Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσυνη και οδηγηση


Recommended Posts

Εγω παιδιά μέχρι 4-5 μέρες πριν γεννήσω οδηγούσα κανονικά, ο γιατρός μου είχε πει να μην φοράω ζωνη αλλά εγώ φορούσα,καλύτερα ένα απότομο πίεση στην κοιλιά παρά κανα χώσιμο ολόκληρου τιμονιού.

Μια γνωστή μου που είναι στον έβδομο της είπε ο γιατρός να μην οδηγεί καθόλου.Εσεις τι κάνατε?

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 257
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οδηγώ μεχρι τώρα, αλλά οχι μακρινές αποστάσεις, ίσα ισα για τα ψώνια ή να πάμε στην γιαγιά που είναι 10 λεπτά με το αυτοκίνητο. Και πάντα φοράω ζώνη, αν και δεν έχω τεράστια κοιλιά, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό, που δεν με προβλημάτισε η χρήση ζώνης.

Πάντως απο το να περπατάω, που μου κόβονται τα πόδια αμέσως, καλύτερα με το αυτοκίνητο, και μέχρι τον φούρνο που λεει ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ οδηγούσα μέχρι περίπου τον 4ο μήνα. Μετά άρχισα να έχω κάτι μυστήριους ιλίγγους και φυσικά το αμάξι δεν το έχω ξαναπάρει.

Αν δεν είχα τους ιλίγγους πάντως, θα οδηγούσα...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δεν οδηγουσα - δεν ειχα διπλωμα τοτε !!!!! :oops::oops::oops: - ως συνοδηγος όμως φορουσα ζωνη και ειχα βρει τροπο να μην με πιεζει χαμηλα: Ειχα αγοράσει απο το mothercare ενα "μαξιλαρακι" ειδικο για εγκυους που δενεται πανω στο καθισμα και εχει μπροστα, αναμεσα στα ποδια, μια "θηλια" απο την οποια περναει η ζωνη, οποτε δεν με εσφιγγε χαμηλα στην κοιλια!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω οδηγουσα μεχρι τη μερα που γεννησα.Και πηγαινοερχομουν στη δουλεια μου που ειναι και 35 χλμ απο το σπιτι μου!Ζωνη φορουσα κανονικα αν και ο γιατρος μου ειχε πει οχι.

 

Εκει στον 8ο ειχα κατι ατονιες-ιλιγγους που και που (ειδικα τα πρωινα) και ωρες ωρες ηταν λιγο επικινδυνο.Σε σημειο που σταματουσα στην ακρη του δρομου και ξαπλωνα στο καθισμα για λιγο να συνελθω :oops: Αλλ ευτυχως δεν ειχα κανενα δυσαρεστο συμβαν!Θελει λιγο προσοχη ομως...

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω οδηγω μονο για κοντινες αποστασεις αλλα προσπαθω να μην το κανω γιατι το δικο μου τουτου ειναι σαραβαλο και δεν του εχω εμπιστοσυνη.

(Μπορει να φρεναρεις εδω και να βρεθεις στα Τρικαλα.... :lol: )

 

Οταν θελω να παω καπου το πρωι, τωρα τελευταια με παει ο καλος μου αλλα κι αυτος τρεχει τοσο πολυ με την δουλεια που ειναι λιγο δυσκολο.

Παντως δεν παω ουτε μεχρι το περιπτερο χωρις ζωνη και κοιταζω να μπαινει ετσι ωστε να μη με πιεζει.

Δεν παιζουμε με την ζωη μας ποσο μαλλον με τη ζωη του παιδιου μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΙ ΕΓΩ μια απο τα ιδια

οδηγουσα μεχρι τελευταια στιγμη.Για να ειμαι ειλικρινης δεν θυμαμαι εαν φοραγα ζωνη.Ωστοσο μια μερα που πηγαινα βολτα (στο σπιτι ειχα βαρεθει τη ζωη μου και ημουν συνεχως εξω) εχω μπλοκαριστει στη Φρατζη.Μιλαμε για πολυ κινηση και εκεινη την ωρα σκεφτηκα πως αν ερχοταν η ωρα να γεννησω τι θα εκανα μεσα στο αυτοκινητο μονη μου και ακινητοποιημενη στο κεντρο της Αθηνας????

Βρηκα λυση.ΛΕΩ λοιπον θα παρω το 100 να μου στειλουν ενα τροχονομο να μου ανοιξει το δρομο και συνεχισα τη βολτα μου....

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ οδηγούσα μέχρι τελευταία.Είχα και τεράστια κοιλιά και ειχα κάνει το κάθισμα τέρμα πίσω.Ακόμη και τώρα οδηγώ φυσικά.βάζω τον μικρό μου στο καθισματάκι του και βγαίνουμε καμιά βόλτα!

Αν έχεις συνηθίσει να οδηγάς μετά σου είναι πολύ δύσκολο χωρίς αμάξι,σου κόβονται τα φτερά!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Παραλίγο και θα πήγαινα να γεννησω οδηγωντας μονη μου.

Παντως μεχρι το πρωι της ιδια μερας οδηγουσα και μαλιστα και μεγαλες αποστασεις.. Το μονο προβλημα που ειχα και τις ψιλοαπεφευγα λίγο ηταν οι κραμπες στις γαμπες...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη οδηγούσε μέχρι και τον 9ο μήνα όπου σταάτησα να πηγαίνω στη δουλειά.

Σε αυτή την εγκυμοσύνη επειδή δεν παρουσια΄στηκε τετοια ανάγκη, έχω να οδηγήσω από τον 4ο. Έτσι αν χρειαστεί να πάμε κάπου πάμε όλοι μαζί οδηγεί ο μπαμπάς

 

Αν χρειαστεί πάντως, θα το κάνω έστω και τώρα, αλλά με την ζώνη μου, και όχι μέσα στη ζέστη (δεν έχω ούτε υδραυλικό τιμόνι ούτε air-condition οπότε τρέμω μόνο και μόνο στην ιδέα!!)

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη οδηγούσα μέχρι τελευταία μέρα και σε αυτή πάλι μάλλον θα οδηγάω έως το τέλος. Ζώνη φοράω πάντα έγκυος και μη, όσο χαμηλότερα γίνεται (στα κόκαλα της λεκάνης). Ζαλάδες και τέτοια δεν είχα αλλά δυσκολεύομαι στην όπισθεν που πρέπει να γυρίσω 90 μοίρες για να δω πίσω και μου την σπάει όταν τρομάζω από κάποιον που πετάχτηκε ή έκανε κάτι παρόμοιο απότομα.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

αλλά δυσκολεύομαι στην όπισθεν που πρέπει να γυρίσω 90 μοίρες για να δω πίσω ...

 

Πράγματι τώρα που το λές το θυμήθηκα και γω δυσκολευόμουν πολύ...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

μου την σπάει όταν τρομάζω από κάποιον που πετάχτηκε ή έκανε κάτι παρόμοιο απότομα.

 

 

 

 

Α πα πα πα πα σ'αυτο εχεις δικιο!!!! Ποσες φορες πεταγονται και κοντευω να βγαλω τον μπεμπη απο το στομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω οδηγω κανονικα. Επειδη δεν οδηγω ποτε χωρις να φοράω ζωνη, νομιζω πως θα σταματησω οταν αρχισει η ζωνη να με ενοχλει.

Αυτο μου ειπε και ο γιατρός. Οσο μπορω να οδηγω, δεν απαγορευεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κι εγω μεχρι στιγμης (34η εβδομαδα) οδηγω κανονικα και μαλιστα χωρις υδραυλικο τιμονι (μεγαλο βασανο,πιστεψτε με!!!).Δεν μπορω να κανω αλλιως γιατι συνεχιζω να δουλευω,η δουλεια μου ειναι 20 χλμ μακρυα απο το σπιτι και κανεις δεν μπορει να με πηγαινοφερνει.Απ΄την αλλη μερια παντως δε με πειραζει και ιδιαιτερα,περισσοτερο θα με πειραζε αν μου το απαγορευαν.Με δυσκολευει βεβαια λιγο η κοιλια που σχεδον ακουμπαει το τιμονι αλλα εχω τραβηξει ελαφρως πιο πισω το καθισμα (οχι πολυ γιατι δεν ειμαι και πρωτο μποι,πώς θα φτανουν τα ποδια στα πενταλ; :) )Το μονο που με ανησυχησε μια δυο φορες ηταν που ενω οδηγουσα μου πετρωσε η κοιλια,ξερετε,οι γνωστες προπαρασκευαστικες συσπασεις,κι εκει καπου τρομοκρατηθηκα.Το ειπα ομως στη μαια μου και μου ειπε να κανω τις αναπνοες μου οποτε μου συμβαινει αυτο ειτε ενω οδηγω ειτε οχι,και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ κανονικότατα χώρις υδραυλικό, και με δείκτη ανάπτυξης της κοιλούμπας την απόσταση από το τιμόνι!!!

 

Τώρα που σταμάτησα τη δουλειά βέβαια δεν πολύ χρειάζεται και αποφεύγω τις μεγάλες αποστάσεις...

 

Μπορώ να πω ότι χειρότερη ταλαιπωρία θα ήταν αν δεν οδηγούσα παρα τώρα...Το αμαξάκι μου μου έλυσε τα χερια (ονόματι snoopy ενα Polo του 96' λατρεμένο :D )

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το δίπλωμα και το μωρό ήρθαν πακέτο σε μένα!!

Την μέρα που έδινα για οδήγηση είχα απίστευτο άγχος και λέω στο δάσκαλο:"να πούμε οτι είμαι έγκυος να με δουν πιο χαλαρά?"μου λέει εκείνος"μα δε φαίνεσαι για έγκυος" "ε μπορεί να είμαι και να μη φαίνεται"..Τελικά δεν το είπαμε αλλά για καλή μου τύχη πέρασα.

Και όντως κορίτσια ήμουν!Όταν γύρισα σπίτι έκανα τεστ κ ήταν θετικό!

Τις επόμενες μέρες οδηγούσα με τον άντρα μου δίπλα για να πάρω τον αέρα που λένε ώσπου ξεκίνησαν οι τρελές πρωινές αναγούλες και τα παράτησα.

Τώρα θέλω πάλι να το πιάσω να κάνω καμιά βόλτα και να το συνηθίσω γιατί μετά με το μωρό θα χρειαστεί..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ οδήγουσα και οδηγώ ακόμα αλλά δεν φοράω ποτέ ζώνη!! :oops: Μόνο κράνος φοράω πάντα :lol: Στον έβδομο θα σταματήσω μα΄λλον γιατί δεν θα μπορώ να σηκώσω το πόδι για να ανέβω στο μηχανάκι :lol:

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...