Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


Νίκη

Recommended Posts

Τελικά κορίτσια... Χάνονται εύκολα τα κιλά της εγκυμοσύνης...? Πόσα κιλά είχατε πάρει? Με ποιο τρόπο τα χάσατε? Και από ραγάδες...Κιρσούς?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 524
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πιστευω πως ναι.εγω ειχα παρει 15 και μεσα σε 10 μερες ειχα χασει τα 7 και τα υπολοιπα μεσα σε 3 μηνες χωρις κοπο.οσο αναφορα τις ραγαδες δεν ειχα ουτε μια,ομως εχω κιρσους στο ενα ποδι και δεν προκειται να φυγουν!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έθιξες μεγάλο θέμα...

 

Καταρχήν εξαρτάται από το πόσα κιλά θα πάρεις. Εχω είχα πάρει 20+ κιλά (στο τέλος σταμάτησα να ζυγίζομαι) , αλλά τελικά τα έχασα με αρκετό κόπο και ειδική διατροφή. Μάλιστα έχασα και παραπάνω κιλά από αυτά που ξεκίνησα...

 

Το καλό είναι ότι ο θηλασμός σε βοηθάει να χάσεις βάρος όμως επειδή πεινάς αρκετά πρέπει να προσέχεις τι τρώς!!

 

Προσωπικά κιρσους δεν είχα, αλλά ραγάδες μου μείναν μπόλικες...

Αν και έβαζα κρέμες και λάδια σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης, τον τελευταίο μήνα (μην σου πω 2 τελευταίες βδομάδες) άνοιξε τόσο πολύ η κοιλιά μου που γέμισα με ραγάδες.

 

Βέβαια αυτό έχει να κάνει και με την γυναίκα, και με τα κιλά που πήρε..Εάν είναι στο χέρι σου προσπάθησε πάντως να μην πάρεις πολλά κιλάς, ειδικά το τελευταίο τρίμηνο τα πέρνεις χωρίς καν να πάρεις χαμπάρι... Αυτό φυσικά γίνεται με διατροφή και μόνο, αν και δεν είναι εύκολο...

 

Το ξέρω ότι είναι λίγο τρομαχτικό, αλλά δεν σημαίνει ότι συμβαίνει σε όλες τις γυναίκες...Πάντως να ξέρεις ότι τα κιλά με κόπο η χωρίς χάνονται...οι ραγάδες όχι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κιρσούς καθόλου και τα κιλά μου είναι εντάξει... Αλλά έχω βγάλει τρομερές ραγάδες στην κοιλιά... Αλήθεια όταν χαθούν τα κιλά μετά τη γέννα οι ραγάδες φαίνονται πάλι άσχημα ε?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

27+3 έχω βάλλει +7 και έφτασα αισίως τα 60 κιλά και δεν έχω κάνει ραγάδες αλλά ξέρω ότι μπορείς να βγάλεις ακόμα και μετά τον τοκετό. Προσέχω τη σιατροφή μου πάρα πολύ τη διατροφή μου, βάζω συχνά λαδάκι τζονσονς αλλά αυτό το κάνω καθαρά για ψυχολογικούς λόγους (με κάνει και αισθάνομαι ότι κάνω ότι καλύτερο περνά από το χέρι μου). Ο γιατρός μου μου είπε να μην έχω αυταπάτες και είτε βάζω κρέμες, είτε οχι, είτε βάλλω πολλά κιλά είτε λίγα αν είναι να βγάλλω ραγάδες θα βγάλλω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικά ατονίζουν σιγά σιγά, όμως εξακολουθούν να υπάρχουν...

 

Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος να φύγουν είναι με πλαστική, ότι και να λένε διάφορα προϊόντα, στην ουσία δεν τις διώχνουν, απλά τις μαλακώνουν..

 

Αφού γέννησα και άρχισα να ψάχνομαι με το θέμα μου είχαν προτείνει την kelosoft (και άλλη μια κρέμα αλλά δεν θυμάμαι το όνομα της τώρα). Η Kelosoft είναι μια πολύ καλή αλοιφή που διώχνει σημάδια στο δέρμα και έχει αποτελέσματα μετά από πολύ καιρό.

 

Αυτή βοηθάει να μην είναι τόσο έντονα τα σημάδια, όμως πρέπει να βάζεις καθημερινά για κανα 6μηνο. Επειδή όμως το σωληνάριο κάνει κάπου 40 ευρώ και περιέχει μικρή ποσότητα μέσα, (εγώ ήθελα να καλύψω σχδόν όλη την κοιλιά και γλουτούς) την σταμάτησα, οπότε δεν μπορώ να σου πω για αποτελέσματα...Πάντως αν το σηκώνει η τσέπη σου μπορεί να το δοκιμάσεις (αλλά να ξεκινήσεις μετά την γέννα)

Link to comment
Share on other sites

Εγω μεχρι τωρα (ειμαι στον εκτο) εχω ηδη βαλει δεκα κιλα και ειχα καβαντζα αλλα 5-6 πριν μεινω εγκυος. Δε με λες ομως χοντρη γιατι τα πηρα σχεδον ολα στην κοιλια και κατα τα αλλα ειμαι κανονικη... σχεδον!

 

Με κυνηγαει κι ο γιατρος μου να μην τρωω γλυκα, μακαρονια και ζαχαρες γενικοτερα.

 

Αλλα απ'την αλλη σκεφτομαι πως αν δεν φαω τωρα το κατιτις μου ποτε θα το φαω; Δε λεω να γινουμε βαρελες αλλα μας επιτρεπεται νομιζω καμια γουρουνια που και που χωρις ιδιαιτερες τυψεις! :D

 

Αληθεια βρε κοριτσια με τις περιεργες ορεξεις πως τα πατε;

Εμενα προσωπικα δεν μπορω να πω οτι μου "μυριζουν" διαφορα πραγματα γι'αυτο ρωταω.

Μηπως τελικα ειναι μυθος ολο αυτο? :?::?::?:

 

Οσο για τις ραγαδες αν ειναι να βγουν θα βγουν και δυστυχως δεν φευγουν παρα μονο με λειζερ. Ο γιατρος μου μου εδωσε μια κρεμουλα την "PREVENSTRIA" - STRETCH MARKS PREVENTION της Frezyderm την οποια βαζω 2 φορες την ημερα σε στηθος και κοιλια και κανει το δερμα πολυ ελαστικο και νομιζω πως με εχει βοηθησει αρκετα.

 

Το μονο που με ενοχλει λιγο ειναι πως ενω δεν ειχα κυτταριτιδα ουτε για δειγμα, εμφανιστηκε ξαφνικα σε γλουτους και ποπο και δεν ξερω αν θα μου μεινει και μου ειπε ο γιατρος να πινω πολυ νερο γιατι αυτο ειναι που βοηθαει ουσιαστικα την μειωση της αντε και καμια κρεμουλα αλλα δεν βοηθανε ιδιατερα αν δεν κανεις διατροφη και δεν πινεις νερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με αγχωνουν ιδιαίτερα οι ραγάδες και η κυτταρίτιδα αφού και πριν την εγκυμοσύνη είχα τα πάντα ψωμάκια, ραγάδες (από τα 13!!!) κυτταρίτιδα ...full extra. Τωρά άμα είναι λιγο περισσοτερο ή λιγο λιγότερο δεν μου κάνει πλέον καμία διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πρέπει να είχα πάρει γύρω στα 17. τα πρώτα 7-8 χάθηκαν σχεδόν αμέσως. Τα υπόλοιπα τα έχασα με προσεγμένη διατροφή. Οσο για τις ραγάδες..είχα και έχω, αλλά επειδή το δέρμα έχει κάποια ελαστικότητα, δεν είναι πλέον έντονες - βασικά δεν φαίνονται σχεδόν καθόλου. Μιλάω όμως για "άσπρες" ραγάδες, όχι κόκκινες (αυτές νομίζω δεν φεύγουν).

Πάντως ότι και να βάζεις είναι καθαρά θέμα δερματος.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά οι κόκκινες ραγάδες ασπρίζουν σιγά σιγά και δεν φαίνοται...

Βέβαια υπάρχουν

 

Η κυτταρίτιδα φεύγει, εκτός βέβαια εαν σου μείνουν και τα κιλά (τότε παίρνεις δώρο όλο το set (κυτταρίτιδα, χαλάρωση, κιλά)

 

ΑΓια την χαλάρωση, λένε ότι είναι καλό να φορέσεις μετά την γέννα ειδικό κορσέ. Εγώ αν και αγόρασα στην αρχή δεν τον φόραγα διότι πόναγα πάρα πολύ από την καισαρική. Όταν περάσαν οι μέρες είχα χάσει κάποια κιλά και δεν μου έκανε πλέον, ούτε μπήκα στον κόπο να αγοράσω μικρότερο.

 

Αυτό πάντως που μου έχει μείνει είναι η κοιλιά..(καλά, τώρα την έχω και για άλλο λόγο) Αυτό που θέλω να πω είναι ότι με το που θα πάρω κάποια κιλά παραπάνω, θα πάνε όλα στην κοιλιά, ενώ προ εγκυμοσύνης πηγαίναν όλα σε γλουτους κλπ

 

Επίησης στο σώμα μου παρατήρησα ότι "ανοιξα" περισσότρο ειδικά στην πλάτη. Ακόμα και όταν έχασα όλα τα κιλά (και παραπάνω) κάποια ρούχα δεν μου κάναν πλέον στις πλάτες...

 

Γενικά αλλάζει το σώμα μετά την γέννα, στρογγυλεύει λίγο, αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Ο άντρας μου είπε ότι του άρεσα περισσότερο μετά την γέννα...Χοντρή δεν ήμουν, αλλά δεν θα με έλεγες και αδύνατη...

 

Αρκεί κορίτσια να προσπαθήσετε να τα χάσετε σιγά σιγά με το που θα γεννήσετε. Εάν περάσει πολύς καιρός και μείνουν τα κιλά μετά δεν πέφτουν με τίποτα!!! :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πήρα 11-12 κιλά εκ των οποίων 7 έχασα με το που γέννησα και 2 αργότερα. Τώρα μου έχουν μείνει ακόμα 2 (ξεκίνησα 52 κιλά και είμαι 54) και προσπαθώ να τα χάσω, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία...έχουν κολλήσει μαζί μου...τέρμα!!! Τώρα ραγάδες ούτε μία, αλλά πλακονόμουν σε όλη την εγκυμοσύνη σε μία κρέμα της Freziderm που είχα πάρει και σε baby oil.

Ω ναι !!!!Γυάλιζα ολόκληρη από χιλιόμετρο! :D

Αυτό που με καίει όμως πολύ είναι η κυτταρίτιδα που έχει πάρει τα πάνω της!!!

Καμιά συμβουλή??

Link to comment
Share on other sites

Bizeli, για την κυτταρίτιδα κάνεις τα κλασσικά...

διατροφή, κρέμες και εύχεσαι να φύγει, όπως κάνουμε όλες με παρόμοιο πρόβλημα

 

Εμένα, όταν γέννησα με βοήθησε πολύ η αισθητικός μου. Πήγαινα 1-2 φορές την βδομαδα και έκανα θεραπείες σώματος που με βοηθήσαν πάααρα πολύ..

 

Επίσης μου έδωσε κάποιες κρέμες που έβαζα στο σπίτι, που ήταν αρκετά καλές. Γενικά τα προϊόντα που δουλεύουν οι αισθητικοί είναι πιο δυνατά από αυτά του εμπορίου. Τα προϊόντα του εμπορίου επειδή μπορεί να τα αγοράσει ο καθένας έχουν την ελάχιστη απαραίτητη ποσότητα δραστικής ουσίας, ώστε να μην πάθει καμοια τίποτα από κατάχρηση.

 

Εάν σκεφτείς να κάνεις κάτι τέτοιο θα σε βοηθήσει. Απλά συμβουλή μου είναι να βρεις κάποια κοπέλα αισθητικό που να δουλέυει μόνη της και να μην πας σε ινστιτούτο αδυνατίσματος..Εκεί το μόνο που κάνουν είναι να σε κάνουν να νιώσεις χοντρή και άσχημη και να σου φάνε τα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

τι θεραπείες σώματος κάνατε ??

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι με φύκια, λάσπες κλπ

 

Στην αρχή σου κάνει μασαζ, μετά σε πασαλείφουν με φύκια και τέλος σε κλείνουν με μια κουβέρτα ειδική μέχρι να υδρώσεις

 

Εγώ επίσης είχα αγοράσει αρχικά μια θερμαντική κρέμα (gel) κατά της κυτταρίτιδας, και προς το καλοκαίρι ένα κρυο-gel που κάνει για σύσφιξη (πολύ καλό, αλλά μόνο για καλοκαίρι) και είχα δει αποτέλεσμα...

 

Το κακό είναι ότι όταν τα σταμάτησα μαζί με την διαιτα, άρχισα πάλι να σαβουριάζω πήρα κιλά οπότε εμφανόστηκε πάλι η κυτταρίτιδα

 

Δυστυχώς έχει να κάνει με τον τρόπο ζωής..Οι κρέμες βοηθάνε αλλά τον κύριο ρόλο τον παίζει η διατροφή...εάν τα κόψεις ξαναπέφτεις στο "βούρκο" :cry::cry:

 

Εγώ πάντως αφού γεννήσω σκοπευώ να ξανακάνω θεραπείες μέχρι να ξαναέρθω στα ίσια μου και μετά βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι με φύκια, λάσπες κλπ Στην αρχή σου κάνει μασαζ, μετά σε πασαλείφουν με φύκια και τέλος σε κλείνουν με μια κουβέρτα ειδική μέχρι να υδρώσει

 

Σούσι κανονικό δηλαδή!!! :D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πήρα 10 κιλα χωρις να περιοριζομαι μπορω να πω και χωρις να το προσπαθησω.Βεβαια μετα το τελος του 7ου μηνα ο μπεμπης μου ειχε πιεσει πολυ το στομαχι και δε μπορουσα να φαω ποσοτητα!Ειδικα το βραδυ μετα τις 7-8 ετσι κι ετρωγα δε μπορουσα να κοιμηθω ολη τη νυχτα!Παντως αυτα τα δεκα κιλα τα εχασα μεσα σε 10 μερες απο τη γεννα!Τα 5 τα εχασα στην κλινικη και τα υπολοιπα μεσα στην επομενη εβδομαδα.Παντως νιωθω πολυ ωραια που σε δυο βδομαδες φοραω ξανα τα ρουχα μου!Βλεπω αλλες φιλες που παιδευτηκαν αρκετα να χασουν τα κιλα που πηραν επειδη ηταν πολλα.Ελπιζω και σε επομενη εγκυμοσυνη να συμβει το ιδιο!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Mήπως ξέρετε εαν τα λαστεξ λοχείας βοηθούν να επανέλθει το σώμα?

 

εγω δεν πηρα γιατι ο γιατρος μου ειπε οτι το καλυτερο ειναι να κανεις κοιλιακους καθε μερα απο λιγους και ραχιεους.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου πήρα δώδεκα κιλα , βγήκα από την κλινική με τέσσερα κιλά και τα έχασα τους επόμενους τέσσερις μήνες.

Στην δεύτερη εγκυμοσύνη πήρα 10 κιλά και έχασα 15 πάλι το πρώτο τετράμηνο. Αν και είμαι πιο αδύνατη από ότι ήμουν πρίν (πάντα βέβαια μιλάμε για φυσιολογικό βαρος) το σώμα έχει αλλάξει δραματικά. Αν και δεν έχω ουτε μια ραγάδα - κοκκινίλα κλτ πραγμα που φοβόμουν γιατί οι εγκυμοσύνες μου ήταν σε μικρό χρονικό διάστημα η κοιλιά παραμένει χαλαρή. Βέβαια το μυστικό για να μην κάνεις ραγάδες είναι η ενυδάτωση. Και το λαδάκι και οι ειδικές κρέμες βοηθάνε αλλά κυρίως βοηθάει η ποσότητα υγρών - νερού που καταναλώνεις. Εγώ έπινα 3 λιτρα την ημέρα. Επειδή έκανα καισσαρική φόρεσα το ειδικό λαστεξάκι και σώθηκα. Οχι ότι έσφιξε η κοιλιά μου αλλά με κρατουσε πιο σταθερή και σφιχτή κυρίως το πρώτο διάστημα. Το συστηνω. Εγώ είχα αγοράσει ένα της chicco το οποίο είχε μια ρυθμιζόμενη "ζώνη" και άλλοτε την έσφιγγα και άλλοτε την χαλάρωνα. Πολύ καλό! :P:P:P

Έπειδή πάντα βιαζόμουν να χάσω τα περιττά κιλά έχω χρησιμοποιήσει διάφορα αδυνατιστικά προιόντα του τύπου XS, PREVENT . Αν θέλετε λεπτομέριες μπορώ να σας πω..... :P

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Κοριτσια καλα τα κιλα αναλογα με τη θεληση τησ καθεμιας φευγουν.Αλλα η πλαδαροτητα ειδικα της κοιλιας.........Μεγαλο πληγμα.

Σωσιβιακι κανονικο!!!! και με το γυμναστηριο(χαλαρα βεβαια) δεν βλεπω κανενα αποτελεσμα.Αν μπορεις δωσε μας κανενα στοιχειο για τις κρεμες που λες μπας και βρουμε την υγεια μας

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μια φίλη μου είπε, ότι πήγε στα taste n diet και σώθηκε μου λέει... Έχασε όλα τα κιλά της...Της εγκυμοσύνης καμιά 15αριά και +10 περιττά που είχε ήδη από πριν! Εσείς τα πιστεύετε αυτά? Είχε καμιά ανάλογη εμπειρία?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα 12 κιλά στην εγκυμοσύνη τα οποία και έχασα μέσα σε 3 μήνες μετά την γέννα.

 

taste n diet έχω κάνει και εγώ γιατί έχω αρκετά περιττά κιλά (άσχετο με την εγκυμοσύνη).

 

Έχει αποτέλεσμα φτάνει να αντέξεις να ολοκληρώσεις το πρόγραμμα που θα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...