώ αν μπουκάρεις λέγοντας ενθουσιασμένα "κοίτα τι έφερε η μαμά να ζωγραφίσουμε", την παίρνεις "από τα μούτρα".

 

Αν μείνετε με έναν-δυο σύντομους θηλασμούς, το πάρτυ μπορεί να είναι καλή ιδέα αλλά έχω διαβάσει για παιδιά που έκαναν το πάρτυ τους και πάλι ξαναζήτησαν.

 

Για μένα το να ανακοινώσεις απόφαση αποθηλασμού είναι λίγο ριψοκίνδυνο, γιατί μπορεί να επιμείνει περισσότερο, αν καταλάβει ότι αρνείσαι. Αλλά πάλι εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία της.

Από την άλλη, και για σένα το να θέσεις ένα απόλυτο όριο ίσως να είναι ψυχοφθόρο, γιατί αν κάνετε πισωγυρίσματα όπου θα είναι πολύ απαιτητική (πχ λόγω ιώσεων, δοντιών κτλ), θα εκνευρίζεσαι με την κατάσταση. Σε καμιά περίπτωση δεν το συνδυάζεις με νέο παιδάκι ή με κάτι που να έχει σχέση με επιβράβευση. Δεν είναι προνόμιο που το στερείς, όταν δεν έχει την επιθυμητή συμπεριφορά.

 

Νομίζω ότι δεν πρέπει να σκέφτεσαι τον αποθηλασμό αλλά μικρούς στόχους:

- πρώτα να συντομεύσεις τους πιο "ασήμαντους" θηλασμούς

- μετά να καταργήσεις τους σύντομους θηλασμούς

- να κάνεις μετά το ίδιο για τους υπόλοιπους

Γενικά, να έρθει ο αποθηλασμός σαν κάτι πολύ σταδιακό και φυσικό τόσο για σένα, όσο και για το παιδί, νομίζω ότι μέχρι το καλοκαίρι έχετε χρόνο.

 

Κάπως έτσι το έχω εγώ στο μυαλό μου για εμάς, αν το επιδιώξουμε. Προς το παρόν ακολουθώ τις αυθόρμητες τάσεις της, χωρίς να ενθαρρύνω ιδιαίτερα τους έξτρα θηλασμούς, εκτός αν υπάρχει λόγος.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

αμαρέτι είσαι φοβερή πάντως!

Αυτό με το να φάει πριν μπω στο σπίτι πιάνει αλλά για κανένα μισάωρο. Βασικά μέχρι να κάτσω. Επίσης το να την πάρω από τα μούτρα με κάτι άλλο. Το καλύτερο είναι να την παρει ο μπαμπάς για βόλτα, να γυρίσουν κατά τις 19.30 και να παίξουμε ελάχιστα τρέχοντας (!) και μετά να την χώσω στο μπάνιο οπότε ξεχνάμε το απογευματινό. Αυτό πιάνει αλλά είναι δύσκολο να γίνεται καθημερινά. Τώρα που φτιάχνει ο καιρός ίσω το προσπαθήσουμε πιο εντατικά.

 

Μυρτώ τι λες να δίνουν ραντεβού ο σούπερμαν με τον γκρινιάρη κι εμείς να πηγαίνουμε για καφέ;;;; :lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να διορθώθηκε ο σερβερ και να μην έχουμε πάλι πολλαπλά μηνύματα...

 

Εγώ τη βδομάδα προσαρμογής που έκοψα ουσιαστικά τον θηλασμό επανασύνδεσης, με το που έμπαινα σπιτι τον έπαιρνα αμέσως και χωρίς να πορλάβει πολλά πολλά πηγαίναμε βόλτα. Αν βέβαια η βόλτα ήταν σε άλλο σπίτι δεν γλίτωνα τις επιθέσεις... Στην αρχή ντωμεταξύ δεν βοηθάει και η αγκαλιά γιατί μυρίζονται, τραβάνε μπλούζες και δεν συγκρατιούνται! Από την άλλο η αγκαλιά είναι βάλσαμο... Εμείς τώρα περνάμε πολύ ώρα αγκαλιά με φιλιά (και μερικά δαγκώματα από την έξαψη...) και χάδια... Είναι η αντικατάσταση του θηλασμού νομίζω... Και είναι τρομερό γιατί τώρα καταλαβαίνεις τι τους προσφέρει!

 

Πάντως το γδύσιμο που λέει η αμαρέττο είναι αλήθεια! Προκαλεί!

 

Ε΄μένα πάντως με βοήθησε το ότι το πήρα απόφαση. Αν το πιστεψει η μαμά βρίσκει τον τρόπο να το μεταδώσει και στο παιδί.

 

Το δικό μου θέμα είναι πώς θα βάλω το άλλο γάλα ως γεύμα όταν κόψω το βραδινό και πρωινό. Τώρα το πίνει το γάλα καμιά 100μλ σύνολο όποτε το θυμάμαι και το δίνω και το λιβανίζει...

Link to comment
Share on other sites

Έχω και άλλα να πω.

 

Φελινάκι, η 1 βδομάδα στη γιαγιά το καλοκαίρι πέρασε και από το δικό μου μυαλό, νομίζω ότι απλά μόλις σε ξαναδεί το πρώτο πράγμα που θα ζητήσει θα είναι αυτό.

Πάντως οι μπαμπάδες μπορεί να βοηθήσουν αλλά εγώ (ως μαζόχα) ήθελα να το κάνω κυρίως εγώ γιατί με εμένα έχει αυτό το θέμα και δεν θα μπορεί πάντα κάποιος άλλος να τον αναλαμβάνει (αν και θα ήταν πολύ πιο ξεκούραστο).

Και πιστεύω πώς βοηθούν και οι ξεκάθαρες και σταθερές απόψεις... το πισογυρίσματα (που δεν οφείλονται σε αρρώστιες κτλ) απλά τα μπερδεύουν..

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τωρα αρχισαμε να πινουμε φρεσκο γαλατακι........

 

Το θεμα ειναι οτι συνηθως δε θηλαζει πολυ κατα τη διαρκεια της μερας αλλα δεν κοιμαται χωρις το στηθος και θηλαζει παρα πολυ τελευταια τις νυχτες...με ξεζουμιζει λεμε......πως τον πειθεις να μη θηλαζει την νυχτα συνεχεια? Εδω λεω καλα που θηλαζει και κοιμαται αλλιως θελει να σηκωθουμε να παιξουμε..... :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τις συμβουλές σας.....Αμαρέτο, θα το σκεφτώ αυτό που λες.....εννοώ το αν θα πρεπει να το ανακοινώσω ή όχι...πάντως με βοηθάνε πολύ όλα αυτά που μου είπες.

 

Μυρτώ τι λες να δίνουν ραντεβού ο σούπερμαν με τον γκρινιάρη κι εμείς να πηγαίνουμε για καφέ;;;; :lol:

 

Νομίζω ότι αυτό είναι η καλύτερη ιδέα!

 

Ε΄μένα πάντως με βοήθησε το ότι το πήρα απόφαση. Αν το πιστεψει η μαμά βρίσκει τον τρόπο να το μεταδώσει και στο παιδί.

 

 

Ναι, φαντάζομαι ότι και αυτό είναι σημαντικό. Μάλλον κι εγώ όταν την πάρω οριστικά την απόφαση θα μου φαίνεται λιγότερο βουνό.....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Μυρτώ τι λες να δίνουν ραντεβού ο σούπερμαν με τον γκρινιάρη κι εμείς να πηγαίνουμε για καφέ;;;; :lol:

 

Νομίζω ότι αυτό είναι η καλύτερη ιδέα!

Και δεν το συζητώ ότι θα έχουμε και την ΤΕΛΕΙΑ δικαιολογία!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τις συμβουλές σας.....Αμαρέτο, θα το σκεφτώ αυτό που λες.....εννοώ το αν θα πρεπει να το ανακοινώσω ή όχι...πάντως με βοηθάνε πολύ όλα αυτά που μου είπες.

 

Μυρτούλι, κι εγώ πιστεύω πως δεν έχει νόημα να το ανακοινώσεις. Αφού έτσι κι αλλιώς θα γίνει σταδιακά, γεύμα το γεύμα. Αν το ανακοινώσεις αρχικά, ίσως δημιουργήσεις άγχος στο παιδί και εντείνει τους θηλασμούς. Αν το ανακοινώσεις προς το τέλος... δεν ξέρω, πάλι μου φαίνεται πως δεν έχει νόημα.

Το θέμα είναι να το ξέρεις εσύ ότι μέχρι τότε θέλεις να έχεις αποθηλάσει, όχι το παιδί!

Ξεκινάς από τώρα σιγά σιγά όπως σου είπανε τα κορίτσια. Πιστεύω πως όταν μείνετε με 1 θηλασμό μόνο και αρχίσεις να μειώνεις και αυτόν σε διάρκεια και σιγά σιγά δεν γίνεται κάθε μέρα, κάποια στιγμή θα σταματήσει να το ζητάει από μόνη της, θα αντικαταστήσει την επαφή με αγκαλιές όπως λέει η Ελένη.

Εγώ τη μόνη εμπειρία που έχω είναι από τον 2ο γιο μου (γιατί οι άλλοι έπαιρναν και συμπλήρωμα, οπότε δεν υπήρχε θέμα). Σ΄ αυτόν λοιπόν όταν αποφάσισα να αποθηλάσω, αρχικά ξεκίνησα από ένα γεύμα και έδινα μόνο μερικές γουλιές, ώστε να συνηθίσει τη γεύση, γιατί αρχικά δεν το δεχόταν καθόλου. Μετά, πάρα πολύ σταδιακά αντικατέστησα το γεύμα αυτό και σιγά σιγά και τα υπόλοιπα. Τελευταία άφησα τα νυχτερινά. Βέβαια εμένα τότε ήταν πολύ μικρός, 9 μηνών και δεν μπορούσε να διεκδικήσει αυτό που ήθελε όσο μπορεί η Λήδα, όμως είδα πως από ένα σημείο και μετά, δεν είχε την αντίδραση που είχε στην αρχή. Έχει βέβαια μεγάλη διαφορά η ηλικία...

Νομίζω πως δεν χρειάζεται κάποιου είδους εξήγηση ή dead line στο παιδί, απλά να της δίνεις με αγκαλιές και δραστηριότητες τη σιγουριά ότι έχει την αγάπη σου, γιατί μέχρι τώρα αυτό της το έδειχνε ο θηλασμός.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία με τον πιο ανώδυνο τρόπο!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς σε διαδικασία αποθηλασμού είμαστε... κατα τη διάρκεια της ημέρας δεν θηλάζουμε πλεον καθόλου. Το βράδυ όμως τα δίνουμε όλα! Άμα τύχει να λείπω την ώρα που θα πέσει για ύπνο και είναι ο Γιώργος εδώ μπορεί να πιει ξένο γάλα, αν είμαι εδώ όμως δεν παίζει.

Χθες για πρώτη φορά ήπιε από μένα γάλα φρέσκο και μάλιστα τρελές ποσότητες, ίσως γιατί είχε πυρετό. Τώρα που έπεσε για ύπνο πάλι στήθος ήθελε... Τσάμπα χάρηκα ότι θα αποθήλαζε έτσι απλά και ανώδυνα :?

Πάντως και για μένα η λύση είναι η αργή αντικατάσταση θηλασμών και βοήθεια απ'τον αντρικό πλυθησμό...

Μμμμμ ωραία τα λέω στην πράξη να δω τι θα φτιάξουμε! :roll:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...