Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΞΥΠΝΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ?5-7 ΜΗΝΩΝ


Για μωρά 5-7 μηνών που θηλάζουν αποκλειστικά - πόσες φορές ξυπνά την νύχτα?  

701

  1. 1. Για μωρά 5-7 μηνών που θηλάζουν αποκλειστικά - πόσες φορές ξυπνά την νύχτα?

    • καμία
      154
    • μία φορά
      106
    • δύο τρείς φορές
      210
    • περισσότερες
      169


Recommended Posts

ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΩ ΜΙΑ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ. ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΗ ΜΟΡΦΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΦΟΡΑ ΜΩΡΑ 5-7 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΕ ΦΟΡΕΣ ΞΥΠΝΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ?

  • ΚΑΜΙΑ
    1
    2-3
    ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ωραίο θέμα!

 

Η δική μου που θηλάζει αποκλειστικά, είναι τώρα 7.5 μηνών και ξυπνάει 2-3 φορές τη νύχτα. Αλλά μέχρι 3-4 μηνών δεν ξυπνούσε σχεδόν καθόλου, μπορεί τώρα να φταίει και η ζέστη...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ωραίο θέμα!

 

Η δική μου που θηλάζει αποκλειστικά, είναι τώρα 7.5 μηνών και ξυπνάει 2-3 φορές τη νύχτα. Αλλά μέχρι 3-4 μηνών δεν ξυπνούσε σχεδόν καθόλου, μπορεί τώρα να φταίει και η ζέστη...

 

Ο γιος μου που θήλαζε πλήρως έως 15 μηνών οπότε και αρχίσαμε να ελαττώνουμε το θηλασμό μέχρι να κλείσει τους 18 μήνες, ξυνπούσε μέχρι τα 2 του χρόνια κάθε 1.5 με 2 ώρες!

Το διάστημα μεταξύ 15 και 18 μηνών, σηκωνόμουν 4 φορές το βράδυ για να του φτιάξω γάλα. Σκέτη φρίκη, γιατί με το θηλασμό, απλά τον θήλαζα και κοιμόταν.

Έπινε μέχρι και 4 μπουκάλια των 250ml και όταν ρώτησα τον παιδίατρο, με καθησύχασε ότι κάθε μήνα θα ελάττωνε ένα μπουκάλι... κι έτσι έκανε!!! Στους 20 μήνες, ξυπνούσε ίσως από συνήθεια οπότε απλά τον καθησυχούσα και κοιμόταν αμέσως και στους 24 μήνες, ένα βράδυ ξαφνικά, δεν ξύπνησε καθόλου! Αντιθέτως, ξυπνούσα εγώ κάθε 2 ώρες γιατί νόμισα ότι είχε πάθει κάτι! Μου πήρε 3-4 βράδυα να πιστέψω ότι κοιμόταν σερί το βράδυ.

Κι όμως, επέζησα! Είναι τώρα 7.5 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 5-7 μηνών που ακόμα τον θήλαζα, το βράδυ δεν ξυπνούσε καθόλου. Τον θήλαζα γύρω στις 12 το βράδυ και μετά στις 7 ο πρωί. Το έκοψε μονος του το ξύπνημα δεν του το έμαθα εγώ.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Εμενα απο τριων μηνων κοιμαται ολη τη νυχτα! Τωρα ειναι εξιμυσι και ριχνει κατι υπνους ....!!!

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμένα είναι έξι μηνών και 2 ημέρων και ενώ από 40 ημερών κοιμόταν σερί όλη νύχτα, εδώ και 2 εβδομάδες ξυπνάει 2 με 3 φορές!!! Για παράδειγμα σήμερα ξύπνησε στις 3 στις 4:30 και στις 5:15!!!!!!

 

Κοιμάμαι όρθια

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η μπουμπού μου(6 μηνών) από πάντα το βράδυ κοιμόταν.Από το μαιευτήριο!!!

Και στο σπίτι συνέχισε πάνω από 8 ώρες.Στην αρχή 6-7 ώρες.

Αλλά τελικά δεν ξέρω τι πραγματικά είναι καλό και τι όχι.

Την ημέρα μου βγάζει το λάδι όμως!

Και ογιος μου πάντως μετά το μήνα κοιμόταν όλο το βράδυ,αλλά και την ημέρα ήταν αρκετά ήσυχος και πολύ βολικός στην απασχόληση του.

 

Άσχετο: σε όποιο θέμα μπαίνω και έχει ψηφοφορία μου γράφει κατευθείαν τα αποτελέσματα και μου λέει πως έχω ήδη ψηφίσει!!!!!!Με τσαντίζει αυτό!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια πως γινεται με θηλασμο να κοιμουνται τα παιδακια ολη τη νυχτα σερι??

Εμενα ειναι 7 μηνων και ξυπναει ανα δυο ωρες! Τι να φταιει? ειμαι ενα ζομπι...

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη τη μου δεν νομιζω να γινεται!

η δικια μου ειναι στο 10ο και ξυπναει 3 φορες για να φαει. προχθες ξυπνησε μονο 1 και επιτελους κοιμηθηκα 4ωρες σερι και μετα αλλες 4!! αλλα μονο προχθες...

πως να φανταστείς οτι μπορείς να αγαπήσεις τοοοοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι έχει να κάνει με το παιδί, η δικιά μου από την αρχή δεν ξυπνούσε με τίποτα το βράδυ, όλη την ημέρα μου έβγαζε την πίστη με μαραθώνιους θηλασμούς (ήμουν στην κυριολεξία με το στήθος έξω όλη την ημέρα) και μετά τις 9 το βράδυ κατέβαζε ρολά.

 

Μέχρι και σήμερα μετά τις 9 το βράδυ δεν υπάρχει περίπτωση να καθίσει ξύπνια πρός μεγάλη μου απογοήτευση (ο καθένας με τον πόνο του ξέρω αλλά τώρα που επέστρεψα στο γραφείο μου λείπει και θέλω να την δω λίγο παραπάνω).

Να διευκρινίσω ότι δεν το κάνει ΚΑΘΕ βράδυ δηλαδή μέσα στην εβδομάδα μπορεί να ξυπνούσε καμία φορά άντε δύο, ιδίως αν δεν είχε φάει καλά στον τελευταίο θηλασμό........ τι να πω είναι στο παιδί .......

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τη θυλαζα μεχρι 7 μηνων.Απο 3μηνων κοιμοταν ολο το βραδυ χωρις να ξυπνησει καθολου,εγω βεβαια πριν κοιμηθει της εδινα απτο ξενο γαλα και το πρωι κανονκα απτο δικο μου.Αυτο εγινε για 2 μηνες βεβαια.Μεχρι τον 5ο της εδινα αποκλειστικα μονο το δικο μου.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις ξυπναμε 2 φορες εγω πιστευω οτι με τον θηλασμο εχει να κανει τα παιδακια που πινουν μπουκαλι κοιμουνται περισσοτερο γιατι τρω την ποσοτητα που πρεπει πριν κοιμηθουν τουλαχιστον ξερεις τι εφαγε ενω τα παιδια που θηλαζουν μας χρεισιμοποιουν και σαν μπιμπιλα και δεν καταλαβαινουμε ποτε τρων πραγματικα κοιμουνται νυστικα τι να πω ευτιχως τρωει μονο και κοιματε...

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με το παιδί όπως λέει και η AGE.

Εμένα η μικρή είναι 6 μιση μηνών και ξυπνάει μια με δυο φορές. Από τον 4ο όμως κοιμόταν χωρίς να ξυπνάει 10 με 11 ώρες σερί. Τώρα δυστυχώς βγάζουμε δοντάκια και πονάμε.....

.png

 

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κόρη μου στην ηλικία αυτή ξυπνούσε 2 φορές τη νύχτα, αλλά αργότερα (10-12 μηνών) έφτασε να ξυπνά 3-4.

Πάντως ένας λόγος που τα παιδιά που θηλάζουν ξυπνούν πιο συχνά ίσως είναι και ότι είναι τόσο απλό και εύκολο να τα βάλεις στο στήθος, που δεν έχεις λόγο να ψάξεις κι άλλες λύσεις. Όταν στους 12-13 αποφάσισα ότι δεν μπορώ πια να ξυπνώ τόσο συχνά και την ξανακοίμιζα με αγκαλιές και πιπίλα, σε λίγες μέρες σταμάτησε να ξυπνά. Κάποιες νύχτες ξυπνά επειδή διψάει και της δίνω μόνο νερό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θηλάζω αποκλειστικά...

Ο μικρός απο 45 ημερων κοιμάτε σερι αρχικα 12-6 και τωρα πια (απο τον 4ο μηνα) 21.00-7.00. Τωρα το καλοκαιρι κοιμάτε λίγο πιο αργα γύρω στις 22.00 και ξυπνάει πάλι 7.00. Το μεσημέρι κοιμάτε ενα 2ωρο και ΟΛΗ την υπόλοιπη μέρα είναι ξυπνιος...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου που θα κλείσει τους 7 μ. σε μια εβδομάδα έχει περάσει από πολλά στάδια ύπνου. Για ένα μικρό δυστυχώς διάστημα, γύρω στην εβδομάδα, κοιμόταν σερί 6 ώρες. Όμως εδώ και κανα 2,5 εβδ., όταν άρχισε να καλοκαιριάζει, ξυπνά κάθε νύχτα τουλάχιστον 3 φορές με ένα γοερό κλάμα, πίνει γάλα και ξανακοιμάται μέχρι τις 8 περίπου το πρωί. Ίσως φταίει η ζέστη και διψά, ίσως τα δοντάκια τι να πω. Νερό δεν πίνει ακόμα. Αν συνεχίσει έτσι θα κοιμάμαι όρθια!

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η κορούλα μου θηλάζει αποκλειστικά και σταμάτησε να ξυπνά την νύχτα από τον 2ο μήνα που ξυπνούσε μονο μια φορά. Κοιμάται από τις 12 τα μεσάνυχτα εως τις 8:30 το πρωί

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είμαι από τις πολύ τυχερές! Δεν ξυπνάει καμμία, με εξαίρεση κάποιες φορές που ξυπνά λίγο μετά αφού τον βάλω για ύπνο (ίσως γιατί τον πήρε ο ύπνος πριν χορτάσει). Όμως κατά τη διάρκεια της ημέρας κοιμάται το πολύ 1,5 ώρα συνολικά. Μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

εμένα ξυπνάει καμιά φορά όταν του φύγει η πιπίλα, ή όταν δεν εχει χορτάσει και πεινάει αλλα δεν το κάνει καθημερινά.

Κατα την διαρκεια της ημερας κοιμάται καμία ώρα το πρωί κατα τις 10,00 και μετά απο τις 2,30με 3.00 και ξυπνάει 5ή 6. Δεν έχω παράπονο έχω πολύ καλό και βολικό μωράκι.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Το αντράκι μας επίσης ξυπνά κάθε μια με δύο ώρες. Όταν κοιμάται 3-4 ώρες συνεχόμενα (φαινόμενο σπάνιο που έχει συμβεί 3-4 φορές στους 5 μήνες) φωνάζουμε ΘΑΥΜΑ!!!!!!!!!ίσως να κάνουμε και κάτι λάθος..........??δεν ξέρω... δεν αφήνουμε να τσιρίζει΄...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...