Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεταχειρισμένα είδη


Ursa Major

Ανταλλαγή παιδικών ειδών  

850

  1. 1. Ανταλλαγή παιδικών ειδών

    • Ναι, δέχομαι και δίνω όπου μπορώ
    • Οχι, προτιμώ να έχει το παιδί μου τα δικά του πράγματα


Recommended Posts

Δέχεστε ρούχα ή παιδικά είδη "δεύτερο χέρι";

Καμμιά φορά μένω κατάπληκτη με τα λεφτά που μπορεί να ξοδέψει κανείς για ν'αγοράσει κάτι, την ίδια ώρα που ο διπλανός του πετάει ελαφρά μεταχειρισμένα πράγματα.

Προσωπικά έχω δεχτεί απο άλλους καθισματάκι αυτοκινήτου, φορμάκι εξόδου (αυτά που είναι τα μωρά σαν αστροναύτες), ρούχα, παιχνίδια, έχω δώσει παρκοκρέβατο, ρούχα κλπ.

Εχω πολλά πράγματα αποθηκευμένα κι έχω μια νέα γειτόνισσα που το μωράκι της θα μπορούσε να πάρει πολλά πράγματα δικά μας αλλά κολλάω να της προτείνω άν θέλει να διαλέξει κάτι.

Εσείς πώς το χειρίζεστε το θέμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν κάτι ειναι σε καλή κατάσταση και πληρεί τα δικά σου στάνταρ ποιότητας γιατι να μην το δεχτείς;

Εγω περιμένω εναν αποστειρωτή απο τη θεία μου που δεν το χρησιμοποίησε καθόλου :)

Εντάξει τώρα δεν θα δεχόμουν παλιατζαρίες για το μωράκι μου αλλα νορμαλ πράγματα δεν εχω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν έχω χρειαστεί παιδικά είδη ή ρούχα (ακόμη)

Έχω δώσει πολλές φορές δικά μου ρούχα, και χαίρομαι όταν βλέπω πως τα χρησιμοποιούν. Επίσης έχω πάρει ρούχα από ξαδέλφια μου, ειδικότερα όταν ήμασταν πιτσιρίκια.

Για το δικό μας το μωράκι, δεν θα με πείραζε αν έβρισκα κάποιον να μου χαρίσει (ή έστω να μου δανείσει) κάποια πράγματα, και δεν το λέω από τσιγκουνιά ή έλλειψη χρημάτων, απλά το θεωρώ μεγάλη σπατάλη ν' αγοράζουμε πράγματα που θα χρησιμοποιηθούν 3-4 χρόνια και μετά να τα πετάμε...

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα και δέχομαι και βεβαίως θα δώσω (προς το παρόν η μπέμπα είναι μικρη). Έχουμε ήδη δανεική καλαθούνα και αποστειρωτή - μόνο αυτά διότι δυστυχώς όλοι οι φίλοι και συγγενείς με παιδιά έχουν ακόμα μικρούλια σαν τη δική μας και χρειάζονταν πχ το καρότσι. Επίσης η γιαγιά μου μου έδωσε τις πάνες (ξέρετε, σαν σεντονάκια που είναι) που χρησιμοποιούσαν για μένα)!

Ειδικά όσον αφορά το θήλαστρό μου, μόλις σταματήσω εγώ να το χρησιμοποιώ, θα επιδιώξω να το δώσω, γιατί όσο να'ναι, 150 ευρώ είναι αυτά, γιατί να τα δώσει μια φίλη, ενώ το δικό μου μαζεύει σκόνη;

Link to comment
Share on other sites

Και δέχομαι αλλά και ειμαι πρόθυμη να δανεισω ή και να χαρίσω πραγματα που ειναι σε καλή κατασταση και δεν τα χρειάζομαι πια... Βεβαια διαλέγω και σε ποιον θα το προτέινω γιατί ειναι και άλλοι που δεν θελουν το παιδι τους να χρησιμοποιει πράγματα απο δευτερο χέρι...

 

Η νονά της μικρής θα γεννησει σε ενα μήνα και θα της δανείσω το μικρο καρεκλάκι αυτοκινήτου, αποστειρωτή, καλαθούνα και ό,τι άλλο θελει μεχρι να κάνω κι εγώ άλλο παιδάκι...

 

Είναι αμαρτία να ξοδεύεις ένα σωρό λεφτα ειδικά για πράγματα που θα χρειαστείς μόνο για 5-6 μήνες...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα ή δανείστηκα:

 

Ρούχα εγκυμοσύνης (αγόρασα μόνο μια φούστα και ένα παντελόνι)

Καρότσι των πρώτων έξι μηνών, με καρεκλάκι αυτοκινήτου μαζί

Ενδοσυνεννόηση (δεν τη χρησιμοποίησα)

Αποστειρωτή

Ρούχα του πρώτου εξαμήνου, ίσως και οχταμήνου (αγόρασα ελάχιστα και μου έφεραν και δώρα)

Μόμπιλο

Καρεκλάκι φαγητού (δεν έκατσε πάνω από βδομάδα ο δικός μου, φαντάσου να το'χα αγοράσει...)

Καρεκλάκι αυτοκινήτου

Δεύτερο καρότσι για τώρα (το έχω αφήσει στη μαμά μου)

Παπλώματα

Θερμός για μπιμπερό

Θήκη για μπιμπερό

Πάρκο

Ποδήλατο (για αργότερα, αλλά αφού ξεκαθάριζαν μου το'δωσαν από τώρα)

 

και άλλα, δε θυμάμαι τώρα.

 

Έχουμε κάνει ένα πουλ με δύο ξαδέρφες μου και τα πιο πολλά τα τράβηξα από κει, αυτές γέννησαν πριν από μένα και βρήκα τα περισσότερα έτοιμα.

 

Αλλά, η μεγάλη κωλοφαδρία ήταν μια συνάδελφος. Αυτή, κρατούσε τα ρούχα του γιου της για να τα δώσει στον αδερφό της όταν θα έκανε κι αυτός παιδί. Πράγματι έκανε παιδί ο αδερφός (μαζί με μένα). Αλλά η νύφη ήθελε όλα του παιδιού της να είναι καινούρια (γειά σου κοριτσάρα μουουουουου, αγάπη μου, θεάααααα :D:D ).

 

Οπότε, τί να κάνει η συνάδελφος, προκειμένου να τα'χει στο πατάρι, μου τα'δωσε. Μιλάμε για άπειρα ρούχα. Μιλάμε για φόρμα σκι με τις ετικέτες, καινούρια, από την Αμερική της την είχε φέρει η θεία της. Και άλλα πράγματα καινούρια. Και η άλλη δεν τα'θελε. Βέβαια, οκ, δεν ξέρεις τις οικογενειακές σχέσεις τους, μπορεί να μη χωνεύονται και γι αυτό να τα αρνήθηκε. Αλλά κάποια κομμάτια ήταν τόσο ωραία που εγώ θα τα'παιρνα. Άσε που μου δωσε δύο παπλώματα ρε παιδιά, δηλαδή, τί να πω, εγώ θα τα'χα πάρει κι απ'τον εχθρό μου...

 

Το θέμα μου, όμως (και συγνώμη που το τραβάω πολύ) είναι ότι τώρα η μια από τις ξαδέρφες είναι έγκυος, μαζί με μένα. Και αφού προηγήθηκε η κοπέλα, ε, πρέπει να τα πάρει αυτή, δε μπορούμε να τα μοιραστούμε τώρα. Οπότε την έχω πατήσει. Τώρα θα πρέπει να αγοράσω από ρούχα εγκυμοσύνης, μέχρι κι εγώ δεν ξέρω τί άλλο. Φακ...

 

Πάντως όλα μένουν σε καλή κατάσταση, πού να προλάβουν να φθαρούν... Κι εγώ μεγάλωσα με ρούχα που είχαν πριν οι ξαδέρφες μου. Παλιότερα ήταν ανάγκη. Τώρα νομίζω ότι είναι στοιχειώδης οικολογική συνείδηση. Αν για κάθε μωρό χρειαζόμαστε καινούρια ρούχα, δε φτάνουν ούτε οι νέοι χυτά της Αττικής

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αληθεια στην πρωτη εγκυμοσυνη πηρα ρουχα εγκυμοσυνης,αποστειρωτη,ενδοεπικοινωνια,θερμος μπιμπερο,θερμαντηρα φαγητου,καλαθουνα,ενα δευτερο κρεββατι και σεντονια απο τη συνυφαδα μου και τα χρησιμοποιησα.

.

Link to comment
Share on other sites

Εκαβη εισαι εγκυος?????

Εγω δυστυχως δεν πηρα απο κανεναν γιατι ημουν η πρωτη που γεννησε κ απο φιλες αλλα κ στην οικογενεια,μονο τις κουμπαρες μου εχω αλλα εκεινες πλεον εχουμε μεγαλα παιδια οποτε τα ειχαν ηδη δωσει,

Θα ηθεαλα ομως να δωσω πραγματα σε καποιον που τα εχει πραγματικα αναγκη

Link to comment
Share on other sites

Οι ξαδέρφες του Αλέξη μας πρότειναν (από την πρώτη μου εγκυμοσύνη ) να μας δώσουν ρούχα που είχαν χρησιμοποιήσει τα παιδιά τους και άλλα είδη για το μωρό (πάρκο,καρότσι κτλ).Δέχτηκα με πολλή χαρά την προσφορά τους...Με την σειρά μου πρότεινα σε μια φίλη μου να της δώσω ό,τι χρειάζεται ,από την πρόίκα του μωρού ,και δέχτηκε.

Κατά την γνώμη μου όσο περισσότερα μωρά φορέσουν τα ρούχα (αφού βέβαια είναι σε άριστη κατάσταση) και χρησιμοποιήσουν τα παιχνίδια και τα άλλα είδη τόσο περισσότερο καθαγιάζονται από τους μικρούς μας αγγέλους...

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ "κολάω" να το προτείνω στην γειτόνισσά μου (δεν έχουμε γνωριστεί καλά).

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι :D:D:D

ΕΙΜΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΑΙΑΙ :D:D:D:D:D:D:D

 

Αλλά κάτσε γιατί δεν έχει ακουστεί καρδιά ακόμα, είμαι στην 5η βδομάδα.Θα δούμε.

 

ursa, μπορείς να της ανοίξεις μια γενικότερη κουβέντα για τον εξοπλισμό, πώς προετοιμάζεται, αν έχει αρχίσει να προμηθεύεται πράγματα, αν έχει κανα καλό τιπ μαγαζιού γιατί έχεις φίλες που ψάχνουν, από το στυλ της απάντησης μπορεί να καταλάβεις τις διαθέσεις της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΠΡΑΒΟ ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΛΥ

Αντε κ στα δικα μας τωρα!!!!!!!!!!!κοριτσια σορρυ εαν χαλασαμε το ποστ,

ursa η γειτονισσα που λες τα εχει αναγκη?αν ναι πεστης το αποκλειεται να σου πει οχι,κ αποκλειεται να σε παρεξηγησει,εαν το κανει αυτο τοτε θα εχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύυυυυυυυυ. Και στα δικά σας όντως, άντε να'χουμε να λέμε στην ενότητα με τις εγκυμοσύνες :D

 

Πάντως, δε νομίζω ότι είναι θέμα ανάγκης. Προσωπικά το θεωρώ περιττό έξοδο. Είναι κρίμα να δίνεις τόσα λεφτά για κάτι που δεν προλαβαίνεις να το χαρείς ουσιαστικά.

Link to comment
Share on other sites

ουυυυυυυυυυυ αν δεν είχα δεχτεί όσα μου έχουν δώσει, θα έπρεπε να έχω πάρει δάνειο για να ψωνίζω του μικρού

 

και πήρα και παίρνω και θα παίρνω δεύτερο χέρι

και έδωσα και δίνω και θα δίνω

 

το θεωρώ απίστευτη σπατάλη του να πετιούνται ρουχαλάκια που έχουν φορεθεί μία δυο τρείς φορές!

Link to comment
Share on other sites

και γω δεν εχω προβλημα να δανειστω πραγματα η να δωσω,αν βεβαια ανταποκρινωντε στην ποιοτητα που θελω για το μωρο μου.δεν αρνουμαι να τα παρω γιατι δεν ειναι μαγαζι να διαλεξεις αλλα οτι δεν μου αρεσει δεν το χρεισιμοποιω,πχ μου εδωσε η κουμπαρα μου το καροτσι της αλλα ηταν πολυ βαρυ και δυσχρηστο οποτε αγορασα αλλο,αλλα μια βαση για μπανιεριτσα(50 ευρω την ειδα)που μου εδωσε ειναι τελεια .γενικα πιστευω οτι αρκετα πραγματα μπορει να σε βολεψουν και να γλιτωσεις χρηματα,θα παρεις και καινουργια οτι θες αλλα οτι εξοδα περιοριζεις τοσο καλυτερα αφου για καποιον κατι που εσυ χρειαζεσαι του ειναι αχρηστο γιατι να παει στα σκουπιδια χαμενο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτό το topic είναι το καταλλήλο για να ευχαριστήσω την IoannaELENI που χάρισε στις δύο μου κόρες και στην κόρη μιας φίλης μου τα ρουχαλάκια που δεν έκαναν πια στη δική της μικρή κορούλα.

Τα ρούχα πράγματι ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και απλά δεν έκαναν πλέον στην μικρή της γιατί ψήλωσε.

Εχω κατά καιρούς πάρει ρουχαλάκια και διάφορα ήδη όπως καθισματάκια, παιχνίδια, από γνωστούς και από ξένους και αντίστοιχα έχω δώσει και εγώ άλλα όχι μόνο γιατί το θεωρώ οικολογικό αλλά γιατί τα πράγματα όταν είναι σε καλή κατάσταση πρέπει να συνεχίζουν την "ζωή" τους και οχι να γίνονται σκουπίδια.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω παρει κι εχω δωσει και γενικα μ' αρεσει πολυ αυτο το "ταξιδι" των αντικειμενων απο κορμακι σε κορμακι... Το βρισκω πολυ ομορφο. Η κορη μου φορεσε πολλα ρουχα των ανηψιων μου και της κορης μου η κορη μιας φιλης και εχω δωσει να δωσουν εκ μερους μου σε παιδακια που δεν εχουν λογω ανεχειας ή γιατι απλα ταιριαζαν οι ηλικιες τους... Μου αρεσει να ξερω οτι καποια απο τα ρουχαλακια του μωρου μου στολιζουν ενα αλλο παιδακι... Τα ρουχα εχουν τη δικη τους ιστορια να αφηγηθουν, ποσο μαλλον τα μωρουδιακα... Γιατι να τα φαει ο σκωρος;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ήθελα τα πάντα να είναι καινούργια για την Νίνα από τα καλτσάκια της μέχρι την κούνια και τα σεντονάκια βέβαια η μαμά μου είχε κρατήσει σε άψογη κατάσταση τα δικά μου σεντονάκια αλλά αυτά δεν μετράνε νομίζω γιατί είναι από μαμά σε κόρη οπότε δεν μετράει,τα πάντα που της πήραμε ήταν και είναι καινούργιο άλλωστε και εγώ δεν έβαλα ποτέ από δεύτερο χέρι ρούχα και δεν έχω συνηθήσει στην ιδέα....Είναι όπως μάθει κανείς τελικά :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι υπερ των ανταλλαγων, ..φυσικα αν σου κανουν αυτα τα πραγματα......

 

Εγω πηρα καποια απο τα ξαδερφια μου (οτι δεν ειχαν δωσει αλλου δλδ)......παρκοκρεββατο, ριλαξ (δεν ηταν σε ιδιαιτερα καλη κατασταση) πηγαν στο σπιτι των γονιων μου, καθισματακι αυτκινητου στην αποθηκη γιατι πηραμε πολυ καλυτερων προδιαγραφων (εκεινο ηταν της πλακας) και αρκετα ρουχα.......εχω την λοξα να θελω να ντυνω τον μικρο με τα ρουχα που αγοραζω εγω, αλλα ειναι χρησιμα και αυτα που μου εδωσαν.....

 

Η αλλαξιερα ηταν πολυ χρησιμη.......μου δωσαν κι αλλα που δεν τα χρησιμοποιησα τελικα.........θα τα κρατησω ολα μαζι με τα δικα μου για δευτερο παιδι η τον αδερφο μου, κι αν η νυφη δεν θα τα θελει θα τα δωσω αλλου......αμαρτια να πεταχτουν τοσα πραγματα.......ειδικα αυτα που αγορασα εγω που ειναι και καλης ποιοτητας και καλοδιατηρημενα....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειμαι υπερ των ανταλλαγων :D

μου εδωσαν ρουχα εγκυμοσυνης απειρα!!!το μονο που αγορασα ηταν 1 πατελονι

μου εδωσαν το παρκο,κατι μπουκαλια γυαλινα μπιμπερο,παντα και 1 σεντονι,και μια φορμα εξοδου :D

ολα του τα ρουχα του τα αγορασαμε αλλα εαν μου εδιναν φυσικα θα τα χρησιμοποιουσα

ειναι πολυ κριμα να πετιουνται ρουχα και πραγματα :?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι υπερ αν κ για να πω την αληθεια μου, δεν ηθελα να βαλω της μικρης μου χρησιμοποιημενα ρουχα.

Φυσικα εχω δεχτει πραγματα χρησιμα οπως ενδοεπικοινωνια με καμερα, καρεκλακι για να καθεται μεγαλωνοντας (απο αυτα που βοηθουν την μεσουλα να στηριχτει) κλπ.

Επισης εχω πολλα ρουχαλακια που ηδη δεν μας κανουν κ λυπαμαι που δεν μπορω να τα δωσω στην ανιψια μας λογω διαφορετικης εποχης γεννησης (δεν ταιριαζουν ηλικιες-εποχες) ετσι λοιπον αυτα τα κραταω, ισως κανω κ 2ο κοριτσι ποιος ξερει?

Αν ομως μπορεσω να δωσω κατι καπου δεν θα με πειραζε.

Επισης εχω μιλησει με φιλη που εκανε 2 κορες κ εβαλε τελος και θα παρω χειμωνιατικα ρουχαλακια, μπουφαν κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν έχω πρόβλημα να πάρω από άλλη μαμά πράγματα μόνο που δεν έχω να δανειστώ γιατί το ανιψάκι μου είναι μόλις 15 μηνών κοντινή ηλικία με την δικιά μου και από τις φίλες μου είμαι η πρώτη που έκανε παιδάκι!! Πήρα όμως από την κουνιάδα μου (να ναι καλά) τον αποστειρωτή,την ενδοεπικοινωνία,το πάρκο,το καρεκλάκι φαγητού,το ρηλάξ,την καλαθούνα που κοιμάται.Ρούχα εξόδου όμως δεν γινόταν γιατί έχω ανιψιό θεριακλή ντε! Αλλά δεν θα είχα πρόβλημα. Βέβαια εσωρουχάκια δεν θέλω να ναι από δεύτερο χέρι αλλα ρουχαλάκια μπουφανάκια και αλλα καλούδια ναι θα τα έπαιρνα πολύ ευχαρίστως γιατί τα έξοδα πολλά βρε παιδί μου συνέχεια! Βεβαια τώρα κάτι φορμάκια χειμωνίατικα που μου πήρε η πεθερά μου 0-1 μέγεθος για 52 εκ παιδάκι της είναι βαφτιστικά αφού είναι ήδη 61εκ !! Ε λυπάμαι πολύ να τα κρατάω τσάμπα 2 και 3 χρόνια για αυτό χθες γέννησε μια παλία μου συμφοιτήτρια πήγα της πήρα δωρακι αλλά της έβαλα και 5 φορμάκια βελουτέ δικά μου αφού πάνε αφόρετα να τα φορέσει εκείνη στο μπεμπέ της!! Αύριο που θα πάω να την επισκεφτώ θα της τα δώσω και νιώθω πολύ όμορφα που δίνω κάτι από το να το κρατάω και αν μου κάνει εμένα για το επόμενο!

 

Link to comment
Share on other sites

Και δίνουμε και παίρνουμε, ανάλογα με την περίπτωση :lol::lol::lol: !!!

 

Ρουχαλάκια έχουμε πάρει πάρα πολλά από τη νονά μας, τα κοριτσάκια μας γεννήθηκαν την ίδια εποχή με διαφορά ενός χρόνου, οπότε καταλαβαίνεται η κολεξιόν μας έρχεται ατόφια, αφού να φανταστείτε θέλω να ψωνίσω στο παιδί μου και δεν μπορώ από το ρουχομάνι που μας στέλνει και όλα είναι σε άριστη κατάσταση... αν προσθέσεις και τα δώρα είναι ελάχιστα τα ρούχα που έχω πάρει στη μικρή, κυρίως εσώρουχα, μπιτζάμες και λευκά είδη.

Έχω όμως ένα κόλλημα με τα παπούτσια και τα είδη διατροφής.

Τα παπούτσια που θα φορέσει θέλω να είναι αφόρετα ( εξαιρούνται τα αγκαλιάς). Αφού να φανταστείτε ότι και από το πρώτο στο δεύτερο παιδί δεν έχω κρατήσει παπούτσια, τα έχω δώσει όλα, προτιμώ να πάρω καινούργια.

Επίσης δεν πήρα δανεικό αποστερωτή, μπιμπερό, θήλαστρο κλπ ενώ έχω δώσει όλα τα δικά μου. Ξέρω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αφού όλα αυτά αποστειρώνονται αλλά πάλι δεν μου αρέσει η ιδέα.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα παπουτσια λενε πρεπει να ναι παντα καινουργια...ακομα και για το επομενο παιδι μας......ειναι θεμα ποδιου και φορμς που παιρνει το παπουτσι....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τα παπουτσια λενε πρεπει να ναι παντα καινουργια...ακομα και για το επομενο παιδι μας......ειναι θεμα ποδιου και φορμς που παιρνει το παπουτσι....

 

Και εγώ αυτό πιστεύω ... προτιμώ να έχει ένα ζευγάρι καινούργιο και καλής ποιότητας παρά τρια και τέσσερα αλλά φορεμένα.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω αγορασει τιποτα στο παιδι μου ... ολα μου τα εχουν δωσει (συγγενεις (ελάχιστα) η γειτονια , φιλοι και μελη του φορουμ) .

δεν μπορω να πω οτι αισθανομαι ανετα με αυτο η αληθεια ειναι, διοτι δεν το κανω απο αποψη ή επιλογη αλλα απο αναγγη... δεν ξερω αν ειχα λιγο καλυτερα οικονομικα αν θα το εκανα η αληθεια ειναι ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...