Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε άρχισε να φαίνεται η κοιλίτσα σας??


Recommended Posts

απευθύνομαι κυρίως στις μαμάδες 2ο παιδιού: πότε άρχισε να φαίνεται η κοιλίτσα σας??γιατί σε μένα που ακόμη δεν μπήκα στον 3ο φαίνεται ήδη..αρκετά μπορώ να πώ..και νομίζω ότι τελικά στο 2ο ξεχειλώνει πιο εύκολα..ισχύει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 164
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σύμφωνα με τον γυναικολόγο της μάνας μου (τότε...) η μήτρα είναι σαν ένα μπαλονάκι. Στο πρώτο φούσκωμα φέρνει μεγάλη αντίσταση μέχρι κάποια στιγμή και μετά παίρνει φόρα και φουσκώνει τελείως. Στο δεύτερο φούσκωμα, έχει ήδη μαλακώσει και φουσκώνει πιο εύκολα και πιο σταδιακά :wink:

Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι η κοιλιά που φαίνεται (μεχρι τώρα) δεν είναι από το φούσκωμα της μήτρας αλλά από το φούσκωμα του εντέρου :oops::oops: Κοντέυει να εκραγεί! :evil::evil: Που τον μαζεύει τόσο αερα βρε παιδί μου.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα στο 2ο αρχισε να φαινεται πολυ γρηγορα στον 3ο μηνα.Για να φανταστεις στο μεγαλο υπερηχο του 1ου παιδιου δεν ειχα καθολου κοιλια ενω σε αυτον που θα κανω τωρα στο 2ο ειναι ηδη τεραστια...Και αναρωτιεμαι που θα φτασει τελικα....! :?:

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε χαίρομαι που λέτε αυτά γιατί εμένα τώρα στο πρώτο παιδί και ακόμη η κοιλιά μου τώρα πετάχτηκε και απογοητεύομαι όταν δεν την προσέχουν :(:cry: και όταν λέω ότι είμαι στον 5ο πέφτουν όλοι από τα σύννεφα...είναι που δεν έχω βάλει κιλά ή που δεν μεγαλώνει το μωρό :?: ...ώρες ώρες κάνω τέτοιες χαζές σκέψεις και φρικάρω...μεθαύριο στην γιατρό θα της πω να το μετρήσει να μου φύγει η έννοια... :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι μόνο φαίνεται η κοιλίτσα ποιο γρήγορα στο δεύτερο, αλλά και τα κιλάκια μπαίνουν πιο εύκολα ... άσε που ξέρουν που να καθίσουν πια :lol: σαν παλιά φιλαράκια ένα πράγμα :lol: ....

Εύχομαι βέβαια, το καλό που τους θέλω δηλαδή, να εξαφανίζονται το ίδιο εύκολα με την πρώτη φορά :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο φαίνεται η κοιλίτσα ποιο γρήγορα στο δεύτερο, αλλά και τα κιλάκια μπαίνουν πιο εύκολα ... άσε που ξέρουν που να καθίσουν πια :lol: σαν παλιά φιλαράκια ένα πράγμα :lol: ....

Εύχομαι βέβαια, το καλό που τους θέλω δηλαδή, να εξαφανίζονται το ίδιο εύκολα με την πρώτη φορά :lol::lol::lol: !!!

Συμφωνώ μαζί σου....

Και σε ενημερώνω ότι φεύγουν πιο εύκολα! Στο 1ο παιδί έκανα 8 μήνες να επανέλθω, τώρα τα'χασα στους 3,5! Με 2 παιδιά, πού χρόνος για φαγητό!!! :D

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο παιδι η κοιλια εκανε την εμφανιση της στον 3ο-4- μηνα και μεχρι να γεννησω εκανε μπαμ απο μακρια

Στα αλλα δυο πηγε 6ος μηνας για να βαλω παντελονι εγκυμοσυνης και να καταλαβουν οι γυρω μου οτι ειμαι εγκυος

Στο τριτο μια κυρια με ειδε λιγες μερες μετα που γενησα και δεν μου ειπε τις ευχες τις γιατι νομιζε οτι ημουν σε μικρο μηνα και ειχα χασει το μωρο

4

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε χαίρομαι που λέτε αυτά γιατί εμένα τώρα στο πρώτο παιδί και ακόμη η κοιλιά μου τώρα πετάχτηκε και απογοητεύομαι όταν δεν την προσέχουν :(:cry: και όταν λέω ότι είμαι στον 5ο πέφτουν όλοι από τα σύννεφα...είναι που δεν έχω βάλει κιλά ή που δεν μεγαλώνει το μωρό :?: ...ώρες ώρες κάνω τέτοιες χαζές σκέψεις και φρικάρω...μεθαύριο στην γιατρό θα της πω να το μετρήσει να μου φύγει η έννοια... :roll:

 

Κι εγώ όπου να'ναι κλείνω τον 4ο και μπαίνω στον 5ο και δεν φαίνεται απολύτως τίποτα. Έχασα βέβαια και 2 κιλά που τα έχω πάρει ήδη και είμαι στο ίδιο βάρος με τον 1ο μήνα. Μόνο ο άντρας μου που βλέπει την κοιλιά χωρίς ρούχα μπορεί να δει τη διαφορά, που ξέρει και πώς ήταν η κοιλιά πριν. Θα έχει πιο πολύ πλάκα να μεγαλώσει απότομα η κοιλιά (αν και δεν είναι καλό λόγω πιθανής εμφάνισης ραγάδων) και όσοι δεν το ξέρουν θα μένουν έκπληκτοι. Εγώ το έχω πει μόνο σε κοντινούς φίλους-συγγενείς και περιμένω οι υπόλοιποι να το προσέξουν μόνοι τους.

Καλέ μην αγχώνεσαι. Αν θέλεις να την επιδεικνύεις την κοιλίτσα μπορείς να φοράς εφαρμοστά ρούχα και θα φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δυστυχώς κορίτσια, είμαι στην 6η εβδομάδα και η κοιλιά μου έχει δείξει από την 4η, χωρίς να έχω πάρει ούτε ένα κιλό. Βέβαια φαίνομαι περισσότερο ότι πάχυνα παρά ότι είμαι έγκυος. Και να σκεφτείτε ότι μένω έγκυος για πρώτη φορά. Προβλέπω να κάνω τεράστια κοιλιά και με έχει πιάσει μια στενοχώρια! :cry:

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Bp εγω ειμαι 13η εβδομαδα εχω παρει μολις 0,5 κιλο και εχω μια..... μπυροκοιλια αλλο πραγμα!!! Φαινεται αρκετα αλλα οχι σαν κοιλια εγκυου αλλα λες και εχω πιει 10 μπυρες.Οπως λες κι εσυ νιωθω χοντρη κι οχι εγκυος :(

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια και εγω χοντρη φαινομαι και οχι εγκυος!!Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται φαρδαινω στο πλατος αλλα απο κοιλια λιγα πραγματα!!!Στον γιο μου φαινομουν στον 4ο μηνα τωρα τιποτα ακομα και εχω μπει στον 4ο εδω και μια βδομαδα...Υπομονη κοριτσια θα ξεπροβαλλουν οι κοιλιτσες!!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια και εγω χοντρη φαινομαι και οχι εγκυος!!Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται φαρδαινω στο πλατος αλλα απο κοιλια λιγα πραγματα!!!Στον γιο μου φαινομουν στον 4ο μηνα τωρα τιποτα ακομα και εχω μπει στον 4ο εδω και μια βδομαδα...Υπομονη κοριτσια θα ξεπροβαλλουν οι κοιλιτσες!!!

 

εγώ το αντίθετο έχω καλή μου!! μόλις εκλεισα την 9η εβδομάδα και η κοιλιά τούρλα!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όλα είναι σχετικά μην αγχώνεστε ....

Στην Κατερίνα η κοιλιά μου άρχισε να φαίνεται στο τέλος του τέταρτου, μέχρι τότε φορούσα κανονικά παντελόνια, εντάξει όχι τζιν αλλά υφασμάτινα. Γενικώς μέχρι τέλους είχα μικρή κοιλιά ... στον όγδοο μήνα και κάποιοι με ρωτούσαν μάλιστα με δισταγμό αν είμαι έγκυος, ήταν και χειμώνας, τα ρούχα σκούρα και καλυπτικά ξεγελούσα .... το μωρό γεννήθηκε πάντως μια χαρά 3200 γρ. ....... και από κιλά η μανούλα δεν πήρε λίγα .......25 παρακαλώ :oops::oops::oops: !!!

 

Τώρα μέχρι που έκλεισα τον τρίτο μήνα πάλι δεν φαινόταν τίποτα ... μετά ομως πήρα φορά γενικώς :lol: τώρα αν με δείτε έχω μια κοιλάρα νααααααα :lol::lol::lol: !!! Όσο για κιλά ... απλά δεν σχολιάζω .... αν καταφέρω να μείνω στα 25 της προηγούμενης εγκυμοσύνης θα είμαι ευχαριστημένη :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ στον γιο μου πήρα 44 κιλά και είχα διάμετρο κοιλιάς την ημέρα της γέννας 1,50cm, τώρα που είναι δίδυμα στην 15η κιόλας εβδομάδα μόνο με 5 κιλά πάνω φαίνομαι σαν 6 μηνών έγκυος, τσίτα η κοιλιά, ψώνισα καινούρια ρούχα στις αρχές του 3ου, με βλέπω να στρίβω στην γωνία και να εμφανίζεται η κοιλίτσα και εγώ με καθυστέριση μισής ώρας :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς κορίτσια, είμαι στην 6η εβδομάδα και η κοιλιά μου έχει δείξει από την 4η, χωρίς να έχω πάρει ούτε ένα κιλό. Βέβαια φαίνομαι περισσότερο ότι πάχυνα παρά ότι είμαι έγκυος. Και να σκεφτείτε ότι μένω έγκυος για πρώτη φορά. Προβλέπω να κάνω τεράστια κοιλιά και με έχει πιάσει μια στενοχώρια! :cry:

 

Κι εμένα που είμαι στην 1η εγκυμοσύνη, η κοιλιά άρχισε να φαίνεται με το καλημέρα. Κάθε μήνα μεγάλωνε περισσότερο από την εποχή της (στον 4ο φαινόμουν για 5 μηνών, στον 6ο για 7 κλπ) αλλά μετά τον 7ο φρέναρα απότομα γιατί αλλιώς θα έπρεπε να μπαίνω από τη γκαραζόπορτα αντί για την κύρια είσοδο. Πάντως και τα κιλά παίζουν ρόλο, γιατί όσο να'ναι παίρνουμε κυρίως στην κοιλιά. Μόλις τσιμπήσω ένα κιλάκι αμέσως η κοιλιά μεγαλώνει...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ στον γιο μου πήρα 44 κιλά και είχα διάμετρο κοιλιάς την ημέρα της γέννας 1,50cm, τώρα που είναι δίδυμα στην 15η κιόλας εβδομάδα μόνο με 5 κιλά πάνω φαίνομαι σαν 6 μηνών έγκυος, τσίτα η κοιλιά, ψώνισα καινούρια ρούχα στις αρχές του 3ου, με βλέπω να στρίβω στην γωνία και να εμφανίζεται η κοιλίτσα και εγώ με καθυστέριση μισής ώρας :lol:

 

 

Έβαλες 44 κιλά :shock: .... είσαι ήρωας πάντως που κατάφερες και τα έχασες!!!

 

Καλά τώρα στα διδυμάκια σου μη συγκρίνεις την κοιλίτσα σου με την μονή κύηση, δεν είναι το ίδιο .... άσε που τη δεύτερη φορά ξεχειλώνει πιο εύκολα και από μόνη της :lol: !!!

Έτσι μια φίλη μου με δίδυμα την ίδια ατάκα έλεγε ... πρώτη έστριβε η κοιλιά και μετά αυτή :lol::lol::lol: .... μια χαρά της έπεσε μετά όμως όταν κυνηγούσε τα δίδυμα :wink: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα αρχισε να φιανεται στα μεσα του 4 μηνα,ειμαι στη δευτερη εγκυμοσυνη.

τωρα ειμαι στις αρχες του 5 και ειμαι στα -7κιλα.ειχα φτασει στα -8 και πηρα ενα αυτον τον μηνα.

Link to comment
Share on other sites

εμένα άρχισε να φαίνεται κάτι λίγο προς τα τέλη του 6ου .. βέβαια το καλοκαίρι στη θάλασσα κάτι φαινότανε επειδή φόραγα μαγιώ αλλά σε γενικές γραμμές και στην κόρη μου αλλά και τώρα επειδή δεν έχω πάρει κιλά (αντίθετα τώρα έχω χάσει 10 περίπου ..) δεν πολυφαίνομαι για έγκυος ..

να φανταστείτε ότι πήγα σε 2 μαγαζιά το προηγούμενο Σάββατο να ψωνίσω και λέω στην πωλήτρια Α: "μην πολυσφίγγεις την κοιλιά μου γιατί απο μέσα κλωτσάει ο μπέμπης" και απαντάει: "ΑΧ? ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΣΤΕ??????"

στν πωλήτρια Β που ήθελε να με βάλει να ανέβω σκάλες:"εμ.. δεν μπορώ να ανέβω τόσες πολλές" .. απάντηση:"έχεις το πόδι σου ε?" .. "όχι .. έγκυος ειμαι!" "ΑΝΤΕ ΚΑΛΕ! ΣΟΒΑΡΑ???" :cry::cry:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 12η εβδομάδα και έχω και εγώ την χαρακτηριστική "μπυροκοιλιά" απο την 6η κιόλας είχα πρήξιμο και έλεγα οτί θα κάνω τεράστια κοιλιά αλλά μέχρι στιγμής παραμένει ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Nanouka, σε ζηλεύω λιγάκι.

Τάνια, κι εμένα μπυροκοιλιά είναι με τη διαφορά ότι το Σαββατοκύριακο έβαλα και 1,5 κιλό.

Βλέπετε έκοψα το τσιγάρο. Τις πρώτες μέρες δεν έτρωγα δεν κάπνιζα. Τώρα ξεθάρρεψα κι έφαγα λιγάκι και τσουπ να το το 1,5 κιλό.

Πάντως σήμερα παρήγγειλα να μου πάρουν από τη λαϊκή καροτάκια και κολοκυθάκια, για να βράσω. Θα κάνω υγιεινή διατροφή και που θα μου πάει θα το χάσω το 1,5.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγώ κορίτσια, εμένα είναι το πρώτο μου παιδάκι αλλά η κοιλιά μου άρχισε να φαίνεται από την πολύ αρχή σαν φούσκωμα και από το 2ο μήνα ήμουν "ψιλοέγκυος"!!. Τώρα που μπηκα στον 6ο φαίνεται κανονικά και με το νόμο και έχω παρει 6 κιλά μέχρι στιγμής, κιλό & μήνας.

Από το 2ο μήνα ήδη πολλά ρούχα δε μου έκαναν στην περιφέρεια & στην κοιλιά αλλά παρολα αυτά τα έχω παρει μοιρασμένα οπότε δεν έχω φοβερές διαφορες με πριν σαν σύνολο. Θέλει προσοχή η διατροφή όμως γιατί άμα αφεθείς πάει την κάτσαμε :wink:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...