Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες ώρες κάνατε για να γεννήσετε;;


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια...ελπίζω να είστε όλες καλά...

Ήθελα να γράψετε εδώ τις εμπειρίες σας από γέννες που έχετε είδη περάσει, σε ότι αφορά το θέμα...σε πόσες ώρες γεννήσατε;

Εγώ περιμένω το πρώτο μου παιδάκι και δεν ξέρω ακόμη τί και πως. Ξέρω μόνο ό,τι έχω διαβάσει σε βιβλία...

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 473
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:D:D:D Με το καλό sardelaki να μπείς κι εσύ στο club ,εγώ σε 2,5 ώρες την πρώτη φορά και 3,40 τη δέυτερη΄.Ήτανε πολύ όμορφες εμπειρίες και οι δύο.Θα το ξανάκανα :D:D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D Με το καλό sardelaki να μπείς κι εσύ στο club ,εγώ σε 2,5 ώρες την πρώτη φορά και 3,40 τη δέυτερη΄.Ήτανε πολύ όμορφες εμπειρίες και οι δύο.Θα το ξανάκανα :D:D:D:D

 

αααααααααααααααααα γρήγορα θα έλεγα ε;

Τουλάχιστον στα βιβλία που διάβασα λένε πως για πρώτη γέννα μέχρι και 12ώρες είναι πολύ φυσιολογικό...παναγίτσα μου τί με περιμένει;;; χα χα

Μέχρι στιγμής δεν είμαι καθόλου αγχωμένη, και φοβάμαι πως όλο το άγχος θα με πιάσει εκείνη την στιγμή :roll:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D Με το καλό sardelaki να μπείς κι εσύ στο club ,εγώ σε 2,5 ώρες την πρώτη φορά και 3,40 τη δέυτερη΄.Ήτανε πολύ όμορφες εμπειρίες και οι δύο.Θα το ξανάκανα :D:D:D:D

 

αααααααααααααααααα γρήγορα θα έλεγα ε;

Τουλάχιστον στα βιβλία που διάβασα λένε πως για πρώτη γέννα μέχρι και 12ώρες είναι πολύ φυσιολογικό...παναγίτσα μου τί με περιμένει;;; χα χα

Μέχρι στιγμής δεν είμαι καθόλου αγχωμένη, και φοβάμαι πως όλο το άγχος θα με πιάσει εκείνη την στιγμή :roll:

 

Σαρδελάκι μου

αν και δεν έχω γεννήσει φυσιολογικά ξέρω ότι ακόμα και εκείνες που τους παίρνει 12 ώρες να γεννήσουν, δεν πονάνε όλο αυτό το διάστημα! Σε κάθε περίπτωση με το καλό όταν έρθει εκείνη η ώρα!

:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα με πιάσανε οι πόνοι Πέμπτη βράδυ, ανα 20 περίπου λεπτά, αλλά το χρονικό διάστημα δεν μειωνόταν. Την Παρασκευή το πρωί πάω στην κλινική, με βάζουν στο καρδιοτοκογράφημα και μου λενε δεν γεννάς ακόμη. Φεύγω, περνάει όλη η Παρασκευή και το Σάββατο με υποφερτούς πόνους και το Σάββατο το βράδυ τελικά πήγαμε στην κλινική και γέννησα (με καισαρική) το μωρό μου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα εβρυούλα...

μπα σε πέρασε η κουμπάρα μου...την είχανε στο νοσοκομείο επί 30 ώρες και μετά γέννησε.

Βλέπεις στην Γερμανία δεν κάνουν εύκολα καισαρική αν όλα βαίνουν καλώς και δεν διατρέχει κανέναν κίνδυνο το μωρό κι η μάνα. Περιμένουν μέχρι να γεννήσεις φυσιολογικά.

Αν και 30 ώρες μου φαίνονται πάαααααααααααααρα πολλές :?:?:?

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σπασαν τα νερά το βράδυ στη 1π.μ, και ο μπεμπάκος μας βγήκε το μεσημέρι στις 12:10μ.μ.

Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι, κάθε γέννα είναι και διαφορετική.

Αυτό που προσπαθούσα να κάνω εγώ ήταν να κρατάω μόνο τα θετικά στο μυαλό μου, τις ιστορίες απο ευκολες γέννες που είχα ακούσει, και το πόσο όμορφη και ξεχωριστή εμπειρια είναι η γέννηση του παιδιού σου.

Έτσι πήγα με πολύ καλή ψυχολογία και ανυπομονησία, ... άσχετα αν τελικά διέρκεισε σχεδόν 12 ώρες ο τοκετός.

G9FN.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Έσπασαν τα νερά στις 12.30 τα ξημερώματα και γέννησα 1.20 με φυσιολογικό τοκετό χωρίς επισκληρίδιο χωρίς τίποτα μιας και με το ζόρι έφτασα στο νοσοκομείο.....Και ήταν το πρώτο μου...

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είναι μια ερωτηση που κατα καποια εννοια δεν την κανεις. Λογω του οτι ο καθενας εχει την δικη του εμπειρια

Το λεω, γιατι εγω π.χ. περασα παρα πολυ δυσκολα, αυτο ομως εσενα ή καποιες αλλες κοπελες μπορει να τις επηρεασει, δεν σημαινει οτι θα περασεις τα ιδια.

 

Πάντως εγώ είχα μικροπονακια από Δευτερα , μπηκα στο νοσοκομείο την Τετάρτη το απόγευμα .... και γέννησα......... την Πέμπτη το μεσημερι.... 17 ώρες.... είχα κάνει και την εξυπνάδα να μην θέλω επισκληρίδιο, και περιτο να πω τι πέρασα, και στο τέλος από την πολύ εξάντληση και πόνο έφαγα και μια ωραιότατη καισαρική (επειδη κόλλησε και δεν έβγαινε και οσο περνουσε η ωρα και το κεφαλι του μωρου οταν το επιανε ηταν πρισμενο)

 

το αποτελεσμα, όλων αυτων την επομενη , επαθα γαστρεντεριτιδα με 39.5 πυρετο, πιεση 5, και κοντεψανε να με χασουν.

Περίπου τα ιδια και στην 2η εγκυμοσυνη.... δηλαδη χάλια

 

Τουλάχιστον βλέπω τα παιδάκια μου και ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ είναι καλά και αυτο μετράει...

 

παντως, ειναι σπανιες περιπτωσεις

μην ανησυχεις, να εισαι ηρεμη και αισιοδοξη

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι ότι μέχρι στιγμής δεν με αγχώνει τίποτε...κι αυτό το θεωρώ πολύ καλό γιατι έχω μιά πολύ καλή ψυχολογία.

Το να αγχωθώ εκείνη την στιγμή νομίζω πως θα είναι και λιγάκι λογικό ε; Έχω φίλη που θα γεννήσουμε σχεδόν μαζί κι έχει φρικάρει.

Πολύ άγχος...ούτε θέλει να ακούσει για γέννα χα χα...αλλά θέλει δεν θέλει θα το γεννήσει! :lol::lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΜΟΥ ΓΕΝΝΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 2ΩΡΕΣ ....................

ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ....ΚΑΙ ΓΩ ΕΤΣΙ ΧΑΛΑΡΗ ΗΜΟΥΝ.....

 

ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ..... :D

Link to comment
Share on other sites

Sardelaki δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι κ να βιάζεσαι να γεννήσεις γρήγορα.Είναι όλα τόσο μαγικά,είναι κάτι που δεν το ζεις συνέχεια οπότε χρειάζεται να το απολαύσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΜΟΥ ΓΕΝΝΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 2ΩΡΕΣ ....................

ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ....ΚΑΙ ΓΩ ΕΤΣΙ ΧΑΛΑΡΗ ΗΜΟΥΝ.....

 

ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ..... :D

 

Φαντάζομαι πως είναι τέλεια και κάτι μοναδικό και θεωρώ πως είμαι πολύ τυχερή που σε λίγους μήνες θα φέρω στον κόσμο το πρώτο μου αγγελούδι, που είναι καρπός μιάς μεγάλης αγάπης :)

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα στο γιατρο μοΥ παρασκευη 9 μαρτιου το βραδυ επειδη το ειχε υποψιαστει απο την προηγουμενη βδομαδα οτι ιθα γινει εκεινο το σαββατοκυριακο , πονους ελαχιστους ειχα κατι σαν περιοδου , ο γιατρος στις 10,00 το βραδυ ειδε διαστολη 2 αφου διερηξε τους εμβρυακους υμενες ωτσε να βοηθησει τη διαδικασια μου ειπε οτι ως τις 8-9 το πρωι θα εχω γεννησει , με εστειλε σπιτι και μουθ ειπε σε 3 ωρες να τον παρω τηλεφωνο , οταν τον πηρα τηλεφωνο ειχε ηδη αρχησει η διαδικασια , η κοιλια ειχε κατεβει ποιο κατω , Στο νοσοκομειο πηγαμε 2,30 το ξημερωμα και γεννησα ακριβως οπως ειχε πει ο γιατρος μας ακριβως στις 9,00 το πρωι , τα νερα μου τα εσπασε ο γιατρος και γενικως δεν ταλαιπωρηθηκα σχεδον καθολου ουτε πονεσα ιδιαιτερα αν και εκανα επισκληρηδιο μετα το σπασιμο των νερων . Ετσι γενναω 10 παιδια :)

Link to comment
Share on other sites

σωστήηηηηηηηηηηηηηη η φίλη grafistria :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Είδα αίμα και βλέννες Σάββατο πρωί, αλλά οι πόνοι ήταν ακατάστατοι και ΄πολύ υποφερτοί! 2300 έπεσα να κοιμηθώ, στις 0030 ξύπνησα απο ένα δυνατό πόνο, μέχρι τις 0600 οι πόνοι έγιναν 5΄ , αλλα δεν άντεχα άλλο τους πόνους (εμένα μου φαίνονταν πολύ δυνατοί), πήγαμε στο μαιευτήριο. 0800 μου έκαναν την επισκληρήδιο και μου έσπασαν τα νερά!Την Κυριακή 14/10/2007 10:20 είχα γεννήσει τη μπέμπα!

 

Ηταν μια υπέροχη εμπειρία και την επόμενη φορά θα ήθελα να δοκιμάσω χωρίς επισκληρήδιο! Πάντως έτσι όπως έγιναν τα πράγματα κάνω και εγώ 10 παιδιά!! :lol::lol:

 

Εκείνες τις στιγμές το μόνο που σκεφτόμουν ήταν οτι σε λίγο θα κρατάω αγκαλιά τη μπεμπούλα μου!!! :lol::lol:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Sardelaki

12 ώρες μπορεί να διαρκέσουν οι ωδίνες που είναι υποφερτές. Οι μεγάλοι πόνοι είναι στις εξωθήσεις (αυτούς δεν τους έζησα, αφού έκανα καισαρική). Γενικά μην ακούς κανέναν, θα έρθει εκείνη η ώρα και μετά από λίγο δεν θα θυμάσαι τίποτα. Στη θέση σου αυτό που θα με ενδιέφερε πιο πολύ να ξέρω είναι τα περι του θηλασμού. Στο πρώτο παιδί είχα την εντύπωση ότι είναι θέμα ενστίκτου κλπ αλλά έπεσα έξω. Αν έχεις αποφασίσει να θηλάσεις πρέπει να είσαι σωστά ενημερωμένη, εγώ δεν ήμουν και δεν τα κατάφερα όπως και όσο ήθελα. Ξεκοκάλισε τα ποστ σχετικά με το θηλασμό στο parents. Είναι αξιοθάυμαστες όλες οι κοπέλες και οι συμβουλές τους τρομερά χρήσιμες. Δεν είναι νωρίς...Σου μιλάω ως παθούσα.

Φιλια μπέμπα

Link to comment
Share on other sites

μπράβο βρε κορίτσια...

έτσι δίνεται θάρρος και στις κοπέλες που δεν έχουν γεννήσει ακόμη!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Sardelaki

12 ώρες μπορεί να διαρκέσουν οι ωδίνες που είναι υποφερτές. Οι μεγάλοι πόνοι είναι στις εξωθήσεις (αυτούς δεν τους έζησα, αφού έκανα καισαρική). Γενικά μην ακούς κανέναν, θα έρθει εκείνη η ώρα και μετά από λίγο δεν θα θυμάσαι τίποτα. Στη θέση σου αυτό που θα με ενδιέφερε πιο πολύ να ξέρω είναι τα περι του θηλασμού. Στο πρώτο παιδί είχα την εντύπωση ότι είναι θέμα ενστίκτου κλπ αλλά έπεσα έξω. Αν έχεις αποφασίσει να θηλάσεις πρέπει να είσαι σωστά ενημερωμένη, εγώ δεν ήμουν και δεν τα κατάφερα όπως και όσο ήθελα. Ξεκοκάλισε τα ποστ σχετικά με το θηλασμό στο parents. Είναι αξιοθάυμαστες όλες οι κοπέλες και οι συμβουλές τους τρομερά χρήσιμες. Δεν είναι νωρίς...Σου μιλάω ως παθούσα.

Φιλια μπέμπα

 

Με ενδιαφέρουν όλα όσα έχουν να κάνουν με την εγκυμοσύνη, τον τοκετό και τον θηλασμό κτλ. Διαβάζω πάρα πολλά βιβλία κι έχω μάθει αρκετά! Επίσης ξεκοκκαλίζω το Φόρουμ εδώ συνεχώς κτλ. αλλά όσο και να διαβάσεις κι όσα και να σου πουν ποτέ δεν παύεις να μαθαίνεις και να σου παρουσιάζονται καινούργια πράγματα που ίσως να μην ξέρεις να τα αντιμετωπίσεις.

Δόξα το Θεό εδώ οι κοπέλες έχουν αρκετές εμπειρίες και ξέρω πως ανά πάσα στιγμή θα μπορέσω να μπω, να θέσω κάποιο ερώτημα και να πάρω και άπειρες απαντήσεις!!! :wink:

 

Μέχρι πρότεινως δεν ήξερα αν θα θηλάσω...λόγο πρόβλημα υγείας...αλλά πήρα επιβεβαίωση πως κάποια χάπια μπορώ να τα χρησιμοποιήσω κατά την διάρκεια του θηλασμού κι έτσι θα το προσπαθήσω :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω τι να μετρήσω ως ώρες τοκετού.Σαββατο απόγευμα είδα λίγο αίμα και άρχισα να έχω κάτι πονάκια σαν περιοδου.Στις 9 το βραδυ ενημέρωσα τον γιατρό, αν και δεν πίστευα ότι αυτά ήταν πόνοι γέννας.Μου είπε να πάω στο Αλεξάνδρα να με δουν.Στη 1 τα ξημερώματα πήγα στο Αλεξανδρα όπου μου έκαναν καρδιοτοκογράφημα και μου είπαν να πάω σπίτι μου και να ξαναγυρίσω στις 7 το πρωι!!! ¨Οντως γύρισα αλλά επειδή οι πόνοι άρχισαν να πυκνώνουν, αν και εξακολουθούσαν να μην είναι πολύ δυνατοι ξαναγύρισα κατά τις 4 το πρωι. Οι ίδιο εφημερεύοντες με κοίταξαν με ύφος ''τι θες πάλι εσύ εδώ'' αλλά αφού με εξέτασαν είδαν ότι δεν πηγαινοερχόμουν για την πλάκα μου...τελικά μπήκα στην αίθουσα τοκετών στις 5 το πρωι και στις 7.15 γέννησα...Συμπέρασμα: στην σύντομη εκδοχή γέννησα σε 2 ώρες, στην ενισχυμενη, κοιλοπονούσα 12! :D

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα λίγο αιματάκι και είχα πόνους περιόδου το Σάββατο 11/12/07. Την Κυριακή πήγα στο δάσος και περπάτησα για καμιά ώρα, διότι η μαία μου είπε ότι βοηθάει στον τοκετό. Έφαγα και το μεσημεριανό μου (ε να μην με πιάσει και η πείνα)...και πήγα στο μαιευτήριο στις 5 το απόγευμα. Μέχρι τις 7.30 που έσπασαν τα νερά, ήμουν όρθια και γελάγαμε με τον άντρα μου, τον γιατρό και την μαία.Γέννησα στις 9.30μ.μ και η μικρή θήλασε αμέσως. Ο πόνος ήταν σχετικά υποφερτός και το χρονικό διάστημα από το σπάσιμο των νερών και μετά...μου φάνηκε πολύ σύντομο. Την στιγμή που μου έβαλαν το μωρό στο στήθος και άρχισε να θηλάζει...απλά σταμάτησε ο χρόνος...και πλέον κυλάει σε άλλη διάσταση ...γεμάτος με γελάκια, γκριμάτσες και αγκαλίτσες.

Όσο καλά και να είσαι θεωρητικά ενημερωμένη, ευτυχώς η πραγματικότητα σε ξεπερνάει. Αυτό που κατάλαβα εκ των υστέρων είναι ότι κάθε γυναίκα βιώνει τον τοκετό διαφορετικά. Το πιο σημαντικό είναι να είσαι χαλαρή για να ευχαριστηθείς και να βιώσεις την κάθε ανεπανάληπτη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

mariamb ωραία τα είπες :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...