Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε πήγε το μωρό σας στο δικό του δωμάτιο?


Πότε πήγε το μωρό σας στο δικό του δωμάτιο?  

697

  1. 1. Πότε πήγε το μωρό σας στο δικό του δωμάτιο?

    • 0 μηνών
      25
    • 1 - 3 μηνών
      69
    • 4 - 6 μηνών
      66
    • 7 - 9 μηνών
      29
    • 10 - 12 μηνών
      19
    • >12 μηνών
      43


Recommended Posts

Δυσκολεύομαι να μετακομίσω την μικρή στο δικό τις δωμάτιο, γιατί . . . δεν θέλω :oops: !

Aισθάνομαι ότι θα μου λείπει πολύ και ανησυχώ γιατί νομίζω ότι είναι πολύ μικρό ακόμη . . .

 

Ωστόσο, καταλαβαίνω την ανάγκη να πάει όσο το δυνατών νωρίτερα στο δικό της δωμάτιο, γιατί μετά θα είναι δύσκολα τα πράγματα.

 

I need your help !!!

0sLw.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγώ πάντως είχα διαβάσει ότι οι ειδικοί συνιστούν να γίνει αυτό περίπου στον ένα χρόνο. ...

δεν νομίζω ότι υπάρχει συνταγή όμως για αυτό. μην νομίζεις ότι δεν θα γίνεται αυτό αργότερα.

απλώς όταν το θέλεις, θα πρέπει να ακολουθήσεις τακτική.

δηλ. στο δωμάτιό του θα κάνετε τα περισσότερα πράγματα, όλο και περισσότερο. όχι για ύπνο αλλά παιχνίδι, φαγητάκι, παραμύθια, έτσι ώστε να εξοικοιωθεί.

 

Μήν πιέζεσαι για αυτό αφού δεν νιώθεις ακόμα έτοιμη. Χρονικά δεν νομίζω ότι έχεις ακόμα λόγο να ανησυχείς.

όλα είναι στην τεχνική που θα ακολουθήσεις όταν είναι να το κάνεις.

Θα είναι και ένα πρώτο βήμα για να μάθεις πως να μεταχειρίζεσαι τις αλλαγές στην ζωή του. Γιατί, σίγουρα, θα αντιμετωπίσετε πολλές, (ακόμα και ο παιδικός σταθμός κτλ) και όσο νωρίτερα ξέρεις πως να τις χειριστείς έτσι ώστε να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα, τόσο πιό άνετες θα είναι αυτές οι τεχνικές αργότερα.

 

δηλ ενα ενάμισυ ετών ακόμα δεν θα μιλάει έτσι ώστε να κάνετε και συζήτηση και θα είναι πολύ πιο εύκολο να προσαρμόζεις την τακτική σου και να κάνεις λαθάκια που θα τα διορθώνεις στην πορεία.

αργότερα, σε μετακομίσεις, διακοπές, παιδικό και άλλες αλλαγές, πάλι τα ίδια θα πρέπει να έχεις μάθει να κάνεις οπότε, δες το ότι θα είναι (όταν αποφασίσεις να του αλλάξεις δωμάτιο) σαν το πρώτο σας μάθημα σε θέματα προσαρμογών.

μια προσαρμογή είναι και τίποτε άλλο.

αυτό το θέμα ακολουθεί σε όλη τους την ζωή τα παιδιά (ότι όλο και κάτι θα υπάρχει για το οποίο θα πρέπει μετά απο κάποια αλλαγή να προσαρμοστούν), και όσο πιο καλά μαθαίνουν οι γονείς να το χειρίζονται νωρίς (πχ με μια αλλαγή δωματίου όταν το παιδί είναι ενός ενάμισυ ετών) τόσο πιο εύκολα είναι ίσως και οι άλλες αλλαγές μετέπειτα.

(γνωρίζουν την αντίδραση του παιδιού - αν δυσκολεύεται ή όχι - και μπορούν να προσαρμόσουν την τακτική τους ανάλογα με αυτό)

 

εγω λέω καλύτερα να μην αφήσεις τώρα το μωρό σου ενάντια στο ένστικτό σου, απλώς για να είναι πιο "εύκολο" μετά να αλλάξεις δωμάτιο.

τίποτε δεν είναι πανεύκολο με τα παιδιά, ΄με την έννοια ότι δεν γίνεται τίποτε απο μόνο του, και πάντα κάτι θα υπάρχει για το οποίο θα πρέπει να κουραστεί ο γονιός για να πείσει το παιδί του.

αυτό όμως διέπει και μετά την σχέση του, δηλαδή έτσι χτίζεται μια σχέση εμπιστοσύνης, όταν το παιδί αισθάνεται ότι ο γονιός του το βοηθάει να συνηθίσει μια νέα κατάσταση, - όχι απαραιτήτως με το να αποφύγει πιθανές αλλαγές ή να προσπαθεί να τις εμποδίσει/να τις κάνει ανώδυνες.

(ελπίζω να έιναι κατανοητό ότι δεν εννοώ και την άλλη άκρη, δηλ το να αφήνει ο γονιός να γίνονται συνεχώς δύσκολες αλλαγές ε ? :) )

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πηγε μετα τον πρωτο χρονο και το εκανε τελειως μονη.

Στην αρχη κοιμοταν τα μεσημερια εκει και οταν της πηραμε το κρεββατακι της (λευκο σιδερενιο που μεγαλωνει οσο μεγαλωνει και το παιδι εως και 2 μετρα!!!!!!!) πηγε εντελως μονη της και κοιμηθηκε εκει ολο το βραδυ και απο τοτε δεν ξεκολλαει!!!!!! :D:D:D:D:D

  • Ευχαριστώ! 1
yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εμεις μολις εκλεισε τον πρωτο χρονο μετακομισε στο δωματιο του.Το διακοσμησαμε ωραια με πολλα χρωματα και φιγουρες αυτοκολλητες με προβατα και διαφοραα ζωακια του αγρου.Τον ακουω και που αλλαζει πλευρο.Και χωρις ενδοεπικοινωνια.

 

Δεν υπαρχουν κανονες παντως.Οποτε νιωσεις ετοιμη καντο :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς λίγο μετά τους 6 μήνες τον αλλάξαμε δωμάτιο. Με το δωμάτιο του όμως ήταν αρκετά εξοικειωμένος από πριν. Δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα άλλωστε είναι δίπλα μας

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Τον μεγάλο τον πηγαμε λίγο πριν γεννήσω τον μικρό μου, δήλαδή 20 μηνών περίπου, ως άπειρη μάνα φοβόμουν μην γυρίσει και πνιγει και μια φορά που παραλίγο να συμβεί με εμετό τρελλάθηκα και τελικά πήγε το παιδί κοντά 2 ετών για να τον βγάλουμε από δίπλα μας! 8)

 

Τον μικρό από την άλλη, ως πιο έμπειρη :lol: (λέμε τώρα!, όσο ζεις μαθαίνεις!!!) τον πήγαμε στο δωμάτιο το παιδικό μαζί με τον αδερφό του μόλις έκλεισε τους 6 μήνες, για να δεθουν τα αδέρφια και πραγματικά αυτό βοήθσε πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν πολύ ψύχραιμη με αυτό το θέμα... 8)

 

Το πρώτο μου παιδί το πήγα σχεδόν πριν τον 1 μήνα στο δωμάτιό του και το δεύτερο το πήγα περίπου στους 2 μήνες όταν δηλαδή κοιμόταν ολόκληρη νύχτα προκειμένου να μην ξυπνάει και τον άλλο το βράδυ αφού θα κοιμόντουσαν μαζί.

 

Αν και τελικά αποδείχτηκε ότι ο μεγάλος δεν χαλάει τον ύπνο του για κανένα λόγο...!!!! :lol::lol:

 

Το θέμα είναι ότι τώρα έχουν συνηθίσει και παίζουν και μαζί πριν κοιμηθούν και φοβάμαι ότι όταν θα χρειαστεί να μείνει ο καθένας στο δωμάτιό του θα έχω πρόβλημα...!!! :x

 

Πάντως ακόμα και λεχώνα που ήμουνα δεν ήθελα κανένα άλλο στο κρεββάτι μου το βράδυ παρά μόνο τον άντρα μου. Πως μπορείς να κοιμηθείς αγκαλίτσα όταν έχεις ένα πιτσιρίκι στη μέση???

 

Βέβαια υπήρχε και ο σύζυγος που έλεγε: -Το παιδί έχει και το φύλακα άγγελό του.... ας το φροντίσει λίγο και αυτός.... μη τα κάνουμε όλα εμείς..!! :wink:

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω ημουν της αποψης το παιδι να μαθει στο δωματιο του.Τον ειχα στο πορτ μπεμπε διπλα μας τον πρωτο μηνα και μετα στις 50 μερες περιπου που σταματησε να ξυπναει και το βραδυ τον εβαλα και στο κρεβατακι του και κοιμηθηκα λιγα βραδια κι εγω στο δωματιο του (ειχαμε ενα μονο κρεβατι εκει) και αυτο ηταν φυσικα απο τοτε κοιμαται στο κρεβατακι του.

 

Ειχα κακο παραδειγμα την κουνιαδα μου που η μικρη τους εμεινε ως 1,5 χρονων στην κρεβατοκαμαρα τους και ειδαν κι επαθαν να την βαλουν στο δωματιο τους!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η Μάγια στους 2 μήνες πήγε στο δωμάτιο της αναγκαστικά, για να γλυτώσει από το τρένο μπαμπά της! :lol::lol: Ροχάλιζε τόσο πολύ που εκτός από εμένα (που έχω χρόνια να απολαύσω έναν αναπόσπαστο ύπνο) ξύπναγε και το μωρό!!!

 

Επειδή θηλάζω όμως αυτό σήμαινε κάθε 3 ώρες πάρε δώθε για μένα..... Ακόμα κάνω πέρα δώθε γιατί η Μάγια ξυπνάει 1 φορά για να θηλάσει και συχνά κι΄αλλες φορές για να βεβαιωθεί ότι δεν είναι μόνη της!!!!! Τους υπόλοιπους υπνάκους της όμως όποτε είμαι σπίτι τους κάνουμε μαζί στο διπλό και είναι ΤΕΛΕΙΑ !!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Οσο την θήλαζα και μισό μήνα παραπάνω δηλαδή 4 μηνών.Ειδή στην αρχή μου κακοφανηκε εμένα , και να μην το αργήσω και κακοφανει και στη μικρή την πήγα στο δωμάτιο της.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

στους 3 μήνες που δε χωρούσε πλέον στη καλαθούνα μεταφέρθηκε στο δωμάτιο του.

δεν είχαμε κανένα πρόβλημα στην αλλαγή παρά μόνο τα πήγαινε έλα για να φάει που συνεχίστηκαν μέχρι τον 10 μηνα περίπου

νιώθει μια χαρά στο χώρο του και δεν κοιμάται πουθενά αλλού τόσο καλά όσο στο κρεβάτι του :D

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στους 3 μήνες που δε χωρούσε πλέον στη καλαθούνα μεταφέρθηκε στο δωμάτιο του.

δεν είχαμε κανένα πρόβλημα στην αλλαγή παρά μόνο τα πήγαινε έλα για να φάει που συνεχίστηκαν μέχρι τον 10 μηνα περίπου

νιώθει μια χαρά στο χώρο του και δεν κοιμάται πουθενά αλλού τόσο καλά όσο στο κρεβάτι του :D

 

Ακριβώς το ίδιο και μείς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να την είχα πάει στο δωμάτιό της τουλάχιστον από 4 μηνών αλλά ακόμα δεν το έχουμε έτοιμο :x:evil: διότι ο αντρούλης δε θέλει αν τη βγάλουμε ακόμα από το δωμάτιό μας. Φοβάμαι όμως ότι όσο μεγαλώνει θα είναι πιο δύσκολο να την ξεκολλήσουμε από δίπλα μας. Ήδη εδώ και μηνες, το βράδυ ανοίγει τα μάτια της και όταν μας βλέπει δίπλα ξανακοιμάται. Αν δεν ειμαστε εκει κοντά κλαίει. Και το ξέρω αυτό γιατί κάποια στιγμη είπα να την πάω στο χωλ έξω από την κρεβατοκάμαρά μας και στο δεύτερο βράδυ δεν ήθελε να πάει στην κούνια της με τίποτα.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Τον πρωτο μου γιο,τον θηλαζα για 4 μηνες και τον ειχα διπλα μου στο πορτ-μπεμπε...

μετα προσπαθησα να τον βαλω στο κρεβατακι του αλλα δεν του αρεσε καθολου και ολο εκλαιγε...

συνεχισα λοιπον και τον κοιμιζα μεσα στο πορτ μπεμπε για οσο τον χωρουσε (δηλαδη μεχρι 6 μηνων)

και υστερα μετα απο πολλα κλαμματα και αγκαλιες(κακως),τον εμαθα να κοιμαται στο κρεβατι του,αφου τον ειχα κοιμισει στην αγκαλια μου(παλι κακως) :cry::cry::cry:

Στο δευτερο μου γιο,προσπαθουσα να γινω ποιο "σκληρη "στο θεμα υπνου....

αλλα τα παιδια και οι χαρακτηρες δεν ειναι ιδιοι....

ο μικρος ειναι ακομα ποιο ζωηρος....κοιμοταν μεχρι 6 μηνων σε καλαθακι..

και τωρα που ειναι 10 πρωτα τον κουναω στο καροτσι μεσα στο σπιτι και μετα τον βαζω στο κρεβατι....

βεβαια μην φανταστειτε οτι κοιματε..μετα απο ενα μισαωρο,ξαναξυπναει και ...εγω ξανακουναω παλι στο καροτσι.....

Προσπαθω να τον βαζω κλαιγωντας στο κρεβατι και να τον αφησω εκει...

αλλα εχω μονο ενα δωματιο και δυστυχως μου ξυπναει τον μεγαλο...

οποτε τον παιρνω παλι μαζι μου :cry:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είμαι κατά της καλαθούνας και για αυτό δεν πήρα καθόλου.Πιστεύω ότι το μωράκι πρέπει να κοιμάται από την αρχή στην κούνια του που έχει το κατάλληλο στρώμα ειδικά στην αρχή που τα κοκαλάκια του είναι μαλακά.Ναι μεν είναι μια ευκολία και μεταφοράς μέσα στο σπίτι όταν κοιμάται και χώρου μέσα στην κρεβατοκάμαρα των γονιών.Εμενα η κρεβατοκάμαρα μου είναι μικρή δεν με εμπόδισε να βάλω την κούνια αν και είχαμε περιοριστεί εμείς πολύ κάναμε σάλτα για να πέσουμε στο κρεββάτι.Η αλλαγή από την καλαθούνα στο κρεββάτι και αυτό πιστεύω ότι επηρεάζει το μωρό ,πόσο όταν αυτό συνοδεύετε από το να το πας στο δικό του δωμάτιο.Οσο πιο μικρο τόσο πιο λίγα καταλαβαίνει.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ, εγώ δεν αντέχω να την ακούω να κλαίει και να την αφήνω. Ακόμα κι αν το κάνω για λίγη ώρα επειδή μπορεί να νευριάσω μετά από λίγο θα την πάρω αγκαλιά. Άλλωστε έχει πολύ πείσμα και θα σταματήσει να κλαίει μόνο αφού την πάρει ο ύπνος απ'το κλάμα. Δεν θέλω να κοιμηθεί όμως κλαίγοντας. Φοβάμαι μήπως συνδέσει τον ύπνο με κάτι κακό και δεν θέλει να κοιμάται.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο μήνα έχει πολύ πλάκα. Ξυπνάει πιο νωρίς από εμάς μερικές φορές, αν κάνω το λάθος και ανοίξω τα μάτια μου κα με δει, πρέπει να την πάρω οπωσδήποτε. Αν όμως κάνω ότι κοιμάμαι περιμένει υπομονετικά, όρθια στην κούνια και τραγουδάει ή χτυπάει την πιπιλα στα κάγκελα μέχρι να ξυπνήσω εγώ ή ο άντρας μου. :lol::lol:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 4 μηνών την έβαλα στην κούνια της, η πλάκα είναι ότι όλη την ημέρα θέλει να κοιμάται στο καρότσι εννοείται κουνόντας αλλά το βράδυ θέλει οποσδήποτε στην κούνια της, όπου κατά την διάρκεια της νύκτας ξυπνάει και πιάνει την κουβέντα αν δεν μας δει αρχίζει το κλάμα πρέπει να πάμε να της βάλουμε την πιπίλα και να συνεχίσει τον ύπνο μετά από λίγο ακόμα κλάμα και κάτι ακαταλαβίστικα που λέει (τώρα μπορεί και να μας βρίζει) :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μεγάλη μου η κόρη έφυγε από το κρεβάτι μου 5 ετών, τον γιο μου 2 ετών τον έχω ακόμα στο κρεβάτι αλλά με την μπεμπούλα τα έχω καταφέρει και την έχω στείλει από 2 μηνών στην κούνια.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κοιμομαστε τα τρια αγκαλιτσα το βραδυ... Καμια φορά ξυπναει και μόλις μας δει και βεβαιωθει οτι δεν ειναι μόνη ξανακοιμαται. Εχουμε φτιαξει το παιδικό δωματιο κι εχω αρχισει να την βάζω στο δικό της τα μεσημερια. Δεν μπορω να πω οτι αντιμετωπισα προβλημα. Το προβλημα ειναι ο αντρας μου που τα βραδια την θελει διπλα του. 2-3 φορές που την εβαλα στο δικό της και ξυπνησε το βραδυ ο αντρας μου τσουπ, πεταχτηκε πανω και την εφερε στο δωμάτιο μας! "υποφερει το παιδι, δεν βλεπεις;; Θες να του δημιουργησουμε φοβιες;;" Τι να του πεις;;

Και για να μην τα ριχνω ολα στον αντρα μου, κοιμαμαι κι εγω πιο ησυχη οταν ειναι μαζι μας. Το προβλημα ειναι πως εχει μαθει να με αγγιζει απλα οταν πειναει το βραδυ κι οχι να κλαιει γιατι δεν χρειαστηκε ποτε. Στενοχωριεμαι στη σκεψη οτι ξυπναει και πειναει και αναρωτιεται που ειναι η μανουλα...(ειμαι αδιορθωτη...)

Link to comment
Share on other sites

Και καλα κανεις και εισαι αδιορθωτη.. Καλο ειναι να τους δινουμε από τωρα οση περισσοτερη αγαπη μπορουμε. Θα εχουν αποθεματα για τη στιγμη που δεν θα μπορουμε να ειμαστε κοντα τους για τον χι ψι λόγο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...