Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΤΡΩΤΕ;;;


Recommended Posts

Λοιπόν κορίτσια μου ας ανοίξω ένα ακόμη θέμα κι ας σας γίνομαι βαρετή...συγχωρέστε με! :wink:

 

Θα ήθελα να μου πείτε λιγάκι πως κυλάει μία ολόκληρη μέρα σας με το φαγητό. Τί τρώτε από το πρωί μέχρι το βράδυ;;; Φυσικά θέλω να μου τα πείτε με όλες τις παρανομίες (σοκολάτα, παγωτό, πατατάκια ή οτιδήποτε άλλο).

 

Σήμερα έφαγα:

 

Πρωί:

 

1 φλιτζάνι γάλα, ένα κουλούρι

 

Μεσημέρι:

 

1 πιάτο σπανακόρυζο, λίγο τυρί (μισό κομμάτι κεικ για επιδόρπιο)

 

Το βράδυ ενδέχεται να φάω:

 

λίγο ψωμάκι με κασεράκι ή ένα τόστ

και κανένα φρούτο θα φάω σίγουρα ακόμη (μήλο)

 

Υπάρχουν και μέρες που συν αυτά θα φάω κι ένα παγωτάκι Nirvana...τί να κάνω ρε κορίτσια; Το μυαλό μου όλο στο παγωτό είναι! Προτιμό να αφήσω το φαγητό αλλά να φάω ένα παγωτάκι!

Αυτά....μήπως τρώω πολύ το μοσχαράκι;;; :oops::oops:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον εγω τρώω(δουλεύω οποτε ξυπνάω και νωρίτερα )

 

Πρωϊνο

Ενα μικρό φλιτζανάκι καφε (και βουτάω 2-3 κουλουράκια)

Λίγο αργότερα 1-2 κριμ κρακερ με λιγο κασερακι και 1 γιαουρτακι 2% λιπαρά(το γιαουρτακι το τρωω κατα τις 12)

Μεσημεριανο

Πχ σημερα 1 κομματι ρολλο κοτόπουλο με λιγο ρυζι

1 μήλο

Απογευμα

Κορν φλεϊκς με γαλα(ισως 1 πλακα σοκολάτας )

Βράδυ

Αναλόγως τι θα φτιαξω

Πχ 1 τοστακι,αβγα ή μπορει να ερθει καποιος σπίτι και να παραγγείλουμε(θα φαω ενα σουβλακι )

 

Μηπως εγω τρωω πολυ;;;;

Ο γιατρος μου ειπε να τρωω πολλα γαλακτομικα!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

χα χα χα χα χα βρε Χριστίνα...πλάκα έχουμε τελικά!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

sardelaki μου μια χαρά τρως,για ένα παγωτάκι κάνεις έτσι?δες εδώ:

Πρωί

1 φλυτζάνι γάλα με hemo και 5-6 φρυγανιές

Ενδιάμεσα

2 φορές την εβδομάδα τυροπιτούλα που μου φέρνει η μανούλα μου,αλλιώς καμια μπανάνα(όχι πάντα)

Μεσημέρι

σήμερα κι εγώ σπανακόρυζο έφαγα με μπόλικη φετούλα και πολύ λίγο ψωμί,και γενικά τρώω σχεδόν όλα τα φαγητά με σαλατούλα ή με τυράκι αν είναι λαδερα. Φυσικά επιδόρπιο απαραίτητα,συνήθως 2-3 κομματάκια σοκολάτα

Απόγευμα

με το που θα ξυπνήσω απαραίτητα γλυκό(σοκολατίτσα συνήθως) και στη συνέχεια καμιά φέτα ψωμί με λίγο τυράκι(για τη λιγούρα :D )

Βραδυ

ένα τοστ ή μία σαλάτα και ακόμα μία μικρή ποσότητα από σοκολατίτσα ή άλλο γλυκό

σημειώνω ότι το βραδυνό έγινε μικρό τις τελευταίες εβδομάδες γιατί η μικρούλα μου, μου πιέζει το στομάχι και το βράδυ εάν φάω κανονικά...την έκατσα.επίσης τις 6 τελευταίες μέρες μετά τις 8 δεν μπορώ να φάω τίποτα.(να μου πεις τι να φας μετά απ'ολα αυτα? :oops: )

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

71643paijnylvbg.gif

71643paijnylvbg.gif

71643paijnylvbg.gif

 

εκεί το μυαλό μου...τις τελευταίες μέρες το παραέκανα βέβαια με τα παγωτά αλλά τί να κάνουμε; Μεθαύριο πάω γιατρό και είμαι πολύ περίεργη τι θα δείξει η ζυγαριά! :shock::shock:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

έχω...αλλά δεν ανεβαίνω για να μην τρελλαίνομαι...άλλωστε αυτό μου είπε κι ο γιατρός.

Μόλις γεννήσω όμως θα ανεβαίνω κάθε μέρα χα χα χα...να δω τι χάνω

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τρώω συνήθως:

 

Πρωί

1 γιαούρτι 1% με φρούτα

Ενδιάμεσα

Μισό ποτήρι χυμό

Μεσημέρι

Κρέας με σαλάτα ή κάτι μαγειρευτό με λίγο τυρί

Ενδιάμεσα

1 ποτήρι χυμό

Βράδυ

1 τοστ, ή αυγό βραστό με φρυγανιά

Από ατασταλείες μέχρι στιγμής λίγα πράγματα, τσίμπησα λίγο κέικ με το χυμό μου χτες πχ.

Link to comment
Share on other sites

naina μωρέ μπράβο πειθαρχία :wink:

σε παραδέχομαι...δεν σε συγκινούν οι σοκολάτες, τα κεικ, τα παγωτά κτλ.;;; Εμένα πάντως με συγκινούν πολύ, αλλά όχι τώρα στην εγκυμοσύνη...γενικά είμαι γλυκατζού!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πω τι εφαγα κι εγω σημερα

 

Το πρωι ηπια το γαλατακι μου κι εφαγα μερικα κουλουρακια....

Μετα εφαγα δυο μικρες σοκολατιτσες μπαουντι, μια μπανανα, 4 κρουασανκαι βουτυρου-σοκολατας και δυο παγωτινια χωνακια....

Το μεσημερι εφαγα σπανακορυζο (βλεπω ολες το ιδιο φαγητο ειχαμε :lol: ) με φετα και ψωμακι.....

Το απογευμα ελειπα ειχα παει στο γιατρο και για αυτο δεν εφαγα τιποτα.....

Και το βραδυ εφαγα ενα τοστακι και ενα μηλο.....

 

Και αυτη ειναι μια μερα που ειμαι πολυ λιτοδιαιτη.....συνηθως εχω μεγαλυτερη ορεξη..... :oops: Μαλλον ειμαι πολυ λιχουδα και τρωω πολυ, ε?

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ξερα τι τρώνε οι γυναίκες που δεν βάζουν πάνω από 15κιλά στην εγκυμοσύνη...ουφ πια! :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχτες το πρωι ηπια ενα γαλα με νες κουικ και εφαγα ενα τουινξ :oops::D

Το μεσημερακι εφαγα ενα τοστακι γιατι δεν πολυ πεινουσα

Το απογευμα ενα παγωτακι :)

Και το βραδυ κρεας ψητο με σαλατα.

 

Σημερα ξεκινησα με κορνφλεικς και γαλα να δω πως θα παει η συνεχεια :lol::lol::lol:

Μαλλον με βλεπω να γινομαι φαλαινιτσα μεχρι το τελος :oops::oops::lol::lol::lol:

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολουθώ το παρακάτω πλουσιοπάροχο menu:

Πρωινό: 2 φέτες ψωμί με βούτυρο-μέλι και 1 ποτήρι γάλα

Γύρω στις 11 ένα πορτοκάλι με το σίδηρο

Μεσημέρι ένα σαντουιτσάκι με κασέρι και ζαμπόν, μια μπανάνα

Γύρω στις 4 πάλι πορτοκάλι με σίδηρο

και 5-6 το μεσημεριανό μου γιατί δουλεύω.

 

Αποφεύγω να τρώω μετά τις 7. Τώρα αν μου έρθει να φάω κανέναν γύρο, δεν θα τον αφήσω.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάνω κάτω όλες το ίδιο τρώμε περίπου...μπορείτε να μου πείτε τότε τα κιλά γιατί μπαίνουν λες και είναι στραγάλια; χα χα χα

αντε αύριο θα δω πόσο έβαλα η φαλαινίτσα από την τελευταία επίσκεψη στον γιατρό! :shock:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

7:00

1 ποτήρι χυμό πορτοκάλι για να πάρω το σίδηρο

(πριν μπω στον 5 μήνα έτρωγα 2 φέτες ψωμί του τοστ με βούτυρο και μέλι αλλά ανακάλυψα ότι επειδή το πρωί περπατούσα αρκετά (λέμε τώρα) για να πάω στο γραφείο είχα τάσεις λιποθυμίας (κάτι με το στομάχι που προσπαθούσε να χωνέψει και την ποσότητα του οξυγόνου που πήγαινε στον εγκέφαλο) :(:(:(:(

9:30

Τυροπιτούλα

10:30 με 11:00

Τόστ (ασβέστιο)

12:30

Φρούτο

14:00 με 14:30

Φαγητό……….ότι βγάλει η κατσαρόλα……. σήμερα μακαρόνια με γαριδούλες :lol::lol::lol: (ασβέστιο)

 

18:00-18:30

Φρούτο ή παρασπονδία……. Παγωτάκι, σοκολατίτσα :oops::oops::oops:

 

Το αργότερο μέχρι τις 21:00

1 γιαούρτι με corn flakes ή κάνα φρούτο ή σαλάτα με ντάκο ντομάτα και τυρί στις μεγάλες πείνες

(ε………καλά άμα έχουμε κόσμο και παραγγείλουμε τσακίζω κάνα σουβλάκι ή κάνα 2-3 κομμάτια πίτσα) :?:?:?

 

ε..........έχω λιγούρες………….τι να κάνω………………. και η κατάσταση άρχισε να χειροτερεύει από τότε που μπήκα στον 7 :roll::roll::roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

AGE γιατί παίρνεις 2 ασβέστιο; Πόσα mg παίρνεις δηλ. συνολικά ημερισίως;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και απο μενα!!!!!!!!!Για να σας πω και εγω το προγραμμα μου (που δεν ειναι παντα το ιδιο φυσικα)

Το πρωι θα φαω οπωσδηποτε 2 φετες χωμι ειτε με μερεντα και βουτυρο ειτε με κασερι και βουτυρο θα πιω και μισο φλυτζανι καφε (καφε να το πει ο Θεος-στην μυτη ντεκαφεϊνε και πολυ γαλα)για να κατεβαινει το ψωμι οχι τιποτα αλλο, ποτε δεν επινα καφε.Μετα θα τσιμπολογαω ειτε λιγο καικ στην δουλεια ή κανενα κρουασανακι, το μεσημερι θα φαω κανονικα το φαγητο και σαλατα ή τυρακι και με ψωμακι (σημερα εχω κριθαρακι με κρεας) μετα το απογευμα θα φαω ενα γιαουρτακι-μπανανα-παγωτο-μπισκοτα(ολα κανονικα) και οτιδηποτε αλλο βρω...Το θεμα ειναι οτι κιλα δεν βλεπω και αγχωνομαι γιαυτο....ακου να δεις....

Link to comment
Share on other sites

Sardelaki μου 2 των 500 mg ήτοι 1000 mg ημερησίως…………. όταν άκουσε ο γιατρός μου ότι έχω δυσανεξία στην λακτόζη και δεν πίνω γάλα μου τα έγραψε αμέσως (δεν τον ενδιέφερε καν ότι τρώω απίστευτες ποσότητες τυρί και γιαούρτι) η αλήθεια είναι ότι, πες από τύψεις πες από το….. φόβος φυλάει τα έρμα…………. δεν το αμφισβήτησα καθόλου και είναι τα μόνα συμπληρώματα που παίρνω ανελλιπώς από την αρχή της εγκυμοσύνης. :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί πίνω ένα ποτηρι γάλα και ένα ποτήρι χυμό πορτοκάλι.

Το μεσημέρι οτι μαγειρέψει η μητέρα μου, π.χ. χθες έφαγα φασολάκια.

Γύρω στις 6.00 το απόγευμα κάνω την παρασπονδία μου και τρώω μια φρυγανιά με βούτυρο light και μέλι.

Στις 8.00 τρώω μια μπανάνα ή ένα μήλο.

Τέλος περίπου 10.00-10.30 πίνω άλλο ένα ποτήρι γάλα.

Αν κατά την διάρκεια της ημέρας με πιάσει καμιά λιγούρα, τότε τρώω κανένα παξιμαδακι ολικής αλέσεως.

Link to comment
Share on other sites

AGE μου 1000mg πίνω κι εγώ αλλά σε ένα χάπι γιαυτό σε ρώτησα...νόμιζα ότι παίρνεις 2 των 1000mg γιαυτό απόρρησα.

Κι εγώ τόσο παίρνω και πίνω και γάλα και τρώω του κόσμου το τυρί και κασέρι :wink::wink: ειδικά το κασέρι το λατρεύω :P

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εγώ είμαι η πιο γουρούνα από όλες...Λοιπόν..

Πρωί (γύρω στις 10)

γάλα με δημητριακά, αλλά μίλάμε για ποσότητα, έτσι?Όχι μπολάκι μικρό. Ένα πιάτο βαθύ-βαθύ

Ενδιάμεσα

Διάφορα.... διαιτητικά (Ψωμί με κασέρι ή μερέντα, μπισκότα, κρακεράκια..)

Μεσημερι

ότι κάτσει, αλλά με πολύ ψωμί (του είχα από πάντα αδυναμία, βλεπετε)

Απόγευμα

Οπωσδήποτε κάτι γλυκό ή παγωτό

Βράδυ

Τόστ, πίτσα, γύρο,αναλόγως! Σπάνιες οι φορές που είμαι σκασμένη κ δε θέλω τίποτα

 

Άθλια???Βασικά το .. μενού μου έχει καταντήσει έτσι τον τελευταιο ενάμησι μήνα, δεν ήταν έτσι από την αρχή..Απλά νιώθω ότι δεν έχω καθόλου αντοχές και άμυνες στο φαγητό πλέον. Και δε το πολυκουράζω. Σταμάτησα να αγχώνομαι για τα κιλά όταν πάτησα τα 8 (πριν μια βδομάδα ζυγίστηκα 8,5) οπότε είπα..χαλάρωσε και απόλαυσέ το, ούτως ή άλλως τα 10 - τα οποία είχα βάλει στόχο - θα τα περάσεις!! :lol::lol: Βέβαια, να δούμε τι θα πει και ο doctor όταν δει οτι σε ενάμησι μήνα έβαλα 3 κιλά..Προβλέπω μεγάλο κράξιμο :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! Εγώ τρωω αρκετά αστατα αλλα συνηθως:

1 μετριο φλυτζανι γαλα με νεσκουικ κι ενα κουλουρι το πρωι! Κατα τις 11-12 η ενα φρουτο ή κρακερακια ή λιγο κουλουρι ακομα .

Αργοτερα ενα κρυο σαντουιτς με ψωμι τοστ και κατα τις 5-6 που γυρναω σπιτι οτι εχουμε για μεσημεριανο παντα με λιγη σαλατα και καμια φορα αν ταιριαζει λιγο ψωμι.

Το απόγευμα δεν θα αποφύγω κατι σοκολατενιο αν και προσπαθω να κρατηθω.Αν εχουμε ξηρους καρπους τους τιμάω!

Το βραδάκι τωρα το ριχνω εξω: Κανενα μπωλ ποπκορν που φτιαχνω μονη με λιγο λαδι ή λιγο ψωμι με βουτυρο ή καμια(5-6) φρυγανια με γιαουρτι και οταν με πιανουν τυψεις φρουτα!Τελευταια τρωω φραουλες και νιωθω τυψεις αν εχουν ορμόνες!Προσπαθω εως τις 10 να εχω φαει!Τωρα αν εχουμε κοσμο θα φαω κανενα πατατακι ή καποιο τυροπιτακι ή πιτσα οτι κερναμε δηλαδη!

Μόλις μπήκα στον 6ο (5 μηνών) κι εχω παρει 3-4 κιλά!Είναι καλά λετε;

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ κορίτσια πρέπει να πω ότι μέχρι να μπω στον 7ο μήνα ήμουνα οκ με το φαγητό...μόλις μπήκα στον έβδομο άρχισα να το παρακάνω!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...