Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;


kasia

Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;  

1.537

  1. 1. Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;

    • α) ναι συμμετέχει εξίσου με μένα στα πάντα
      666
    • β) συμμετέχει σε ορισμένα πράγματα ή κάποιες φορές
      638
    • γ) δεν συμμετέχει καθόλου γιατί θεωρεί ότι είναι γυναικεία υπόθεση
      63
    • δ) θέλει να συμμετέχει αλλά δεν τον αφήνω εγώ
      4


Recommended Posts

Πραγματικά το καμαρώνω που ο άντρας μου συμμετέχει στα πάντα όσον αφορά στην ανατροφή και φροντίδα του παιδιού. Με βοηθάει στα πάντα, φροντίζει τη μικρή μας με κέφι και μεράκι, παίζει μαζί της κτλ... Άραγε είναι η εξαίρεση ή όλο και πιο πολλοί άντρες θέλουν να συμμετέχουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 325
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

με βοηθάει σε ορισμένα πράγματα, λόγω δουλειάς και λόγω του ότι έχει την πεπαλαιωμενη αντίληψη ότι εκείνον δεν τον μεγάλωσε ο πατέρας του αλλά η μάνα του. Μιλάμε για ομηρικούς καβγάδες παιδιά!! Πάντως όσο μεγαλώνει το παιδί θεωρώ ότι είμαστε σε καλύτερο δρόμο, απο ότι στην αρχή. Τώρα βοηθάει περισσότερο, βέβαια δεν μπορώ να πάω πουθενά χωρις την μικρή, μαζί του δεν μένει για πολύ ώρα και χωρίς εμένα δεν πάει πουθενά. Έχω πεθυμίσει καφέ με τις φιλενάδες μου, κανένα θεατράκι, τίποτα από αυτά δεν μπορώ να τα κάνω, γιατί εγω είμαι εκείνη που θα την βάλει για υπνο το βράδυ, αν τυχει να μεινουν οι δυο τους μπορεί και να κοιμηθεί στις 12 τα ξημερώματα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τρέχει τόσο για να τα προλαβει όλα. όμως δεν έχω παράπονο. Από την ωρα που θα γυρίσει από την δουλειά μέχρι την ώρα που ο μικρός θα κοιμηθεί, θα ασχοληθεί συνέχεια μαζί του. Μερικες φορές δεν τρώει αμέσως για να μην χάσει λεπτό με τον γιό του. Παίζουνε τον ταίζει και σχεδόν πάντα τον κάνει μπάνιο εκείνος, τον βάζει στο κρεββάτι του φτιάχνει γάλα και του διαβάζει παραμύθι για να κοιμηθεί. Δηλαδή από την ώρα που θα έρθει δεν ασχολούμε σχεδόν καθόλου με το παιδί. Είναι η ώρα για μένα.

Εννοείται ότι τα Σ/Κ ασχολείται ακομα πιο πολύ για να κάνω και εγώ καμιά σοβαρή δουλειά στο σπίτι.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Βοηθαει παντου,σε ολα και μπορει να τα κανει και καλυτερα απο μενα.Αυτο με επιφυλαξη.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μωρε σε ολα συμμετεχει...απλα νευριαζει...δεν εχει πολυ υπομονη...

εννοειται οτι εγω ασχολουμαι περισσοτερο αλλα και αυτος θα τα κανει ολα!!! δεν εχω παραπονο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ασχολειται και με τα δυο παιδια και πολύ μαλιστα.Εχει και περισσοτερο χρονο μαζι τους διοτι σχολαει νωριτερα.

Αλλα δεν μπορει να κανει πολλα με το διαβασμα της κορης μου ( 3η δημοτικου).

 

Ευτυχως για μενα, γιατι μερικες γυναικες τα τραβανε ολα μονες τους και γιαυτο δεν αποφασιζουν να κανουν δευτερο παιδι ή αναγκαζονται να σταματησουν την δουλεια τους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο άντρας μου ασχολείται με το παιδί μας περισσότερο απ' ότι όλοι οι υπόλοιποι άντρες γύρω μας και, το καλύτερο, ασχολείται ΚΑΙ με το σπίτι, παρόλ' αυτά εγώ δεν είμαι ευχαριστημένη. Γιατί; Γιατί τα κάνει όλα θεωρώντας ότι με βοηθάει, ότι δηλαδή είναι δική μου η ευθύνη και ο δικός του ρόλος είναι να με βοηθάει. Προσωπικά σπάζομαι πολύ που το θέμα τίθεται έτσι, μπορεί να είμαι παράξενη, μπορεί να είμαι πολύ βορειοευρωπαϊκών αντιλήψεων (έτσι λέει ο άντρας μου), μπορεί να είμαι πολύ extreme στις απόψεις μου αλλά εγώ δε θεωρώ σωστή την νοοτροπία του Έλληνα πατέρα.

Φίλιππος 1-9-2006 \\ Ιάσονας 3-3-2009 \\ Σαββίνα και Χρυσήλια 7-1-2010

Link to comment
Share on other sites

Και για να σας κάνω να ζηλέψετε (προσωπικά ΣΚΑΩ από ζήλεια για την τυχερή!!), σας δίνω ένα μπλογκ ενός μπαμπά...

http://mpampakis.wordpress.com/

Πηγαίνετε στο label "Γυναίκες" και "Ο γιος μου" και διαβάστε τι γράφει... εγώ πάντα λέω "γιατί να μην έχω κι εγώ έναν τέτοιον;;;;;"

Φίλιππος 1-9-2006 \\ Ιάσονας 3-3-2009 \\ Σαββίνα και Χρυσήλια 7-1-2010

Link to comment
Share on other sites

εμενα με βοηθαει οταν του το ζητησω εγω, δηλαδη: "κρατα λιγο τη μικρη να μαγειρεψω, να πλυνω, να σιδερωσω, να,να,να..." ή κατσε λιγο μαζι της να παω να ψωνισω (οχι για μενα φυσικα...)

αλλιως, εγω με τη μικρη και αυτος στον υπολογιστη να παιζει τα παιχνιδια του!

την αλλαζει ομως, αν εγω κανω κατι αλλο ή του πω!

ΠΟΤΕ δεν την ταιζει γιατι εγώ το κανω καλυτερα!αλλωστε οπως λεει ολα τα κανω καλυτερα για το παιδι.Του απανταω, δεν πειραζει ας φαει λιγοτερο ή ας μην ειναι τοσο καλα κλεισμενη η πανα, αλλα που...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειλικρινά σκεφτόμουν να κάνω ένα τόπικ αφιερωμένο στους άντρες μας!! Εγώ θέλω να ευχαριστήσω τον θεό που μ'αξίωσε να έχω έναν τέτοιο άντρα δίπλα μου! Ακούω διάφορες ιστορίες και πραγματικά παθαίνω πλάκα. Εμένα ο αντρούλης μου και που δεν δούλευα και η μπουμπού μας ήταν χάλια συνέχεια το 1ο 6μηνο , την έβγαλε σκοπιά ο καημένος ολη νύκτα να την κρατάει στον ώμο του..... και το πρωι δουλεια.... και είναι και περιεργη η δουλειά του..... χωρίς ωράριο, βάρδιες... κλπ!

 

Κάθεται εκείνος και παίζει με τις barbie που του παει για να μην της χαλασει χατίρι, την κρατάει για να παω για καφέ (άλλο που δεν το κάνω γιατί προτιμώ τις στιγμές με την οικογένεια μου), την ταίζει, την κοιμίζει κ.α. και ειδικά τώρα που είμαι "βαριά" λογω εγκυμοσύνης εγώ δεν κανω σχεδόν τίποτα!!!

 

Και γκχμ... όλη την ώρα με "κορτάρει"..... :roll:

 

Φτου φτου μην τον ματιάσω τον αντρούκο μου! Και ξανα φτου φτου

Link to comment
Share on other sites

Ναι ανήκω στις τυχερες!!!! Απ' ότι βλέπω συμφωνα με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας η πλειοψηφία απαντησε (συμμετέχει εξισου στα πάντα)!!!!! :?: Μάλλον όμως δεν είναι πραγματικά έτσι τα πράγματα!!!! Βλέπω να τον κοιτάνε λίγο περιεργα πολλές φορες....οι "πολύ άντρες"..... :shock:

Τεσπα...είναι καταπληκτικός με το μικρό και ήταν έτσι απ' την πρώτη στιγμή!!! Δεν ξέρω τι θα συνέβαινε αν ήταν αλλιώς οι καταστάσεις.... ίσως αυτες είναι που σε κάνουν να συμπεριφέρεσε έτσι ή αλλιώς!!! Δεν υπάρχει κανείς άλλος να μας βοηθήσει...είμαστε οι δυο μας!!!! Δουλεύουμε και οι δύο με διαφορετικές βάρδιες...όταν απουσιαζει ο ένας ο άλλος είναι με το παιδι!!! (απο κοινή αποφαση δεν τον έχουμε στείλει παιδικό)! Και έιναι πάντα εκει είτε όταν το παιδι είναι άρρωστο....είτε απλά στο παιχνίδι του!!!

 

Όπως λέμε και μεταξύ μας "είναι γεννημένος για μπαμπάς" :lol::lol::lol: πάντα λάτρευε τα παιδια!!! ενώ εγώ δεν γεννήθηκα έτσι :oops: απλά έγινα στην πορεία!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΤΩΣ ΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΕΚ ΤΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΘΑΡΡΥΝΤΙΚΟ ΠΟΥ ΟΙ ΝΕΟΙ ΣΥΖΥΓΟΙ ΒΟΗΘΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥΣ... ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΓΟΝΕΙΣ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΝΟΙΚΟΝΥΡΙΟ, ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ ΚΤΛ.

 

ΠΕΡΑΝ ΤΟΥΤΟΥ ΟΜΩΣ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΤΗ ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ,ΤΟΣΟ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΨΥΧΟΚΙΝΗΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥΣ.

 

ΕΝΑ "ΜΠΡΑΒΟ" ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ "ΜΠΡΑΒΟ" ΣΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΟΥΣ (ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΙΣ ΠΕΘΕΡΕΣ ΜΑΣ) ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΓΑΛΟΥΧΗΣΑΝ ΜΕ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑ!!!

IKgg.jpgcljUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ολος ο κοσμος μου ελεγε για τα βαφτισια! και στα 2 μου παιδια ηταν διπλα μου και βοηθουσε στο ντησιμο. εγω και αυτος..

συνηθως βλεπω να βοηθανε γιαγιαδες η μονο η μαμα. δε καταλαβα δηλ? μονο η μαμα σημετεχει? μονο της μαμας ειναι το μωρο που βαφτιζεται?

τελος παντων .ναι συμετεχει και τον ευχαριστω παρα πολυ!!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Δοξα το θεο δεν εχω κανενα παραπονο!Ηταν κοντα μου σε ολη τη δαρκεια

τησ εγκυμοσυνης αλλα και μετα !Επειδη και η μητερα μου και η πεθερα ειναι μακρια για να με βοηθησουν με το παιδι, ο συζυγος ειναι παντα διπλα μου.Ειναι η καλυτερη baby-siter οταν εγω τα πρωινα παω στο γραφειο. :lol:

matina

Link to comment
Share on other sites

Δοξαζω κι εγω τον Μεγαλοδυναμο που ο αντρας μου ασχολειτε με το μωρο οσο κι εγω και καποιες φορες περισσοτερο.Να ειναι παντα καλα και να μας φροντιζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

δεν ξερω αν θα τα καταφερνα αν ειχα αλλον ανδρα. Ουτε που το ειχα φανταστει οτι θα σηκωνεται τα βραδυα μαζι μου γ τον θηλασμο. και θηλασα 9,5 μηνες. Θηλαζα εγω και αυτος διπλα. Ερχεται απο την δουλεια και κατευθειαν να με βοηθησει με τα παιδια και με οτι εχω αναγκη. Νομιζω οτι ειναι απο τις καλες εξαιρεσεις!

-----Σ αγαπω πολυ και σε ευχαριστω που βρισκεσαι στην ζωη μου!!!!------

.png

as1cCsi0g410000MDAwOTU0M2R8MzAxNTE5M2R8SCBiZWJvdWthIG1vdSBlaW5haSA4LDUgbW9udGhz.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...