Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS SOS SOS - Χρειαζόμαστε άμεση συμβουλή...


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Είμαι ο σύζυγος του Gatoni. Θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις και θα το εκτιμούσαμε πάρα πολύ αν μπορούσατε να απαντήσετε όσο πιο γρήγορα μπορείτε.

 

Η κατάσταση έχει ως εξής. Είμαστε στην 29εβ και 5η ημέρα (σήμερα) και εδώ και 2-3 εβδομάδες υπήρχε ένα πρόβλημα με την ομφαλική αρτηρία του μωρού (συγκεκριμένα μας είπανε ότι έχει αυξημένες αντιστάσεις και αυτό έχει επιδράσει και στην ανάπτυξη του βάρους του μωρού αλλά και στο αμνιακό υγρό το οποίο μειώνεται). Το βρέφος δεν έχει άλλα προβλήματα (όλα τα όργανα είναι φυσιολογικά. Έχει όμως μειωμένο βάρος...είναι γύρω στα 1050γρ).

 

Έχοντας κάνει λοιπόν 3 δόσεις κορτιζόνης την προηγούμενη εβδομάδα και αυτήν που διανύουμε, ο γιατρός μας (παίρνοντας και τη σύμφωνη γνώμη μιας πολύ καλής γιατρού σε τέτοια θέματα στο Μητέρα η οποία και μας εξέτασε) αποφάσισε να βγάλουμε το παιδί αύριο Σάββατο γιατι μέσα στη μήτρα μπορεί να κινδυνεύσει πολύ περισσότερο λόγω οριακών τιμών στα προβλήματα που σας είπα. Θα γεννήσουμε στο Μητέρα και το παιδί θα πρέπει να μείνει πολύ καιρό σε εντατική.

 

Οι ερωτήσεις που έχω να κάνω είναι οι εξής :

 

1) Το ΙΚΑ μου είπε (και το Μητέρα επίσης) ότι καλύπτουν τα πάντα από την εντατική για όσο χρονικό διάστημα χρειαστεί....η οποία εντατική σημειωτέον κοστίζει 400 ? την ημέρα !! Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία ή γνωρίζει ανάλογη εμπειρία να μας πει αν το ΙΚΑ κάλυψε τα έξοδα της εντατικής? Θέλουμε να σιγουρευτούμε γιατί το ποσό είναι αστρονομικό.

 

2) Γνωρίζει κανείς αν είναι καλύτερα να μείνει το παιδί στο Μητέρα ή καλύτερα να το μεταφέρουμε σε κάποιο δημόσιο (πχ. Παίδων)? Έχω ακούσει κάποιους να λένε ότι τα δημόσια σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλύτερα.

 

Συγγνώμη για το κατεβατό αλλά χρειαζόμαστε επειγόντως συμβουλές μιας και ακούμε αντικρουόμενα πράγματα.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Jean

    Jean 5 δημοσιεύσεις

  • Gatoni

    Gatoni 5 δημοσιεύσεις

  • Olg@

    Olg@ 4 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 4 δημοσιεύσεις

Ευχομαι να πανε ολα καλα κ να αποκτησετε ενα υγιεστατο νινακι,το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι το παιδων εχεις τους καλυτερους γιατρους,ισως να ηταν καλυτερο να το πατε στο παιδων μονο κ μονο γι αυτον τον λογο.Οπως επισης υπαρχει κ ειδικο τμημα για το μητρικο γαλα κ θα μπορουν να βοηθησουν την μαμα.Και παλι ευχομαι οτι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να πανε ολα καλα κ να αποκτησετε ενα υγιεστατο νινακι,το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι το παιδων εχεις τους καλυτερους γιατρους,ισως να ηταν καλυτερο να το πατε στο παιδων μονο κ μονο γι αυτον τον λογο.Οπως επισης υπαρχει κ ειδικο τμημα για το μητρικο γαλα κ θα μπορουν να βοηθησουν την μαμα.Και παλι ευχομαι οτι καλυτερο

 

Ευχαριστώ να είσαι καλά....να σε ρωτήσω...τι σημαίνει ειδικό τμήμα για το μητρικό γάλα?

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν πολλές ευχές!

Να πάνε όλα καλά!

 

Επιπλέον, το ΙΚΑ καλύπτει την εντατική στο 100%. Θα πρέπει να ρωτήσεις όμως εάν πρέπει να προπληρώσεις και να τα πάρεις από το ταμείο ή γίνεται απευθείας με το μαιευτήριο.

 

Για το δεύτερο που ρώτας, δύσκολο να σου πω.

Το γεγονός είναι ότι το Παίδων σίγουρα έχει μεγαλύτερη εμπειρία σε περιστατικά.

Τι θα έκανα ? Θα έβρισκα ένα παιδίατρο, αυτόν που θα παρακαλουθεί το παιδί μου από την γέννηση και μετά και θα τον ρωτούσα. Πιθανά να ρωτούσα και άλλον και θα έπερνα απόφαση.

 

Μια φίλη που γέννησε στο Έλενας, δεν μεταφέρθηκε το παιδί στο Παίδων (παρόμοια περίπτωση με την δική σας).

 

Απλά, όταν βγήκε από την ΜΕΝ πριν πάνε σπίτι τους πήγαν στο ΠΑΙΔΩΝ για κάποιες εξετάσεις!

 

Εάν έχεις χρόνο πήγαινε στο ΠΑΙΔΩΝ και ρώτα, δες τους Καθηγητές!

 

Πολλές πολλές ευχές!

Όλα θα πάνε καλά!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα το πας στο Παιδων μετα, ειναι εξαιρετικα αμφιβολο γιατι ειμαι σιγουρη οτι θα σου πουν να υπογραψεις με ιδιαν ευθυνη... Το κανουν για ευνοητους λογους...καταλαβαινεις...ειναι πολλα τα λεφτα Αρη...

 

Εγω περασα τα ιδια ακριβως με εσας κι εφυγα απο το Ιασω και πηγα στο Αλεξανδρα που εκει γεννησα, εκει παρεμεινε και το παιδι αφου εχει μια πολυ πολυ καλη μοναδα εντατικης προωρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποσταρω ξανα εδω αυτα που ειπα και προχθες στη γυναικα σου.

 

Gatoni μου μονο και μονο επειδη ζητησες την αποψη μου σου απαντω αλλιως να ξερεις δεν συνηθιζω να υποδεικνυω κινησεις σε τοσο προσωπικα θεματα οσο η υγεια ενος παιδιου. Επειδη βρεθηκα ακριβως στη θεση σου εγω εφυγα ντουγρου για Αλεξανδρα (ημουν στο Ιασω) οπου νοσηλευτηκα στην πτερυγα παθολογιας κυησεως. Πανεπιστημιακοι καθηγητες και μαιες γατονια (καλη ωρα...)

Το παιδι μου βγηκε 1300γρ, εκανα καισαρική με επισκληριδιο, το παιδι δεν το ειδα μπηκε κατευθειαν στο οξυγονο, το ειδα 2 μερες μετα, καθισε στη θερμο 56 μερες και στην ηπιας φροντιδας αλλες 10, δεν πληρωσα τιποτα, ουτε για τη γεννα ουτε για τη νοσηλεια του παιδιου. Η ΜΕΝ νεογνων του Αλεξανδρα εχει πολυ καλους γιατρους και εξειδικευμενες μαιες αν μπορεις να παραβλεψεις καποια στραβα που συμβαινουν ακομη και σε ιδιωτικα (οπως πχ η στριμμαρα τους). Γνωμη μου: Πηγαινε στο Αλεξανδρα, ζητα βοηθεια εκει. Αν θες ονοματα γιατρων ειμαι στη διαθεση σου. Τους ξερω ολους τον καθενα με τα καλα του και τα κακα του. Τιποτα δεν μπορει να σε κανει να νιωσεις μεγαλυτερη ασφαλεια οσο η στενοτατη παρακολουθηση ενος νοσοκομειου. οι μαιες ειναι συνεχως απο πανω σου κι ενας εφημερευων ιατρος παντα παρων,

_________________

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το δημόσιο νοσοκομείο ειναι πιο σίγουρη λύση! Κι εγω έχω ακούσει οτι το ΙΚΑ καλύπτει τα πάντα αλλα όντως να ρωτήσεις αν πρέπει πρώτα να πληρώσετε και μετα να τους πάτε τα παραστατικά. :roll:

 

Ευχομαι όλα να σας πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου πω...

 

Ευχομαι τα καλυτερα, οποια αποφαση κι αν παρετε και να ξερεις εγω θα ειμαι εδω για οτι χρειαστεις και για οποια απορια εχεις.

 

Με το καλο!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την καλυψη των εξοδων απο το ΙΚΑ, την περσαμενη εβδομαδα γεννησε η κουμπαρα μου τα εχω προσφατα...

 

Η μικρη γεννηθηκε 1750 γρ παρολο που ηταν στην 37η εβδομαδα και την εβαλαν αμεσως θερμοκοιτιδα... Ειναι στι ΙΑΣΩ και το κοστος ειναι 300 ευρω ημερησιως... Τα εξοδα τα καλυπτει ολα το ΙΚΑ, αλλα θα τα πληρωσουν οι γονεις απο την τσεπη τους κατα την εξοδο απο το μαιευτηριο και καταθετοντας τα χαρτια θα παρουν το ποσοι πισω 100% αλλα μετα απο 5 μηνες...

 

Επισης, σχετικα με τα διαδικαστικα οταν γεννηθηκε το μωρο εστειλαν τα χαρτια με φαξ στο ΕΚΑΒ και επειδη δεν υπηρχε κενη θεση σε αλλη μοναδα νεογνων δεχτηκε το ΙΚΑ να καλυψει τα εξοδα...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Gatoni δεν προλαβαίνετε να πάτε εξαρχής σε ένα δημόσιο νοσοκομείο πχ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ και για τη γέννα και για όλα ωστε να μην χρειαστεί να πληρώσετε μια.....

Π.χ να κάνατε μια προσπάθεια να παίρνατε έναν καθηγητή τηλέφωνο (πχ ΑΝΤΖΑΚΛΗΣ) να του εξηγήσετε το επείγον της κατάστασης και να βλέπατε αν θα σας αναλάμβανε....για μένα ειναι πιο ασφαλής λύση. Το ξέρω οτι ειναι δύσκολο να αλλάξεις γιατρό κυριολεκτικά τελευταία στιγμή αλλα αν ειναι να γλιτώσεις τέτοια ταλαιπωρία; ή στο Αρεταίειο τον Χασιάκο...

:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

gatoni οταν ειχα το παιδι μου στο παιδων υπηρχε ενας χωρος ειδικος που μπορουσες να πας να βγαλεις το γαλα(διεθεταν θηλαστρα)κ μπορουσαν να σου παστεριωσουν το γαλα που εβγαζες για αργοτερα,ουσιαστικα σου ετοιμαζαν μια τραπεζα γαλακτος.Περα απο αυτο μου καναν κ εξετασεις αιματος για να δουν εαν εχω κολλησει κατι μεσα απο το νοσοκομειο, για να δουν εαν οντως ηταν καλο το γαλα μου για το παιδι

Link to comment
Share on other sites

Gatoni δεν προλαβαίνετε να πάτε εξαρχής σε ένα δημόσιο νοσοκομείο πχ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ και για τη γέννα και για όλα ωστε να μην χρειαστεί να πληρώσετε μια.....

Π.χ να κάνατε μια προσπάθεια να παίρνατε έναν καθηγητή τηλέφωνο (πχ ΑΝΤΖΑΚΛΗΣ) να του εξηγήσετε το επείγον της κατάστασης και να βλέπατε αν θα σας αναλάμβανε....για μένα ειναι πιο ασφαλής λύση. Το ξέρω οτι ειναι δύσκολο να αλλάξεις γιατρό κυριολεκτικά τελευταία στιγμή αλλα αν ειναι να γλιτώσεις τέτοια ταλαιπωρία; ή στο Αρεταίειο τον Χασιάκο...

:roll:

 

Συμφωνώ με αυτο ... εξαντλήστε την εναλλακτική να πάτε εξαρχής σε δημόσιο νοσοκομείο που διαθετει εντατική νεογνών, είναι ότι καλύτερο για την περίπτωση σας .... τα είχαμε πει και με την καλη σου ...

 

Ευχομαι ολοψυχα να πανε όλα καλα για τη μαμά και το μπεμπάκι ... να της δώσεις πολλα φιλιά και να της πεις ότι την σκεφτόμαστε και της στέλνουμε όλη μας τη θετική ενέργεια ...

Οποτε μπορεις γράφε μας τα νέα σας ... περιμένουμε ....

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα στο Ιασω προωρα 31 εβδ, το μωρο εκατσε διασωληνωμενο. Εμεινε στη ΜΕΝΝ μεσα στο Ιασω για 35 μερες. Ολα τα εξοδα τα πληρωσαμε και τα πηραμε μετα απο το ΙΚΑ. 100% καλυψη.

 

Τωρα περι ΜΕΝΝ εμεινα ΠΟΛΥ ικανοποιημενη και ψυχολογικη υποστηριξη ειχαμε, και πολυ καλους νεογνολογους ειχε.

 

Τραπεζα γαλακτος καναμε και εκει και στο σπιτι και το υποστηριζαν φανατικα θα ελεγα ΟΛΟΙ οι νεογνολογοι.

 

Γαλα κρατας για το μελλον γιατι δεν πινουν απο τοσο μωρακια. Αρα το βγαζεις για μετα οταν θα ειναι ικανο το στομαχακι του... οι ποσοτητες δεν ειναι μεγαλες... ο Αριωνακος ειπιε 1cc την πρωτη του φορα και το χωνεψε σε 3 ΩΡΕΣ...

 

Ελπιζω να πανε ολα καλα μεσα απο την καρδια μου και να στηριξεις πολυ τη μαμα γιατι το εχει πολυ αναγκη....

 

Οπου αλλου μπορω να βοηθησω...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την Ολγα, jean, yogini. καλύτερα να πάτε εξ αρχής σε δημόσιο νοσοκομείο παρά να γεννήσετε στο ΜΗΤΕΡΑ και να ψάχνεστε μετά. Υπάρχει περίπτωση να σας πουν στο ΜΗΤΕΡΑ ότι δεν υπάρχει ασθενοφόρο, ότι δεν υπάρχει θερμοκοιτίδα για να μεταφερθεί το παιδί, ότι ... ότι... χίλια δυο (είναι πολλά τα λεφτά... που θα χάσουν).

Εξαντλήστε τις πιθανότητες για δημόσιο μαιευτήριο και αφήστε το ΜΗΤΕΡΑ για τελευταία εναλλακτική.

 

 

Με το καλό εύχομαι, θα πάνε ολα καλά!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά όλες σας και να χαίρεστε τα παιδάκια σας. Ευτυχώς ο Θεός είναι μεγάλος και βρέθηκε κάποια λύση...

 

Βρήκα μια συναδέλφισσα η οποία έχει μια θεία εδώ στην Αθήνα και είναι καθηγήτρια μέσα στα πράγματα των κρατικών νοσοκομείων όσον αφορά τέτοιες περιπτώσεις. Αυτή λοιπόν βρήκε τον διευθυντή του Κρατικού Νίκαιας και ο άνθρωπος δεσμεύτηκε ότι θα βρει κάτι. Το κρατικό Νίκαιας μαζί με το Παίδων είναι τα καλύτερα για αυτές τις περιπτώσεις μου είπανε.

 

Το παιδί θα γεννηθεί κανονικά στο Μητέρα αύριο (ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ), και θα μείνει 4-5 μέρες τουλάχιστον εκεί γιατι αλλιώς είναι και επικίνδυνο να φύγει τόσο νωρίς με το που βγήκε μας είπε ο διευθυντής.

Επίσης είναι και δύσκολο για τη ψυχολογία της γυναίκας να αλλάξει γυναικολόγο τελευταία στιγμή. Αυτό μας το είπανε και οι ίδιοι.

 

Μετά λοιπόν, όταν βρει ο άνθρωπος κάτι είτε στη Νίκαια είτε στο Παίδων είτε κάπου αλλού (στην εσχάτη των περιπτώσεων), θα μας πάει.

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά......ευχαριστούμε ξανά για τις ευχές σας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα να πάνε κατευχήν λοιπον .........

Φιλια στη γυναικα σου ..........

Θα τη σκεφτομαστε συνέχεια .........

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

 

Μια γνωστή μου που γέννησε στο ΙΑΣΩ και χρειάστηκε το μωρό θερμοκοιτίδα κάνανε το εξής μετά τις οδηγίες του λογιστηρίου υου ΙΑΣΩ.

 

Καλέσανε το 166 και ζητήσαν ασθενοφόρο για να μεταφερθεί σε κρατικό σε ΜΕΘ. Δεν είχαν διαθεσιμότητα σε δωμάτια και φυσικά δεν στείλανε ασθενοφόρο.

 

Όμως με απόδειξη του τηλεφωνήματος καταθέσαν τα χαρτιά στο ΙΚΑ και για όσες μέρες νοσηλεύτηκε στο ΙΑΣΩ το ΙΚΑ τους πλήρωσε τα νοσήλια πειδή δεν μπορούσε να τους καλύψει κάποιο κρατικό.

 

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά αξίζει να το ρωτήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...