Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα σε μωρό που θηλάζει


Recommended Posts

Είμαι νέα μητέρα και έχω μια μπέμπα 3 μηνών. Από την πρώτη στιγμή φάνηκε ότι το παιδί μας δεν θα ήταν και από τα πλέον εύκολα παιδιά, μιας και είχε (ως ένα βαθμό εξακολουθεί να έχει) κολικούς και μάλιστα σε έντονο βαθμό. Η διατροφή της είναι αποκλειστικός θηλασμός και μάλιστα με αυστηρή δίατροφή απο τη μεριά μου, μιας και προσπαθώ όσο μπορώ να μην της προκαλώ αέρια, σε σημείο που άρχισα να έχω εγώ πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Το βασικό μου πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι ότι οι κενώσεις της είναι περίπου κάθε 5 μέρες. Βέβαια πρέπει να σας πω ότι αυτό συμβαίνει από τότε που έγινε 40 ημερών, απλά τώρα άρχισα να ανησυχώ γιατί σήμερα ξεπέρασε την πέμπτη μέρα και αναγκάστηκα να της βάλω υπόθετο επειδή από την προηγούμενη μέρα έδειχνε να πονάει και γκρίνιαζε (δεν της έχω ξαναβάλει υπόθετο). Ο παιδίατρος μου έχει πει ότι είναι μια φυσιολογική κατάσταση και ότι είναι μια μορφή δυσκοιλιότητας. Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατον να συμβαίνει αυτό τη στιγμή που οι κενώσεις της είναι μαλακές... Φοβάμαι μήπως όλο αυτό της το έχει προκαλέσει η διατροφή που κάνω, επειδή οι μοναδικές τροφές που παίρνω εκτός του κρέατος 3 μήνες τώρα είναι πατάτες, ρύζι, σπανάκι, κολοκυθάκια, καρότα και ζυμαρικά. Μέχρι και τα γαλακτοκομικά έκοψα για ένα διάστημα μήπως της προκαλούν κολικούς. Δεν ξέρω τι να υποθέσω, υπάρχει περίπτωση να μην τρέφεται σωστά;

 

Χαίρομαι που έγινα μέλος!!!!!

Καλά χριστούγεννα και καλή χρονιά σε όλους!!!!!!

ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ

 

bozu.jpg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Liana να σου ζήσει! :D

 

Δεν νομίζω ότι κάνεις σωστά να έχεις περιορίσει την δική σου διατροφή τόσο πολύ, χωρίς να έχει υπάρξει ιδιαίτερος λόγος. Πρέπει να τρώς ισορροπημένα και να μην αποκλείσεις τίποτα για αρχή. Αν τύχει και δεις ότι ενοχλείται επιπλέον το μωράκι σου , τότε θα αρχίσεις να περιορίζεις διάφορες τροφές και συνήθως ο πρώτος ύποπτος είναι το αγελαδινό γάλα.

Οι κολικοί είναι κάτι που υπάρχει ούτως ή άλλως στα μωρά...βέβαια υποτείθεται ότι τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά δεν εμφανίζουν τόσο συχνά και συνήθως όταν εμφανίζουν είναι πιο μαλακοί.

 

Οσο για την δυσκοιλιότητα, απλά να σου πω ότι η κόρη μου από 4 μηνών περίπου αραίωσε τα κακάκια της σε μία φορά ανα εβδομάδα, μερικές φορές και περισσότερο. Στα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά είναι αρκετά συχνό φαινόμενο και δεν είναι δυσκοιλιότητα. Μόνο αν δυσανασχετεί πολύ μπορεί να πει κανείς ότι θα μπορούσε να είναι δυσκοιλιότητα αλλά και πάλι αυτό δεν είναι και τόσο απολυτο γιατί 1) μπορεί να πονάει ή να ενοχλείται και να κλαίει από άλλη αιτία 2) η αίσθηση όταν τα κάνουν δεν είναι καθόλου ευχάριστη για τα μωράκια και τα στρεσσάρει πολύ! :)

 

Την είχα πατήσει έτσι και εγώ τον πρώτο καιρό και η καημένη η Μαγιούλα μου είχε φάει 2 κλυσματάκια, τσάμπα και βερεσέ. Είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις γιατί κλαίνει και έτσι μετά από 7 μέρες "αστοχίας" είπαμε ότι μάλλον γι'αυτό δυσανασχετεί τόσο πολύ και ...το φαγε! :cry:

Στερνή μου γνώση....

 

Σου λέω και την δικιά μας εμπειρία για να την συγκρίνεις....Κατά τη γνώμη μου (αν και δεν είμαι γιατρός) μην είσαι 100% σίγουρη για δυσκοιλιότητα και ξεκίνα να τρώς κανονικά!

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ . ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΣΈΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ.

ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ

 

bozu.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέα μητέρα και έχω μια μπέμπα 3 μηνών.

 

Να σου ζήσει!!! :)

 

Από την πρώτη στιγμή φάνηκε ότι το παιδί μας δεν θα ήταν και από τα πλέον εύκολα παιδιά, μιας και είχε (ως ένα βαθμό εξακολουθεί να έχει) κολικούς και μάλιστα σε έντονο βαθμό.

 

Δυστυχώς είναι πολλά μωράκια που εμφανίζουν κολικούς. Παρόλο που φαίνεται ότι μερικά πράγματα μπορεί να κάνουν την εμφάνιση των κολικών πιο συχνή, τα αίτια δεν έχουν εξακριβωθεί.... :?

 

 

Η διατροφή της είναι αποκλειστικός θηλασμός και μάλιστα με αυστηρή δίατροφή απο τη μεριά μου, μιας και προσπαθώ όσο μπορώ να μην της προκαλώ αέρια, σε σημείο που άρχισα να έχω εγώ πρόβλημα δυσκοιλιότητας.

 

Η Έρικα τα έγραψε πολύ καλά πιο πάνω! Δεν έχεις κανένα λόγο να περιορίσεις στο ελάχιστο τη διατροφή σου αν δεν διαπιστώσεις ότι κάποια τροφή χειροτερεύει την κατάσταση.

 

Το βασικό μου πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι ότι οι κενώσεις της είναι περίπου κάθε 5 μέρες. Βέβαια πρέπει να σας πω ότι αυτό συμβαίνει από τότε που έγινε 40 ημερών, απλά τώρα άρχισα να ανησυχώ γιατί σήμερα ξεπέρασε την πέμπτη μέρα και αναγκάστηκα να της βάλω υπόθετο επειδή από την προηγούμενη μέρα έδειχνε να πονάει και γκρίνιαζε (δεν της έχω ξαναβάλει υπόθετο).

 

Αν το μωρό δείχνει ευχαριστημένο δεν υπάρχει πρόβλημα. Είσαι σίγουρη ότι η γκρίνια προέρχονταν από τα κακά που δεν έκανε;

 

 

Ο παιδίατρος μου έχει πει ότι είναι μια φυσιολογική κατάσταση και ότι είναι μια μορφή δυσκοιλιότητας.

 

Φυσιολογική κατάσταση είναι αλλά μορφή δυσκοιλιότητας δεν είναι αν τα κόπρανα δεν είναι σκληρά...

 

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατον να συμβαίνει αυτό τη στιγμή που οι κενώσεις της είναι μαλακές...

 

Είναι φυσιολογικό και δεν είναι δυσκοιλιότητα!

 

Για ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά (δεν ισχύει το ίδιο για μωρά που δεν θηλάζουν αποκλειστικά ή για μωρά που δεν θηλάζουν καθόλου), αν το ίδιο δεν δείχνει σημάδια δυσφορίας, μπορεί να περιμένουμε και μία εβδομάδα. Στην εβδομάδα πρέπει να το αναφέρουμε στον παιδίατρο χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κάτι ανησυχητικό.

 

Φοβάμαι μήπως όλο αυτό της το έχει προκαλέσει η διατροφή που κάνω, επειδή οι μοναδικές τροφές που παίρνω εκτός του κρέατος 3 μήνες τώρα είναι πατάτες, ρύζι, σπανάκι, κολοκυθάκια, καρότα και ζυμαρικά.

 

Η διατροφή σου δεν μπορεί να επηρεάσει την κινητικότητα του εντέρου του μωρού. Από τα συμπληρώματα διατροφής ο σίδηρος που μπορεί παίρνει η μητέρα ή το μωρό, προκαλεί δυσκοιλιότητα.

 

 

Μέχρι και τα γαλακτοκομικά έκοψα για ένα διάστημα μήπως της προκαλούν κολικούς. Δεν ξέρω τι να υποθέσω, υπάρχει περίπτωση να μην τρέφεται σωστά;

 

Μια χαρά τρέφεται, εσύ όμως όχι και τόσο!

 

Καλή όρεξη! :)

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΓΛΑΪΑ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΑΠΛΑ ΩΣ ΝΕΑ ΜΗΤΕΡΑ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΕΠΗΡΕΑΖΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ. ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΤΡΕΦΟΜΑΙ ΣΩΣΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΑΖΙ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΑΣ. ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!

ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ

 

bozu.jpg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΕΧΩ ΕΣΑΣ ΠΑΡΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΣΕ 5 ΜΕΡΕΣ ΤΟΥΣ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΗΝΕΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΕΝΩΣΗ 2 ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ; ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΑΡΚΕΤΑ; ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΙΣΩΣ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ; ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΠΙΣΗΣ ΠΩΣ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΠΕΡΝΩ ΜΑΓΙΑ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΜΠΟΡΩ.ΑΠΟ ΒΑΡΟΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 8.500ΓΡ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

KEITH ΄πότε γεννήθηκε το μικρούλη σου?

Αποβλακώθηκα εντελώς. Αφού το γράφει η κοπέλα, πόσο είναι το μωρό της!Συγνώμη!!! :oops:

Κι εμείς έχουμε περάσει τέτοιες φάσεις ( και 3 μέρες) και ο γιατρός μας άγχωνε.Πιστεύω πως είναι φυσιολογικό αρκεί να βρέχει πάνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και η μπεμπα μας τοσο περιπου ειναι κ κανει ακριβως τα ιδια :D δεν ανυσηχω καθολου!εφοσον το βαρος το περνει κανονικα ολα πανε ρολοι....αν ζοριστει επειδη εχει να κανει κακα της ηδη 7 μερες βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΕΧΩ ΕΣΑΣ ΠΑΡΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΣΕ 5 ΜΕΡΕΣ ΤΟΥΣ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΗΝΕΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΕΝΩΣΗ 2 ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ; ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΑΡΚΕΤΑ; ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΙΣΩΣ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ; ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΠΙΣΗΣ ΠΩΣ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΠΕΡΝΩ ΜΑΓΙΑ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΜΠΟΡΩ.ΑΠΟ ΒΑΡΟΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 8.500ΓΡ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

Ο μπέμπης μου είχε φτάσει τις 4 μέρες χωρίς κένωση και η παιδίατρος μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα από την στιγμή που θηλάζει αποκλειστικά

...της είχε τύχει περίπτωση που δεν είχε κάνει για μια εβδομάδα...

.....μου είπε πως μόνο εάν δίνουμε συμπλήρωμα ή μόνο ξένο γάλα πρέπει να μας προβληματίσει...

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εμεις κανουμε κακα καθε μερα,αλλά εχω παρατηρησει αν περασουν αρκετες ωρες και δεν κανει ειναι ανησυχη και ζοριζεται καποιες στιγμες!! Επισης τον τελευταιο μηνα μειωσε τα κακα σε 2 φορες την μερα απο 4-5 που εκανε και γενικα αλλαξε λιγο το στυλ της,δεν κοιμαται βαρια το βραδυ οπως κοιμοταν και ξυπναει κανα 2 φορες,ευτυχως την ταιζω και ησυχαζει!

Ελενη δεν ζοριζεται που δεν εχει κανει 6 μερες κακα??

Link to comment
Share on other sites

εχουμε χτυπησει και 12 ημερες και μολις του εδωσα ξενο,ενα γευμα,τακανε.ο παιδιατρος το βρισκει φυσιολογικο.ειναι σχεδον 5 μηνων

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου έκανε 4 μερες χωρίς κένωση αλλά την έβλεπα οτι ζοριζόταν πολύ και δεν μπορούσε να κάνει,είχαμε ξεκινήσει και τις στερεές.Της έκνα κλισματάκι που και πάλι με πολύ ζόρισμα και κλάμα μπορεσε να τα κάνει.

Η παιδίατρος μου είπε όχι κλίσμα καλύτερα υπόθετο γλυκερίνης,και να της βάλω στη φρουτόκρεμα ακτινίδιο(οχι πως τρώει αλλά λέμε τώρα :roll: )

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σημερα ειχαμε επιτελους κενωση το μωρο αλλαξε αμεσως συμπεριφορα κοιμηθηκε πιο πολυ σημερα και ητανε πιο ηρεμος. μπορει να ειναι φυσιολογικη η καθυστεριση αλλα σιγουρα ενοχλουνται.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κατι στη δικη μας διατροφη που θα μπορουσε να τα βοηθησει σε αυτη την περιπτωση για να μη τα "βασανισουμε" με αλλουσ τροπους? :?

 

Όχι, η διατροφή της μαμάς δεν επηρεάζει τις κενώσεις του μωρού.

 

Αν το μωρό έχει αυξημένες ανάγκες μπορεί να αφομοιώσει σχεδόν εξολοκλήρου το μητρικό γάλα, γι αυτό το μωρό δεν κάνει κένωση. Αυτό είναι φυσιολογικό. Το αγελαδινό που έχει διαφορετική σύσταση δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε τέτοιου είδους ανάγκες. Τα μοσχαράκια για να το χωνέψουν χρειάζονται 4 στομάχια, εμείς δεν τα διαθέτουμε...

 

Αν το μωρό είναι ευχαριστημένο δεν αλλάζουμε κάτι ούτε ανησυχούμε. Απλά αν περάσουν 7 μέρες το αναφέρουμε στον γιατρό που το παρακολουθεί. Έχει αναφερθεί και περίπτωση μωρού που έκανε 21 μέρες για να ξανακάνει κένωση. Πολύ σπάνια περίπτωση αλλά συμβαίνει. Δυστυχώς οι γιατροί δεν είναι εξοικειωμένοι με το φυσιολογικό...

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου έκανε 4 μερες χωρίς κένωση αλλά την έβλεπα οτι ζοριζόταν πολύ και δεν μπορούσε να κάνει,είχαμε ξεκινήσει και τις στερεές.Της έκνα κλισματάκι που και πάλι με πολύ ζόρισμα και κλάμα μπορεσε να τα κάνει.

Αν το μωρό εμφανίσει δυσκοιλιότητα κατά την εισαγωγή στερεών τροφών σημαίνει ή ότι δεν είναι έτοιμο για στερεές τροφές ή δεν πρέπει να φάει κάποια συγκεκριμένη τροφή (συνήθως το πρόβλημα εμφανίζεται με το ρυζάλευρο).

 

Για τα μωρά που τρώνε στερεές τροφές δε ισχύουν τα διαστήματα ασφαλείας (1 εβδομάδα κλπ) που ισχύουν για τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά.

Ο γιατρός θα πρέπει να ενημερώνεται άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατρός μου είχε πει το εξής:

 

Μωρό που θηλάζει μην το φοβάσαι!!!!!!

Μπορεί να κάνουν κακάκια τους από 7 φορές την ημέρα έως 1 φορά στις 15 ημέρες, δεν ανησυχούμε για καμία περίπτωση.

Εμένα ο δικός μου άνηκε στην πρώτη κατηγορία :shock::shock::shock::shock::shock:

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατρός μου είχε πει το εξής:

 

Μωρό που θηλάζει μην το φοβάσαι!!!!!!

Μπορεί να κάνουν κακάκια τους από 7 φορές την ημέρα έως 1 φορά στις 15 ημέρες, δεν ανησυχούμε για καμία περίπτωση.

Εμένα ο δικός μου άνηκε στην πρώτη κατηγορία :shock::shock::shock::shock::shock:

 

 

χαχα κι εμένα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...