Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτικές επαφές, σεξ στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Στο πρώτο μωράκι μου είχα πάθει αποκόλληση πλακούντα από 1.5 μηνών και είχαμε κόψει το σεξ. Τώρα στη 2η εγκυμοσύνη όλα είναι καλά. Μέχρι πότε μπορούμε να κάνουμε σεξ??? Έχει αρχίσει ο άντρας μου και φοβάται μην κάνει κακό στο μωρό. Εσάς τι σας έχουν πει οι γιατροί σας???

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευαγγελία μου εγώ είμαι τώρα στον 7ο μήνα και εφόσον όλα κυλάνε ομαλά... Ερχόμαστε με τον άντρα μου σε επαφή κανονικά -αλλά με προσοχή και όχι απότομες κινήσεις- αλλά δεν το βλέπω να συνεχίζουμε για πολύ διότι φουσκώνω επικίνδυνα σιγά σιγά και ο άντρας μου πλέον φοβάται πολύ...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς δεν είχαμε καποια απαγόρευση..Μόνο σύσταση "με προσοχή" ειδικά το 1ο τρίμηνο.

 

Το θέμα είναι ότι όσο μεγαλώνει η κοιλιά, τόσο λιγότερο βολεύεσαι και σε πιάνει το άγχος ειδικά εαν νιώθεις και "χτυπήματα διαμαρτηρίας" από μέσα (μπορεί να είναι και τυχαίο βέβαια, αλλά τις τύψεις τις νιώθεις)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς το κόψαμε διότι το πρώτο τρίμηνο είχα ναυτίες και δεν μπορούσα καθόλου - δεν είχα ούτε όρεξη. Στο δεύτερο ελάχιστες φορές...φοβόμασταν κυρίως. Ε, όταν γέννησα περίμενε πως και πως να περάσουν οι 40 μέρες, αλλά είχα πάθει ψυχολογικό, διότι είχα αρκετά ράμματα και για να επανέλθω είδα και έπαθα.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς γιόκο τσόκο σε όλη την εγκυμοσύνη και χωρίς να έχω πρόβλημα. Φοβόταν ο άντρας μου μην πάθει κάτι το παιδί ...ξέρεις το αστείο που λένε ότι θα βγει και θα σου χτυπήσει το κούτελο και θα σου πει "Σ'ΑΡΕΣΕΙ ΡΕ????" :D:D

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειχαμε κανονικα επαφη σε ολη την εγκυμοσυνη παρ'ολο που στον τεταρτο μηνα ειχα και λιγο αιμα απο πιθανη μερικη αποκολληση.Μονο οταν μπηκα στο μηνα μου μας ειπε ο γιατρος να το κοψουμε!Βεβαια στον ογδοο μηνα ειχαμε αραιωσει λιγο γιατι λογω κοιλιας δε νιωθεις και πολυ ανετα ειναι αληθεια.

Παντως εχω ακουσει διαφορες αποψεις και τον τελευταιο λογο τον εχει ο γιατρος γιατι καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις παρολο που εχουμε φυσιολογικοτατη εγκυμοσυνη το ριξαμε στη.....διαιτα!!!!

Αλλες γυναικες λενε θελουνε συνεχεια λογω ορμονων και αλλες παλι καθολου! Πως εξηγειται αυτο;;;;

 

Ο γιατρος μου το επιτρεπει απλα μας ειπε οτι αν δε θες ακομα καλυτερα γιατι αν συμβει κατι (κουφια η ωρα) θα ριχνεις το φταιξιμο εκει.

Μαλιστα μια πελατισσα του ειχε παθει ψυχολογικο λογω αποκολλησης και δεν ηθελε ουτε μετα τη γεννα για μηνες....!!!

 

 

Παντως μας ειπε (και το ξερω και απο φιλες μου) οτι στον ενατο επιτρεπεται και μαλιστα να γινεται κανονικα η εκσπερματιση στον κολπο γιατι βοηθαει στη γεννα προκαλωντας συσπασεις. Μαλιστα σε οσες κανουν τεχνητους πονους τους βαζουν μια ουσια που περιεχεται και στο σπερμα αλλα δεν θυμαμαι πως τη λενε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

:shock::shock: Από τον έβδομο μήνα και μετά :?:

Εμείς εννιά μήνες συν τους δύο από τη γέννηση του μικρού τίποτα όχι όμως γιατί μας είπε ο γιατρός αλλά επειδή έτσι είπε ο μπαμπάς μας :lol::lol::oops:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Εμας μας ειπε αν θελουμε μπορουμε με το μαλακο βεβαια, αλλα εγω δεν μπορουσα με τιποτα και ετσι ο συζυγατος το δεχτηκε (ισως με μια μικρη δοση ανακουφισης τελικα).

 

Και τωρα στον ενατο μπορουμε ακι κανει και πολυ καλο (λογω των προσταγλανδινων που περιεχει το σπερμα και βοηθαει τον τοκετο) αλλα με την κοιλια ως απεναντι ειναι κομματακι δυσκολο......

Link to comment
Share on other sites

 

Και τωρα στον ενατο μπορουμε ακι κανει και πολυ καλο (λογω των προσταγλανδινων που περιεχει το σπερμα και βοηθαει τον τοκετο) ...

 

 

αυτο με το ελευθερο....ο γιατρος μου, μου ειπε οτι μπορει να φερει και αιμορραγια!!ασε...μην το ρισκαρεις!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρός μας επέτρεψε τις "διαπροσωπικές" σχέσεις απλά μας συνέστησε ότι κάνουμε "με το μαλακό".

Στην πρώτη εγκυμοσύνη σταματήσαμε στον ένατο για "τεχνικούς λόγους".

Στην δεύτερη όλα καλά αλλά μια εβδομάδα πριν την καθορισμένη (θα γένναγα έτσι και αλλιώς με καισαρική) ημερομηνία τοκετού ήμασταν λίγο "άτακτοι" με αποτέλεσμα να εμφανιστεί λίγο αίμα το οποίο σταμάτησε μετά από 2-3 ώρες.

Αλλά επειδή φοβήθηκε ο γιατρός αντί για το Σάββατο γέννησα Τετάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς επειδή ηταν υψηλού κινδύνου η κύηση το σεξ απαγορεύτηκε δια ροπάλου απο τον γιατρό. Έτσι για 9 + 2 μήνες μετά είχαμε ξεχάσει τι είναι.

 

Διαπροσωπικές σχέσεις πάντως είχαμε :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...