Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΚΟΥΤΕ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ????


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά. Μέχρι προχτές ακουγα καθημερινά το μωράκι να κουνιέται...Από χτές είναι υπερβολικά ήσυχο. Αραγε κοιμάται ή μπορει να συνέβει κάτι ? Πόσο μεγάλο μπορεί να είναι το μεσοδιάστημα για να το ξανακούσει κανείς ????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Maroula, καλημέρα και σε σένα!

Δε νομίζω ότι υπάρχουν κανόνες σ'αυτά τα πράγματα.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι κι εγώ λόγω μετακόμισης μέσα στις γιορτές, κουράστηκα πάρα πολύ. Έκανα δουλειές και κινήσεις που κανονικά δεν έπρεπε, αλλά τί να κάνω αφού δεν είχα βοήθεια?

Μετά από 2 βαρβάτα Σαββατοκύριακα, για 4-5 μέρες δεν αισθανόμουν καθόλου το μωρό, ενω τις προηγούμενες μέρες έκανε πάρτυ στην κοιλιά μου! Είχα τρομερή αγωνία για την εγκυμοσύνη μου, σε βαθμό που ήμουν έτοιμη να πάω για υπέρηχο για να δω αν όλα είναι καλά.

Τελικά η μετακόμιση τελείωσε και μετά από μια μέρα χαλάρωσης, έκανε πάλι την εμφάνισή της!

Μάλλον την κούρασα πολύ και το κακόμοιρο είχε κουρνιαστεί σε μια γωνιά της κοιλιάς και δεν κουνιόταν.

Νοιώθω απίστευτες τύψεις για την ταλαιπορία που ανάγκασα το μωράκι μου να υποστεί, αλλά θέλω να πιστεύω ότι όλα είναι καλά.

Το ραντεβού στο γιατρό είναι στις 16/01. Αγωνία μέχρι τότε....

 

Νομίζω πάντως, ότι δεν έχεις λόγους να ανησυχείς. Δοκίμασε να φας κάτι σοκολατένιο και αν δεις ότι περνάνε οι μέρες και εξακολουθείς να μην το νοιώθεις, κάνε ένα τηλεφώνημα στο γιατρό σου για καλό και για κακό.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια όταν ήμουν έγκυος το είχα μεγάλο άγχος και ήθελα να το ακούω καθημερινά, άσχετα με το τί λέγετε.

Νομίζω πως δεν είναι τίποτε σπουδαίο, αλλά καλού-κακού πάρε τηλέφωνο τον γιατρό σου για να είσαι κι εσύ πιό ήσυχη! Ένα τηλέφωνο δε βλάπτει!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου....

Η αγωνία μου έχει να κάνει με το ότι ....στον ύπνο μου και χωρίς να το καταλάβω γύρισα κάποια στιγμή μπρούμυτα... και πίεσα την κοιλιά μου!!!! όπου και ξύπνησα με μια αγωνία τεράστια, μην τυχόν και αυτό μπορεί να κάνει κακό στο μωρό. Ειμαι στις αρχές του 5ου μήνα και τρέμει το φυλλοκάρδι μου .......Τώρα η αλήθεια είναι οτι είμαι λίγο αγχώδης με την εγκυμοσύνη και με το παραμικρό θέλω να πάω για έναν έλεγχο στο γιατρό....Βέβαια ενηλικες άνθρωποι ήμαστε.... ΔΕΝ ΠΑΩ! Μόνο στα κανονικά μου ραντεβού.

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια όταν ήμουν έγκυος το είχα μεγάλο άγχος και ήθελα να το ακούω καθημερινά, άσχετα με το τί λέγετε.

Νομίζω πως δεν είναι τίποτε σπουδαίο, αλλά καλού-κακού πάρε τηλέφωνο τον γιατρό σου για να είσαι κι εσύ πιό ήσυχη! Ένα τηλέφωνο δε βλάπτει!!

 

Αγαπητή xrysalis....

Το γιατρό μου στον 3ο μήνα τον τρέλανα στην κυριολεξία στα τηλέφωνα... Και αυτό γιατί είχα έναν πολύποδα που "έπεσε" και είχα αίμα για 10 περίπου μέρες. Ολα τελικά ήταν οκ, αλλά τον έπαιρνα καθε μέρα τηλ. Η αλήθεια είναι οτι ο γιατρός μου δεν είναι ο σουπερ αναλυτικός τύπος. Οταν τον ρωτάω κάτι με κρατάει στο τηλ max 20 sec. Καταλαβαίνεις..... Εϊναι το στυλ.... ΑΝΤΕ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΣ. Απλά του έχω εμπιστοσύνη... και δεν τον αλλάζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω ότι είσαι στις αρχές που το ακούς και δεν είναι τίποτα ανησυχιτικό...αργότερα θα το καταλαβαίνεις πιο έντονα...όμως καλύτερα να κάνεις μια επίσκεψη στον γιατρό σου, να ηρεμήσεις κι εσύ!

 

Καλύτερα να είσαι σίγουρη.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και δεν τρέχεις με το παραμικρό, αλλά το τηλέφωνο είναι μια μαγική εφεύρεση! άμεσα μπορεί να σου λύσει την απορία/αγωνία και να σε ανακουφήσει!! Μη φοβάσαι πως μπορεί να φανείς υπερβολική, όλες η μαμάδες είμαστε!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

maroula, ο γιατρός σου μου θυμίζει τον δικό μου!! Μπορεί να λέμε 1 ώρα ανέκδοτα αλλά επί της ουσίας ο τύπος είναι αστραπή!! Έχε χάρη που και 'γω τον εμπιστευόμαι και δεν τον αλλάζω... (Σημ.: λες να είναι ο ίδιος;;; Γ.Α. στο Μητέρα!!!)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα η αλήθεια είναι οτι είμαι λίγο αγχώδης με την εγκυμοσύνη και με το παραμικρό θέλω να πάω για έναν έλεγχο στο γιατρό....Βέβαια ενηλικες άνθρωποι ήμαστε.... ΔΕΝ ΠΑΩ! Μόνο στα κανονικά μου ραντεβού
\

 

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει μέτρο στη λογική και στο άγχος κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Το βασικότερο είναι εσύ να αισθάνεσαι καλά και ασφαλής. Αν σ'αυτό βοηθάει το να πηγαίνεις πιο συχνά στο γιατρό σου, τότε να το κάνεις! Κανείς δε θα σου πει τί πρέπει να κάνεις, αλλά και αν το κάνει, να μη δώσεις ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ! Το μωρό έρχεται πάνω από όλους και από όλα! Και για να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη πρέπει να είσαι ήρεμη.

Και στο κάτω-κάτω, δε χρειάζεται να δίνεις αναφορά κάθε φορά που πας στο γιατρό σου.

Έχω γνωστή που πήγαινε στο γιατρό της κάθε 15 μέρες για υπέρηχο σε όλη την εγκυμοσύνη. Και έκανε αμνιοπαρακέντηση μόνο και μόνο επειδή εκείνη επέμενε, χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος.

Κανείς όμως δεν την είπε υπερβολική...

 

Και αυτό με τον ύπνο μπρούμυτα, πάλι μην ανησυχείς. Το μωρό είναι απόλυτα ασφαλές μέσα στο σάκο του με τον υγρό του.

Πίστεψέ με, αν υπήρχε κίνδυνος από μόνη σου θα το καταλάβαινες γιατί απλά δε θα μπορούσες να μείνεις μπρούμυτα. Όταν είναι μεγάλη η κοιλιά πια, τότε μπρούμυτα πονάς.

Εγώ ακόμα μπρούμυτα κοιμάμαι και έχω σκοπό να το κάνω όσο ακόμα μπορώ γιατί μετά θα είναι απλά αδύνατον...

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

maroula, ο γιατρός σου μου θυμίζει τον δικό μου!! Μπορεί να λέμε 1 ώρα ανέκδοτα αλλά επί της ουσίας ο τύπος είναι αστραπή!! Έχε χάρη που και 'γω τον εμπιστευόμαι και δεν τον αλλάζω... (Σημ.: λες να είναι ο ίδιος;;; Γ.Α. στο Μητέρα!!!)

 

Μάλλον όχι.... Ο δικός μου είναι (Αρ. Ευ. - στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ)

Αλλά ο τύπος είναι απίστευτος....!!!! Λέει συνέχεια... "εμάς δεν μας έχετε ανάγκη για να γεννήσετε! Οι γυναίκες γεννάνε και μόνες τους. Εμείς είμαστε μόνο για μια στραβή!... μη σου τύχει δηλαδή."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραίος τύπος, Τουλάχιστον λέει άνετα την αλήθεια!!. Πίστεψέ με μετά τη γέννα μου μπορώ να συμφωνήσω απόλυτα μαζί του!!

 

Λοιπόν σου εύχομαι με το καλό και... να μαθαίνουμε τα νέα σας μαμά & μωρό!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα με ανακουφιζει οταν ακουω το μωρακι να κλωτσαει αλλα δυστυχως πρεπει να δεχτουμε οτι μερικες μερες ισως κοιμαται περισσοτερο και ειναι πιο ησυχο ..

 

Χαλαρωσε ηρεμησε και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου ... :D

Link to comment
Share on other sites

manoula δεν ξερω ποσο μηνων εισαι αλλα τις τελευταιες εβδομαδες ειδικα πρεπει να ακους το μωρο σου καποιες συγκεκριμενες φορες την ημερα,ετσι μου ειχε πει ο γιατρος,αν καποια μερα δεν το ακουσεις καθολου ή δεις μεγαλη διαφορα στις κινησεις του καλο ειναι να μιλησεις αμεσα με το γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το τελευταιο διημερο σαν να μην πολυκουνιεται και με εχει φαει το αγχος :cry:

Θα προσπαθγησω να κανω υπομονη μεχρι την Τριτη που θα παω για υπερηχο....

Μεχρι τοτε θα δοκιμασω την συμβουλη της elenik,σορρυ μπεμπουλα αν σε παγωσω αλλα ...... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν δεν κινειται και αγχωνεσαι:

Φαε παγωτο ή ακουμπησε ενα παγακι στην κοιλια σου :lol::lol:

 

Εχω παρατηρήσει οτι όταν είμαι νηστική δεν πολυκινείται.... Οταν τρώω κάτι γίνεται. Απλά απο την 19η εβδ. στην 20η το βλέπω πιο ήρεμο... και πίστευα οτι γίνεται το αντίθετο... δηλ όσο περνάνε οι εβδομάδες "ακούγεται " και πιο πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλή χρονιά.

Ήθελα να σαςπω οτι υπάρχουν οικακές συσκευές υπέρηχου

που λέγονται fetal doppler και μπορείτε να αγοράσετε μέσω internet. Είναι μικρές σαν ένα walkman και εκτός από τον ήχο του χτύπου της καρδιάς του εμβρύου, μερικές μετράνε αυτόματα τους παλμούς.

Αυτό για κάποιες σαν εμένα, που μερικές μέρες αγχώνομαι τρελά επειδή δεν το "ακούω" όσο τις υπόλοιπες, είναι σωτηρία!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλή χρονιά.

Ήθελα να σαςπω οτι υπάρχουν οικακές συσκευές υπέρηχου

που λέγονται fetal doppler και μπορείτε να αγοράσετε μέσω internet. Είναι μικρές σαν ένα walkman και εκτός από τον ήχο του χτύπου της καρδιάς του εμβρύου, μερικές μετράνε αυτόματα τους παλμούς.

Αυτό για κάποιες σαν εμένα, που μερικές μέρες αγχώνομαι τρελά επειδή δεν το "ακούω" όσο τις υπόλοιπες, είναι σωτηρία!!! :D

 

καλοοοοο!ποσο κανει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλή χρονιά.

Ήθελα να σαςπω οτι υπάρχουν οικακές συσκευές υπέρηχου

που λέγονται fetal doppler και μπορείτε να αγοράσετε μέσω internet. Είναι μικρές σαν ένα walkman και εκτός από τον ήχο του χτύπου της καρδιάς του εμβρύου, μερικές μετράνε αυτόματα τους παλμούς.

Αυτό για κάποιες σαν εμένα, που μερικές μέρες αγχώνομαι τρελά επειδή δεν το "ακούω" όσο τις υπόλοιπες, είναι σωτηρία!!! :D

 

καλοοοοο!ποσο κανει?

 

Λίγο που το κοίταξα στο internet γύρω στα 50 ευρώ... οχι και πολύ ακριβό!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξεκινάνε από 40 και πάνε μεχρι 70, δεν είναι πολύ ακριβά και η γιατρός μου είπε οτι είναι ακινδυνα για το μωρό ειδικά μετά το πρώτο τρίμηνο. Περιμένω από μερα σε μέρα να φτάσει αυτό που αγόρασα. Μόλις έρθει θα σας πω αν είναι καλό και αξίζει τελικά :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς που δεν το ακούς, κι εγώ τα ίδια έπαθα. Δηλαδή ενώ έκανε πάρτυ στην κοιλιά μου, ξαφνικά έκανα δυο μέρες να το ακούσω. :?

 

Κατατρόμαξα κι εγώ, αλλά έψαξα στην εγκυκλοπέδεια και είδα ότι τώρα που είμαστε στις αρχές που νιώθουμε εμβρυικές κινήσεις, μπορεί να είναι διάφοροι οι λόγοι που δεν το ακούμε.

Μπορεί λέει πχ, να κάθεται σε τέτοια στάση που οι κινήσεις του να μην είναι αισθητές επειδή κλωτσάει και κουνιέται προς τα μέσα.

 

απ'ότι βλέπω μια βδομάδα με περνάς, άρα είμαστε περίπου στα ίδια. είναι μικρούλια ακόμα... :D

 

όσο μεγαλώνουν λέει κουνιούνται λιγότερο γιατί απλά δεν χωράνε καλά...

ενώ μέχρι τώρα είχανε την άπλα τους! :lol:

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

όσο μεγαλώνουν λέει κουνιούνται λιγότερο γιατί απλά δεν χωράνε καλά...

ενώ μέχρι τώρα είχανε την άπλα τους!

ακριβώς έτσι! Εμένα προχθές δεν έλεγε να ηρεμήσει , στην κοιλία μου εμφανίζονταν και μετακινούνταν διάφορα "στρογγυλάδια" (πλατούλα ή ποπός) και "καρουμπαλάκια" (ποδαράκια) και χθες σχεδόν τίποτα! Πάντως έχω διαπιστώσει πως όταν ξαπλώνω ύστερα από αρκετό περπάτημα ή δουλειές στο σπίτι είναι συνήθως πιο κινητικό. Απ'ότι διάβαζα η κίνηση τα νανουρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός μου είπε πως υπάρχουν εγκυμοσύνες που οι γυναίκες ακούν και αισθάνονται ελάχιστα το μωρό τους. Αυτό κοιμάται 50 λεπτά και μόνο τα 10 είναι ξύπνιο συνολικά.

Εγώ ακόμα νομίζω πως είναι το έντερό μου χεχε.

Μην ανησυχείς και προπάντων πιστεύω πως δεν πρέπει να κάνουμε διάφορα "κόλπα" για να κουνηθεί. Δεν το ταράζουμε έτσι?

Έχω καταλάβει πως ότι και να λέμε μεταξύ μας η εγκυμοσύνες όλων είναι πολύ διαφορετικές με πολύ λίγα κοινά στοιχεία.

Αν έχεις τέτοια ανησυχία καλύτερα να πάρεις το γιατρό σου απ'το να περιμένεις και να κάνεις περισσότερο κακό με το άγχος σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά ήρθε το μηχάνημα που σας είπα πιο πάνω για να ακους τους χτύπους της καρδούλας του μωρού. Είναι πολύ εύχρηστο, βάζεις τα ακουστικά και ψάχνεις να βρεις που είναι ο ήχος..... παιδιά μαγική στιγμή να το ακούς! Μόνο που τώρα πρέπει να έχω περισσότερο αυτοέλεγχο γιατί αν δεν το καταλάβω μια μέρα μου έρχεται να βάλω αμέσως το doppler!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μέχρι πριν 3 ημέρες που πήγα στον γιατρό όλα ΟΚ. Από χθές το βράδυ όμως δεν νιώθω τίποτα. Ούτε πονάκια στην κοιλιά, ούτε ενοχλήσεις, ούτε τίποτα.Άρχισα να ανησυχώ.Εσείς νιώθετε πονάκια στην μήτρα κάθε μέρα?

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...