Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καισαρική με επισκληρίδιο ή όλικη


Επισκληρίδιος ή ολική  

1.069

  1. 1. Επισκληρίδιος ή ολική

    • Προτιμώ επισκληρίδιο (δεν μου άρεσε η πρώτη ολική)
    • Προτιμώ ολική (δεν μου άρεσε η επισκληρίδιος)
    • Έκανα ολική και θα ξανακάνω ολική
    • Έκανα επισκληρίδιο και θα ξανακάνω επισκληρίδιο


Recommended Posts

Κοριτσάκια μου γλυκά χρειάζομαι τη γνώμη σας βάσει των εμπειριών σας. Στον γιο μου έκανα καισαρική με ολική. Με έβαλαν εντατική και το μωρό σε εντατική παρακολούθηση και έτσι τον είδα την επόμενη ημέρα. Εμπειρία από τον τοκετό μηδέν.

Αν κάποια έκανε πρώτα ολική και μετά επισκληρίδιο ή με την αντίστροφη σειρά ποια θα επιλέγατε πάλι;

Αξίζει δηλαδή το ρίσκο που λένε ότι υπάρχει; Βλέπεις για ώρα το μωρό; ή μένεις ξύπνια για να το δεις ένα λεπτό.

 

Ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 233
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • nat-left

    nat-left 27 δημοσιεύσεις

  • Glor

    Glor 8 δημοσιεύσεις

  • xrysa3w

    xrysa3w 8 δημοσιεύσεις

  • xena

    xena 7 δημοσιεύσεις

έκανα καισαρική με επισκληρίδιο και θα ξανακάνω επισκληρίδιο όταν ξαναχρειαστεί δεν το συζητώ

 

Δεν είναι μόνο το ένα λεπτό που το κρατάς (που είναι μια αιωνιότητα και μια στιγμή ταυτόχρονα αυτό το λεπτό) αλλά το ότι ακους το κλάμα, το βλέπεις να το ετοιμάζουν, είσαι ΕΚΕΙ ψυχή και σώμα!

Τελειώνεις και σε βγάζουν έξω, σε βλέπει η οικογένεια σου, τους βλέπεις κι εσύ.. νιώθεις καλά!

 

Επιπλέον... δεν θεωρώ ότι υπάρχει ρίσκο πλέον στην επισκληρίδιο

Κάποτε που γινόταν μια ανά δυο μέρες ίσως...

Πλέον είναι τόσο ρουτίνα που δεν υπάρχει θέμα

Είναι καταρτισμένοι οι αναισθησιολόγοι και με μεγάλη εμπειρία

Αλλωστε η ολική νάρκωση έχει κι αυτή πολύ μεγάλο ρίσκο, μόνο που δεν το λέει κανένας γιατί δεν υπάρχει κι άλλη επιλογή...

Τι να του πουν του ασθενή που πάει για χειρουργείο καρδιάς? ότι υπάρχει ρίσκο με την ολική νάρκωση? και τι θα είχαν να του αντιπροτείνουν?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά εγώ φοβάμαι γενικά από μόνη μου αλλά ο άντρας μου έχει πειστεί ότι αν κάνω καισαρική θα μείνω ανάπηρη ή κάτι κακό θα συμβεί (το ίδιο και οι γονείς μου και η πεθερά μου) :shock: τέλος πάντων, απλά με έχουν φοβίσει και γι αυτό άνοιξα το θέμα. Πραγματικά θέλω να ακούσω τις εμπειρίες σας.

Επηρεάστηκα αρνητικά γιατί και μία άλλη κοπέλα που γέννησε πρόσφατα στο Αττικό, δεν την "έπιασε" καλά η επισκληρίδιος και πάλι φοβήθηκα....

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο nat-left καλη ερώτηση ... και εμένα με απασχολεί πολύ το θέμα ...

 

Στην πρωτη μου καισαρική έκανα επισκληρίδιο όμως πόνεσα παρα πολύ απο βλακεία της αναισθησιολόγου ... δεν έβαλε τη σωστή δόση και εμεινα ακάλυπτη προς το τέλος της επέμβασης :shock: με ότι αυτό συνεπάγεται ... μετά μου βάλανε συμπληρωματική δόση ... όμως την φρικη την ειχα ήδη φάει ...

Τώρα στην επόμενη γέννα, αν γινει τελικά καισαρική, το σκέφτομαι πολυ ... ειλικρινά δεν ξερω τι να επιλέξω ... :roll:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα σε όλες..

Εγώ πάντως έκανα επισκληρίδιο και δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα. Δεν πόνεσα ούτε όταν μου την κάνανε (γιατί μου λέγανε ότι πονάει). Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα, ήταν ότι την δεύτερη μέρα (επειδή αργήσανε να μου την βγάλουνε,λόγω του ότι έκανα ένα κοριτσάκι 4.450 κιλά :D ), με έπιασε μια τρομερή φαγούρα.

Πάντως κορίτσια εγώ θα σας πρότεινα να μην φοβάστε, αν μη τι άλλο είμαστε στο 2008 με χρόνια και χρόνια εμπειρίας πάνω σε αυτά τα θέματα. Το συναίσθημα να βλέπεις το παιδάκι σου την ώρα που έρχεται στον κόσμο, να ακούσεις το πρώτο του κλάμα, να το ακουμπήσουν απάνω σου, δεν συγκρίνεται με τίποτα...

Ε και στην τελική και να πονέσουμε λιγάκι, δεν είναι και τίποτα.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα επισκληρίδιο στην καισαρική μου και πάλι αν ξανακάνω άλλο μωράκι κάποια στιγμή πάλι επισκληρίδιο θα κάνω,με την ολική δεν ξέρω έχω μια φοβία ,μπορεί να είσαι από την μέση και κάτω αναίσθητος στην επισκληρίδιο αλλά έχεις και την αίσθηση του χώρου και του χρόνου και βλέπεις και το ζουζούνι σου να είσαι σίγουρη οτι είναι μια χαρά!!!Τώρα για τις επισκληριδίους στα δημόσια νοσοκομεία είναι ένα πρόβλξμα γιατί οι αναισθησιολόγοι ΄τον τελευταίο χρόνο έχουν αρχίσει να την εφαρμόζουν,στο κρατικό Νίκαιας που δουλεύω,γνωρίζω γυναικολόγο που φέρνει δικό του αναισθησιολόγο εξωτερικό γιατρό για να κάνει μαζί με κάποιον αναισθησιολόγο του νοσοκομείου τις επισκληριδίους γιατί εκείνοι δεν γνωρίζουν μιας και στα δημόσια η επισκληρίδιος δεν εφαρμοζόταν σαν πρακτική...

Link to comment
Share on other sites

...Το συναίσθημα να βλέπεις το παιδάκι σου την ώρα που έρχεται στον κόσμο, να ακούσεις το πρώτο του κλάμα, να το ακουμπήσουν απάνω σου, δεν συγκρίνεται με τίποτα...

 

Αχ συγκινήθηκα γιατί τον γιο μου δεν τον άκουσα, ένοιωσα, ενώ τώρα τα διδυμάκια μου θέλω να τα απολαύσω και να είμαι ΕΚΕΙ παρούσα όχι κοιμισμένη.....

Link to comment
Share on other sites

Έκανα καισαρική με επισκληρίδιο και θα ξανακάνω στο επόμενο γιατί θέλω να βλέπω τα πάντα τη στιγμή που γεννιέται το αγγελούδι μου!!!

 

(άσχετο: πως μπορώ να υποβάλλω μια ψηφοφορία;)

Link to comment
Share on other sites

Ε και στην τελική και να πονέσουμε λιγάκι, δεν είναι και τίποτα.... :wink:

 

Δυστυχώς δεν μιλάω για λίγο πόνο ... μιλάω να σε ράβουν και να καταλαβαίνεις τα πάντα :cry: ... έκανα δυο μέρες να συνέλθω από τον πονο ...

 

Συμφωνώ ότι αν πιάσει η επισκληρίδιος είναι πολύ καλύτερη απο την ολική αναισθησία ... για αυτο άλλωστε και την επέλεξα ... βλέπεις το μωράκι σου τη στιγμή που γεννιέται δεν συγκρινεται με τίποτα αυτό ...

 

Επίσης δεν εχω σκοπό να τρομαξω καμια κοπέλα ... τις περισσότερες φορές λειτουργεί μια χαρά η επισκληρίδιος ... αυτό που συνέβει σε μενα ήταν σίγουρα η εξαίρεση ... απλά οταν καεις στο χυλο φυσας και το γιαούρτι που λεει και η παροιμία ... για αυτο δυσκολεύομαι να αποφασίσω :roll:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε και στην τελική και να πονέσουμε λιγάκι, δεν είναι και τίποτα.... :wink:

 

Δυστυχώς δεν μιλάω για λίγο πόνο ... μιλάω να σε ράβουν και να καταλαβαίνεις τα πάντα :cry: ... έκανα δυο μέρες να συνέλθω από τον πονο ...

 

Συμφωνώ ότι αν πιάσει η επισκληρίδιος είναι πολύ καλύτερη απο την ολική αναισθησία ... για αυτο άλλωστε και την επέλεξα ... βλέπεις το μωράκι σου τη στιγμή που γεννιέται δεν συγκρινεται με τίποτα αυτό ...

 

Επίσης δεν εχω σκοπό να τρομαξω καμια κοπέλα ... τις περισσότερες φορές λειτουργεί μια χαρά η επισκληρίδιος ... αυτό που συνέβει σε μενα ήταν σίγουρα η εξαίρεση ... απλά οταν καεις στο χυλο φυσας και το γιαούρτι που λεει και η παροιμία ... για αυτο δυσκολεύομαι να αποφασίσω :roll:

Να σου δώσω μια φιλική συμβουλή συζήτησέ το με τον γιατρό σου ,αν ο γιατρός σου είναι σε δημόσιο νοσοκομείο ρώτα τον την προοπτική να σου κάνει πάντα σε συνεργασία με κάποιον από το νοσοκομεία αναισθησία ένας εξωτερικός γιατρός :wink:

Link to comment
Share on other sites

Επισκληρίδιος στην πρώτη καισαρική..Επισκληρίδιο και στην δεύτερη όταν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα..Με πόνεσε λιγάκι την ώρα που μου την έκαναν αλλά η αίσθηση του να είσαι ξύπνια και να βλέπεις το μωράκι σου από την πρώτη στιγμή είναι απερίγραπτη!!!!

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έκανα επισκληρίδιο και σίγουρα θα ξανακάνω και στο επόμενο 100% :D

Όπως προείπαν και τα υπόλοιπα κορίτσια το συναίσθημα του να ακούσεις το πρώτο του κλάμα και να το δεις δεν συγκρίνεται με τίποτα. Και αφού οι καθεμιά για τους δικούς της λόγους γέννησε με καισαρική και όχι φυσιολογικά θεωρώ οτι η επισκληρίοδιος τουλάχιστον δεν σε κάνει να χάσεις όλα αυτά τα συναισθήματα :D

Link to comment
Share on other sites

Να σου δώσω μια φιλική συμβουλή συζήτησέ το με τον γιατρό σου ,αν ο γιατρός σου είναι σε δημόσιο νοσοκομείο ρώτα τον την προοπτική να σου κάνει πάντα σε συνεργασία με κάποιον από το νοσοκομεία αναισθησία ένας εξωτερικός γιατρός :wink:

 

Σε ιδιωτικό μαιευτήριο την έκανα .... μάλιστα οταν την ειδε ο γιατρός μου απο την αρχή οτι μας ετυχε η συγκεκριμένη αναισθησιολόγος δεν του άρεσε το κατάλαβα ... αλλα δεν μπορούσε να κάνει τίποτα ... τον άκουσα που σιγομουρμουρούσε με τη μαία μου και έλεγε να την αλλάξουμε αλλα τζίφος :cry: ... ειπαμε παιδί μου γκαντεμια σε ολο της το μεγαλείο ... τυχαινει μια στο τόσο και την έπαθα εγώ ...

Να προσθέσω οτι απο την αρχή και εγω μόνη μου κατάλαβα οτι κάτι δεν πάει καλά ... δεν ένιωθα τόσο έντονο το μουδιασμα ... της το ειπα και μου είπε πως ειναι ιδέα μου ... οτι σε λιγο θα με πιάσει καλύτερα ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα 3 καισαρικές. Στην πρώτη μου καισαρική ενώ είχα αποφασίσει για επισκληρίδιο ο γιατρός μου αποφάσισε τελευταία στιγμή ολική νάρκωση. ακόμα αναρωτιέμαι γιατί δεν επέμενα.

Λοιπόν στην ολική νάρκωση οι πόνοι ήταν έντονοι χώρια η εξάντληση - κατάσταση υπνηλίας που αισθανόμουν τουλάχιστον για ένα 24ωρο δεν απόλαυσα την κόρη μου καθώσ σε κάθε μου κίνησα πονούσα.

Η επισκληριδίος σου επιτρέπει όχι μόνο να παρακολουθείς την γέννηση αλλα ειλικρινά απολαμβάνεις το μωρό σου απο το πρώτο 24ωρο καθώς οι πόνοι

(συγκρινόμενοι με την ολική) είναι ανύπαρκτοι. Άλλωστε σου αφήνουν τον καθετήρα με το αναλγητικό για τουλάχιστον ένα 24ωρο. Αυτό σημαίνει οτι στο επόμενο 24ωρο οι πόνοι έχουν ήδη υποχωρήσει.

Στην ολική απλώς απαλύνειες τους πόνους με ενέσιμα ή πόσιμα αναλγητικά τα οποία φυσικά και παίρνεισ μετα την αφαίρεση του καθετήρα της επισκληριδίου.

Είμαι τόσο υπερ της επισκληριδίου που τη συστήνω ανεπιφύλακτα όταν με ρωτούν εντυπώσεις γνωστοί μου. Φαντάσου οτι ακόμη και ο σύζυγός μου κάποια χρόνια πριν έκανε επισκληρίδιο για εγχείρηση στο γόνατό του.

Αυτά απο την εμπειρία μου

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καισαρικη με μερικη

..δεν θα ανταλλασα με τιποτα την στιγμη που κρατησα το μωρο μου αγκαλια και ακουσα το κλαμα του.. αυτο που επι 9 μηνες τριγυρνουσε στην κοιλια μου και με κλωτσουσε και χαζογελουσα μονη μου..ανυπομονουσα να τον κρατησω, εστω για μερικα δευτερολεπτα..οπως αυτο θεωρω οτι περιμενε την ζεστη μου αγκαλια..

κρατησε μολις λιγα δευτερολεπτα, μια στιγμη μονο, ομως πηρα τοσο κουραγιο που ουτε ραμματα, ουτε πονοι, ουτε κουραση σκεφτομουν.. ειχα συνεχεια στο μυαλο μου την εικονα του ερωτουλη μου και ολα μου εφευγαν.. απλα υπομενα μεχρι να τον κρατησω ξανα αγκαλια μου!

μοναδικες πρωτες στιγμες που δεν τις ζεις συχνα..

θεωρω οτι στην ολικη μπορει να εισαι ανετη αλλα "χανεις" την ουσια.. την πρωτη ανασα του ανθρωπακου σου.. το πρωτο του κλαμα που ξεκουφαινει τους παντες στο χειρουργειο και μολις το παρει η μαμα του αγκαλια σιωπη.. ξερει!! καταλαβαινει απο τα πρωτα δευτερολεπτα της ζωης του ποια ειναι η μαμα του και να μην το νιωσω?? με τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φοβάμαι αρκετά την επισκληρίδιο, σε βαθμό που έλεγα ότι προτιμώ να γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς καμία αναισθησία, κάτι που ωστόσο είναι αδύνατο με τα διδυμάκια μου.

Πριν από μερικές ωστόσο μέρες γέννησε η κουμπάρα μου με επισκληρίδιο και καισαρική στο διαβαλκανικό της Θεσσαλονίκης και μπορώ να πω ότι επειδή είδα την ανάρρωση της σταμάτησα να φοβάμαι.

Της δώσανε το μωράκι της αγκαλιά, με το που το βγάλανε και η ίδια δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα. Την ίδια μέρα της βάλανε και μισή δόση ακόμη επισκληρίδιου για να μην πονάει και την επόμενη σηκώθηκε και περπατησε. Τα πόδια της μάλιστα τα αισθανότανε αμέσως ( γύρω στο δύωρο) μετά τον τοκετό.

Είχε τους πόνους που φυσιολογικά θα είχε μετά από κάθε γέννα....

Νομίζω ότι πάντα υπάρχει η πιθανότητα να μην πάνε καλά τα πράγματα αλλά αυτή η πιθανότητα υπάρχει στα πάντα. Τόσο στην επισκληρίδιο όσο και στην ολική νάρκωση όσο και σε έναν φυσιολογικό τοκετό.

Δεν μπορούμε πάντα να σκεφτόμαστε το χειρότερο ( δυστηχώς αυτό κάνουμε)!!!

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Έκανα καισαρική με επισκληρίδιο.

Επειδή φοβόμουν αρκετά, είχα συζητήσει με τον γιατρό μου το ενδεχόμενο της ολικής νάρκωσης. Ουσιαστικά μου είπε ότι με την ολική νάρκωση έχω μεγαλύτερες πιθανότητες επιπλοκών απ’ ότι με την επισκληρίδιο. Άλλωστε, σήμερα υπάρχει μεγάλη εμπειρία όσο αφορά την επισκληρίδιο.

Επέλεξε αυτός τον αναισθησιολόγο, δεν πόνεσα καθόλου, ούτε καταλάβαινα τι έκανε κατά τη διάρκεια της επέμβασης. Άκουσα τα μωρά αμέσως. Κλάματα από τη χαρά μου... Μου τα φέραν στην αγκαλιά μου αμέσως, πρώτα το ένα και μετά το άλλο. Γενικά, ένοιωσα έντονα αυτή τη στιγμή. Αν είχα κάνει ολική, αυτά τα συναισθήματα θα ήταν ανύπαρκτα.

Αν συνέβαινε ξανά, πάλι επισκληρίδιο θα επέλεγα, συνειδητά αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έκανα κ.τ. με επισκληρίδιο και ήταν μια χαρά! Γενικά με κάλυψαν οι προλαλήσασες και αν δεν υπάρχει συγκεκριμένος ιατρικός λόγος για ολική αναισθησία... επισκληρίδιο δαγκωτό!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα καισαρικη με επισκληριδιο και θα ξαναεκανα επισκληριδιο...

Καταρχας ειναι πλεον ασφαλης, εισαι ξυπνια και ακους τα παντα, το μωρο σου το βλεπεις και στο φερνουν να το αγκαλιασεις και δεν ποναει....

Θα συμφωνησω απολυτα με τη μαμα του Ωριων... :D

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Aχ καλές μου, πήρε μία ανάσα ανακούφισης, σε 15 ημέρες θα πάω στον καινούριο μου γιατρό και θα του το θέσω ως απαίτηση, ώστε να το έχει χωνέψει ότι θα κάνω επισκληρίδιο μέχρι την γέννα.

Τώρα πως θα πείσω όλους τους άλλους δεν ξέρω.... ίσως να μην τους πω τίποτα.... για να μην με αγχώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα με ολική στην καισαρική πράγμα που αποφάσισε ο γιατρός μου. Να πω την αλήθεια φοβόμουν να είμαι ξύπνια και πιο πολύ φοβόμουν να "απαιτήσω" επισκληρίδιο απ' τη στιγμή που ο γιατρός μου ήταν κατά.

 

Τελικά τη στιγμή που ξύπνησα από την ολική δεν θα την ξεχάσω ποτέ αφού τόσο πόνο δεν έχω ξανανιώσει! Επίσης η μετεγχειρητική πορεία ήταν πολυυυυύ επώδυνη... :cry: και μου πήρε ένα 10ήμερο για να μπορώ να σηκωθώ μόνη μου απ' το κρεβάτι... Τώρα, που είμαι πάλι έγκυος, έχω αποφασίσει να κάνω επισκληρίδιο, λόγω των μετεγχειρητικών πόνων αλλά και επειδή μου κακοφάνηκε που έχασα όλα αυτά τα συναισθήματα των πρώτων λεπτών του παιδιού μου! Πραγματικά μου κακοφάνηκε πολύ που είχε δει όλο το σόι το παιδί που είχα ΕΓΩ στην κοιλιά μου και όταν μετά από 3 ώρες με ανεβάσανε στο δωμάτιο μου το περιέγραφε ο κουνιάδος και ο κουμπάρος μου! Τελικά μου το φέρανε μετά από κάμποση ώρα αλλά και πάλι ούτε να το αγκαλιάσω δεν μπορούσα απ' τον πόνο... :cry::cry:

 

Έτσι, ψηφίζω "επισκληρίδιο λόγω κακής εμπειρίας στην ολική"! Είπα στον γιατρό μου ότι δεν θέλω ολική ξανά και μου είπε ότι θα δούμε ως τότε... Υποψιάζομαι ότι πάλι δεν θα θέλει. Λέω να πάω σε κάποιον γιατρό στο Αττικό, μάλλον στον Χρέλια, που ξέρω ότι κάνουν σίγουρα επισκληρίδιο.

 

______________

Επίσης να πω ότι σε ηλικία 6 ετών κατά τη διάρκεια εκτομής σκωληκοειδίτιδας ΞΥΠΝΗΣΑ!!! Φυσικά το πήραν είδηση και με ξανακοίμησαν αλλά τα λίγα δευτερόλεπτα που θυμάμαι τον εαυτό μου με την σωλήνα του αναπνευστήρα στον λαιμό.... :?

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ καλή μου άκουγα τον γιατρό μου να μιλάει την ώρα της καισαρικής με ολική για μερικά λεπτά και θυμάμαι να βουίζει έντονα το μηχάνημα που μέτραγε τους σφυγμούς, μέσα στη νιρβάνα που ήμουν σκέφτηκα ότι πεθαίνω..... φαντάσου! Βρε επισκληρίδιος δαγκωτό!

Link to comment
Share on other sites

.... Επίσης η μετεγχειρητική πορεία ήταν πολυυυυύ επώδυνη... ....., έχω αποφασίσει να κάνω επισκληρίδιο, λόγω των μετεγχειρητικών πόνων αλλά και επειδή μου κακοφάνηκε που έχασα όλα αυτά τα συναισθήματα των πρώτων λεπτών του παιδιού μου! ..........

 

με τα παραπάνω που έγραψες ένοιωσα λες και είχα γράψει εγώ το μήνυμα καθώς με κάλυψε 100%

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με επισκληρίδιο και καισαρική (δίδυμα). Εκείνη την ώρα ήταν η καλύτερη επιλογή γιατί έγινε ξαφνικά και μιας και ήμουνα φαγωμένη ( :D άλλη ιστορία αυτή, πρέπει να σας την πω κάποια στιγμή...) δεν υπήρχε περίπτωση να μου κάνουν ολική. Αλλά και στις συζητήσεις που είχα κάνει με το γιατρό του είχα ξεκαθαρίσει ότι εφόσον έχω την επιλογή προτιμώ επισκληρίδιο, μιας και σε χειρουργείο που είχε προηγηθεί της εγκυμοσύνης είχα πολύ άσχημη εμπειρία από την ολική νάρκωση.

 

Nat left, επειδή θυμάμαι ότι έχεις αναφέρει ότι είσαι υπέρβαρη, συζήτησε με το γιατρό σου το ενδεχόμενο να συναντηθείς με τον αναισθησιολόγο. Μια φίλη με αντίστοιχο πρόβλημα της είχαν πει ότι ίσως λόγω βάρους να μην μπορεί να γίνει η επισκληρίδιος.

Και ναι, θα είναι πολύ όμορφο να αντικρίσεις αμέσως τα διδυμάκια σου... :)

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...