Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και τύψεις


Αισθάνεστε τύψεις/απογοήτευση που δεν θηλάσατε περισσότερο  

1.461

  1. 1. Αισθάνεστε τύψεις/απογοήτευση που δεν θηλάσατε περισσότερο

    • ναι
      458
    • έτσι και έτσι
      222
    • όχι
      273


Recommended Posts

Θα θελα να μου πειτε την γνωμη σας, στο τι εκανα λαθος με τον θηλασμο και σταματησε το γαλα 15μερες μετα την γεννα.....

θηλαζα συνεχεια,οποτε ηθελε το μωρο,μερα νυχτα,ανα μια ωρα,ανα 20λεπτα.....δεν ειχα γαλα για την ακριβεια ειχα αλλα λιγο αφηνα το μωρο να θηλαζει 30λεπτα και το γαλα εβγαινε ολη αυτη την ωρα σταγονα σταγονα.

αφου σταματαγε το μωρο την διαδικασια θηλασμου και πειναγε ακομα του εδινα συμπληρωμα γαλα-σκονη (να σημειωσω οτι λογο παληνδρομισης εκανε μικρα γευματα και συχνα δεν μπουκωνοταν με το ξενο και στην μιαμιση ωρα ξαναθηλαζα)

νοικιασα θηλαστρο απο το μαιευτηριο και εβγαζα συνεχεια γαλα μερα νυχτα για να δινω εστω και λιγο (σε 24 ωρες εβγαζα 100μλ το πολυ)

στις 15 μερες κοπηκε το γαλα μαχαιρι,ουτε σταγονα στην κυριολεξια :cry:

εχουν περασει 15μηνες απο τοτε αλλα θα θελα να μαθω τι λαθος εκανα

Υπαρχει περιπτωση να ναι κληρονομικο? και η μαμα μου 10μερες με θηλασε και μετα τιποτα...

καμια ιδεα ? τι πηγε στραβα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μιας που το θεμα ειναι τυψεις.. και εγω νιωθω τυψεις που δεν μπορεσα να θηλασω οσο θα ηθελα, θηλασα μονο 40 μερες, και αυτο τις πρωτες 2,5 εβδομαδες αποκλειστικα και μετα τοπ εβγαζα με θηλαστρο ωσπου ειχακουραστει με τη διαδικασια και στο τελος εβγαζα μονο 10 και 20 γρ, και αυτο το εκανα γιατι στην τριτη εβδομαδα πηρε μονο 90 γρ βαρος η μικρη και η παιδιατρος ειπε οτι δεν ειχε παρει καλο βαρος και να βγαλω με το θηλστρο να δουμε ποσο γρ πινει τοι παιδι και να δωσω και συμπήρωμα.. αυτο ηταν.. παει το εχασα... και χαζομαρα μου γιατι αργοτερα με το ξενο γαλα υπηρχε βδομαδα που η μικρη επερνε μονο 100 γρ, οποτε εκ των υστερων θεωρω οτι εκανα μεγα λαθος και αν ηξερα αυτο το φορουμ απο την αρχη θα μου λυνοταν πολλες αποριες, και η Αγλαια αποοσο διαβαζω θα με ειχε βοηθησει παρα μα παρα πολυ... κριμα .. στο 2ο πλεον...΅:(

Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα ? τι πηγε στραβα?

 

 

Πήγε στραβά το ότι σου δώσαν λάθος οδηγίες από το μαιευτήριο, ο παιδίατρο ή οποιος άλλος σε συμβούλεψε για τον θηλασμό

 

Τους πρώτους 2 μήνες είναι φυσιολογικό να θηλάζεις και 23 ώρες το 24ωρο. Οταν το μωρό σταματάει να θηλάζει και κλαίει απλά αλλάζεις στήθος... δεν δίνεις συμπλήρωμα. Αν δώσεις συμπλήρωμα ο οργανισμός παίρνει το μήνυμα ότι δεν χρειάζεται να παραχθεί άλλο γάλα και σταματάει την παραγωγή του. Σιγά σιγά μπαίνεις σε έναν φαύλο κύκλο που συνήθως καταλήγει στην δικαοπή του θηλασμού :(

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα ? τι πηγε στραβα?

 

 

Πήγε στραβά το ότι σου δώσαν λάθος οδηγίες από το μαιευτήριο, ο παιδίατρο ή οποιος άλλος σε συμβούλεψε για τον θηλασμό

 

Τους πρώτους 2 μήνες είναι φυσιολογικό να θηλάζεις και 23 ώρες το 24ωρο. Οταν το μωρό σταματάει να θηλάζει και κλαίει απλά αλλάζεις στήθος... δεν δίνεις συμπλήρωμα.

 

αλλαζα στηθος καθε φορα

 

Αν δώσεις συμπλήρωμα ο οργανισμός παίρνει το μήνυμα ότι δεν χρειάζεται να παραχθεί άλλο γάλα και σταματάει την παραγωγή του. Σιγά σιγά μπαίνεις σε έναν φαύλο κύκλο που συνήθως καταλήγει στην δικαοπή του θηλασμού :(

 

το συμπληρωμα το εδινα αφου τελειωνε ο θηλασμος (και απο το ενα στηθος και απο το αλλο)

 

ποτε δεν ειχα πρισμενο στηθος,ποτε ειχα σταγονες γαλα αναμεσα σε θηλασμο,κατα την διαρκεια του θηλασμου εβλεπα οτι το παιδι στην ουσια μετα τα 5 πρωτα λεπτα ρουφαγε σταγονες γαλα ...

ποτε δεν εδωσα συμπληρωμα χωρις πρωτα να εχω θηλασει και απο το ενα στηθος και απο το αλλο μερα νυχτα......

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να μου πειτε την γνωμη σας, στο τι εκανα λαθος με τον θηλασμο και σταματησε το γαλα 15μερες μετα την γεννα.....

θηλαζα συνεχεια,οποτε ηθελε το μωρο,μερα νυχτα,ανα μια ωρα,ανα 20λεπτα.....δεν ειχα γαλα για την ακριβεια ειχα αλλα λιγο αφηνα το μωρο να θηλαζει 30λεπτα και το γαλα εβγαινε ολη αυτη την ωρα σταγονα σταγονα.

 

Να σου ζήσει! :)

 

Δυστυχώς εκ των υστέρων δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά τι έφταιγε. Θα σου πω όμως όλα τα πιθανά σενάρια.

 

Υπάρχουν πιθανότητες 0,4% (δηλαδή τέσσερις στις χίλιες) να μην ήσουν ικανή να παραγεις αρκετό γάλα. Δυστυχώς αυτό μπορούμε να το πούμε μόνο όταν έχουμε κάνει τα πάντα.

 

Και σε αυτή την περίπτωση όμως οι περισσότερες μητέρες έχουν τουλάχιστον το μισό γάλα για το παιδί τους.

 

Χρειάζονται όμως πολλή υποστήριξη και μάλιστα εξειδικευμένη για να διατηρηθεί η γαλουχία σε αυτά τα επίπεδα. Γενικά είναι πιο εύκολο να διατηρηθεί η πλήρης γαλουχία παρά η μισή.

 

Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να γράψω και αναλυτικά τα βήματα που γίνονται.

 

Υπάρχουν 10% πιθανότητες να μη θήλαζε καλά το μωρό.

 

Το 10% δεν είναι καθόλου μικρό ποσοστό. Τόσο συχνά λοιπόν φαίνεται ότι όλα ξεκινούν καλά αλλά το μωρό δεν κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις ή δεν κάνει αρκετές θηλαστικές κινήσεις.

 

Αυτό για τις περισσότερες μητέρες σημαίνει ότι δεν γίνεται καλά η έναρξη της γαλουχίας. Μερικές δεν επηρεάζονται στην έναρξη αλλά ένα σημαντικό ποσοστό επηρεάζεται.

 

Αν γίνει καλά η έναρξη της γαλουχία (το στήθος ανταποκρίνεται στον λίγο ερεθισμό) και το γάλα είναι άφθονο έως παραπανίσιο, ακόμη και σε αυτή την περίπτωση η γαλουχία υποχωρεί δραματικά και μπορεί να σταματήσει σε 3 εβδομάδες (και από προσωπική πείρα το έχω διαπιστώσει...).

 

Αν δεν γίνει καλά η έναρξη της γαλουχίας τότε η γαλουχία ξεκινάει από χαμηλό επίπεδο και μπορεί να σταματήσει το γάλα σε 10-15 μέρες.

 

Αν μείνει κομμάτι του πλακούντα στη μήτρα, τότε ορμονικά η μητέρα δεν μπορεί να παράγει αρκετό γάλα όσες προσπάθειες και να γίνουν. Αν η γαλουχία δεν πάει καλά τις πρώτες 10 μέρες και δεν φαίνεται να φταίει το παιδί, συστήνεται κι ένας έλεγχος από το γυναικολόγο για υπολείμματα πλακούντα.

 

Αν θέλεις να αναλύσω κάποιο θέμα περισσότερο μπορούμε να το συζητήσουμε :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νοικιασα θηλαστρο απο το μαιευτηριο και εβγαζα συνεχεια γαλα μερα νυχτα για να δινω εστω και λιγο (σε 24 ωρες εβγαζα 100μλ το πολυ)

 

Το θήλαστρο δυστυχώς δεν μπορεί να μας δείξει τη δυνατότητα παραγωγής σου. Υπάρχουν μητέρες που θηλάζουν αποκλειστικά τα παιδιά τους και δεν μπορούν να αντλήσουν καθόλου γάλα.

 

Θα ήθελα επίσης να ξέρω ποια συσκευή νοίκιασες. Υποθέτω ένα θήλαστρο της ameda (πρασινωπό) που είναι το νοσοκομειακό ή ένα μικρότερο της ίδιας εταιρείας που είναι σχεδόν άσπρο.

 

Το μόνο θήλαστρο που είναι κατάλληλο γι αυτή την περίπτωση είναι το νοσοκομειακό και πρέπει να αντλείς ανά δύο ώρες την ημέρα και να κάνεις και μία νυχτερινή άντληση. Το μέγιστο των ωρών που θα απέχει η τελευταία βραδυνή από την πρώτη πρωινή πρέπει να είναι 4-5 ώρες. Αν το χρησιμοποιήσεις με αυτό το ρυθμό για 2 εβδομάδες και δεν δεις ανταπόκριση, αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να ανταποκριθείς στο θήλαστρο.

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

μιας που το θεμα ειναι τυψεις.. και εγω νιωθω τυψεις που δεν μπορεσα να θηλασω οσο θα ηθελα, θηλασα μονο 40 μερες, και αυτο τις πρωτες 2,5 εβδομαδες αποκλειστικα

 

Να σου ζήσει nora!

 

 

και αυτο το εκανα γιατι στην τριτη εβδομαδα πηρε μονο 90 γρ βαρος η μικρη και

 

Τις άλλες δύο πόσο πήρε;

 

Μερικά μωρά μόλις που ανακτούν το βάρος γέννησης την 20η μέρα...

 

η παιδιατρος ειπε οτι δεν ειχε παρει καλο βαρος και να βγαλω με το θηλστρο να δουμε ποσο γρ πινει τοι παιδι

 

Τραγικό.

 

Είναι αρκετό να μετρήσεις τις πάνες που βρέχει το μωρό σε ένα 24ωρο και τις κενώσεις που έχει. Αν υπάρχει οποιαδήποτε ανησυχία, μετράμε πάνες και ελέγχουμε κάθε 24ωρο αν το μωρό τρέφεται καλά.

 

Κάτι μου λέει ότι και λάθος θήλαστρο είχες. Και σωστό θήλαστρο να είχες πιθανότατα το χρησιμοποίησες λάθος.

 

Η παιδίατρός σου όσο καλή γιατρός και να είναι, είναι εντελώς άσχετη με το θηλασμό. Αν δεν μπορεί να τον στηρίξει καλύτερα να μην ανακατεύεται...

 

γιατι αργοτερα με το ξενο γαλα υπηρχε βδομαδα που η μικρη επερνε μονο 100 γρ,

 

αυτό το ξέρει η παιδίατρός σου και το έχει συναντήσει πολλές φορές... Όμως όταν θηλάζεις φταίει ο θηλασμός... Όταν δεν θηλάζεις φταίει το μωρό που τρώει λίγο. Δεν της περνάει από το μυάλό ότι μπορεί να θηλάζεις και το μωρό να παίρνει λίγο για οποιδήποτε λόγο;...

 

 

πολυ... κριμα .. στο 2ο πλεον...΅:(

 

Αν σε ενδιαφέρει ίσως μπορείς να το κάνεις και τώρα!

Αν θέλεις μπορείς να κάνεις επαναγαλακτισμό!

 

Σε κάθε περίπτωση καλή συνέχεια!!!

 

Πάντα στη διάθεσή σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!!

 

η μικρη ειναι πλεον 4, 5 μηνων και εχω αρχισει και δουλεια, οποτε για να το ξαναρχισω λιγο χλωμο..

 

αγορασα το θηλαστρο της αμεντα και εγω το πρασινο με το διπλο θηλαστρο, πανω απο 80 γρ τη φορα δεν ειχα βγαλει... και αυτο με το να κανω μαλαξεις στο στηθος την ωρα που αντλουσε.

 

μετα γενικως πανω απο 220 γρ τη βδομαδα δεν εχει παρει ποτε.. μονο τις 2 πρωτες εβδομαδες ειχε παρει καλο βαρος μαλιστα τη 2η ειχε παρει γυρω στα 300 γρ με το θηλασμο.. και φυσικα καναμε και εξεταση για ουρολοιμωξη γιατι με ειχε αγχωσει παρα πολυ η γιατρος.. και ηταν αρνητικη.Ολο αυτο το αγχος οτι δεν τρωει το παιδι και δεν παιρνει βαρος εχει κρατησει μεχρι και τωρα.. :(

 

τη βδομαδα που δεν πηρε καλο βαρος, εκανε απο τις 5 κενωσεις τη μερα γυρω στις 3, ετρωγε απο το καθε στηθος γυρω στα 6 λεπτα και μετα κοιμοταν για 3-4 ωρες (εκει θεωρησα οτι για να κοιμαται τοσο πολυκαι να μην παραπονιεται αρα μαλλον της φτανει, ) γαλα ειχα παρα πολυ στην αρχη και οταν ετρωγε μονο 6 λεπτα ζουλαγα το στηθος για να δω αν εχει γαλα και ειχε και μου εκανε εντυπωση που δεν ηθελε να φαει αλλο.μαλιστα το ενα στηθος ειχε τετοια ροη που πολλες φορες πνιγοταν.

 

δεν ξερω τι πηγε στραβα.. και αν οντως πηγε στραβα.. αλλα πιστευω οτι εκανα τεραστιο λαθος που σταματησα το θηλασμο.

 

σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια, ευχομαι στο 2ο να τα καταφερω!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι γιατι πραγματικα μου εκανε μεγαλη εντυπωση.

με το που γεννησα ζητησα αποκλειστικο μητρικο θηλασμο,ολα πηγαιναν καλα και το μωρο επερνε καλο βαρος,στις 40 ημερες πηγα στον γυναικολογο,με ρωτησε ποτε θηλασα ,και του ειπα ,πριν μια ωρα,με ζουλιξε στο στηθος και βγηκε μια σταγονα,ειδε την σταγονα(ποσο πηχτη ηταν φανταζομαι ) και μου ειπε οτι το γαλα θα μειωθει σε 1 μηνα και θα σταματησω τον θηλασμο... :shock: τρελαθηκα,στεναχωρηθηκα πολυ αλλα λεω,μπα...βλακειες λεει... ,μετα απο ενα μηνα παω στον παιδιατρο το παιδι μου ειπε οτι δεν πηρε τοσο βαρος απο αλλες φορες(στο εχω πει αυτο αγλαια και τελικα με τις μετρησεις βαρους μου ειπες οτι ειχε παρει πααραα πολυ τον πρωτο μηνα) και να αρχισω συμπληρωμα.σε συνδιασμο με αυτο που μου ειπε ο γυναικολοσ και ο παιδιατρος ,οσο και αν δεν το πιστευα,το πιστεψα και μετα απο 1-2 εβδομαδες αρχισα συμπληρωμα(λαθος) γιατι εκλαιγε και νομιζα οτι φταιει αυτο...

 

η ερωτηση ειναι πως στον κορακα<< καταλαβε >>ο γυναικολογος οτι θα μειωνιταν το γαλα και δεν θα μπορουσα να θηλαζω για πολυ ακομα!! :x:x

Link to comment
Share on other sites

Δεν το "κατάλαβε" ο γυναικολόγος, απλά το είπε και μετά οι συγκυρίες ήταν τέτοιες που και εσύ το πίστεψες.

 

Σε εμένα που θηλάζω ακόμα:

Ουδέποτε έτρεξε γάλα από το στήθος, ουδέποτε (μέχρι τον 7 μηνα που αναγκάστηκα) δεν κατάφερα να πιέσω το στήθος μου και να βγάλω κάτι παραπάνω από μία σταγόνα πηχτή....

 

Η Μάγια όμως μεγάλωσε και "θέριεψε" με το γάλα μου! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα θελα να μου πειτε την γνωμη σας, στο τι εκανα λαθος με τον θηλασμο και σταματησε το γαλα 15μερες μετα την γεννα.....

θηλαζα συνεχεια,οποτε ηθελε το μωρο,μερα νυχτα,ανα μια ωρα,ανα 20λεπτα.....δεν ειχα γαλα για την ακριβεια ειχα αλλα λιγο αφηνα το μωρο να θηλαζει 30λεπτα και το γαλα εβγαινε ολη αυτη την ωρα σταγονα σταγονα.

 

Να σου ζήσει! :)

 

Δυστυχώς εκ των υστέρων δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά τι έφταιγε. Θα σου πω όμως όλα τα πιθανά σενάρια.

 

Υπάρχουν πιθανότητες 0,4% (δηλαδή τέσσερις στις χίλιες) να μην ήσουν ικανή να παραγεις αρκετό γάλα. Δυστυχώς αυτό μπορούμε να το πούμε μόνο όταν έχουμε κάνει τα πάντα.

 

Και σε αυτή την περίπτωση όμως οι περισσότερες μητέρες έχουν τουλάχιστον το μισό γάλα για το παιδί τους.

 

Χρειάζονται όμως πολλή υποστήριξη και μάλιστα εξειδικευμένη για να διατηρηθεί η γαλουχία σε αυτά τα επίπεδα. Γενικά είναι πιο εύκολο να διατηρηθεί η πλήρης γαλουχία παρά η μισή.

 

Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να γράψω και αναλυτικά τα βήματα που γίνονται.

 

Υπάρχουν 10% πιθανότητες να μη θήλαζε καλά το μωρό.

 

Το 10% δεν είναι καθόλου μικρό ποσοστό. Τόσο συχνά λοιπόν φαίνεται ότι όλα ξεκινούν καλά αλλά το μωρό δεν κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις ή δεν κάνει αρκετές θηλαστικές κινήσεις.

 

Αυτό για τις περισσότερες μητέρες σημαίνει ότι δεν γίνεται καλά η έναρξη της γαλουχίας. Μερικές δεν επηρεάζονται στην έναρξη αλλά ένα σημαντικό ποσοστό επηρεάζεται.

 

Αν γίνει καλά η έναρξη της γαλουχία (το στήθος ανταποκρίνεται στον λίγο ερεθισμό) και το γάλα είναι άφθονο έως παραπανίσιο, ακόμη και σε αυτή την περίπτωση η γαλουχία υποχωρεί δραματικά και μπορεί να σταματήσει σε 3 εβδομάδες (και από προσωπική πείρα το έχω διαπιστώσει...).

 

Αν δεν γίνει καλά η έναρξη της γαλουχίας τότε η γαλουχία ξεκινάει από χαμηλό επίπεδο και μπορεί να σταματήσει το γάλα σε 10-15 μέρες.

 

Αν μείνει κομμάτι του πλακούντα στη μήτρα, τότε ορμονικά η μητέρα δεν μπορεί να παράγει αρκετό γάλα όσες προσπάθειες και να γίνουν. Αν η γαλουχία δεν πάει καλά τις πρώτες 10 μέρες και δεν φαίνεται να φταίει το παιδί, συστήνεται κι ένας έλεγχος από το γυναικολόγο για υπολείμματα πλακούντα.

 

Αν θέλεις να αναλύσω κάποιο θέμα περισσότερο μπορούμε να το συζητήσουμε :)

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση..... κριμα που δεν σας ειχα ανακαλυψει τοτε.....

ξεχασα να πω οτι λογο επιπεδων θηλων απο το μαιευτηριο η μαια με ειχε βοηθησει με τις θηλες σιλικονης (να τις βαζω σωστα και να πιανει το μωρο σωστα) και αυτο μετα απο πολλες προσπαθιες να πιασει το μωρο χωρις αυτες αλλα τιποτα.

δεν θυμαμαι να σπου πω πως ηταν το θηλαστρο θυμαμαι οτι ηταν ενα μεγαλο βαλιτσακι ...

γεννησα με καισαρικη γιατι ο μικρος δεν ηθελε να βγει :D ισχυει και στην καισαρικη το θεμα με τα υπολειματα πλακουντα?

και μια τελευταια ερωτηση.....

1 χρονο πριν μεινω εγκυος ειχα τελειωσει θεραπεια που εκανα επι ενα χρονο για επιλυπτικα επεισοδια, ο γιατρος μου πε οτι μπορω να μεινω εγκυος αφου ειχε περασει ενας χρονος,αλλα δεν ρωτησα αν θα υπαρχει προβλημα θηλασμου υπαρχει περιπτωση?

και παλι ευχαριστω :D:D

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω οτι το θηλαστρο το χρεισημοποιουσα ανα 2 το πολυ ωρες μερα νυχτα (λογο παλινδρομησης κοιμομουν 20λεπτα την ημερα αντε 1ωρα αν ημουν τυχερη τις πρωτες 50 μερες.....)

σας ζαλισα..... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 10% πιθανότητες να μη θήλαζε καλά το μωρό.

 

Το 10% δεν είναι καθόλου μικρό ποσοστό. Τόσο συχνά λοιπόν φαίνεται ότι όλα ξεκινούν καλά αλλά το μωρό δεν κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις ή δεν κάνει αρκετές θηλαστικές κινήσεις.

 

Αυτό για τις περισσότερες μητέρες σημαίνει ότι δεν γίνεται καλά η έναρξη της γαλουχίας. Μερικές δεν επηρεάζονται στην έναρξη αλλά ένα σημαντικό ποσοστό επηρεάζεται.

 

Αν γίνει καλά η έναρξη της γαλουχία (το στήθος ανταποκρίνεται στον λίγο ερεθισμό) και το γάλα είναι άφθονο έως παραπανίσιο, ακόμη και σε αυτή την περίπτωση η γαλουχία υποχωρεί δραματικά και μπορεί να σταματήσει σε 3 εβδομάδες (και από προσωπική πείρα το έχω διαπιστώσει...).

 

Αν δεν γίνει καλά η έναρξη της γαλουχίας τότε η γαλουχία ξεκινάει από χαμηλό επίπεδο και μπορεί να σταματήσει το γάλα σε 10-15 μέρες.

 

Αν μείνει κομμάτι του πλακούντα στη μήτρα, τότε ορμονικά η μητέρα δεν μπορεί να παράγει αρκετό γάλα όσες προσπάθειες και να γίνουν. Αν η γαλουχία δεν πάει καλά τις πρώτες 10 μέρες και δεν φαίνεται να φταίει το παιδί, συστήνεται κι ένας έλεγχος από το γυναικολόγο για υπολείμματα πλακούντα.

 

Αν θέλεις να αναλύσω κάποιο θέμα περισσότερο μπορούμε να το συζητήσουμε :)

 

μάλιστα... τώρα κατάλαβα κι εγώ γιατί μου κόπηκε στις 10 μέρες :cry:

ο μικρός ήταν μάλλον ανώριμος στο να πιάσει το στήθος και δεν έπιανε καλά και δεν ρούφαγε ......

το λάθος μου θεωρώ ήταν ότι δεν σκέφτηκα καθόλου το ενδεχόμενο του θήλαστρου :cry:

όμως ήμουν τόσο πολύ κουρασμένη και πονούσα τόσο πολύ απ την οσφιαλγία που κουβαλούσα από πριν τον τοκετό που δεν μπορούσα καν να σκεφτώ καθαρά....

 

ήθελα να ρωτήσω όμως... το γεγονός ότι είχα μια πολύ σοβαρή κρίση οσφυαλγίας και πονούσα ΠΟΛΥ καθε μέρα και συνεχώς.. μπορεί να συνέβαλε στο γεγονός ότι δεν κατέβαινε ας πουμε γάλα και γιαυτο ο μικρός δεν τραβαγε σωστά? :(

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει ίσως μπορείς να το κάνεις και τώρα!

Αν θέλεις μπορείς να κάνεις επαναγαλακτισμό!

 

 

??????????????????????????

μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο????????????

το μωρό μου είναι 3,5 μηνών τώρα... υπάρχει τέτοια περίπτωση???????

αν ναι, παρακαλώ πάρα πάρα πολύ θέλω πληροφορίες για το πως!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

αγορασα το θηλαστρο της αμεντα και εγω το πρασινο με το διπλο θηλαστρο, πανω απο 80 γρ τη φορα δεν ειχα βγαλει... και αυτο με το να κανω μαλαξεις στο στηθος την ωρα που αντλουσε.

 

αυτό νομίζω ενοικιάζεται και δεν αγοράζεται...

 

Η ποσότητα που αντλούσες ήταν πάρα πολύ καλή. Αλλά δεν υπήρχε καν λόγος να μπεις σε αυτή τη διαδικασία.

 

μετα γενικως πανω απο 220 γρ τη βδομαδα δεν εχει παρει ποτε.. μονο τις 2 πρωτες εβδομαδες ειχε παρει καλο βαρος μαλιστα τη 2η ειχε παρει γυρω στα 300 γρ με το θηλασμο..

 

Αυτό σημαίνει ότι δεν είχες πρόβλημα με τη γαλουχία...

 

και φυσικα καναμε και εξεταση για ουρολοιμωξη γιατι με ειχε αγχωσει παρα πολυ η γιατρος.. και ηταν αρνητικη.Ολο αυτο το αγχος οτι δεν τρωει το παιδι και δεν παιρνει βαρος εχει κρατησει μεχρι και τωρα.. :(

 

Ναι αλλά τώρα που του δίνεις ξένο γάλα δεν σου λέει ότι φταις εσύ... Τα μωρά που παίρνουν λίγο βάρος, όταν θηλάζουν παίρνουν περισσότερο γιατί αν ο οργανισμός τους το χρειάζεται μπορεί να αφομοιώσει εντελώς το μητρικό γάλα...

 

 

 

δεν ξερω τι πηγε στραβα.. και αν οντως πηγε στραβα..

 

Η παιδίατρος το στράβωσε, εσύ μια χαρά τα έκανες...

 

:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στις 40 ημερες πηγα στον γυναικολογο,με ρωτησε ποτε θηλασα ,και του ειπα ,πριν μια ωρα,με ζουλιξε στο στηθος και βγηκε μια σταγονα,ειδε την σταγονα(ποσο πηχτη ηταν φανταζομαι ) και μου ειπε οτι το γαλα θα μειωθει σε 1 μηνα και θα σταματησω τον θηλασμο... :shock:

 

:shock:

απαράδεκτος...

βλακεία σου είπε αλλά σε στεναχώρησε και σ' έκανε να χάσεις την εμπιστοσύνη στον εαυτό σου...

 

 

μετα απο ενα μηνα παω στον παιδιατρο το παιδι μου ειπε οτι δεν πηρε τοσο βαρος απο αλλες φορες(στο εχω πει αυτο αγλαια και τελικα με τις μετρησεις βαρους μου ειπες οτι ειχε παρει πααραα πολυ τον πρωτο μηνα) και να αρχισω συμπληρωμα.σε συνδιασμο με αυτο που μου ειπε ο γυναικολοσ και ο παιδιατρος ,οσο και αν δεν το πιστευα,το πιστεψα και μετα απο 1-2 εβδομαδες αρχισα συμπληρωμα(λαθος) γιατι εκλαιγε και νομιζα οτι φταιει αυτο...

 

πόσες τρικλοποδιές να αντέξεις;;;;

 

Συναντώ συνέχεια μητέρες που επιθυμούν να θηλάσουν και οι "ειδικοί" τις αποτρέπουν...

 

η ερωτηση ειναι πως στον κορακα<< καταλαβε >>ο γυναικολογος οτι θα μειωνιταν το γαλα και δεν θα μπορουσα να θηλαζω για πολυ ακομα!!

 

Ήξερε ότι ο πιθανότητες να σου βάλει τρικλοποδιά ο παιδίατρος είναι πάνω από 80%, ε, είπε κι αυτός να βοηθήσει την κατάσταση... :twisted:

 

Αλήθεια δεν ήξερε να σου πει πώς να το αποφύγεις; Αν δεν έχει τις γνώσεις ας σε αφήσει ήσυχη.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω οτι λογο επιπεδων θηλων απο το μαιευτηριο η μαια με ειχε βοηθησει με τις θηλες σιλικονης (να τις βαζω σωστα και να πιανει το μωρο σωστα) και αυτο μετα απο πολλες προσπαθιες να πιασει το μωρο χωρις αυτες αλλα τιποτα.

 

Μπορεί και αυτό να ήταν το πρόβλημα, να μην θήλαζε το μωρό καλά, να υπήρχαν και οι ψευδοθηλές που μερικές φορές είναι εμπόδιο στη γαλουχία. Το στήθος δεν παίρνει το ίδιο ερέθισμα με τις ψευδοθηλές. Αυτό για τις περισσότερες μητέρες δεν είναι πρόβλημα γιατί οι περισσότερες μητέρες έχουν παραπανίσιο γάλα αλλά μπορεί να είναι πρόβλημα για μια μητέρα με οριακή παραγωγή.

 

γεννησα με καισαρικη γιατι ο μικρος δεν ηθελε να βγει :D ισχυει και στην καισαρικη το θεμα με τα υπολειματα πλακουντα?

 

Είναι λιγότερο πιθανό.

 

1 χρονο πριν μεινω εγκυος ειχα τελειωσει θεραπεια που εκανα επι ενα χρονο για επιλυπτικα επεισοδια, ο γιατρος μου πε οτι μπορω να μεινω εγκυος αφου ειχε περασει ενας χρονος,αλλα δεν ρωτησα αν θα υπαρχει προβλημα θηλασμου υπαρχει περιπτωση?

 

Όχι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το θηλασμό. :)

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω οτι το θηλαστρο το χρεισημοποιουσα ανα 2 το πολυ ωρες μερα νυχτα (λογο παλινδρομησης κοιμομουν 20λεπτα την ημερα αντε 1ωρα αν ημουν τυχερη τις πρωτες 50 μερες.....)

σας ζαλισα..... :oops:

 

Το θήλαστρο φαίνεται να το χρησιμοποιούσες σωστά αλλά όπως έγραψα και παραπάνω, δυστυχώς δεν μπορούν όλες οι μητέρες να τα πάνε καλά με τα θήλαστρα... Δεν φταίνε οι μητέρες, απλά τα θήλαστρα δεν μπορούν να καλύψουν όλες τις μαμάδες... :?

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει ίσως μπορείς να το κάνεις και τώρα!

Αν θέλεις μπορείς να κάνεις επαναγαλακτισμό!

 

 

??????????????????????????

μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο????????????

το μωρό μου είναι 3,5 μηνών τώρα... υπάρχει τέτοια περίπτωση???????

αν ναι, παρακαλώ πάρα πάρα πολύ θέλω πληροφορίες για το πως!!!!!!!

 

Ναι! μπορεί να συμβεί και θα ανοίξω καινούργιο τόπικ όπου θα τα γράφω αναλυτικά. Τώρα δεν είμαι σπίτι και δεν έχω το υλικό μαζί μου. Θα γράψω με την πρώτη ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι! μπορεί να συμβεί και θα ανοίξω καινούργιο τόπικ όπου θα τα γράφω αναλυτικά. Τώρα δεν είμαι σπίτι και δεν έχω το υλικό μαζί μου. Θα γράψω με την πρώτη ευκαιρία.

 

 

:shock::shock::shock:

θα περιμένω με μεγάλη αγωνία!!!

σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

αγορασα το θηλαστρο της αμεντα και εγω το πρασινο με το διπλο θηλαστρο, πανω απο 80 γρ τη φορα δεν ειχα βγαλει... και αυτο με το να κανω μαλαξεις στο στηθος την ωρα που αντλουσε.

 

αυτό νομίζω ενοικιάζεται και δεν αγοράζεται...

 

:) μια χαρα μας το πουλησανε 250 ευρουλακια...

 

σε ευχαριστω Αγλαία για τις απαντησεις,

Link to comment
Share on other sites

 

αγορασα το θηλαστρο της αμεντα και εγω το πρασινο με το διπλο θηλαστρο, πανω απο 80 γρ τη φορα δεν ειχα βγαλει... και αυτο με το να κανω μαλαξεις στο στηθος την ωρα που αντλουσε.

 

 

Θα έπρεπε να πάρεις αυτό:

 

17508.jpg

 

αλλά μάλλον σου δώσαν αυτό:

17070.jpg

 

δες και μόνη σου τι προτείνει η εταιρεία:

 

http://www.ameda.com/products/finder/

Link to comment
Share on other sites

 

:) μια χαρα μας το πουλησανε 250 ευρουλακια...

 

σε ευχαριστω Αγλαία για τις απαντησεις,

 

 

:shock::shock::shock:

 

το purely yours της ameda πουλιέται περίπου 150 $ χωρίς τσαντάκι, και με δύο επιπλέον μπουκαλάκια, τσαντάκι, παγοκύστη και τσάντα μεταφοράς δεν πάει πάνω από 200$. Λυπάμαι που σας το χρεώσανε τόσο ακριβά. Είναι καθαρά θέμα αντιπροσώπου και όχι της εταιρείας που στο εξωτερικό είναι μια χαρά.

 

Μπορείς να βρεις πολύ καλύτερα προϊόντα σε καλύτερες τιμές. Ρίξε μια ματιά στο ποστ με τα θήλαστρα:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω οτι το θηλαστρο το χρεισημοποιουσα ανα 2 το πολυ ωρες μερα νυχτα (λογο παλινδρομησης κοιμομουν 20λεπτα την ημερα αντε 1ωρα αν ημουν τυχερη τις πρωτες 50 μερες.....)

σας ζαλισα..... :oops:

 

Το θήλαστρο φαίνεται να το χρησιμοποιούσες σωστά αλλά όπως έγραψα και παραπάνω, δυστυχώς δεν μπορούν όλες οι μητέρες να τα πάνε καλά με τα θήλαστρα... Δεν φταίνε οι μητέρες, απλά τα θήλαστρα δεν μπορούν να καλύψουν όλες τις μαμάδες... :?

 

Lactina, Medela

αυτο ειχα νοικιασει ....

Αγλαια σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις ... :D

στο δευτερο μωρο θα σε συμβουλευτω απο την αρχη!

Link to comment
Share on other sites

 

Lactina, Medela

αυτο ειχα νοικιασει ....

 

Το θήλαστρο αυτό είναι πολύ καλό. Μ' αυτό έκανα επαναγαλακτισμό και μ' αυτό άντλησα πάρα πολύ γάλα... Έχω συναντήσει μητέρες που θηλάζουν αποκλειστικά και δεν τα καταφέρνουν με το θήλαστρο, με κανένα θήλαστρο...

 

Μακάρι να μπορέσω να σε βοηθήσω! Ίσως χρειαστείς επιπλέον υποστήριξη από τη δική μου. Μερικές φορές τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.

 

Το 85% περίπου των μητέρων χρειάζεται από καθόλου έως λίγη υποστήριξη. Υπάρχει όμως ένα 15% που χρειάζεται από αρκετή έως πάρα πολλή... Είμαι σίγουρη ότι είσαι στην κατηγορία του πάρα πολύ... :? Η ενημέρωση που κάνεις τώρα ίσως σε βοηθήσει για την επόμενη φορά. Το πιο σημαντικό είναι να ξέρεις πού να απεθυνθείς άμεσα από τις πρώτες μέρες. Είναι σημαντικό να αξιολογηθεί νωρίς ο θηλασμός του μωρού αλλά και η δική σου κατάσταση ώστε αν χρειάζεται οποιαδήποτε παρέμβαση να μη χαθεί χρόνος. Για μερικές μητέρες το πρώτο δεκαήμερο μετά τον τοκετό είναι πολύ κρίσιμο.

 

Αν θέλεις από τώρα οποιεσδήποτε πληροφορίες ή αν θέλεις να μάθεις τις στρατηγικές που ακολουθούμε, μπορώ να τα γράψω.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...