Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι γειτονιές των παιδιών μας


Τι νιώθετε ότι λείπει από τη γειτονιά σας σε σχέση με το παιδί;  

770

  1. 1. Τι νιώθετε ότι λείπει από τη γειτονιά σας σε σχέση με το παιδί;

    • Χώροι πρασίνου (πάρκα, άλση κλπ)
      16
    • Παιδικές χαρές (ασφαλείς και με ικανοποιητικό αριθμό παιχνιδιών)
      42
    • Χώροι περιπάτου (πεζόδρομοι, πλατείες)
      30
    • Συγκοινωνία (για άνετη πρόσβαση σε παραλίες και σε μέρη που υπάρχουν οι προηγούμενοι χώροι)
      8
    • Άλλο
      7
    • Όλα τα παραπάνω
      83
    • Τίποτα, η γειτονιά μας είναι υπέροχη
      53


Recommended Posts

Η κόρη μου είναι 17 μηνών και το βασικό και πλέον αγχωτικό πρόβλημά μας είναι οτι στη γειτονιά μου δεν υπάρχει μέρος για να πάμε βόλτα, χωρίς να στηριζόμαστε στο αυτοκίνητο. Οι κούνιες στην παιδική χαρά είναι σε άθλια κατάσταση, τα πεζοδρόμια είναι από πολύ στενά έως ανύπαρκτα (και εννοώ ανύπαρκτα - έχουν ξεφυτρώσει σκαλοπάτια πάνω τους και τα έχουν καλύψει τελείως), ένα αλσύλιο που υπάρχει το χρησιμοποιούν σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα οι τοξικομανείς και εννοείται ότι δεν είμαστε κοντά σε παραλία. Έχω γεμίσει λουλούδια το μπαλκόνι μου και πηγαίνω συχνά τη μικρή στη γιαγιά της, που ευτυχώς έχει αυλή, αλλά δε μου φτάνει. Είναι μόνο η δική μου γειτονιά έτσι; Εσείς πώς περνάτε με τα ζουζούνια σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ti na poume ki emeis pou ypotithetai oti eimaste sthn eksoxh (Bravrona) ? Den exoume plateies, den exoume paidikes xares, den exoume parka, oi paralies einai bromikes kai ahdiastikes... Kata ta alla irthame sthn eksoxh !!!

 

Ta mona eyxarista einai oti exoume ena louna park ki enan sxetika kalo paidotopo ! Me to azhmioto bebaia !!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μένουμε στην Αθήνα αλλά σε εξοχικό μέρος δίπλα στο βουνό και την θάλασσα. Στα σύνορα της Βάρης και του Κορωπίου πολύ κοντά στην γνωστή παραλία της Αγίας Μαρίνας. Το καλοκαίρι είναι ένας παράδεισος αλλά τον χειμώνα είναι ο τρόμος και ο φόβος . Οι περισσότεροι κάτοικοι είναι παραθεριστές του καλοκαιριού και οι μόνιμοι λίγοι. Συγκοινωνία σχεδόν ανύπαρκτη και αναγκαστικά χρειάζεσαι αυτοκίνητο ακόμη και για να πάς να πάρεις γάλα και ψωμί. Το σχολείο μακριά και εκεί θέλεις αυτοκίνητο αλλά έχουμε παιδικές χαρές και παιδότοπους που μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες έχουν παιδακια έτσι το χειμώνα κάνουμε μόνοι μας κούνια και κοιτάμε την πόρτα μπας και εμφανιστεί κανένα!

Όταν σκοτεινιάζει το χειμώνα και συνήθως έχουν ξεχάσει να ανάψουν τα λιγοστά φώτα στους δρόμους κλειδαμπαρονόμαστε μέσα και κοιτάμε τηλεόραση για να ξεχαστούμε και να δούμε λίγο πολιτισμό!

Βέβαια το καλοκαίρι, που για μας ξεκινάει μετά το Πάσχα και κρατάει μέχρι και τον Οκτώμβριο μας αποζημιώνει για τους χειμερινούς δύσκολους μήνες της μοναξιάς!!! Εξι χρόνια μετά το έχουμε πια συνηθήσει!!! :wink::lol:

Link to comment
Share on other sites

Άντζελα, με τους ρυθμούς που εξαπλώνεται η πόλη, δεν νομίζω ότι θα μείνετε για πολύ καιρό στη μοναξιά σας... Αυτό που μου περιγράφεις είναι η Γλυφάδα που μεγάλωσε η μαμά μου - πριν 50 χρόνια ήταν ακριβώς έτσι, πήγαιναν μόνο για να παραθερίσουν και τον χειμώνα σχεδόν κατέβαιναν οι αρκούδες. Το σπίτι σου μάλλον σαν επένδυση θα πρέπει να το δεις. Ξέρεις τι αξία θα έχει πάρει σε λίγο καιρό; Απ' όσα είπες πάντως πιο μεγάλη εντύπωση μου έκαναν τα φώτα. Τι εννοείς ξεχνάνε να τα ανάψουν;;;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην Ανω Γλυφάδα μεγάλωσα σε αλάνες όπως τις περιγράφεις και τώρα αυτά τα ίδια βρήκα εδώ στην Βάρη , έτσι είναι σε λίγο που θα μπούμε και στο σχέδιο θα γίνει ω χαμός, ήδη τα αγροτεμάχια πωλούνται στην τιμή οικοπέδων!!! Τα φώτα στους δρόμους μας τα ξεχνάνε να τα ανάψουν μερικές βραδιές και είναι δράμα, αλλά και που τους ενοχλώ στον δήμο το ίδιο και το αυτό :? , ευτυχώς από πέρισυ που πήραμε το δικό μας ρεύμα έχω βάλει λάμπες μέχρι και στο σπίτι του σκύλου :shock: !!! αυτούς θα περίμενα;!!! :wink::lol::lol:

Η αλήθεια είναι ότι συνήθησα και μάλιστα όταν πηγαίνω για επισκεψη στο πατρικό μου στην Άνω Γλυφάδα και ψάχνω μια ώρα να παρκάρω το αυτοκίνητο τα πέρνω στο κρανίο και λέω δόξα το Θεό που έφυγα πιο πέρα !!!

Ασε που όλη μέρα είμαστε το καλοκαίρι στη θάλασσα , στην τέλεια παραλία της Αγίας Μαρίνας και έρχόμαστε το μεσημέρι μόνο για φαγητό και ύπνο και το απόγευμα πάλι εκεί. Απέχουμε 5 λεπτά με το αυτοκίνητο και αυτό πραγματικά δεν συγκρίνεται με τίποτα. Α να μη ξεχάσω ότι το πρωί με ξυπνάνε χειμώνα καλοκαίρι τα κελαηδίσματα των πουλιών!!! Επίσης μια αλεπουδίτσα έρχεται κάθε βράδυ στο δίπλα χωράφι (ευτυχώς δεν έχω κοτέτσι :lol: ) και της ρίχνουμε φαί, τα πρωινά φυσικα ταίζουμε και τις χελώνες... έχουμε και τα φρούτα μας από τα δέντρα μας...φύση άγρια και ακόμη αγνή!!!

Ζηλεύεται;;; και καλά κάνετε!!! όταν σας κάλεσα να έρθετε για καφέ κανείς δεν ήρθε μόνο η Μαρία ... για να σας πει τις εντυπώσεις της!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρώ ότι είμαστε από τους τυχερούς γιατί μένουμε Αθήνα - Βριλήσσια που είναι πιστεύω μία απο τις πιο Kid friendly περιοχές της Αθήνας. Γύρω από το σπίτι έχω 1 πάρκο και 2 πλατείες όπου και τα 3 μέρη έχουν παιδική χαρά, οπότε έχουμε να διαλέγουμε. Αν και τα πεζοδρόμια του δημου είναι απο ανυπαρκτα έως απαράδεκτα, έχουμε αρκετά ήσυχους δρόμους για σουλάτσο με το καρότσι. Η Μάγια βγαίνει βόλτα στο πάρκο από 2 εβδομάδων!

Link to comment
Share on other sites

και εγω πριν παντρευτω εμενα ανω γλυφαδα,ομως πιο πολυ μας αρεσε στην νεα μακρη που ειχαμε εξοχικο,ετσι μετακομισαμε εκει.το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι ενω ειμασταν στην αρχη μες στη ερημια,τα τελευταια χρονια (τα 2 συγκεκριμενα) γινεται χαμος,ολοι εχουν ερθει και χτιζουν,εκει που ειμασταν μονοι στο τετραγωνο μας εχουν χτιστει 6 σπιτια σε 2 χρονια :( κατα τα αλλα κουνιες,παιδοτοπους,βολτες στην θαλασσα και ησυχια στους δρομους,τα εχουμε. :D

Link to comment
Share on other sites

Η πολη μου ειναι πολύ μικρη πραγμα που σημαινει οτι για να την διασκισεις από την μια ακρη στην αλλη χρειαζεσαι περιπου μιση ωρα. Το κακό ειναι οτι ειναι γεματη ανηφορες και κατηφορες. Στην κατηφορα τα παμε μια χαρα αλλα στην ανηφορα μας βγαινει η γλωσσα (εμενα δηλαδη γιατι τον πασα τον σερνω..) Παρόλα αυτα εχει δυο υπαιθριους παιδοτοπους, ο ενας μαλιστα ειναι μεσα σε παρκο γεματο δεντρα και εχει πολύ δροσια και από τη μια πλευρα της πολης μεχρι την αλλη μπορεις να πας απ΄τον πεζοδρομο. Επισης υπαρχει ακόμα η "γειτονια" οπου τα παιδια μπορουν να βγουν και να παιξουν στο δρόμο και οι πλατειες ειναι γεματα με παιδακια που παιζουν τις περισσοτερες φορες χωρις επίβλεψη από γονεις. Τα τελευταια χρονια μαλιστα εχουν γινει πολλοι αθλητικοι χωροι (τενις, κολυμβητηριο (ανοιχτο δυστυχως), μποξ, 5 Χ 5 και διαφορα αλλα.) Αυτο που λειπει ειναι ενα θεατρακι και θα ειμαστε πλήρης.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμειςτ στο σπιτι μας εχουμε κηπο και η γειτονια μας ειναι εντελως ΓΕΙΤΟΝΙΑ χωρις πολλα αυτοκινητα,με παρκακι που γινεται χαμος απο παιδακια κλπ κλπ.Γενικα ομως η πολη μας εχει μεγαλες ανηφορες και κατηφορες και η αληθεια ειναι οτι μενω εκτος κεντρου οποτε εχει σημασια και το σε ποια γειτονια μενει κανεις.

 

Πρεπει να το σκεφτομαστε αυτο βεβαια πριν επιλεξουμε να μεινουμε καπου και οχι εκ των υστερων...Οταν τιθεται εννοειται θεμα επιλογης....

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

αχ αγχώθηκα τώρα...όλα λείπουν από την γειτονιά μου...που βρήκα να μείνω και γω...ωστόσο έχω την ελπίδα ότι θα μετακομίσουμε σύντομα πολύ και το επόμενο σπίτι μας το ξέρω απο τώρα θα είναι σε ιδανική γειτονιά.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμείς μένουμε στην Καλλιθέα αλλά προς τα κάτω, προς Τζιτζιφιές, σε διπλοκατοικία. Αν και στην Καλλιθέα γενικά επικρατεί χάος, η γειτονιά μας είναι μια χαρά, κυρίως για τα παιδιά. Σε απόσταση 50 μέτρων από το σπίτι έχουμε 4 παιδικές χαρές, έχει ένα πολύ ωραίο περίπατο στο ποτάμι, έφυγε και ο ιππόδρομος και θα γίνουν πολλά και ωραία εκεί, υπάρχει και ο μεγάλος πεζόδρομος η "εσπλανάδα" που έμεινε από τους Ολυμπιακούς και οδηγεί στην παραλία και στην πλατεία Νερού, έχουμε κοντά μας όλα τα απαραίτητα για την καθημερινότητά μας καταστήματα και -το καλύτερο- είμαστε σε πολύ κοντινή με το αυτοκίνητο απόσταση σε ένα σωρό άλλα μέρη για παιδιά που υπάρχουν στους γειτονικούς δήμους. Από τη συγκοινωνία επίσης δεν έχουμε παράπονο. Γενικά μας θεωρώ τυχερούς που αν και το σπίτι μας είναι σε τόσο φασαριόζικο και πυκνοκατοικημένο δήμο, π γειτονιά μας την έχει γλιτώσει...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

και εγώ θεωρώ τον εαυτό μου από τους πολύ τυχερούς...στη γειτονια μας είναι η μόνη πολυκατοικία και αυτή επειδή δεν δίνου υψόμετρο είναι διπλοκατοικίες σε στυλ μπαγκαλοους, έχουμε ένα από ένα μικρό κηπάκο..δίπλα ακριβώς δάσος που κάνουμε περιπάτους, από το δρόμο περνάνε ελάχιστα αυτοκίνητα τα παιδιά μας παίζουν άνετα παιχνίδια που παίζαμε και εμείς παλιά, κάνουν ποδήλατο, επίσης ήμαστε όλοι νέοι και τα παιδιά όλα είναι συνομίλικα..

Άλλο θετικό παιδικός σταθμός, νηπιαγωγείο, δημοτικό στα 5-10m από το σπίτι και αυτά είναι μονοόροφα με δέντρα και γκαζόν..

Μένω στην Πολίχνη Θεσσαλονίκης και είμαι αυτό που λένε κεντρικά, απόκεντρα..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα με άρεσε να μέναμε σε μονοκατοικία αλλά μένουμε σε πολυκατοικία αλλά έχουμε ωραία γειτονιά και δεν θα την άλλαζα με τίποτα.Παλιά όταν είμασταν μικρές με την αδερφή μου μέναμε σε μονοκατοικία, ήταν πολύ ωραία και είχαμε ωραία παρέα και παίζαμε.Μετά άλλαξαν τα πράγματα και παίζαμε στις πυλωτές.'Εχουμε ωράια γειτονιά και απέναντί μας είναι το πάρκο [που παλιά ήταν γήπεδο].Έχει πολύ πράσινο,γήπεδα μπάσκετ,βόλλευ, χώρο για να νάνουν τα παιδιά ποδήλατο,καφετέρεια και τωρα βαλανε πισινα[μία φουσκωτή βέβαια] που σε καμία περίπτωση δεν θα αφήσω τα παιδιά να κάνουν μπάνιο.Όταν παίζουν στο πάρκο μπορώ και τα βλέπω από το μπαλκόνι.Γι΄αυτούς τους λόγους δεν θα άλλαζα την γειτονιά μου με τίποτα.:P

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η δική μου γειτονιά είναι ησυχη, εχει κουνιες αλλα δεν έχουν τιποτα το αξιολογο και ειναι και οι δυο στη μεση δρόμων που περνάνε λεοφωρεία.Δεν είναι ότι καλύτερο.

Οσο περνάνε τα χρόνια όλο και πιο χειρότερα γινονται τα πραματα. Χαλάνε τις πλατείες που έχουν δεντρα χρόνων για να φτιάξουν καιρνούργιες γυμνές απο δέντρα και γεμάτες τσιμέντο αντε να σου βάλουν και κανένα συντριβάνι στη μέση και κάτι εγινε.

Ασε τα πεζοδρόμια πια.Ολοι παρκάρουν τα αυτοκινητά τους επάνω ή βάζουν τους κάδους με τα σκουπίδια μπροστά στα σπίτια τους με ένα πεζοδρόμιο μια σταλιά και άντε να περάσει το καροτσάκι. Πριν λίγες ήμέρες είχα πάει τον μπεμπάκο βόλτα με το καροτσακι και οπως πηγαινα μια κάτω μια πάνω απο το πεζοδόμιο, βλέπω ένα σπίτι που τα σκαλιά έφταναν στην ακρη ακρη του πεζοδρομίου (δηλ.στο δρόμο). Καθόμουνα και τα κοίταζα, μου λέει μια γειτόνισα ότι το έκαναν γιατι δεν θέλουν να περνανε μπροστά απο το σπίτι τους. :?:???::?:mad::lol:

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Στη γειτονιά μου έχει σχετικά αρκετό πράσινο, επίσης έχει πάρκα (αλλά δεν είναι πολύ καθαρά κι έχουν σπασμένα γυαλιά, κλπ, αυτό με καίει), οπότε δεν έχω παράπονο.

Θα ήθελα μεγαλύτερα πεζοδρόμια, ώστε να μην χρειάζεται να έχω τον μικρό συνέχεια στο καρότσι, επειδή δεν έχω άνεση να τον αφήνω να περπατάει ακόμα, και λιγότερα αυτοκίνητα!

 

Y.Γ. Ιδανικά θα ήθελα και μια αυλή, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία :D

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

εγω μενω στο σκατο-κεντρο :evil: (συγνωμη για την εκφραση αλλα πως αλλιως να το πω).

Στα αριστερα μου η παλτεια Βαθης (η κορουλα μου ξερει ακριβως πως είναι οι ναρκομανεις ). Στα δεξια μου η πλατεια του Αγιου Παντελεήμονα (πρεπει να δειχνω ταυτοτητα στος Ελληνες για να περασω οποτε να πανε να ....)

ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩΩΩΩΩΩ!!!!

Με αυτην την σκατοκριση δεν βρισκω δουλεια, αλλιως θα εφευγα πηλαλώντας .

Καλυτερα 2-3 μηνες να είμαι μονη παρα τοσος κοσμος αλλα χαλια

Link to comment
Share on other sites

εγώ στη Λάρισα ευτυχώς μένω κοντά στο κέντρο, πηγαίνω με τα πόδια, αλλά έχουμε κοντά και πολλές πλατείες, πάρκα, παιδικές χαρές, όλα τα σχολεία.

θα ήθελα να υπάρχει αυλή, όπως είπε η maestria, αλλά ...

αυτό που με ενοχλεί είναι ο θόρυβος από τα αυτοκίνητα, τα μηχανάκια, ιδίως τα delivery μετά τις 11μμ. κορνάρουν ασυνείδητα, χωρίς σοβαρό λόγο, λες και ζουν μόνοι τους.

το σπίτι έχει δρόμο από τις 3 μεριές, οπότε ο θόρυβος και η σκόνη, 1ος όροφος, είναι τα πιο άσχημα.

δεν ξέρω αν θα μετακόμιζα ποτέ, αλλά σίγουρα εγώ έχω παιδικές αναμνήσεις υπέροχες από το χωριό μου, που μάλλον η κόρη μου μόνο σε μυθιστόρημα θα διαβάσει.

ευτυχώς θα πηγαίνει στους παπούδες της συχνά κι εκεί θα ακούει τις κοτούλες, θα τρέχει ελεύθερα, θα αναπνέει καθαρό αέρα.....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μένουμε σ' έναν πυκνοκατοικημένο δήμο της Θεσσαλονίκης την Νεάπολη. Μένω ακριβώς μπροστά από ένα κάτι σαν πάρκο και μπροστά μου είναι πεζόδρομος. Παρόλο που το σπίτι είναι στο κέντρο της Νεάπολης είναι πίσω από τον κεντρικό κι έτσι είναι πολύ ήσυχα όσον αφορά τ΄αυτοκίνητα. Όμως στο πάρκο γίνεται χαμός. Η μεγάλη μου παίζει στο πάρκο και μπορώ από το σαλόνι μου να την βλέπω. Αυτό είναι μεγάλη ευκολία. Χώμα όμως πουθενά. Έτσι πήραμε την απόφαση και κάναμε ένα εξοχικό στο χωριό του άντρα μου που είναι σε πολύ μικρή απόσταση. Κήπος και πολλά παιδάκια. :cool:

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς μένουμε σε γειτονιά κοντά στο κέντρο, πολύ ήσυχα μόνο οικογένειες γύρω μας και πάρκο απέναντι που επισκεπτόμαστε σταθερά κάθε απόγευμα. Σαββατοκύριακα στο χωριό των δικών μου με μεγάλη αυλή και ποδήλατο οπότε κάτι γίνεται.

 

Και μένα βρε παιδιά ο καημός μου είναι ένα σπιτάκι με αυλή/κήπο για το παιδί αλλά να δούμε τώρα... Το καημένο βαριέται τόσο πολύ μέσα στο διαμέρισμα που άμα δεν είναι καιρός για έξω την πιάνει μία γκρίνια άλλο πράμα. Τι να κάνει το καημένο στους 4 τοίχους κλεισμένο?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι στην πραγματικοτητα δεν είναι μονο ο κηπος.....

 

Εγω μεγαλωσα στην Νικαια και ολη μερα στο δρομο ήμασταν.

Ομως ο δρομος ηταν χωματοδρομος, με τις παπαρουνες του κλπ και ειχαμε και αλανες να ΛΥΣΑΜΕ!

Επισης βγαιναμε εξω και υπήρχε ασφαλεια, δεν φοβοταν η μανα μας μην μας ψαχνει στο ...."φως στο τουνελ".

Ωρες αλωνίζαμε, όμως υπήρχε η γειτονια και αν σε εψαχνε η μανα σου (κλασικο: "Μαρίιιιιιιααααααααα") σε 2' ειχαν βγει οι γειτονισες "καλησπερα Ελενη, η κορη σου πηγε κατα το δασακι, πριν 5'", υπήρχε και ενα υποστηρικτικο δικτυο δλδ.

Μαλιστα σε ενα παραδιπλανο στενο τοποθετουσαν στα δυο ακρα απο ενα καδο σκουπιδιων για να μην περνουν τα αυτοκινητα και να παιζουν τα παιδια τους ησυχα. Και ολοι οι γονεις και οι γειτονες το σεβοτουσταν αυτο (πηγαινε και το δικο τους το παιδι εκει να παιξει)

 

Σημερα απο τον χωματοδρομο περναει μεχρι και λεωφορείο, φοβομαστε τον καθε ανωμαλο, ολοι εχουμε τις δουλειες μας και κανεις δεν μπορει να λειτουργησει σαν υποστηρικτικο δικτυο ασε που φοβαται μην μπλεξει ή ακομη και την ευθυνη ......

 

Λυπαμε που το παιδι μου δεν θα ζησει αυτην την ξεγνοιασια, την επαφη με το χωμα, την μυρωδια της λεμονιας, τις πασχαλιτσες στα κλαδια, το νυχτολουλουδο, τον κλειδωνα, το "Μαρίιιιιιιιιιιααααααα ελατε εφτιαξα πατατες" (και συσωμο το τσουρμο να χυμαει), το "ασε με λιγο ακομα καλε μαμαααααα σε παρακαλωωωωωω", το καψιμο των βιβλιων στις φωτιες του Αϊ Γιαννιου ... πολυ λυπαμε :-(

Link to comment
Share on other sites

Μας λειπει η συγκοινωνια. Ενα λεωφορειο εχουμε mini bus και ερχετε ανα μισαωρο αλλιως πρεπει να ανεβεις 400 σκαλια και μισο τονο ανηφορα απο το μετρο......αν θες να κανειςι γυμναστικη καλα ειναι αλλιως βραστα χαραλαμπε. Τουλαχιστον εχουμε λιγο πρασινο και αυτο ειναι πολυ σημαντικο μεσα στην τσιμεντουπολη.........α, και δεν το εχετε σαν επιλογη το βαζω εγω ....μας λειπει η ησυχια (ειναι λιγο τουριστικα εδω και ειναι δραμα το καλοκαιρι)........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Eγώ μάλλον είμαι από τις τυχερές!!!! Έχουμε την τύχη να μένουμε σε μια γειτονιά που είναι αρκετά ήσυχη, το δρομάκι μας από την μια πλευρά είναι χωματόδρομος και από παπαρούνες και μαργαρίτες άλλο τίποτα!!!! Κάθε απόγευμα κόβει και μια ο μικρός για να τη βάλουμε στο βάζο:):):). Το σπίτι μας έχει κήπο που προς το παρόν βέβαια φυτρώνουν αγριόχορτα....αλλά παρακαλουθούμε όλα τα μυρμηγκάκια που πάνε και τι κάνουν, πρόσφατα εμφανίστηκε μια χελώνα στα σκαλιά του κήπου και την βοηθήσαμε να τα ανέβει και να βρει το δρόμο της στο γειτονικό δασάκι (συνορεύουμε με δάσος). Αλλά επειδή ο άνθρωπος πάντα βρίσκει πράγματα για να ανησυχεί....εγώ πχ φοβάμαι πολύ τα φίδια καθώς κάθε χρόνο όλο και κάποιο θα δούμε και φοβάμαι μη τυχόν και τον τσιμπήσει κανένα..... Επίσης δεν έχουμε κοντά μας παιδική χαρά δηλ. δεν πάμε με τα πόδια αλλά πρέπει να πάρουμε αυτοκίνητο. Αυτό όμως δεν με πειράζει τόσο γιατί το συνδυάζω και με άλλες δουλειές μου.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eγώ μάλλον είμαι από τις τυχερές!!!! Έχουμε την τύχη να μένουμε σε μια γειτονιά που είναι αρκετά ήσυχη, το δρομάκι μας από την μια πλευρά είναι χωματόδρομος και από παπαρούνες και μαργαρίτες άλλο τίποτα!!!! Κάθε απόγευμα κόβει και μια ο μικρός για να τη βάλουμε στο βάζο:):):). Το σπίτι μας έχει κήπο που προς το παρόν βέβαια φυτρώνουν αγριόχορτα....αλλά παρακαλουθούμε όλα τα μυρμηγκάκια που πάνε και τι κάνουν, πρόσφατα εμφανίστηκε μια χελώνα στα σκαλιά του κήπου και την βοηθήσαμε να τα ανέβει και να βρει το δρόμο της στο γειτονικό δασάκι (συνορεύουμε με δάσος). Αλλά επειδή ο άνθρωπος πάντα βρίσκει πράγματα για να ανησυχεί....εγώ πχ φοβάμαι πολύ τα φίδια καθώς κάθε χρόνο όλο και κάποιο θα δούμε και φοβάμαι μη τυχόν και τον τσιμπήσει κανένα..... Επίσης δεν έχουμε κοντά μας παιδική χαρά δηλ. δεν πάμε με τα πόδια αλλά πρέπει να πάρουμε αυτοκίνητο. Αυτό όμως δεν με πειράζει τόσο γιατί το συνδυάζω και με άλλες δουλειές μου.

 

Τι να την κανεις την παιδική χαρα: κουβαδακια, φτυαρακια, τοπι, σκοινακι και προχειρα ρουχα και αστα να χαρουνε!!!

για τα φιδια να ξερεις υπάρχει ενα ειδικο σχοινι που απομακρυνει τα φιδια και δεν είμαι σιγουρη αλλα και τα ποντικια (το ειχα ακουσει απο παλιους του καμπινγκ)

Link to comment
Share on other sites

Αν και επέλεξα με τον άνδρα μου να μην μείνουμε σε πόλη λόγω της φασαρίας, τελικά το χωριό που είμαστε τώρα πέρα απο μια πλατεία που έχει πάνω στο κεντρικό δρόμο δεν έχει ούτε για δείγμα πάρκο!! Δεν τολμώ να μιλήσω για την παραλία γιατί τα είδα όλα εδώ και ένα χρόνο που μένουμε εδώ!! Το μόνο καλό που έχουμε είναι ένα κτήμα που ετοιμαζόμαστε σε κανένα 6 μηνο να το κάνουμε μια δική μας παιδική χαρά για να μη μένει κλεισμένο μέσα το παιδί όλη τη μέρα!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...