Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια για άντληση


dina27

Recommended Posts

..καλη χρονια σας ευχομαι..

 

θα ηθελα να σας παρακαλεσω να με βοηθησετε σε καποια πραγματα..

παραγγειλα να μου φερουν το θηλαστρο swing της medela..σε λιγες μερες θα ξεκινησω τη δουλεια 4 με 8 το βραδυ..θηλαζω αποκλειστικα ως τωρα..

 

εχω ομως πολλες αποριες ως προς το πως θα κανω ανλτησεις και ποτε??

το μωρο μου ειναι 3μιση μηνων..

καθε ποτε πρεπει να βγαζω γαλα για να του καλυψω ουσιαστικα ενα γευμα οσο θα λειπω δηλαδη..???αν θελω να βγαλω 2 γευματα??

θα πρεπει οταν θηλαζω να βγαζω γαλα απο το αλλο στηθος σε καθε γευμα του μωρου??

 

συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειναι ενα θεμα που με εχει αγχωσει φοβερα και δεν ξερω..τι να κανω..δεν θελω να κανω κατι λαθος και χαλασω το θηλασμο..

 

ευχαριστω κοριτσια..

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ντίνα καλή χρονιά, να χαίρεσαι το παιδάκι σου, και την οικογένεια σου.

 

Μπορείς από τώρα να ξεκινήσεις να αντλείς, για να συνηθίσει το στήθος στο θήλαστρο, και να έχεις και λίγο γάλα στην άκρη, σε περίπτωση που χρειαστέί.

 

Αν θηλάσεις ακριβώς πριν φύγεις απ'το σπίτι, και αμέσως μόλις γυρίσεις, νομίζω οτι μία φορά στη δουλειά θα είναι αρκετή (δηλαδή μετά από δύο ώρες).

 

Μην απογοητευτείς αν στην αρχή δε μπορείς να βγάλεις πολύ γάλα. Οι περισσότερες γυναίκες χρειάζονται λίγο χρόνο ωσπου να συνηθίσει το στήθος στο θήλαστρο. Γι'αυτό καλό είναι να ξεκινήσεις από τώρα. Και μπορείς σιγά σιγά να φτιάξεις και μια μικρή τράπεζα γάλακτος, για να μην έχεις το άγχος αν θα φτάσει το γάλα που άφησες. Μετά τις πρώτες μέρες θα ξέρεις και πόσο πίνει, και θα 'σαι πιό σίγουρη.

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου τα ειπε η Χλοη Ντινακι!

 

Κι αν θελεις γενικα να κανεις μια τραπεζα,μπορεις να αντλεις το πρωι που παντα το γαλα βγαινει πιο ευκολα,αφου θηλασεις το μωρο!

 

Οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ντινακι μου ποτε περασε ο καιρος και γυρνας κιολας στη δουλεια? Περυσι τετοιο καιρο μας ανακοινωσες την εγκυμοσυνη σου.....Να σου ζησει ο γιοκας σου και παλι και να τον χαιρεσαι :D . Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να θηλαζει ο μικρος για πολυ καιρο.....

Δωστου φιλακια στα πατουσακια.. :D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας..με βοηθησαν αρκετα αλλα εχω ακομα αποριες..

για να μαζεψω περιπου για παραδειγμα 200ml θα πρεπει να αντλησω αρκετες φορες μεσα στη μερα??οταν θηλασω μετα τραβαω απτο ιδιο στηθος?δεν ειναι αδειο υποτιθετε αυτο??

 

αχ δεν ξερω γιατι εχω αγχωθει τοσο..σας ευχαριστω παντως γλυκιες μου

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ντινακι μου ποτε περασε ο καιρος και γυρνας κιολας στη δουλεια? Περυσι τετοιο καιρο μας ανακοινωσες την εγκυμοσυνη σου.....Να σου ζησει ο γιοκας σου και παλι και να τον χαιρεσαι :D . Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να θηλαζει ο μικρος για πολυ καιρο.....

Δωστου φιλακια στα πατουσακια.. :D

 

να σου ζησει γλυκια μου..σε ειχα διαβαζει οτι γεννησες και ειχα χαρει πολυ..το θυμαμαι σαν χτες που τα συζητουσαμε..και συγκινουμε πολυ..να ειμαστε καλα και πανω απολα τα παιδακια μας να τα χαιρομαστε..

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Ντίνα μην αγχώνεσαι, σιγά σιγά θα καταλάβεις πόσες αντλήσεις χρειάζεσαι, και πόσο τρώει το μωρό.

 

200 μλ είναι πολλά. Μάλλον θα χρειαστείς μερικές αντλήσεις για να τα συγκεντρώσεις.

Μπορείς να αντλείς τις ώρες που το μωρό κάνει πολλή ώρα να φάει, το πρωί μετά το θηλασμό, όταν κοιμάται το μωρό. Πχ αν κοιμάται στις 10, και ξαναξυπνάει στις 5, μπορείς πριν πας για ύπνο στις 11 ή στις 12 να κάνεις μια άντληση.

 

Μην το παρακάνεις όμως, δε θέλεις να δημιουργήσεις υπερπαραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Χρόνια πολλά και Καλή Χρονιά και από εμένα! :D

Μετά από την βοήθεια και την υποστήρηξή σας, κατάφερα να θηλάζω αποκλειστικά το μωρουλίνι μου, του οποίου η ανάπτυξη είναι καταπληκτηκή και ικανοποιητηκότατη (2 κιλά σε 1 μήνα) :D

Το θέμα για το οποίο θα ήθελα τη βοήθειά σας είναι το εξής: Σε 1 μήνα θα αναγκαστώ να λείπω κάποια απογεύματα από το σπίτι και εκτός πόλης για 1 εβδομάδα περίπου και θα προσέχει το μωρό ο άντρας μου. Δεν θέλουμε με τίποτα να οδηγηθούμε στον απογαλακτισμό και θα ήθελα να ξέρω τι μπορώ να κάνω για αυτά τα λίγα απογεύματα που θα λείπω. Ο μικρός δεν έχει συγκεκριμένες ώρες γευμάτων, οπότε δεν μπορώ να βασιστώ σε κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Περιμένουμε τη βοήθειά σας :D

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :D

Θα λείπω 3 με 4 ώρες περίπου και θήλαστρο δεν πήρα ακόμη γιατί δεν ξέρω ποιό να πάρω, μιας και θα μου χρειαστεί μόνο περιστασιακά και φοβάμαι μήπως πάρω κάποιο που δεν θα είναι κατάλληλο.

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λόγω ηλικίας μόνο ενοικιαζόμενο

 

θα σου βγει πιο φθηνά από οποιοδήποτε άλλο

 

πχ το μίνι κάνει 80 ευρώ, με αυτά τα χρήματα αγοράζεις ένα μπουκαλάκι και πληρώνεις ενοίκιο ενός μήνα, αν το νοικιάσεις λιγότερο θα σου κοστίσει λιγότερο. το χρεώνουν με τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης,αφου θα λειπεις για λιγες ωριτσες και μονο για μια βδομαδα δεν χρειαζεται νομιζω να αντλεις κατα την διαρκεια της απουσιας σου,απλά φροντισε απο πιο νωρις να αφησεις καποια γευματα στην καταψυξη για να τα δωσει ο αντρας σου αν χρειαστει!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Το μωρό ειναι 2μ και 10 ημ θηλάζω αποκλειστικά ανα 3 ωρες τρώει συνήθως 7 λεπτά απο το ένα μόνο στήθος . Προχτές νοικιασα το swing και έβγαλα σε λιγότερο απο 10 λεπτά 70μλ το επομενο τρίωρο τίποτα και το αμέσως επόμενο μετά απο 5 λεπτά αναμονή άρχισε να τρέχει γριγορα το στήθος μου και έβγαλα 50μλ δε ελάχιστο χρόνο . Απογοητευτηκα και πήρα το Lactina τωρα αμέσως μετα απο το θηλασμό βγάζω απο το στήθος που δεν έχει φάει το μωρό 20μλ το 10 λεπτο , και πρέπει με το χέρι μου να πιέζω πολύ το το στήθος μου . Δε γνωρίζω τόσο που βγάζω είναι καλό ? Μήπως πρέπει να αφήνω το στήθος να γεμίζει περισσότερη ώρα ? Στο παρελθόν είχα υπερπαραγωγή αλλά τωρα ρυθμίστηκε να ξεκινήσω μαγιά ?Αν φταίει το θήλαστρο πως το καταλαβαίνω βλέπω οτι τραβάει τη θηλή. Με το swing μου έκανε εντύπωση οτι έκανε 5 λεπτά τη δευτερη φορά για να βγεί γάλα αλλα αμέσως μετα έτρεχε με πίεση και οκι σταγ΄να σταγόνα . Μηπως με τις συχνές αντλήσεις κουράζεται το στήθος ? Να αλλάξω θήλαστο ? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις σε παρακαλώ βοήθησέ με . Όποια άλλη κοπέλα ξέρει ας μου απαντήσει . Τέλος ποσα μλ λες να αποθηκεύω για ένα γεύμα ? Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό ειναι 2μ και 10 ημ θηλάζω αποκλειστικά ανα 3 ωρες τρώει συνήθως 7 λεπτά απο το ένα μόνο στήθος . Προχτές νοικιασα το swing και έβγαλα σε λιγότερο απο 10 λεπτά 70μλ το επομενο τρίωρο τίποτα και το αμέσως επόμενο μετά απο 5 λεπτά αναμονή άρχισε να τρέχει γριγορα το στήθος μου και έβγαλα 50μλ δε ελάχιστο χρόνο . Απογοητευτηκα και πήρα το Lactina τωρα αμέσως μετα απο το θηλασμό βγάζω απο το στήθος που δεν έχει φάει το μωρό 20μλ το 10 λεπτο , και πρέπει με το χέρι μου να πιέζω πολύ το το στήθος μου . Δε γνωρίζω τόσο που βγάζω είναι καλό ? Μήπως πρέπει να αφήνω το στήθος να γεμίζει περισσότερη ώρα ? Στο παρελθόν είχα υπερπαραγωγή αλλά τωρα ρυθμίστηκε να ξεκινήσω μαγιά ?Αν φταίει το θήλαστρο πως το καταλαβαίνω βλέπω οτι τραβάει τη θηλή. Με το swing μου έκανε εντύπωση οτι έκανε 5 λεπτά τη δευτερη φορά για να βγεί γάλα αλλα αμέσως μετα έτρεχε με πίεση και οκι σταγ΄να σταγόνα . Μηπως με τις συχνές αντλήσεις κουράζεται το στήθος ? Να αλλάξω θήλαστο ?Τέλος ποσα μλ λες να αποθηκεύω για ένα γεύμα ?

 

να σου ζησει!!

πες μου για ποιο λογο νοικιασες το θηλαστρο?

το swing δεν εχει καμια σχεση με το νοσοκομειακο που νοικιασες!

δε φταιει το θηλαστρο,πολυ απλα το στηθος σου δεν εχει προσαρμοστει ακομη στο θηλαστρο!

χρειαζεσαι τουλαχιστον 5 μερες συνεχους αντλησης για να ανταποκρινεται το στηθος στο θηλαστρο!

δεν κουραζεται το στηθος με τις συνεχεις αντλησεις!

ποσες χοανες εχεις?αν εχεις μια χοανη τοτε καλο ειναι να παρεις αλλη μια.

το στηθος δεν γεμιζει,παραγει γαλα εκεινη την ωρα που αντλεις!

σε παρακαλω γραψε μας για ποιο λογο κανεις αντληση αφου θηλαζεις?μπορει αλλου να υπαρχει προβλημα και ειναι κριμα να μπλεκεις με θηλαστρα και αντλησεις!

οσον αφορα τωρα ποσα γρ. ειναι το γευμα δες εδω:

 

http://www.kellymom.com/bf/pumping/milkcalc.html

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα θέλω να καλύψω ένα γεύμα για όταν ξεκινήσω σε 10 μέρες δουλειά . Γιατί χρειάζομαι και άλλη χοάνη ?

 

Kαλημερα!!

οταν εχεις 2 χοανες τοτε το στηθος σου παιρνει αλλο μηνυμα και παραγεις πολυ γαλα πχ. οτι θηλαζεις διδυμα.θα μπορεις να αντλεις και πιο γρηγορα!

 

μπορεις επισης να κανεις το εξης:οταν θηλαζεις απο το ενα στηθος να αντλεις απο το αλλο.

 

οτι σε βολευει καλυτερα.θα σου ελεγα για τα συμπληρωματα αυξησης γαλακτος αλλα ειπες για υπερπαραγωγη και μετα ειναι δυσκολο να ρυθμιστει.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ευχαριστώ πάρα πολύ . Πως σου ακούγεται οτι τη πρώτη φορα με το swing έτρεχε το γάλα, βέβαια αυτό έγινε ΄τη πρώτη φορά λές να βοηθάει το μασάζ ή ότι ηταν το στήθος ξεκούραστο ?Με το lactina πέφτει πιο αργά και απο το ένα στήθος δεν έχω καταφέρει να βγάλω . Πόσο χρόνο λες να το αφήνω στο στήθος μέχρι να ξεκινήσει το στήθος να βγάζει?Επίσης για να συνεχίζει να βγάζει πρέπει να πιέζω το μαστό μου έτσι πρέπει? Τέλος ή χοάνη που μου έχει φέρει είναι πλαστική να του ζητήσω άλλη ? Σε ευχαριστώ πολύ δεν ξέρω τι να κάνω ,αν η ποσοτητα είναι καλή και αν είναι καλύτερα με το swing επειδή κάνει μασάζ και ενεργοποιείται το στήθος ή κατι τέτοιο δεν ισχύει . Εσύ χρησιμοποιούσες θήλαστρο ?

Link to comment
Share on other sites

gogo27, δεν θα έχεις τη δυνατότητα να αντλείς καθόλου στη δουλειά;

Αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, τότε θα δεις ότι εκεί θα βγάζεις πολύ περισσότερο γάλα, αφού δεν θα θηλάζεις εκείνη την ώρα και το στήθος σου έχει ήδη ρυθμισμένη παραγωγή ώστε να καλύπτεις το μωρό σου με θηλασμό για εκείνη την ώρα.

Αν πάλι δεν μπορείς να αντλείς στη δουλειά, και πάλι επειδή θα πρήζεσαι τις πρώτες μέρες αν αντλείς το πρωί πριν φύγεις και το μεσημέρι αφού γυρίσεις, θα καταφέρνεις να βγάζεις το γεύμα που θα χρειάζεται το μωρό σου κατά την απουσία σου!

Μην αγχώνεσαι τώρα να αντλήσεις πολλά γεύματα, άντλησε χαλαρά όσο μπορείς, να έχεις 4-5 γεύματα στην κατάψυξη για ώρα ανάγκης και θα δεις ότι όταν θα ξεκινήσεις να λείπεις θα μπορείς να βγάζεις πιο εύκολα γάλα, θα έχει συνηθίσει και το στήθος σου στο θήλαστρο όπως λέει και η Κατερίνα και θα βγάζεις πιο άνετα. Θέλει το χρόνο του, αλλά έχεις χρόνο, 10 μέρες είναι αρκετές και θα δεις διαφορά.

Όσον αφορά στα συμπληρώματα, συμφωνώ με την Κατερίνα, θέλει προσοχή αφού είχες υπερπαραγωγή!

 

Αν βγάζεις από λίγα ml κάθε φορά, μπορείς να τα αποθηκεύεις σε μπιμπερό στο πίσω μέρος του ψυγείου και όταν όλα έχουν πάρει την ίδια θερμοκρασία, μπορείς να τα ενώσεις σε ένα γεύμα και να τα βάλεις στην κατάψυξη. Κράτα και κανένα μπιμπερό με λίγα ml όμως, γιατί καμιά φορά χρειάζεται μόνο λίγο ακόμα το μωρό, μη ζεσταίνεις και πετάς γάλα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Νιώθω το στήθος μου άδειο στο παρελθόν που δεν αδειαζα με το θήλαστρο ένιωθα πάντα οτι ήταν γεμάτα τώρα τιποτα , λες γι αυτό να έιχα βγάλει τότε 70 μλ ? Αν αντλήσω μόνο 1-2 φορές την ημέρα που νιώθω ότι έχω πιο πολύ γάλα είναι καλύτερα ή με τις συχνές αντλήσεις βοηθάει παραπάνω ? Τώρα αμέσως μετά το θηλασμό ούτε 10 μλ δεν έβγαλα . Έχω ακούσει οτι με το θήλαστρο σταματάει ο θηλασμός ποτε ισχύει κάτι τέτοιο ? Μήπως να ξαναπάρω το Swing ? Έχω τρελαθεί άσε που τα στήθη μου είναι τελείως άδεια και φοβάμαι πως το μωρό θα μείνει νηστικό . Κάθε πλήροφορία είναι χρήσιμη .

Link to comment
Share on other sites

Σοφία σε ευχαριστώ πάρα πολύ τωρα είδα το π.μ .Το μωράκι είναι μια χαρούλα βρέχει πολλές πάνες Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ .

Link to comment
Share on other sites

gogo, μην αγχώνεσαι τόσο! Ένα γεύμα την ημέρα σίγουρα θα μπορείς να το βγάζεις για όσο καιρό θα χρειάζεται!

Η Κατερίνα που σου γράφει πιο πάνω αντλούσε αποκλειστικά (το μωρό της δεν έμπαινε στο στήθος) και αυτό το έκανε για περισσότερο από χρόνο, δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο!

Μάζεψε ότι βγάζεις τώρα, να έχεις μια μικρή τράπεζα για να μην έχεις άγχος και θα δεις ότι σιγά σιγά όλα θα γίνουν πιο εύκολα και η ποσότητα που θα αντλείς θα αυξηθεί!

 

Ο σκοπός σου δεν είναι να αυξήσεις την παραγωγή σου, οπότε δεν χρειάζεσαι πολλές αντλήσεις! Γυρίζοντας στη δουλειά, ή θα αντλείς εκεί, ή πρωί και μεσημέρι-απόγευμα όποτε σε βολεύει και θα μαζεύεις το γάλα που χρειάζεται το μωρό σου. Αν δεν δούλευες θα το θήλαζες εκείνες τις ώρες, το γάλα που θα χρειάζεται το παράγεις ήδη! Δεν χρειάζεται να αυξήσεις το γάλα σου!

Όσο για το στήθος, από ένα σημείο και μετά σταματάει να πρήζεται, όταν ρυθμίζεται η παραγωγή, το γάλα παράγεται την ώρα που θηλάζει το μωρό και το στήθος δεν πρήζεται!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα τα λεει η Σοφουκα μας!!

απλα γραψε μας περιπου ποσες ωρες θα λειπεις.

εγω αντλουσα αποκλειστικα 16 μιση μηνες και δεν θηλαζα καθολου.

αφου αναφερεις πιο πανω την υπερπαραγωγη τοτε να μην αντλησεις πανω απο 2 φορες τη μερα.

με το θηλαστρο δεν σταματαει ο θηλασμος,αλλα αν αντλεις αποκλειστικα οπως εκανα εγω με ενα θηλαστρο μικρο ή της κακιας ωρας κι οχι με νοσοκομειακο τοτε μειωνεται το γαλα και στη συνεχεια κοβεται.

μην αγχωνεσαι!

σιγουρα στη δουλεια θα χρειαστει να αντλησεις.ποσες ωρες περιπου θα λειπεις?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινάκι όλα καλά , σε ευχαριστώ πραγματικά με έσωσες . Εφαρμοσα αυτό που μου είπες ,την ώρα που τον θηλάζω αντλώ παράλληλα και το γάλα τρέχει . Δοκίμασα και αυτό με τις 2 αντλίες αλλά καμία σχέση . Πραγματικά δεν ξέρω τι θα έκανα . Για να καταλάβεις σου απαντάω τώρα γιατί έτσι όπως με εβλεπε ο άντρας μου, έιχα πάθει κατάθλιψη , μου έκρυψε τον υπολογιστή και ήθελε να του δώσουμε ξένο γάλα για τις ώρες που θα έλειπα. Σήμερα το πρωι άνλησα απο το ένα στήθος 80 μλ σε ελάχιστο χρόνο την ώρα που θήλαζε ο μπέμπης , εγω θα χρειαστώ μόνο ένα γευμα γιατι θα λείπω απο τις 7.30 μέρι τις 1.00. Χίλια ευχαριστώ και πάλι δεν ξέρω τι θα έκανα . Πάντως έχω την εντύπωση ότι με το swing ενεργοποιότανε το στήθος ενώ με το lactina χρειαζεται να θηλάζω για να τρέχει το γάλα , όπως και να έχει αφού βρέθηκε η λύση δεν με πειράζει καθόλου . Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Εκπέμπω SOS. Άργησα να ανακαλύψω το site, και έκανα ένα φοβερό λάθος. Ενώ η μικρή δεν είχε ακόμα σαραντήσει, νοίκιασα το swing και έκανα αποκλειστικές αντλήσεις, εκτός από τη νύχτα οπότε και τη θήλαζα, αλλά έτρωγε για πέντε λεπτά το πολύ, τρεις φορές μέσα στη νύχτα. Αυτό έγινε για μια βδομάδα. Ενώ αρχικά αντλούσα 90-100 ml, τη φορα, προς το τέλος της βδομάδας μετα βίας αντλούσα 40-50 ml. Μόλις διάβασα στο site ότι αυτό το θήλαστρο είναι για μετά την εδραίωση της γαλουχίας το σταμάτησα αλλά φοβάμαι ότι έχει δημιουργηθεί πρόβλημα. Η μικρή μπαίνει στο στήθος και θηλάζει και μετα από λίγο αρχίζει και κλαιει. ΌΤαν της δίνουμε αμέσως μετά με μπιμπερό πίνει αρκετά. Αυτό σημαίνει ότι έχει μειωθεί το γάλα, ή ότι συνήθισε στο εύκολο μπιμπερό και δεν θέλει να κάνει προσπάθεια; Τώρα έχω νοικιάσει το νοσοκομειακό της AMEDA και αντλώ συνεχώς αλλά μετά βίας βγαίνουν 40ml, εφόσον δεν έχει θηλάσει η μικρή. Και τη μικρή τη βάζω στο στήθος αλλά τα ίδια. Εδω και δυο μέρες άρχισα να παίρνω και μαγιά μπύρας. Μπορώ να συνεχίσω να έχω γάλα;. Τώρα αναγκάζομαι και της δίνω και συμλήρωμα γιατί δεν χορταίνει. Εν τω μεταξυ σε λίγο θα πρέπει να φεύγω για κάποιες ώρες το πρωί και δεν θα έχω να της δίνω δικό μου γάλα καθόλου. PLEASE βοηθήστε με. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...