Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΑΣΕΙΣ ΥΠΝΟΥ... ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ, ΑΝΑΣΚΕΛΑ Η' ΠΛΑΙ?


ΣΤΑΣΕΙΣ ΥΠΝΟΥ... ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ, ΑΝΑΣΚΕΛΑ Η' ΠΛΑΙ?  

1.274

  1. 1. ΣΤΑΣΕΙΣ ΥΠΝΟΥ... ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ, ΑΝΑΣΚΕΛΑ Η' ΠΛΑΙ?



Recommended Posts

Μεγάλος προβληματισμός και θα ήθελα να το συζητήσουμε και να το μετρήσουμε βρε κορίτσια αν το επιθυμείτε και εσείς. Είναι ένα θέμα που φαντάζομαι ότι καίει όλες τις μαμάδες εκτός από εμένα. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ γιατί ενώ βάζω τον μικρό μου στο πλάι αυτός έμαθε τώρα και γυρίζει μπρούμυτα και έχω τρελαθεί. Εσείς πως τα κοιμήζετε τα μωράκια σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπρούμυτα...εδώ και 5 μήνες σχεδόν :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη ανασκελα με το κεφαλακι στο πλαι... μετα γυριζε στο πλαι και μπρουμυτα αλλα δεν μπορουσε να επανελθει μονη της και γκρινιαζε. Τοτε αναγκαστηκα και της εβαλα δεξια και αριστερα απο μια πετσετα τυλιγμενη σε ρολο και μολις καταφερε να την περασει την αφησα να διαλεξει την σταση που την βολευει. :lol:

msEMp3.png
Link to comment
Share on other sites

KAT123 δεν ψηφίζεις κι εσύ για να βλέπουμε μονίμως τα αποτελέσματα; :lol:

 

εγώ φήφισα στο πλάι!

όσα και να έχουν ειπωθεί για το θέμα αυτό... εγώ φοβάμαι τόσο το μπρούμητα όσο και το ανάσκελα... νομίζω πως στο πλάι κυνδινέυουν λιγότερο!

έτσι μέχρι ίσως και τον 7ο... τον είχα στο πλάι και τον άλλαζα πλευρό κάθε τόσο! μάλιστα όταν τον έβαλα στην κούνια, του πήρα και το σφηνάκι ύπνου!

Μετά έκανε ότι ήθελε άσχετα από το τί ήθελα εγώ! :lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

KAT123 δεν ψηφίζεις κι εσύ για να βλέπουμε μονίμως τα αποτελέσματα; :lol:

 

εγώ φήφισα στο πλάι!

όσα και να έχουν ειπωθεί για το θέμα αυτό... εγώ φοβάμαι τόσο το μπρούμητα όσο και το ανάσκελα... νομίζω πως στο πλάι κυνδινέυουν λιγότερο!

έτσι μέχρι ίσως και τον 7ο... τον είχα στο πλάι και τον άλλαζα πλευρό κάθε τόσο! μάλιστα όταν τον έβαλα στην κούνια, του πήρα και το σφηνάκι ύπνου!

Μετά έκανε ότι ήθελε άσχετα από το τί ήθελα εγώ! :lol:

ψηφισα και εγώ /..... γιατί δεν φαίνονται :?::?:

Link to comment
Share on other sites

Τις ζουζούνες αρχικά τις κοιμίζαμε στο πλάι. Κάποια στιγμή η μια, γύρω στους 3 μήνες αν θυμάμαι καλά, άρχισε από μόνη της να γυρίζει μπρούμητα και να βολεύεται καλύτερα έτσι. Πριν από κανένα μήνα άρχισε να κοιμάται μπρούμητα και η άλλη ζουζούνα. Μόνες τους το επέλεξαν και έχω δει ότι κοιμούνται πιο ήσυχα έτσι, για αυτό και δεν μπαίνω στη διαδικασία να τις γυρίσω. Βέβαια δεν παύω να φοβάμαι...

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντα στο πλάι την βάζω αλλά εκείνη επιμένει να γυρίζει ανάσκελα με το κεφαλάκι της στο πλάι...έτσι δεν έχω ξανα παρέμβει!

Απ΄ότι όμως έχω διαβάσει σε παρόμοιες συζητήσεις το ανάσκελα θεωρείται πιο ασφαλής στάση! :?

Διορθώστε με εάν κάνω λάθος.... :oops:

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή την έβαζα στο πλάι ...μια απο εδώ και μια απο εκεί ....σαν μπιφτεκάκι ....μετά αρχισε να μου γυρίζει γύρω στο 3 μήνα ανάσκελα ...εγω την έβαζα στο πλάι και αυτή απλά....ξαναγύριζε ανάσκελα ....τώρα κοιμάται όπως να ναι μπρούμητα...ανάσκελα ...στο πλάι....κάθετα σε σχέση με την κούνια της ...ξυπνάω και ανακαλύπτω οτι εκεί μου ηταν το κεφάλι βρισκονται τώρα 2 ποδαρακια...νομίζω οτι δεν μπορώ να κάνω κατι...οποτε ξανακοιμάμαι!!!! :D:D:D

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμεις αρχικα στο πλαι, αλλα απο 10 ημερων περιπου γυρναγε ανασκελα. Επειτα ρωτησα και τον παιδιατρο και μου ειπε κι αυτος ανασκελα. Απο οτι εχω διαβασει και στο internet αυτη ειναι και η αποψη της συγχρονης παιδιατρικης.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ και τα 3 μπρούμυτα τα κοίμιζα από την αρχή. Ανάσκελα πεταγόντουσαν και ξυπνούσανε όλη την ώρα, μπρούμυτα βολευτήκανε από την αρχή, γυρίζανε και πλευρό (το κεφαλάκι) από νωρίς μόνα τους, μόνο η παιδίατρος με είχε πρήξει πως είναι λάθος, αλλά σε πολλά δεν την ακούω και το ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

από ότι καταλαβαίνω οι γνώμες διίστανται. Ποτέ δεν θα βρούμε ποιο είναι το σωστό και ποιο είναι το λάθος και αυτό γιατί δεν υπάρχει μία κοινή γραμμή από τους παιδιάτρους. Ο καθείς το μακρύ του και το κοντό του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

εμένα από το μαιευτήριο μου τόνισαν ότι τα μωρά κινδυνεύουν λιγότερο όταν κοιμούνται ανάσκελα και μάλιστα ότι από τότε που άρχισαν να προτρέπουν οι παιδίατροι τον ύπνο ανάσκελα, σημειώθηκε μείωση στα περιστατικά αιφνιδίου θανάτου βρεφών. και τον κοιμίζω από την αρχή ανάσκελα, μέχρι και σήμερα στον 5ο μήνα που έχει αρχίσει να ψιλοστριφογυρίζει.

δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ποτέ, αν και οι γονείς μου, μου είπαν ότι εμάς μας κοίμιζαν μπρούμητα και επίσης δεν πάθαμε τίποτα.

πριν μερικές μέρες, το νοσοκομείο που κάνουμε τα εμβόλια έκανε ένα πάρτυ για τα παιδάκια και ένα διαγωνισμό μαζί, για να βραβεύσουν τα πιο υγειή μωρά και μέρος του διαγωνισμού ήταν ένα ερωτηματολόγιο που έπρεπε να απαντήσουν οι γονείς για να δουν αν είναι ενημερωμένοι γύρω από βασικά πράγματα που αφορούν στα μωρά (θεώρησαν ότι η ενημέρωση των γονιών αποτελεί μέρος της υγείας ενός μωρού). έτσι μας ρώτησαν κάποια πράγματα για τα εμβόλια, για τις αλλεργίες, αν θηλάζει και σε ποιά στάση το κοιμίζουμε. εγώ απάντησα "μόνο ανάσκελα" και μου είπαν ότι είναι και η σωστή απάντηση!

αλλά - να πω και την αλήθεια - ποτέ δεν μου συνέβει κάτι, που να επιβεβαίωσε ή να με προβλημάτισε για την ορθότητα της συμβουλής....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και από μένα. Λοιπόν εγώ γενικά ήμουν από τα άτομα που έλεγα ότι πάντα θα κάνω ότι λένε οι γιατροι, νέες έρευνες κτλ. Γέννησα τον Δεκέμβρη και όλα αυτά άλλαξαν. Ο γιος μου από τη πρώτη μέρα είχε παλινδρόμηση. Όταν λοιπόν τον έβαζα ανάσκελα τα έβγαζε στον ύπνο του. Μια μέρα κόντεψε να πνιγεί. Από τότε τον κοιμίζω μπρούμητα το βράδυ γιατί έχεις μόλις πιει το γάλα. Την ημέρα έχω αρχίσει να τον κοιμίζω λίγο ανάσκελα γιατί έτσι τον βοηθά να κοιμάται στο καρότσι όταν τον βγάζω έξω. Όταν ήταν νεογέννητος χρησιμοποίησα επίσης τη σφήνα αλλά επειδή ήταν μεγάλο μωρο δεν βολευόταν ύστερα από λίγο διάστημα.

 

Οσο αφορά το σύνδρομο του αιφνίδιου θανάτου όντως οι γιατροί συνιστούν ανάσκελα. Ομως το βασικό είναι από όσο το έχω ψάξει να προσέξετε τα εξής: πάντα τα σεντόνια και κουβέρτες να είναι από βαμβάκι. Μη βάζετε πλάστικά καλύματα στα κρεβάτια γιατί το πλαστικό είναι που δημιουργεί τοξικά και αυξάνει τη πιθανότητα θανάτου.

Επίσης οι κουβέρτες να μην ανεβαίνουν πάνω από τη μέση της πλάτης του. Εγώ βασικά έχω βολευτεί πολυ με τους υπνόσακους γιατί τον κρατάνε ζεστό και είναι απόλυτα ασφαλής. Τους έχω πάρει απο το mybabycenter.gr και είναι βαμβακεροί.

Καλό είναι να προσέχετε και τη θερμοκρασία δωματίου. Το ιδανικό λένε ότι είναι γύρω στους 20 βαθμούς. Τέλος να μη έχετε πολλά παιχνίδια στη κούνια του.

Εύχομαι να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ 4ΜΗΝΩΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΓΥΡΙΖΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΠΩΣ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ. ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΕΤΣΙ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΑΝ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΑΘΑ ΤΙΠΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝΕ ΠΛΑΙ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΓΥΡΙΖΕ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΠΙΒΛΕΨΗ.ΜΕΤΑ ΤΟΝ 12 ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΡΚΟΥΔΑΚΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΤΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ο Βασιλης λατρευε το μπρουμητα ενω ο μικρος το ανασκελα.

 

Πλεον και ο μικρος μπρουμητα (ανασκελα τον βαζω μπρουμητα τον βρισκω ). Αν κανω να τον γυρισω γινεται της κακομοιρας

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στην αρχη κοιμοταν στο πλαι...μονο πλαι κ οταν γυρνουσε ανασκελα ξυπνουσε γιατι δεν ηξερε πως να βαλει τα χερακια του!!! :-) αλλα τωρα τον βαζω ανασκελα στο κρεβατακι του κ κοιμαται ετσι...καμια φορα γυρναει λιγο στο πλαι....παντως μπρουμητα τον βρηκα μονο μια φορα κι απο τοτε...τον βαζω παντα ανασκελα!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝΕ ΠΛΑΙ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΓΥΡΙΖΕ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΠΙΒΛΕΨΗ.ΜΕΤΑ ΤΟΝ 12 ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΡΚΟΥΔΑΚΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΤΟΥ.

 

κι εγω νομιζω οτι οταν δεν υπαρχει μαξιλαρι στα παιδακια που κοιμουνται μπρουμητα δεν ειναι επικυνδινο....ΝΟΜΙΖΩ ΦΥΣΙΚΑ!!!

ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙ ΤΟΥ!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...