Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ΜΕ ΑΝΕΣΗ....Κ ΕΥΚΟΛΙΑ!!!!!


Recommended Posts

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ΜΕ ΑΝΕΣΗ....Κ ΕΥΚΟΛΙΑ!!!!!

 

ΠΡΟΣΚΑΛΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΝΥΝ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.....ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥΣ!!!!ΓΙΑ ΕΝΘΑΡΡΥΝΣΗ.. :lol:

ΘΕΛΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΖΗΝΕΣ :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ενα πραγμα θα πω: Στο τσακ προλαβαμε και πηγαμε στο μαιευτηριο.

Στις 3 τα ξημερωματα σπασαν τα νερΑ χωρις κανενα προειδοποιητικο σημαδι. Στις 4 φυγαμε για το μαιευτηριο με πονους στις 5 φτασαμε με διαστολη 6 και στις 6 γεννησα. Τα ιδια ευχομαι και για ολες σας εννα με συνοπτικες διαδικασιες

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δευτερη γεννα ..διδυμα.Σχεδων 37 εβδ...κι οταν περπατουσα μεγαλες αποστασεις κουραζομουν(πανω απο 15 λεπτα)....10.30 το βραδυ το λεω στο γιατρο..πιο πολυ....για να ειμαστε σιγουροι....μου ειπε να παω στο Ιασω να με κοιταξουν...

Κατα τις 11.30 φτανουμε....μου λενε οτι εχει ξεκινησει η διαδικασια..εγω ακομα δεν ποναω ......μεχρι να μ ετοιμασουν (ξυρισμα κλισμα κι ολα τα ωραια....) και να με βαλουν στο δωματιο.....ειχε παει σχεδων 1.

Ερχεται η μαια και κατα τις 1,20 εφτασε ο γιατρος...δεν μου βαλαν ουτε ορο ουτε τιποτα..δεν πονανα καθολου..παρα μονο μ ενοχλουσε η μεση μου (σαν να ημουν κουρασμενη και ηθελα να χαλαρωσω).

Στις 1 και 40 περιπου με ρωτησε η μαια μου αν ηθελα επισκληριδιο...και της ειπα και βεβαια..μου ειπε οτι δεν προλαβαινουμε..και της ειπα δεν γενναω :lol: (ηθελα να μαθω τι θα τα εκανα..θα τα χωνευα :roll: )

Τελικα κατα τις 2 παρα 10 ηρθε ο αναισθησιολογος....μεχρι να μου την κανει και να βαλει το φαρμακο πηγε 2 παρα 5..κι ακουω την μαια..σχεδων τελεια...και ο αμεσως ο γιατρος...τελεια..φευγουμε....

Εγω στον κοσμο μου..ρωταγα τι ωρα θα ενεργησει :roll: ..τελικα 2 ακριβως τα ξημερωματα ηρθε η πρωτη διδυμηκαι 2 και 5 ηρθε και η δευτερη μου :D:D

Γεννησα και δεν το πιστευα....ο γιατρος ειπε οτι τσαμπα την εκανα την επισκληριδιο....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έφτασα στο μαιευτήριο γύρω στις μία και κάτι με 6 διαστολή και πόνους πολύ υποφερτούς..Στίς 3 κ μισή γέννησα χωρίς επισκληρίδιο πολύ εύκολα με 2-3 εξωθήσεις.Η μόνη ταλαιπωρία με τους πόνους ήταν το τελευταίο μισάωρο πρίν γεννήσω..Μακάρι και στο 2ο να πάνε όλα τόσο καλά!!Ήταν η ωραιότερη εμπειρία της ζωής μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με επιασαν οι πονοι 4:30 και ηταν ακανονιστοι οποτε δεν καταλαβα καν οτι ηταν της γεννας,γιατι 2 μερες πριν ειχα τα ιδια πονακια και μου ειχαν πει πως ειναι προπονια,θεωρησα οτι με ειχαν πιασει παλι.

πηγα κι εκανα 1 μπανιο να ηρεμησω και μολις εκατσα στον καναπε ηταν σαν να μου εριξαν 1 ποτηρι νερο.

πηρα τηλεφωνο τη γυναικολογο μου και μου λεει πηγαινε στο νοσοκομειο.

5:10 εφυγα απο το σπιτι εφτασα 5:30 και μου λενε το βραδυ θα γεννησεις γιατι ειχα διαστολη 2 μεσα σε 5' πηγε 5 ,ο αντρας μου εφυγε να παει να δει αν ολα ηταν κλειστα στο σπιτι γιατι φυγαμε τρεχωντας και 6:00 ειχα γενννησει.

ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ!!!!

ο αντρας μου ηταν στο δρομο οταν του το ειπαν και στενοχωρηθηκε πολυ που δεν ηταν εκει να ακουσει το περιβοητο:ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ?ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ!!. :lol::lol::lol:

η γυναικολογος δε με εραψε καν .

ΑΦΟΥ ΟΙ ΜΑΙΕς ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΑΝ ΤΟΥς ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΕΝΝΗΣΕΙ και μου ελεγαν:μα σιγουρα εισαι πρωτοτοκη???

δεν ζοριστηκα καθολου,οι πονοι ηταν μονο 3 πολυ εντονοι.

οι μαιες μεταγελουσαν και μου ελεγαν οτι στο επομενο μωρο να στησω αντισκηνο απεξω ή μπορει να γεννησω στο αμαξι. :lol::lol::lol:

ευχομαι σε ολες να εχουν τη γεννα μου:αυτη της μισης ωρας!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΦΡΟΔΙΤΗ γεννησες διδυμα φυσιολγικα;;;;

Λιγο σπανιο ¨την σημερον ημερα"ε;

 

Μπραβο παντως που ηταν ολα τοσο ευκολα! :)

 

 

Σπανιο ειναι μονο στην Ελλαδα...οπου εχει καταντησει και ο τοκετος μ ενα μωρο να ειναι επεισης σπανιος :?

Βεβαια εγω γεννησα Ελλαδα..και ευτυχως που ειχα τον συγκεκριμενο γιατρο..που θεωρουσε χαζο δευτερη γεννα να κανω καισαρικη.(η ξαδερφη μου βεβαια..παρολο που ειχε κι αυτη ηδη μια γεννα..ο γιατρος της...ηταν καθετος...διδυμα=καισαρικη)

Να πω μονο οτι μονο η πρωτη διδυμη ειχε γυρισει με το κεφαλι κατω..το δευτερο μωρο ηταν ψηλα και οριζοντια....και οπως μου ειχε πει ο γιατρος ..θα γυρισει :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΦΡΟΔΙΤΗ γεννησες διδυμα φυσιολγικα;;;;

Λιγο σπανιο ¨την σημερον ημερα"ε;

 

Μπραβο παντως που ηταν ολα τοσο ευκολα! :)

 

 

Σπανιο ειναι μονο στην Ελλαδα...οπου εχει καταντησει και ο τοκετος μ ενα μωρο να ειναι επεισης σπανιος :?

Βεβαια εγω γεννησα Ελλαδα..και ευτυχως που ειχα τον συγκεκριμενο γιατρο..που θεωρουσε χαζο δευτερη γεννα να κανω καισαρικη.(η ξαδερφη μου βεβαια..παρολο που ειχε κι αυτη ηδη μια γεννα..ο γιατρος της...ηταν καθετος...διδυμα=καισαρικη)

Να πω μονο οτι μονο η πρωτη διδυμη ειχε γυρισει με το κεφαλι κατω..το δευτερο μωρο ηταν ψηλα και οριζοντια....και οπως μου ειχε πει ο γιατρος ..θα γυρισει :wink:

Μπραβο στον γιατρο σου!! :)

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΡΟΔΙΤΗ γεννησες διδυμα φυσιολγικα;;;;

Λιγο σπανιο ¨την σημερον ημερα"ε;

 

Μπραβο παντως που ηταν ολα τοσο ευκολα! :)

 

 

Σπανιο ειναι μονο στην Ελλαδα...οπου εχει καταντησει και ο τοκετος μ ενα μωρο να ειναι επεισης σπανιος :?

Βεβαια εγω γεννησα Ελλαδα..και ευτυχως που ειχα τον συγκεκριμενο γιατρο..που θεωρουσε χαζο δευτερη γεννα να κανω καισαρικη.(η ξαδερφη μου βεβαια..παρολο που ειχε κι αυτη ηδη μια γεννα..ο γιατρος της...ηταν καθετος...διδυμα=καισαρικη)

Να πω μονο οτι μονο η πρωτη διδυμη ειχε γυρισει με το κεφαλι κατω..το δευτερο μωρο ηταν ψηλα και οριζοντια....και οπως μου ειχε πει ο γιατρος ..θα γυρισει :wink:

Μπραβο στον γιατρο σου!! :)

 

μόνο μπράβο.....100 ΜΠΡΑΒΟ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κι ο δικος μου τοκετος ηταν γρηγορος και ευκολος.

Το πρωι της 38+2 ευδομαδας ειχαμε παει στον γιατρο για εξεταση τραχηλου και μου λεει το μωρο δεν εχει εμπεδωθει θα αργισεις να γεννησεις και μπορει να χριαστει καισσαρικη.

3 τα ξημερωματα ξυπναω με 10 λεπτους πονους λεω στον αντρα μου γενναω!! μου λεει οχι ακομα εχεις καιρο ειπε ο γιατρος, ξανακοιμησου. Στο καπακι σπανε τα νερα, μεχρι να ετοιμαστω και να παω στο νοσοκομειο ειχε παει 5 στις 7 ειχα την μπουλιτα αγκαλια. Οι πονοι ηταν πολυ δυνατοι αλλα... αξιζε πολλους περισσοτερους!!! :):):)

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω :D 6 μερες πριν κλεισω τον 9νατο μηνα Παρακευη πρωι καναμε προκληση με τον γιατρο με κολπικο υποθετο.

Πηγα σπιτι χαλαρωσα, μου ειχε πει να παω οταν οι πονοι γινουν 3λεπτοι.

Στις 4 το απογευμα πηγα στο νοσοκομειο με απλες ενοχλισεις στην μεση αλλα ηταν 3λεπτες.

Ερχεται ο γιατρος κανουμε υπεριχο κανω και τον καλοπισμο ε πηγε 5+.

Με πανε στις ωδινες και μου βαζουν ορο....στο τέταρτο χοροπηδαγα απο τους πονους...το ευχαριστο ειναι οτι ερχοντε ενας ενας (ειναι πολυ σημαντικο).

Με βοηθησανε οι μαιες να κανω σωστες ανασες επισκληριδιο ΔΕΝ έκανα :)6:40 το απογευμα ειχε βγει το μπουμπουκακι ενα μωβ κουβαρακι τυλιγμενο 2 φορες στον λωρο :):):)

Η ωρα η καλη σου ευχομαι κουκλα :) Και με εναν πονο, αλλα και παραπανω να ειναι θα τους ξεχασεις γρηγορα :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Υπαρχει ενα ζητημα με την μεση μου και ενδεχεται να μην μπορω να κανω επισκληριδιο. Με αυτα που διαβασα εδω μεσα πηρα τα πανω μου. Αρα να μην φοβαμαι να γεννησω χωρις φαρακα εαν αυτο χρειαστει ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

citron...ουσιαστικα οι μεγαλοι πονοι ερχοντε απο διαστολη 5 και πανω :) Οταν θα περασεις το 5 μιλαμε για ενα μισαωρο :) Τωρα αν κολισει πουθενα πραγμα που δεν σου ευχομαι μπορει να κανει και παραπανω!!

Περπατα οσο μπορεις γιατι βοηθαει απιστευτα!!

Με σωστη αντιμετωπιση (βλεπε:ανάσες) αντιμετωπιζοντε οι πονοι με σχετικη ευκολια!!

Και εγω προβλημα στη μεση εχω γιαυτο δεν την ηθελα την επισκληριδιο :)

Η ωρα η καλη σου ευχομαι κουκλα :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι από τις τσακ-μπαμ γέννες...

Είχα πάει Σάββατο βράδυ στο νοσοκομείο κατά τις 10 με πονάκια να με δει η γιατρός και είχα διαστολή 2 και με έδιωξε να ξαναπάω αργότερα..Πήγα σπίτι μου έκανα ένα πολύ ζεστό μπάνιο και πήγα να ξαπλώσω...Μόλις ξάπλωσα

σπάσανε τα νερά 12.30 Κυριακή πλέον ξημερώματα, φύγαμε σφαίρα για το νοσοκομείο αν και όλοι μας λέγανε ότι έχουμε χρόνο..Φτάσαμε 1,10 και δεν μπορούσα να κάνω βήμα μετά βίας μπήκα στην παραλαβή επιτόκων και θυμάμαι που μου λέγανε περπάτα κανονικά καλέ όλες έτσι έρχεσται λες και σας πέφτει το μωρό...

Με ξαπλώνουν και μόλις πάνε να δούνε τι διαστολή έχω βλέπουν τα μαλλιά από το πάνω μέρος του κεφαλιού του μικρού μου!!! Είχα πάει με διαστολή 10 και εμπέδωση στο +5 έτοιμη να γεννήσω...Μετά τον πανικό τους με ανέβασε πάνω η γιατρός μου και 1.20 μετά από 2 σπρωξίματα γέννησα τον αντρούλη μου!!! Ούτε που πήρα είδηση τι έγινε μέσα σε 50 λεπτά ήμουν μαμά!! :D:D

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Και στις δυο γέννες έγινε ακριβώς το ίδιο. Φευγω από το σπίτι με μικρά πονάκια, πάω εκει ξεντύνομαι με την ησυχία με διαστολή 5 και σε 1 ώρα είχα γεννήσει. Στη πρώτη γέννα με ένα ράμμα και χωρίς επισκληρίδιο και στη δεύτερη με κανένα ράμμα και επισκληρίδιο (η οποία έγινα τσάμπα αφού μετά από λίγο γέννησα). Πάντως όποια πει ότι δε πονάει, θα πει ψέμματα. Αν δεν πονάς και στη γέννα πότε πονάς;; Ίσως μερικές είμαστε λίγο πιο τυχερες γιατί πονάμε για λίγη ώρα! :):)

Link to comment
Share on other sites

Και στις δυο γέννες έγινε ακριβώς το ίδιο. Φευγω από το σπίτι με μικρά πονάκια, πάω εκει ξεντύνομαι με την ησυχία με διαστολή 5 και σε 1 ώρα είχα γεννήσει. Στη πρώτη γέννα με ένα ράμμα και χωρίς επισκληρίδιο και στη δεύτερη με κανένα ράμμα και επισκληρίδιο (η οποία έγινα τσάμπα αφού μετά από λίγο γέννησα). Πάντως όποια πει ότι δε πονάει, θα πει ψέμματα. Αν δεν πονάς και στη γέννα πότε πονάς;; Ίσως μερικές είμαστε λίγο πιο τυχερες γιατί πονάμε για λίγη ώρα! :):)

 

Μην εισαι απολυτη :wink:

Ειλικρινα στον δευτερο τοκετο περα απο μια ενοχληση στην μεση (οπως οταν εισαι κουρασμενος και θες να χλαρωσεις αλλα δνε μπορεις) δεν ειχα τιποτα αλλο :wink: .Γεννησα πολυ γρηγορα και ευκολα αν και διδυμα...ο αντρας μου συνεχεια διπλα μου....ουτε εγω δεν πιστευα οτι ειχα γεννησει τοσο ευκολα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Και στις δυο γέννες έγινε ακριβώς το ίδιο. Φευγω από το σπίτι με μικρά πονάκια, πάω εκει ξεντύνομαι με την ησυχία με διαστολή 5 και σε 1 ώρα είχα γεννήσει. Στη πρώτη γέννα με ένα ράμμα και χωρίς επισκληρίδιο και στη δεύτερη με κανένα ράμμα και επισκληρίδιο (η οποία έγινα τσάμπα αφού μετά από λίγο γέννησα). Πάντως όποια πει ότι δε πονάει, θα πει ψέμματα. Αν δεν πονάς και στη γέννα πότε πονάς;; Ίσως μερικές είμαστε λίγο πιο τυχερες γιατί πονάμε για λίγη ώρα! :):)

 

Μην εισαι απολυτη :wink:

Ειλικρινα στον δευτερο τοκετο περα απο μια ενοχληση στην μεση (οπως οταν εισαι κουρασμενος και θες να χλαρωσεις αλλα δνε μπορεις) δεν ειχα τιποτα αλλο :wink: .Γεννησα πολυ γρηγορα και ευκολα αν και διδυμα...ο αντρας μου συνεχεια διπλα μου....ουτε εγω δεν πιστευα οτι ειχα γεννησει τοσο ευκολα :wink:

 

Χωρις επισκληριδιο;;

Link to comment
Share on other sites

Και στις δυο γέννες έγινε ακριβώς το ίδιο. Φευγω από το σπίτι με μικρά πονάκια, πάω εκει ξεντύνομαι με την ησυχία με διαστολή 5 και σε 1 ώρα είχα γεννήσει. Στη πρώτη γέννα με ένα ράμμα και χωρίς επισκληρίδιο και στη δεύτερη με κανένα ράμμα και επισκληρίδιο (η οποία έγινα τσάμπα αφού μετά από λίγο γέννησα). Πάντως όποια πει ότι δε πονάει, θα πει ψέμματα. Αν δεν πονάς και στη γέννα πότε πονάς;; Ίσως μερικές είμαστε λίγο πιο τυχερες γιατί πονάμε για λίγη ώρα! :):)

 

Μην εισαι απολυτη :wink:

Ειλικρινα στον δευτερο τοκετο περα απο μια ενοχληση στην μεση (οπως οταν εισαι κουρασμενος και θες να χλαρωσεις αλλα δνε μπορεις) δεν ειχα τιποτα αλλο :wink: .Γεννησα πολυ γρηγορα και ευκολα αν και διδυμα...ο αντρας μου συνεχεια διπλα μου....ουτε εγω δεν πιστευα οτι ειχα γεννησει τοσο ευκολα :wink:

 

Χωρις επισκληριδιο;;

 

Αν σου λεει κατι...επισκληριδιο εκανα 1 και 45 (μην σου πω 1 και 50) και 2 ωρα ειχα γεννησει την πρωτη ...την ωρα που μου καναν την επισκληριδιο και με κοιταξαν απο κατω αμεσως μετα ειχε ηδη πληρη διαστολη.(και ακομα δεν ειχε ενεργησει η επισκληριδιος γιατι θελει και καποιο χρονο για να ενεργησει)

 

Επισκληριδιο οπως λεει και ο γιατρος την εκανα τσαμπα....αλλα την απαιτησα γιατι φοβηθηκα επειδη ηταν διδυμα (και ενω μου λεγαν οτι δεν βρισκουν τον αναισθησιολογο απλα εγω δηλωσα οτι και εγω δεν γενναω :roll::lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Κιεγώ από τις ευκολες γέννες είχα. Γέννησα με πρόκληση ακριβώς την ημερομηνιά ΠΗΤ χωρίς επισκληρίδιο και μωρό 4.080 γρ! Πήγα το πρωί στις 8 για εισαγωγή όπως είχαμε πει με το γιατρό μου, με είδε, μου έβαλαν το υπόθετο για μισή ώρα, ξύρισμα κλύσμα και ιστορικό, πήγε 10 η ώρα. Ερχεται με βλέπει μου λέει να περπατάω στο διάδρομο. (Αυτό ήταν που με χάλασε λίγο γιατί τις έβλεπα όλες με το νυχτικούλι να σουλατσάρουν και έλεγα στον άντρα μου ότι αυτό δεν το κάνω! ) Μετά από καμιά ώρα που καθόμουνα (δεν περπατούσα) ένιωσα να ζαλίζομαι, με πηγαίνει ο άντρας μου μεσα στις ωδίνες, ξαπλώνω και μου βάζουν τον ορό, καμιά διαστολή μεχρι τότε! Λέει ο γιατρός :''θα ζοριστούμε, είναι πρωτάρα, μεγάλο το μωρό και έχω και μυωπία που σημαίνει μια προσοχή παραπάνω, φεύγει και αφήνει τον βοηθό του και του λεεί ότι θα γυρίσει στις 6 το απόγευμα. Βγαίνει έξω λεέι τα καθέκαστα στον άντρα μου και μπαίνει στο ασανσερ. Με το ίδιο που κατέβηκε με το ίδιο ανέβηκε τρέχοντας και λεέι στον αντρούλι μου... γεννάει! Αφού δεν πρόλαβε να βάλει ρόμπα ο χριστιανός με ένα σεντόνι μπροστά του με ξεγέννησε και τα έχασε και ο ίδιος με το μέγεθος του μωρού γιατί δεν το υπολόγιζε τόοοσο μεγάλο. Στις 2 είχα γεννήσει το μεγαλύτερο μωρό του νοσοκομείο της εβδομάδας εκείνης. Χώρις να προλάβω να ζητήσω ένεση. Μόλις πήγα να πω ότι δεν αντέχω άλλο μου λέει ο γιατρός το κεφάλι έχει βγεί, δεν γίνεται τώρα τίποτα, άλλη μια σπρωξιά και λίγο πάτημα από τις μαίες και βγήκε.

 

Γι' αυτό καλύτερα να μην προεξωφλούμε τίποτα από την αρχή, για ενέσεις καισαρικές και τα λοιπά γιατί η φύση είναι προνοητική από μόνη της μερικές φορές και μας προστατεύει.

 

Πονάει δεν λέω αλλά μόλις παίρνεις το μωράκι αγκαλιά όλα τα ξεχνάς.

Καλή ευκολία σε όλες!!

Link to comment
Share on other sites

Και στις δυο γέννες έγινε ακριβώς το ίδιο. Φευγω από το σπίτι με μικρά πονάκια, πάω εκει ξεντύνομαι με την ησυχία με διαστολή 5 και σε 1 ώρα είχα γεννήσει. Στη πρώτη γέννα με ένα ράμμα και χωρίς επισκληρίδιο και στη δεύτερη με κανένα ράμμα και επισκληρίδιο (η οποία έγινα τσάμπα αφού μετά από λίγο γέννησα). Πάντως όποια πει ότι δε πονάει, θα πει ψέμματα. Αν δεν πονάς και στη γέννα πότε πονάς;; Ίσως μερικές είμαστε λίγο πιο τυχερες γιατί πονάμε για λίγη ώρα! :):)

 

Μην εισαι απολυτη :wink:

Ειλικρινα στον δευτερο τοκετο περα απο μια ενοχληση στην μεση (οπως οταν εισαι κουρασμενος και θες να χλαρωσεις αλλα δνε μπορεις) δεν ειχα τιποτα αλλο :wink: .Γεννησα πολυ γρηγορα και ευκολα αν και διδυμα...ο αντρας μου συνεχεια διπλα μου....ουτε εγω δεν πιστευα οτι ειχα γεννησει τοσο ευκολα :wink:

 

Χωρις επισκληριδιο;;

 

Αν σου λεει κατι...επισκληριδιο εκανα 1 και 45 (μην σου πω 1 και 50) και 2 ωρα ειχα γεννησει την πρωτη ...την ωρα που μου καναν την επισκληριδιο και με κοιταξαν απο κατω αμεσως μετα ειχε ηδη πληρη διαστολη.(και ακομα δεν ειχε ενεργησει η επισκληριδιος γιατι θελει και καποιο χρονο για να ενεργησει)

 

Επισκληριδιο οπως λεει και ο γιατρος την εκανα τσαμπα....αλλα την απαιτησα γιατι φοβηθηκα επειδη ηταν διδυμα (και ενω μου λεγαν οτι δεν βρισκουν τον αναισθησιολογο απλα εγω δηλωσα οτι και εγω δεν γενναω :roll::lol::lol: )

 

Αφροδιτη και εγω εκανα τσαμπα την επισκληριδιο γιατι αρχισα να ποναω και θυμηθηκα την πρωτη μου γεννα που δεν εκανα, αλλα αυτά τα 10 λεπτα ποναγα. Οχι αφορητα αλλα αρκετα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και στις δυο γέννες έγινε ακριβώς το ίδιο. Φευγω από το σπίτι με μικρά πονάκια, πάω εκει ξεντύνομαι με την ησυχία με διαστολή 5 και σε 1 ώρα είχα γεννήσει. Στη πρώτη γέννα με ένα ράμμα και χωρίς επισκληρίδιο και στη δεύτερη με κανένα ράμμα και επισκληρίδιο (η οποία έγινα τσάμπα αφού μετά από λίγο γέννησα). Πάντως όποια πει ότι δε πονάει, θα πει ψέμματα. Αν δεν πονάς και στη γέννα πότε πονάς;; Ίσως μερικές είμαστε λίγο πιο τυχερες γιατί πονάμε για λίγη ώρα! :):)

 

Μην εισαι απολυτη :wink:

Ειλικρινα στον δευτερο τοκετο περα απο μια ενοχληση στην μεση (οπως οταν εισαι κουρασμενος και θες να χλαρωσεις αλλα δνε μπορεις) δεν ειχα τιποτα αλλο :wink: .Γεννησα πολυ γρηγορα και ευκολα αν και διδυμα...ο αντρας μου συνεχεια διπλα μου....ουτε εγω δεν πιστευα οτι ειχα γεννησει τοσο ευκολα :wink:

 

Χωρις επισκληριδιο;;

 

Αν σου λεει κατι...επισκληριδιο εκανα 1 και 45 (μην σου πω 1 και 50) και 2 ωρα ειχα γεννησει την πρωτη ...την ωρα που μου καναν την επισκληριδιο και με κοιταξαν απο κατω αμεσως μετα ειχε ηδη πληρη διαστολη.(και ακομα δεν ειχε ενεργησει η επισκληριδιος γιατι θελει και καποιο χρονο για να ενεργησει)

 

Επισκληριδιο οπως λεει και ο γιατρος την εκανα τσαμπα....αλλα την απαιτησα γιατι φοβηθηκα επειδη ηταν διδυμα (και ενω μου λεγαν οτι δεν βρισκουν τον αναισθησιολογο απλα εγω δηλωσα οτι και εγω δεν γενναω :roll::lol::lol: )

 

Αφροδιτη και εγω εκανα τσαμπα την επισκληριδιο γιατι αρχισα να ποναω και θυμηθηκα την πρωτη μου γεννα που δεν εκανα, αλλα αυτά τα 10 λεπτα ποναγα. Οχι αφορητα αλλα αρκετα!!!

 

Nαι μονο που εγω σου λεω οτι παρα 10 σχεδον μου βαλαν το καθετηρακι....την ωρα που μου βαζαν το φαρμακο ειχα ηδη σχεδον τελεια...και αμεσως τελεια...οταν ρωτησα τον γιατρο-μαια ποτε θα ενεργησει η επισκληριδιος που μολις ειχα κανει..μου ειπαν σε 5 με 10 λεπτα...ενα εγω ειχα ηδη τελεια...δλδ γεννησα πριν περασει το δεκαλεπτο :wink: (την ωρα που σε πασαλειφουν με μπενταντιν και τα λοιπα απο κατω ..ενιωθα τα παντα..ενω στην πρωτη γεννα αυτα δεν τα ιεχα καταλαβει :? )

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...