Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕ ΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ;


ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ;  

305

  1. 1. ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ;



Recommended Posts

roll: ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ

ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΑ;

ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΔΗΜΟΙ , ΟΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΛΟΓΟΔΟΤΟΥΝ,

ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΛΕΓΧΟΥΝ;

ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 30.000-40.000 ΕΥΡΩ ΕΤΗΣΙΩΣ

ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΕΙΟ;

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΩΣΤΑ,ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ.

ΘΑΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπράβο που το αναφέρεις το θέμα αυτό.

 

Να προσθέσω ότι πολλοί γονείς έχουν άγνοια ακόμα και για το τι κάνουν οι σύλλογοι και δεν έχουν καν συνειδητοποιήσει ότι είναι ήδη μέλη από τη στιγμή που τα παιδιά τους φοιτούν στα δημόσια σχολεία:

 

α) διότι κάποιοι (όχι όλοι, αλλά αρκετοί) σύλλογοι δεν φροντίζουν να ενημερώσουν τους γονείς, ειδικά τους γονείς των παιδιών που ξεκινούν σχολείο για πρώτη φορά

και

β) διότι οι ίδιοι οι γονείς δε ρωτούν να μάθουν όταν ακούνε τη λέξη "σύλλογος" δεξιά και αριστερά.

 

Οπότε, από κει και μετά, ούτε γνωρίζουν τι γίνεται παραπέρα με τις σχολικές επιτροπές και τις Ενώσεις κτλ... μένουν έξω από αυτά.

 

Αν μάθαιναν τα επιτεύγματα, νομίζω ότι θα είχαν ευαισθητοποιηθεί περισσότεροι γονείς ενόψει του αγώνα μιας μικρής ομάδας ανθρώπων να συνεισφέρει με ελάχιστους πόρους στο να μπορούν τα παιδιά να φοιτούν σε ένα σωστό σχολικό περιβάλλον.

 

Αν έβλεπαν και τις πολλές παρατυπίες (και γίνονται) θα είχαν εξαγριωθεί...και επέμβει... έτσι θα ήθελα να πιστεύω...

 

Αλλά, δυστυχώς, επικρατεί μεγάλη άγνοια, αρκετή αδιαφορία και "ωχ αδελφισμός".

Το έχει δει, το έχω βιώσει, το έχω χίλιοσυζητήσει προσπαθώντας να παροτρύνω γονείς να ενδιαφερθούν περισσότερο και, ειλικρινά, έχω φτάσει σε σημείο να απορώ με μας τους γονείς.

 

Πώς έχουμε την ιδέα ότι όλα δουλεύουν "στον αυτόματο";

 

Οταν δεν ελέγχονται τα πράγματα, τα πράγματα πάνε προς την κατεύθυνση που θέλουν μερικοί, είτε διότι αυτοί οι "μερικοί" έχουν ιδιοτελείς σκόπους, είτε διότι, ενώ έχουν τη θέληση, δεν έχουν ούτε τη γνώση, ούτε την υποστήριξη των γονιών που ίσως θα μπορούσαν να προσφέρουν ιδέες και πρακτική βοήθεια.

 

Και τα θύματα αυτής της υπόθεσης, είναι τα παιδιά μας, για τα οποία θα μπορούσαμε να φροντίσουμε ώστε να τους προσφερθούν αυτά που δικαιούνται.

 

Και μετά "κλαιγόμαστε" για το δημόσιο σύστημα εκπαίδευσης. Αφού έχει παραμεληθεί από όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Η κορη φετος πρωτη χρονια παει προνηπια σε δημοσιο νηπιαγωγειο..

Το σχολειο της ειναι νεοσυστατο λειτουργει πρωτη φορα φετος.

 

Δεν υπηρχε τιποτα μεσα παρα μονο το κτιριο. Επομενως επρεπε να γινουν αγορες απο επιπλα μεχρι χαλια κουρτινες κουζινακια ψυγεια υπολογιστης γραφικη υλη και διαφορα αλλα.

Ολα αυτα αγοραστηκαν φυσικα με φεσια γιατι ο δημος ακομα δεν εχει δωσει τα λεφτα στους προμηθευτες. Τα κοστολογησε μονο 3000 ευρω, αλλα οι αγορες ειναι γυρω στις 4000. Και φυσικα για τα αμεσα απαραιτητα πραγματα για τα αλλα δεν το σηζηταμε...

 

Εχουμε κανει επιτροπη σαν συλλογος γονεων και κηδεμονων και ενοχλουμε τον δημαρχο καθημερινα.

 

Αλλα εγω δεν μπορω να καταλαβω με τι κριτηρια ο ιδιος δημος σε αλλα σχολεια δινει απλοχερα λεφτα και σε αλλα οχι????

Και γιατι δεν κανουν σωστους οικονομικους προγραμματισμους για να μην φτανουμε παντα στο σημειο να παρακαλαμε τα αυτονοητα????

 

Παραδειγμα τωρα ο δημος θα κανει μια μεγαλη αποκριατικη γιορτη ε λοιπον γιατι να μην περικοψει τα εξοδα και να τα δωσει στο σχολειο που εχει αναγκη απο αυτα τα λεφτα???

 

Γιατι εμεις πρεπει σαν συλλογος γονεων να κανουμε δωρεες παιχνιδια βιβλια και οχι να τα πληρωνει ο δημος αυτα???

 

 

Με την κατασταση αυτη της ελλαδας εχω απογοητευτει παρα πολυ. Τιποτα δεν λειτουργει σωστα και αξιοκρατικα.......

Link to comment
Share on other sites

Νάντια,

 

Εχεις απόλυτο δίκιο. Αρκετοί δήμοι δεν είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους. Κι αυτό δυσχεραίνει τον αγώνα των συλλόγων.

 

Πραγματικά, είναι ντροπή.

Link to comment
Share on other sites

Νάντια, οι Δήμοι ανάλογα με τα Σχολεία που έχουν εισπράτουν απο το Υπουργείο τα χρήματα.Για παράδειγμα ο Δήμος Καλλιθέας παίρνει

3 - 4 εκ.ευρώ τα οποία με απόφαση του Δημοτικού ΣΥμβουλίου και της Επιτροπής Παιδείας, τα διαμοιράζει ανάλογα τη βαθμίδα . Λιγότερα στην Πρωτοβάθμια - νηπιαγωγεία,δημοτικά - περισσότερα σε Γυμνάσια,Λύκεια.

Για τα πάγια όμως που χρειάζεται το κάθε σχολειό είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ να τα τακτοποιήσει.Αυτά τα χρήματα είναι από άλλα κονδύλια

τα οποία όμως όφειλε να τα διεκδικήσει η Σχολική Επιτροπή.

Σε κάθε περίπτωση Σχολική Επιτροπή εν λειτουργία διαχειρίζεται τουλάχιστον 20.000 ευρω τα οποία εισπράτει σε τρείς δόσεις.

Αν θελήσεις οποιαδήποτε Νομολογία-εγκύκλιο-απόφαση,ειδοποίησέ με να σε ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κριτων το blog που έχεις στην υπογραφή σου δεν ανοίγει... μήπως είναι κάτι λάθος???

 

το blog είναι: http://melinamerkouri-syllogosgoneon.blogspot.com

 

θα παρακαλούσα να δοκιμάσεις πάλι κι αν σε ενδιαφέρει να σου κάνουμε

πρόσκληση Συντάκτη.

Link to comment
Share on other sites

Πρόεδρος Σχολ.Επιτροπής ορίζεται από τον εκάστοτε Δήμαρχο

Δημοτκός Σύμβουλος ή υποψήφιος Δημοτικός Σύμβουλος. Του δίνει έτσι μια δυνατότητα αλίευσης ψήφων. Βέβαια πρέπει να ξέρετε ότι για τον "ΚΟΠΟ ΤΟΥ" να προεδρεύει και να διαχειρίζεται τα χρήματα των παιδιών μας ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ για κάθε συνεδρίαση!!! Τα υπόλοιπα μέλη της Σχολικής Επιτροπής είναι ο Διευθυντής του Σχολείου,ένας εκπρόσωπος των Γονέων και βέβαια για να έχει ο Δήμαρχος την πλειοψηφία της Επιτροπής,ΔΙΟΡΙΖΕΙ και ένα "ΛΑΙΚΟ" μέλος - συνήθως προσκείμενο στον Δήμαρχο και έτοιμο να ψηφίζει ότι πεί ο Πρόεδρος της Επιτροπής - !!

Ο εκπρόσωπος των Γονέων στη καλύτερη περίπτωση διαπιστώνει τις παρανομίες και ίσως κάποιοι να τις καταγγείλλουν.Οι υπόλοιποι όμως ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ.

 

Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΜΑΘΗΣΗΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΕΙΝΑ Η ΓΝΩΣΗ.

Η ΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΜΑΣ , ΚΑΙ ΤΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΤΟΥΣ.

 

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ .ΘΑΧΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΘΟΥΝ , ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ , ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΣΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΔΙΑΦΟΡΩΝ , ΘΑ ΦΡΙΞΟΥΝ.

ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΤΑΙΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ.

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ,

ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟ,ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΛΟΥΝ ΑΡΙΣΤΑ ΚΛΠ,

ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟ.

 

ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΝ.

Link to comment
Share on other sites

χμμ...

 

να θυμηθώ που τόλμησα πέρυσι να αναφέρω κάποια γεγονότα στο φόρουμ που συνέβησαν στο σχολείο μας και μαθεύτηκε από το σύλλογο και μου δόθηκε "εμμέσως" η οδηγία να "το κόψω" γιατί "δυσφημίζω" το σχολείο;

Φυσικά, δεν είχαν σκεφθεί ποτέ ότι η δική τους αμέλεια σε κάποια θέματα ήταν αυτή που δυσφήμιζε το σχολείο.

Ευτυχώς, τα θέματα στα οποία αναφέρθηκα δεν είχαν σχέση με οικονομικές παρατυπίες του συλλόγου, διότι ο σύλλογος σε αυτό το θέμα είναι συνεπής από αυτά που έχω δει.

Αλλα από θέμα συνεργασίας γονιών και εκπαιδευτικών, ασφαλείας και λειτουργίας, το σχολείο πάσχει.

Φυσικά δεν υπάκουσα... αλλά τελικά έβγαλα το παιδί μου από το σχολείο αυτό για πολλούς και διάφορους λόγους...πάντως για καλύτερα.

 

 

Κρίτων και Καλλιθεατή... είσαστε μέλη του συλλόγου του σχολείου σας; Πάντως, εγώ σας συγχαίρω που τολμάτε να πείτε κάποια πράγματα έτσι όπως είναι και που ενθαρρύνετε τους γονείς να ψάξουν καλύτερα αυτά που γίνονται.

 

Το μόνο που χρειάζεται να κάνει κανείς είναι να πλησιάσει τον/την πρόεδρο του Συλλόγου και να ζητήσει να μάθει με μεγαλύτερη λεπτομέρεια τι και πώς λειτουργεί ο σύλλογος...

Είναι δικαίωμα του κάθε γονιού να μάθει.

 

Μακαρι να μην έβλεπαν κάποιοι την εισχώρηση στο σύλλογο ως "μέσο" να ωφεληθούν προσωπικά τα ΔΙΚΑ τους παιδιά και για να τα έχουν "καλά" με την εκάστοτε διεύθυνση του σχολείου, αλλά ως μέσον να επωφεληθούν ΟΛΑ τα παιδιά του σχολείου.

 

ΖΗΤΩ η ελευθερία του λόγου και το δικαίωμα των γονιών να ΡΩΤΑΝΕ!

 

Υ.Γ.

Μια χάρη: μπορείτε να μη γράφετε όλο κεφαλαία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι αλήθεια ότι ο Κρίτων είναι ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΜΑΣ. Ο Καλλιθεάτης είναι Συντάκτης στο blog μας και πολύ καλός ΓΝΩΣΤΗΣ του θέματος. Αλλωστε όπως ο ίδιος ισχυρίζεται τα λέει ΟΛΑ.

ΑΞΊΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ BLOG ΤΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Οι Σχολικές επιτροπές είναι αλήθεια ότι διαχειρίζονται χρήματα.Οι περισσότερες από αυτές ανεξέλεγκτα.Γιατί δεν είναι υποχρεωμένοι αυτοί που σημετέχουν να δίνουν λογαριασμό πουθενά.Ο Δήμος που ειναι και αυτός που τις χρηματοδοτεί δεν τους ελέγχει . Μόνο με την ενημέρωσή μας μπορούμε να καταπολεμήσουμε την αυθαιρεσία.

Πάντως μπράβο που γίνεται αυτή η συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ενημερωθόυν οι Γονείς για το πως μπορούν να αντιδράσουν τοτε νάσαι σίγουρος ότι όλα θα βελτιωθούν.Αν οι Γονείς ενωμένοι καταγγείλλουν τον Πρόεδρο της Επιτροπής στον Δήμαρχο,τι θα κάνει ο τελευταιος; Θα αναγκαστεί να τον διώξει . Εχεις την εντύπωση ότι ο επόμενος θα τολμήσει να αυθαιρετήσει; Αλλά είπαμε. Εν αρχή ην η γνώση,η επαγρύπνηση και τέλος όλοι μαζί ενωμένοι.

 

Θα επανέλθουμε!

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι από εμάς γνωρίζουμε ότι κάθε Δήμος έχει Γραφείο Παιδείας,το οποίο και υποτίθεται ότι διαχειρίζεται τα ζητήματα της παιδείας,ορίζει και ελέγχει -υποτίθεται- τις Σχολικές Επιτροπές και γενικά εινα ο κρίκος σύνδεσης ανάμεσα στα Σχολεία,τον Δήμο, αλλά και το Υπουργείο.

Το τελευταίο βέβαια ΔΕΝ έχει δείξει ποτέ - ούτε τώρα ούτε πριν - διάθεση συνεργασίας και ενημέρωσης.

Σας έλεγα λοιπόν ότι αν έχετε ζητήματα με τις Σχολικές Επιτροπές, μπορείτε κατ'αρχήν να απευθυνθείτε στον αρμόδιο Αντιδήμαρχο που είναι υπεύθυνος του γραφείου παιδείας και εάν δεν βρείτε άκρη στον ΔΗΜΑΡΧΟ.

Είναι πάντως ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να εξετάσουν το θέμα σας γιατί το θέμα μπορεί να ξεφύγει απο τον Δήμο και τότε ...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι, αν θελήσει κανείς να θέσει ερωτήματα σε οποιονδήποτε φορέα, είτε στη Σχολική Επιτροπή, είτε στο Δημαρχείο, κτλ., θα ήταν καλό να το κάνει γραπτώς, (απλή επιστολή), ώστε να υπάρχει ιστορικό ότι πράγματι τέθηκε το ερώτημα και, επίσης, για να δοθεί η απάντηση γραπτώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν πάει το θέμα στο Γραφείο Παιδείας του Δήμου καλό είναι αυτό να γίνει με αναφορά.Θα συζητηθεί και κατά πάσα πιθανότητα θα το πάει στο Δημοτικό Συμβούλιο.Να ξέρετε ότι το Δημοτικό Συμβούλιο είναι ανοικτό για όλους τους Δημότες και μπορεί ο καθένας να παραυρεθεί και να αναπτύξει τις απόψεις του.Υπάρχει βέβαια η περίπτωση να 'κουκουλωθεί το πρόβλημα' με τη ψηφο της πλειοψηφίας.Ε, τότε ας το καταγγείλουμε στους ελεγκτές των Δήμων.Εκεί δεν χωρουν τερτίπια.

Θάμαστε σε επαφή !

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα έμαθα ότι στο πρώτο Δημοτικό Συμβούλιο έχουν θέμα με μια Σχολική Επιτροπή για το κυλικείο.

Είναι μια παρόμοια περίπτωση με τη δική μας.Θα παμε στο Δ.Σ.και θα σας ενημερώσουμε για τις αποφάσεις που θα παρθούν και γενικά πως αντιμετοπίζουν στους Δήμους τις Σχολικές Επιτροπές όταν αυτές ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ!

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώστε τους Εκπροσώπους των Γονέων,που μετέχουν στις Σχολικές Επιτροπές,να επαγρυπνούν!

 

Για κάθε ανάληψη που γίνεται πάνω απο 300 ευρώ,θα πρέπει να έχει έγκριση ΟΛΩΝ των μελών της επιτροπής,και η ανάληψη να αντιπροσωπεύει ακριβώς το ποσόν του τιμολογίου.

 

Για κάθε ποσόν άνω των 15 ευρώ, ΜΟΝΟ τιμολόγιο.

 

Θάμεστε σε επαφή!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν οι γονείς (που ουσιαστικά είναι μέλη του Συλλόγου Γονέων, αλλά όχι του Δ.Σ.) έχουν δικαίωμα να ζητήσουν αντίγραφο των πρακτικών των συναντήσεων της Σχολικής Επιτροπής και να μάθουν τον προϋπολογισμό και τι έχει ξοδευτεί και πού;

Link to comment
Share on other sites

Οι Γονείς ,όπως και ο Σύλλογος Γονέων ΔΕΝ έχουν κανένα δικαίωμα ή πρόσβαση στη Σχολική Επιτροπή.

Η μοναδική περίπτωση είναι ο εκπρόσωπός τους ,να παίρνει τα πρακτικά αλλά και το βιβλίο εσόδων-εξόδων σε φωτοτυπίες και στη συνέχεια να τους τα παρουσιάζει και να τους ενημερώνει.Αν τα ζητήσει είναι υποχρεωμένοι να του τα δώσουν.

 

Πρέπει να γίνει συνείδηση,ότι ο εκπρόσωπος των Γονέων είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να ενημερώνει και τα παρουσιάζει ΟΛΑ στους Γονείς.

 

Οσο η Σχολική Επιτροπή ειναι ενα " κλειστό κλαμπ ",να ξέρετε ότι δεν θα σταματήσουν ποτέ οι αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Ο Nόμος ορίζει ότι στις εκλογές για τους Συλλόγους Γονέων,θα υπάρχει ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ λίστα υποψηφίων για τη Σχολική Επιτροπή.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σε μερικές Επιτροπές να μετέχει εκπρόσωπος των Γονέων εκτος Δ.Σ. του Συλλόγου.

Γιατί;

Σε ποιον δίνει λογαριασμό ο " εκπρόσωπος";

 

Μαζεύει μήπως ποτέ τους γονείς να τους ενημερώσει;

 

Τον υποχρεώνει κανείς να ενημερώνει τουλάχιστον το Σύλλογο;

 

ΟΧΙ!!

Και είναι αυτό ακριβώς που εκμεταλλεύονται "κάποιοι" και αυθαιρετούν.

Οταν δεν υποχρεώνονται να δίνουν λογαριασμό...

Link to comment
Share on other sites

Ο Nόμος ορίζει ότι στις εκλογές για τους Συλλόγους Γονέων,θα υπάρχει ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ λίστα υποψηφίων για τη Σχολική Επιτροπή.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σε μερικές Επιτροπές να μετέχει εκπρόσωπος των Γονέων εκτος Δ.Σ. του Συλλόγου.

Γιατί;

Σε ποιον δίνει λογαριασμό ο " εκπρόσωπος";

 

Μαζεύει μήπως ποτέ τους γονείς να τους ενημερώσει;

 

Τον υποχρεώνει κανείς να ενημερώνει τουλάχιστον το Σύλλογο;

 

ΟΧΙ!!

Και είναι αυτό ακριβώς που εκμεταλλεύονται "κάποιοι" και αυθαιρετούν.

Οταν δεν υποχρεώνονται να δίνουν λογαριασμό...

 

Φέτος, στο δημόσιο όπου ήμουν μέλος του Δ.Σ. του συλλόγου πριν βγάλω το παιδί από το σχολείο αυτό, είχαμε συζητήσεις επί των συζητήσεων πάνω στο θέμα αυτό με τα υπόλοιπα μέλη του Δ.Σ.

 

Ουσιαστικά, 2 μέλη επιμέναμε να ενημερωθούν ΟΛΟΙ οι γονείς ότι είχαν δικαίωμα να υποβάλλουν υποψηφιότητα ως εκπρόσωποι των γονέων στη Σχολική Επιτροπή, διότι υπήρχε η εμμονή να θέσει μόνο η πρόεδρος του Δ.Σ. υποψηφιότητα (και άρα να βγει).

Το Δ.Σ. δίσταζε, διότι φοβόταν ότι θα ψηφιζόταν κάποιος "άσχετος" (κατά τη γνώμη του) ο οποίος ίσως να είχε ιδιοτελείς σκοπούς.

 

Με τα πολλά και επιμένοντας ότι η μη ενημέρωση ήταν ουσιαστικά παρατυπία, δέχτηκε το Δ.Σ. να ενημερωθούν οι γονείς στη Γ.Σ., (που και για να γίνει αυτή και να κληθούν οι γονείς, έγιναν πάλι ολόκληρες συζητήσεις).

Τελικά στη Γ.Σ. εμφανίστηκαν ελάχιστοι γονείς. Σε σχολείο 300 παιδιών, εμφανίστηκαν το πολύ 15 γονείς, οι οποίοι και ενημερώθηκαν.

 

Αυτό τι λέει για το Δ.Σ. και τι λέει για μας τους γονείς που μένουμε αμέτοχοι;

 

Βέβαια, πλέον ο γιος μου δεν ανήκει σε δημόσιο σχολείο και ουσιαστικά δεν μας αγγίζουν πια αυτά τα θέματα. Αν υπήρχε περισσότερο ενδιαφέρον από τους γονείς του συγκεκριμένου σχολείου, ώστε να ελέγχονται κάποια πράγματα, το συγκεκριμένο δημόσιο σχολείο θα ήταν ένα πρότυπο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κατι Belfaccino,είχα τη κόρη μου τρία χρόνια σ' ένα απο τα καλύτερα ιδιωτικά σχολεία της Αθήνας.Οφείλω να πω ότι στο Γνωστικό κομμάτι ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος. Αλλά για τα παιδιά των πρώτων τάξεων του δημοτικού υπάρχουν κι άλλα βασικά πράγματα.Όπως η παρέες, η κοινωνικοποίηση,το παιχνιδι,η νοοτροπία.

Αυτά τα τελευταία δυστυχώς δεν τα βρήκα -κι επειδή αυτά ακριβώς πρωτεύουν στη δική μου φιλοσοφία- ,πήρα την απόφαση να την πάρω και να προσπαθήσω να της αναπληρώσω τις όποιες ελλείψεις του Δημόσιου Σχολείου μαθαίνοντας εγώ πρώτος τα δικαιώματα των παιδιών.

Εχω την ελπίδα ότι αν οι γονείς γρηγορούν τότε ΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στο θέμα της κοινωνικοποίησης, έχεις απόλυτο δίκιο.

Και γιαυτό επέλεξα αρχικά να πάει στο Δημόσιο.

Είχα την ίδια άποψη ότι στα γνωστικά θα βοηθήσω εγώ.

Αλλαξα μάλιστα εντελως επάγγελμά ώστε να έχω την ευελιξία να ασχολούμαι περισσότερο.

 

Στο δημόσιο έχουν οι γονείς την ευκαιρία να γνωριστούν, διότι τα παιδιά δεν πάνε με σχολικό και αναγκαστικά κάποιος από την οικογένεια του ενός παιδιού θα γνωριστεί με κάποιον από την οικογένεια του άλλου.

 

Δεύτερον, το παιδί εντάσσεται στην κοινωνία της περιοχής του. Αρχίζει να αισθάνεται ότι "ανήκει", όχι μόνο στο σχολείο, αλλά στην ευρύτερη περιοχή. Αρχίζει και μπαίνει στο πνεύμα της "γειτονιάς".

 

Τρίτον, επειδή τα παιδιά μένουν στην ίδια γειτονιά, είναι πιο εύκολο για τους γονείς να τα αφήσουν να συναναστρέφονται, έτσω και για μια μόνο ώρα ένα απόγευμα κάθε τόσο.

Επίσης, τα παιδιά ίσως συναντηθούν τυχαία σε παιδική χαρά.

 

Από αυτή την άποψη είμασταν όλοι πολύ ικανοποιημένοι.

 

Στο ιδιωτικό, ακόμα και σε αυτό που πηγαίνει ο γιος μου που είναι μικρό και "οικογενειακό", επειδή έρχονται και φεύγουν τα περισσότερα με σχολικό, δύσκολα γνωρίζονται οι γονείς μεταξύ τους και υπάρχει κάποια απόσταση, θέλουμε-δε θέλουμε. Τα πρωινά που αφήνω το γιο μου και τα απογεύματα που τον παίρνω, δεν βλέπω κανέναν άλλον γονιό.

 

Και για να συναστραφούν τα παιδιά του δημοτικού εκτός σχολείου θέλει προγραμματισμό... δεν είναι εύκολο να αποφασίσεις αυθόρμητα ένα ωραίο απόγευμα απλά να συναντηθείς με κάποιον γονίο στη γειτονική παιδική χαρά να παίξουν τα παιδιά. Είναι πιο περίπλοκο το θέμα.

 

Αλλά, εμείς είμαστε και αρκετά άτυχοι από θέμα διαγωγής εκπαιδευτικών στο δημόσιο που πηγαίναμε.

Κάποιοι από το φόρουμ ηδη έχουν διαβάσει τις μαρτυρίες μου από πέρυσι, κι αν έχεις χρόνο, αναζήτησε τα μηνύματα που έχω αναρτήσει κάτω από Belfaccino να δεις τι εννοώ.

 

Στο Δ.Σ. του συλλόγου μπήκα με την ελπίδα να μπορώ να συνεισφέρω, αλλά τελικά είδα ότι για να αλλάξει μια παγιωμένη νοοτροπία και να υπάρξει ουσιαστική θετική αλλαγή που να συνεισφέρει για το καλό ΟΛΩΝ και όχι μόνο επιλεγμένων ατόμων, θα περάσουν χρόνια και ο γιος μου στο μεταξύ μεγαλώνει και εκτείθεται σε ένα μη-υγιές περιβάλλον όπου μαθαίνει ότι ένας εκπαιδευτικός Β' δημοτικού μπορεί να χρησιμοποιεί ακατάλληλη γλώσσα μέσα στην τάξη χωρίς συνέπειες.

Ότι μπορεί να ειρωνεύεται 7χρονα παιδιά.

Ότι μπορεί δάσκαλος να σπάσει τα παγούρια των 6χρονων γιατί νευρίασε που έπαιζαν νεροπόλεμο, χωρίς συνέπειες.

Ότι μπορεί να βγει το 6χρονο παιδί έξω από το σχολείο και να μη το πάρει χαμπάρι κανείς ποτέ.

Ότι είτε το παιδί μου κάνει τις εργασίες του είτε όχι, δεν τρέχει και τίποτα.

Είτε προσέχει μέσα στην τάξη και μαθαίνει κάτι, είτε αντιγράφει ή κοιτά το ταβάνι και δε συμμετέχει, δεν τρέχει και τίποτα.

Είτε μάθει ή δε μάθει, δεν τρέχει τίποτα.

 

Ο χρόνος, όμως, τρέχει και ο γιος μου μεγαλώνει. Αλλωστε, φάνηκε ότι δεν έβρισκε ενδιαφέρον και νόημα στο σχολείο και γυρνούσε αρκετά συγχυσμένος. Και γιαυτό αποφάσισα ότι έπρεπε να βγει από αυτό το περιβάλλον.

Το λάθος μου ήταν ότι προσπάθησα να συνεργαστώ. Τελικά, έπρεπε να αρχίσω τις έγγραφες καταγγελίες στην Πρωτοβάθμια, τη μία μετά την άλλη, γιατί είχα στοιχεία. Αλλά, ίσως τελικά να έβγαινα η τρελή που έχει αυτοσκοπό να καταγγέλνει, καθώς θα ήμουν και η μόνη. Αρκετοί γονείς φοβούνται να έρθουν σε αντιπαράθεση μην υποστούν τα παιδιά τους κάποιες συνέπειες είτε μέσα στην τάξη είτε στο σχολείο γενικά εξαιτίας της δικής τους παρέμβασης... και τελικά, ίσως, έχουν δίκιο.

Άλλοι έχουν απλά αποδεχθεί ότι "έτσι είναι τα πράγματα" και δεν πιστεύουν ότι έχουν τη δύναμη να αλλάξουν κάτι.

 

Θα μπορούσα να είχα αναζητήσει άλλο δημόσιο... αλλά να παίξω με την τύχη μας πάλι;

 

Τώρα είναι σε υγιές περιβάλλον, όπου μαθαίνει το σεβασμό, τη συνέπεια, την ομαδικότητα, την εργασία και τον ενθουσιασμό για μάθηση.

 

Φυσικά δεν είναι έτσι όλα τα σχολεία, όπως το δημόσιο που πήγαινε, και δεν είναι έτσι όλα τα ιδιωτικά. Στο ιδιωτικό, όμως, σε περίπτωση που βλέπεις κάτι αρκετά "χοντρό", ο διευθυντής θα αναγκαστεί να σε ακούσει, αλλιώς διακυβεύεται η φήμη του σχολείου του.

Στο δημόσιο, επειδή δεν ελέγχεται ιδιαίτερα, μπορεί και να σε γράψει. Και μετά τράβα πιο πάνω με καταγγελίες, να αναλώνεσαι σε ψυχοφθόρες και αρνητικές καταστάσεις.

 

Η ζωή είναι μικρή και οι σχολικές χρονιές περνούν γρήγορα η μία μετά την άλλη. Τα παιδιά μας μεγαλώνουν και στη βράση κολλάει το σίδερο.

Αν δεν κινηθούν οι γονείς ενωμένοι, δεν γίνεται τίποτα. Οταν λέω "ενωμένοι" δεν εννοώ να ξεσηκώσουμε επαναστάση. Αλλά αντί να αρκούνται στο να "δυσανασχετούν" με αυτά που ακούν και βλέπουν και να εκφράζουν την αγανάκτησή τους έξω από την πύλη, να μαζευτούν και να απαιτήσουν να συζητήσουν το θέμα ομαδικά είτε με τον εκπαιδευτικό είτε με το σύλλογο είτε με τη διεύθυνση για να απαιτήσουν βελτίωση. Αυτό που έζησα εγώ είναι ότι δεν είναι διατεθειμένοι οι γονείς για τον έναν και τον άλλο λόγο. Αν δε δίνουν οι γονείς μιας τάξης το παρόν ομαδικά, δεν τους δίνεται και ιδιαίτερη σημασία.

Όλα αυτά τα εννοώ στην περίπτωση που υπάρχει λόγος να ενωθούν, διότι έχω ακούσει και καλές περιπτώσεις δασκάλων σε δημόσια εδώ κι εκεί ανά την Ελλάδα.

 

Οπότε, κι εγώ κατέληξα ότι ο γιος μου μεγαλώνει και έχει μάθει ότι το σχολείο είναι απλά ένα μέρος όπου πάμε και περνάμε την ώρα μας.

 

Χάρηκε πολύ που έφυγε από το σχολείο αυτό, διότι του δίνουν ερεθίσματα και του δίνεται η ευκαιρία να δημιουργεί.

Είναι ευγενικοί άνθρωποι και ανοίγουν συζητήσεις με τα παιδιά .

Δεν έχασε τους φίλους του της γειτονιάς του. Σχεδόν μέρα παρά μέρα είναι σπίτι μας, διότι τους παραδίδω μαθήματα Αγγλικών και με τους γονείς έχουμε αποκτήσει στενή φιλία (το καλό της γειτονιάς).

 

Ομως, το παιδί αυτό στα 7 του χρόνια, δυσανασχέτησε:

που τα ιδιωτικά δεν απεργούν

που στο ιδιωτικό που πηγαίνει υπάχουν κανόνες (και δε μιλάω για αυστηρό περιβάλλον)

που ο δάσκαλός του περιμένει να δει την εργασία του την επόμενη μέρα κι αν δεν την κάνει του ζητάει ευγενικά να τη φέρει μαζί με την επόμενη που θα έχει

 

Δυσανασχέτησε για όλους τους λάθος λόγους, γιατί αυτό έμαθε στο δημόσιο όπου πήγαινε.

Εμείς, αυτή την νοοτροπία αντιμετωπίσαμε... και αυτή δε μας ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...