Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τα λόχεια


ευδοκία

Recommended Posts

μια ερώτηση που με απασχολεί.τα λόχεια πόσο διαρκούν μετά τη γέννα; αν κάνεις καισαρική έχεις ή όχι; έχω ακούσει για ποτάμια...είναι αλήθεια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 175
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω μεχρι να βγω απο την κλινικη ειχαν μειωθει αρκετα και μεσα σε 15μερες ειχαν μειωθει παρα πολυ,δεν ηταν καθολυο ενοχλητικο το οτι ειχα ακομη λιγα.Δε θυμαμαι ποτε ΑΚΡΙΒΩΣ σταματησαν αλλα δεν ειχα 40 μερες.Μετα βεβαια ειχα μια κολπιτιδα και αιμορροιδες αλλα αλλο θεμα αυτο :twisted::twisted: .Τα λοχεια ειχαν σταματησει νωριτερα...

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι οπως και να γεννησεις το ιδιο ειναι.. Δεν εχει σχεση με το από που βγαινει το παιδι, γιατι τα λόχεια ειναι ολα τα περισσευουμενα που σιγα σιγα βγαινουν από το σωμα της μητερας αφου γεννησει..

Τα πολλα ειναι 2-3 μερες στο μαιευτηριο για υτο σου δινουν και τις σουπερ μεγαλες σερβιετες .. Μετα ειναι σαν να εχεις κανονικη περιοδο. Εγω 3-4 μερα στο μαιευτηριο φαντασου οτι βολευτηκα με τις Allways τις μοβ με τα φτερα.. με καλυπταν μια χαρα.. Οταν γυρισα στο σπίτι βολευτηκα με τις πρασινες (σου λεω τι χρησιμοποιουσα για να καταλαβεις την ποσοτητα του αιματος. Το πολύ κρατησε για καμια 15αρια μερες και μετα σερβιετακι μικρο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι παίζει ρόλο και αν θηλάζεις. Σε αυτή την περίπτωση το αίμα σταματά γρήγορα και σε προστατεύει από έλλειψη σιδήρου. Εγώ με καισαρική γέννησα και επειδή θήλαζα κράτησε ακριβώς 15 ημέρες, μετά μαχαίρι...Αλλά εκείνες τις μέρες θα είσαι τόσο στον κόσμο σου που δεν θα σε ενοχλεί τίποτε από όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

κάπως βελτιώθηκε το πράγμα...άντε να δούμε! α! και κάτι άλλο.μου σύστησε η κουνιάδα μου να πάρω ένα εσώρουχο ειδικό για να το φορέσω αμέσως μετά τη γέννα(εννοείται φυσιολογικός τοκετός) που μαζεύει την κοιλιά.εσείς χρησιμοποιήσατε τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Εννοειες κορσε? Αν εννοεις αυτο νομιζω πως επιβαλεται να παρεις. Αλλιως οι κοιλιτσες κρεμανε και δεν μαζευονται με τιποτα. Εγω δεν φορεσα αμεσως γιατι δεν ηθελα με ενοχλουσε και μετα στο σπιτι το φορουσα ελαχιστα και τωρα το προβλημα ειναι εμφανες.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι πράγματι το αν θηλάζεις παίζει ρόλο γιατί και εγώ γύρω στις 15 με 20 ημέρες είχα, μετά τίποτα. Και τις τελευταίες από αυτές ουσιαστικά τίποτα! Όσο για τον κορσέ ή τη ζώνη, εγώ έβαλα μόνο 3 φορές και από λίγες ώρες γιατί με ενοχλούσε και ενώ έχω ακόμα λίγα κιλά, η κοιλιά μου είναι όπως πριν. Βασικά ο γιατρός μου μου είπε ότι δεν βοηθάει σε κάτι, μόνο στη μέση για να μη πονάει και στην κοιλιά για να μη φαίνεται, όχι ότι τη μαζεύει πραγματικά!

 

naOIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πράγματι το αν θηλάζεις παίζει ρόλο γιατί και εγώ γύρω στις 15 με 20 ημέρες είχα, μετά τίποτα. Και τις τελευταίες από αυτές ουσιαστικά τίποτα!

 

Σε κάθε θηλασμό εκρίνεται οξυτοκίνη (ή ωκυτοκίνη, είναι γραμμένη και με τους δύο τρόπους...) που προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα. Αυτό έχει σαν συνέπεια να επανέρχεται η μήτρα πιο γρήγορα στο μέγεθος που είχε πριν την εγκυμοσύνη και να υπάρχει λιγότερη αιμοραγία.

 

Εξ ορισμού πάντως ως περίοδος λοχείας θεωρούνται οι 6 εβδομάδες, δηλαδή οι 40 ημέρες....

 

 

Βασικά ο γιατρός μου μου είπε ότι δεν βοηθάει σε κάτι, μόνο στη μέση για να μη πονάει και στην κοιλιά για να μη φαίνεται, όχι ότι τη μαζεύει πραγματικά!

 

Ακριβώς!

Η κοιλιά μαζεύεται μόνο με κοιλιακούς και με ελάτωση του λίπους...

Link to comment
Share on other sites

Α ωραια.. τοτε να μην εχω τυψεις που δεν φορεσα κορσε.. Κοιλιακους δεν θα εκανα ουτως η αλλως οπότε ειμαστε ενταξη... Ουφ ξαλαφρωσα τωρα, μου εφυγε ενας καημος. :roll:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Όντως οι πρώτες μέρες στο νοσοκομείο τα λόχια είναι....ένα ποτάμι...μετά είναι πιο ήρεμα....

εγώ ούτε ποτάμια είχα ούτε χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω αυτές τις jumbo σερβιέτες του μαιευτηρίου. Κρίμα κιόλας γιατί τις πλήρωσα :P:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα κράτησαν το πολύ εικοσι μέρες.Τις πρώτες μέρες ηταν πολύ αλλά μετα ολο και λιγόστευαν Μαλιστα υπεθεσα πως επειδή γένησα με καισαρική , με είχαν "καθαρίσει" καλυτερα απ' ότι εάν ειχα φ.τ. αλλά μάλλον δεν ισχύει ε? :oops:

920035f02d.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ Winnie όσο θυμάμαι δεν είχα πόνους από τα λόχεια, είχα βέβαια από την καισαρική...Παυσίπονο δεν πήρα ποτέ, επειδή θηλάζω κιόλας αποφεύγω τα φάρμακα.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

σε μενα που γεννησα με καισαρικη,το ποταμι που λες ηταν οσες μερες ημουν στην κλινικη.μετα ηταν σα να ειχα περιοδο μεχρι να σαραντισω...

 

και φυσικα δεν υπαρχει πονος!!!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια κατά την διάρκεια που έχεις τα λόχεια έχεις και πόνους? και αν ναι είναι σαν πόνοι περιόδου? μπορείς να πάρεις κάποιο παυσίπονο?

 

δεν πονας,αλλα το πιο καλο ειναι οτι μετα την γεννα οι περισσοτερες δεν ξαναεχουν πονους περιοδου,οταν ειναι να αδιθετησουν.ξερει ομως καποιος γιατι σταματουν?εχω απορια.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, σε εμένα τα λόχεια κράτησαν γύρω στις 40 μέρες, στην αρχή ήταν πάρα πολλά αλλά σταδιακά μειώνονταν.

Η κοιλιά έφυγε από μόνη της σχεδόν αμέσως Παρασκευή βγήκα από κλινική, Κυριακη ήταν σαν να μη γέννησα ποτέ - πιστεύω όμως πως από οργανισμό σε οργανισμό αυτό διαφέρει πολύ. Χωρίς δίαιτα εννοείται. Άλλωστε με το μωρό έχεις αρκετό τρέξιμο, ειδικά αν δεν έχεις και πολύ βοήθεια και είσαι σχεδόν μόνη σου όπως εγώ....

Τώρα όσον αφορά τους πόνους περιόδου εγώ όταν ήρθε η περίοδος είχα πάρα πολλούς πόνους -τους οποίους δεν είχα πριν - και πάαααααρα πολύ αίμα.... Αφού αναγκάστηκα να αρχίσω αντισυλληπτικά για να το φέρω στα ίσα του παρόλο που έλεγα ότι δεν θα ξαναπάρω.

Τα πάντα όμως είναι σχετικά. Έχω ακούσει και περιπτώσεις που η περίοδος "έστρωσε" μετά τον τοκετό....

Μη σε τρομάζει τίποτε όμως.... Όλα καποια στιγμή διορθώνονται!!! :):)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναί εγώ εκτός απο τον πόνο της καισαρικής και το τράβηγμα που νιώθω, έχω και κατά διαστήματα πόνους περιόδου...αλλά μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τα λοχεια κρατησαν γυρω στις 20-25 μερες και δεν ποναγα παρα μονο οταν θηλαζα καμια φορα αλλα ειναι λεει φυσιολογικο γιατι κανει συσπασεις η μητρα και μαζευει.

 

Οσο για την κοιλιτσα φορεσα και κορσε και ζωνη καισαρικης και καπως μαζεψε το πραμα αλλα θα αρχισω γυμναστηριο αμεσα για pilates που κανει και γραμμωση λενε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...