Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αφήνετε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε


maria

Πόσο συχνά θα αφήνατε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε?  

1.211

  1. 1. Πόσο συχνά θα αφήνατε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε?

    • Αρκετά Συχνά
      86
    • Που και που
      308
    • Σπάνια ή μόνο εαν υπάρξει ανάγκη
      488
    • Ποτέ
      182


Recommended Posts

Θα αφήνατε (ή αφηνετε) τα παιδιά σας σε γιαγιά/παππού/baby sitter για να βγείτε έξω και να διασκεδάσετε?

 

Αν ναι, πόσο συχνά?

 

Ξεκίνησα την κουβέντα αυτή διοτι υπάρχουν πολλοί που μου λένε πως είμαι τυχερή που έχω κοντά την μητέρα μου και έτσι μπορώ να της αφήνω το παιδί για να βγαίνω έξω.

 

Λόγω δουλειάς ήδη κάθεται με το παιδί τα πρωϊνα, και αν και δεν έχει πρόβλημα να τον κρατήσει και βράδυ, το έχω κάνει μόνο λίγες φορές και αυτό τις περισσότερες φορές όταν υπάρχει ανάγκη (όταν υπάρχουν κοινωνικές υποχρεώσεις που δεν μπορούμε να αποφύγουμε), ή ακόμα πιο σπάνια για να πάμε καμοιά βόλτα..

 

Το θέμα είναι ότι δεν μου πάει η καρδιά να τον αφήσω για να βγω έξω, και είπα να ξεκινήσω ένα θέμα για να δω τι κάνουν και άλλοι γονείς (που κυρίως έχουν την επιλογή να το κάνουν)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είσαι όντως τυχερή πολύ και να το κάνεις όσο μπορείς.

Εμένα η μητέρα μου κρατάει τον μικρό όταν πηγαίνω στην δουλειά αλλά δεν θελω να το αφηνω να βγαίνω γιατί έχει διάφορα προβλήματα υγείας και κουράζεται πραγμαατικά. Αλλη βοήθεια δεν έχω.

τώρα τελευταία που έχουμε πηξει με δυο παιδιά βγαίνουμε εναλλάξ με τον άντρα μου αλλά αυτό δεν είναι και τόσο ωραίο.....

Πάντως αν βρω ευκαιρία τα αφήνω. Προσπαθώ το καλοκαίρι να φύγω διακοπες 3-4 μερες χωρίς τα παιδιά για να φορτίσω τις μπαταρίες. Πολλές λένε ότι δεν ειναι "σωστο" αυτό που κάνω αλλά διαφωνώ. Το ζευγάρι χρειάζεται το δικό του χρόνο. Δεν μπορούν σε όλες τις εκδηλώσεις- εξοδους- διακοπες τα παιδιά να ειναι παρόν. :P

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!

Και εγω εχω τη μαμα μου κοντα που μου κραταει το μικρο.Πιστευω οτι δεν μπορουμε να ξεχασουμε οτι εχουμε και προσωπικη ζωη,και νομιζω οτι ειναι απαραιτητο για την ισορροπια μας και ως γυναικες και ως ζευγαρια να συνεχισουμε- προφανως με αλλους ρυθμους -τη ζωη που καναμε.Πως ειναι δυνατον να ανταπεξελθουμε στις καθημερνες μας υποχρεωσεις οταν δουλευουμε εξαντλητικα,συνεχιζουμε στο σπιτι με δουλειες παιδια κτλ .Ποσο θα αντεξουμε !!!!Και εγω δεν σου κρυβω πως πολλες φορες νιωθω τυψεις οταν τον αφηνω και για τη μαμα μου και για τον ιδιο.Ωστοσο σκεφτομαι οτι οι γιαγιαδες αισθανονται χρησιμες και απο την αλλη προσπαθω να αξιοποιω οσο μπορω καλυτερα το χρονο που εχω με το παιδι.

Μαλιστα πρεπει να σου πω πως ενας απο τους λογους που τον εστειλα παιδικο σταθμο ηταν και αυτο.Εκτος απο το να ερχεται σε επαφη με παιδια (δεν ειχαμε ουτε στην παρεα ζευγαρια με παιδια ουτε κοντα μας) αλλα να ξεκουραζεται και η μαμα μου καθως τελειωσε και το μειωμενο ωραριο και οι ωρες δουλειας ειναι πολλες.

Εμεις βγαινουμε μια με δυο φορες την εβδομαδα συνηθως και τις περισσοτερες φορες προσπαθω σε εξοδους να τον παιρνω μαζι μου ειτε στο σπιτι φιλων ειτε σε ταβερνα.Εκτος αν παμε κανενα σινεμα ή λογω κοινωνικης υποχρεωσης θα γυρισουμε αργα.Μπορει βεβαια και να μην βγουμε και καθολου λογω αστατων ωραριων που εχουμε.Το καλοκαιρι παντα παμε μια εβδομαδα μονοι μας διακοπες αλλα μαζι με το παιδι παμε οπωσδηποτε μια εβδομαδα το χειμωνα αλλα και το καλοκαιρι δυο με τρεις εβδομαδες.

Η συμβιωση με το παιδι πρεπει να ειναι ευτυχια και οχι βαρος και εαν χασουμε τον εαυτο μας απο την απομονωση νομιζω οτι θα εχουμε τα αντιθετα αποτελεσματα.

Και εγω φοβαμαι καποιες φορες οτι μπορει να ειμαι υπερβολικη ή ανεπαρκης ή οτι κανω κατι λαθος ομως οταν σκεφτω πιο καθαρα νομιζω οτι το ενστικτο μου δεν με προδιδει.

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρια μου....πολυ σωστο το θεμα σου.

Δεν θα σου πω αν εισαι τυχερη η οχι που εχεις την μαμα σου να σου κραταει το παιδι απλα θα σου πω οτι η δικη μου μητερα δεν ζει και η πεθερα μου δουλευει με αποτελεσμα το μικρο μου να πηγαινει σε παιδικο σταθμο τις ωρες της δουλειας και φυσικα τα απογευματα και τα βραδια να ειναι παντα μαζι μας οταν βγαινουμε εξω οπουδηποτε και να παμε!Πραγματικα εχω ξεχασει τι σημαινει να βγαινω χωρις το παιδι και να φανταστεις οτι ουτε στο σουπερ μαρκετ δεν μπορω να παω μονη μου....

Για ψωνια ουτε που το συζηταμε......εχω να παω στα μαγαζια για ψωνια μονη μου απο τοτε που γεννησα!!!

Δεν παραπονιεμαι πραγματικα!Μάρεσει που εχω το μωρακι μου συνεχεια μαζι μου αλλα μερικες φορες μου λειπει και να πιω εναν καφε με την ησυχια μου!!!!!!!Οποτε οσες εχετε την ανεση να βγαινεται που και που χωρις τα παιδια σας εκμεταλευτειτε το!!!!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρένια μου συμφωνώ... Ο ένας ρόλος δεν πρέπει να αναιρεί τον άλλον είμαστε και γυναίκες και σύζυγοι και μητέρες και εργαζόμενες κάποιες....

 

Εγώ βέβαια έχω το καλό ότι είναι δίπλα μου η μαμά μου και τώρα και μετά τη γέννα ξέρω ότι θα κρατάει εκείνη το μωρό και θα επιστρέψω στη δουλειά μου κανονικά...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επέλεξα το ποτέ διότι εκ των πραγμάτων για να βγώ πρέπει να τον αφήσω σε νταντά. Ομως δεν το θέλω, αλλά δεν αισθάνομαι και την ανάγκη να το κάνω. Μπορεί καποιο πρωϊνό να πάμε μόνοι μας για καφέ, όταν ο μικρός είναι στον παιδικό. Αλλιώς, πάντα μαζί πάμε όπου πάμε!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έχω την βοήθεια της μητέρας μου (την έχει από το πρωί ώς τις 3 με 5 )αλλά επειδή σέβομαι και την δική της ζωή, δεν αφήνω την μπέμπα - κι ας είναι μόλις...μπεμπα - εάν δεν είναι ανάγκη.

την κουβαλώ μαζί μου, στον μάρσιπο, στο καρότσι ή και αγκαλιά...

 

ίσως την κουράζω κομματάκι...αλλά πιστεύω πως δεν είναι και τόσο κακό.

 

άλλωστε - ίσως επειδή είναι νωρίς - δεν μπορώ να διασκεδάσω κάπου μόνη μου, νιώθω τύψεις...πρέπει να γυρίσω κοντά της.

κάθε μέρα κάνει ή "λέει" κάτι καινούριο και θέλω να είμαι εκεί!!!

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Και γω εχω κοντα τη μητερα μου και το αφηνω που και που για κανα καφεδακι!! Το που και που βεβαια δεν ειναι πανω από μια φορα το μηνα, αλλα κατι ειναι και αυτο. Αν και συνηθως προτιμω να βγαινω πρωι πχ Σαββατο ή Κυριακη και να το παιρνω μαζι μου.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Προσπαθω οπου πηγαινω και μπορω να την παιρνω μαζι.Αλλα μια φορα την εβδομαδα θα την αφησω να παω και για ενα καφε πχ βραδυ τωρα που ηταν χειμωνας δεν την επερνα. τωρα που καλοκαιριαζει θα την εχω μαζι μου και βραδυ(οχι μεσανυχτα) :D .Τη μικρη μου οταν εγω δουλευω την κραταει ο αντρας μου, και εγω οταν δουλευει ο αντρας μου.Αν κατσει και 2 ωρες την εβδομαδα με την γιαγια δεν παθαινει τιποτα.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς τα ίδια με τη ζεμπελίτσα.

Την κρατάω εγώ και ο άντρας μου εκτός από 1-2 φορες τη βδομάδα(και όχι πάντα) που αναγκαστικά την κρατάει η γιαγια της για κάποιες ώρες αν δεν μπορεί να πάρει απογευματινή βάρδια ο άντρας μου.

Και εμείς την παίρνουμε μαζί μεχρι στιγμής για καφέ και φαγητό και σπάνια την έχουμε αφήσει για να βγούμε οι δυο μας (κανα δυό φορές μέσα σε 8 μήνες). Τώρα που μεγαλώνει βέβαια ίσως την αφήνουμε καμιά-δυο φορές το μήνα για να ξαλαμπικάρουμε και εμείς λιγάκι...πράγμα το οποίο θεωρώ πολύ σημαντικό για το ζευγάρι.Είμαι κατά της κατάχρησης της γιαγιάς ή του παππού, αλλά για μια στο τόσο δεν θεωρώ ότι είναι κούραση για αυτούς, αλλά χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Το ζευγαρι πρεπει να εχει και λιγες εστω στιγμες μονο του, για θυμαται οτι ειναι και ζευγαρι.Στην δικη μου την περιπτωση ειμαι τυχερη και μπορω και το μεγαλωνω εγω .Βεβαια εχω πολυ λιγο προσωπικο χρονο και οτι κανω το κανω στα γρηγορα.

Η ζωη που καναμε πριν το παιδι βεβαια δεν μπορει να ειναι η ιδια, αλλα δεν μπορω να φανταστω και τη ζωη μου χωρις αυτο.προσπαθω να κανω πραγματα την ωρα που κοιματε το βραδυ.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Αγαπητοί φίλοι,

Οι απαιτήσεις του σύγχρονου τρόπου ζωής μας θέλουν να τρέχουμε

από το πρωί ως το βράδυ για να ανταπεξέλθουμε στις υποχρεώσεις μας.

Αυτό φυσικά γίνεται εις βάρος της οικογένειας, αφού δεν αφιερώνουμε

όσο χρόνο χρειάζεται. Δεν μπορεί κανείς και τίποτα να καλύψει αυτό το

κενό. Πιστεύω αξίζει να θυσιάσουμε άλλα πράγματα(π.χ. καριέρα) για να είμαστε κοντά στην οικογένεια και τα παιδιά.

Σίγουρα θα έχουμε τύψεις αργότερα γιατί δεν αναπτύξαμε καλή επικοινωνία με τα παιδιά μας αλλά θα είναι αργά!

Η ζωή φίλοι μου είναι προτεραιότητες.

Για μένα σε αυτή τη φάση της ζωής μου, που έχω ένα κοριτσάκι 11 μηνών,

είναι η οικογένεια.

Οι στιγμές που περνώ μαζί της είναι ανεπανάληπτες και δεν τις αλλάζω

με τίποτα στον κόσμο.

Ας μην χάνουμε τον χρόνο μας σε ανούσια και εφήμερα υλικά πράγματα.

Το όφελος σε βάθος χρόνου θα είναι πολύ μεγάλο για όλους μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις γενικα τον παιρνουμε μαζι μας απο πολυ μικρουλι,οπως εχω ξαναπει.Κυριως εγω ομως εχω την αναγκη μια στις τοσες να ξεφυγω λιγο γιατι ειμαι ολη μερα με το μπεμπακι,και ειχα εντελως διαφορετικο τροπο ζωης με τη δουλεια παλιοτερα.Νομιζω ομως οτι οταν επιστεψω στη δουλεια θα μου λειπει τοσο το μωρο μου που δεν θα φευγω λεπτο απο κοντα του τις ωρες που δεν δουλευω!!!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ρένα θα συμφωνήσω μαζί σου σε όλα γιατί και εγώ τον έπερνα μαζί μου από πολύ μικρό και παντού. Εγώ όμως δεν εργάζομαι τώρα και ούτε θα επιστρέψω στην δούλειά. Οπότε όπως μπορείς να καταλάβεις θέλω και εγώ να ξεφύγω λίγο να ξεφύγει το μυαλό μου και να περάσω ένα ευχάριστο δίωρο, τρίωρο ή και περισσότερο με τον άντρα μου. Σε αυτές λοιπόν τις περιπτώσεις με βοηθούν και η μητέρα μου και η πεθερά μου. Είναι καλό να έχεις καποιον να σε βοηθάει κυρίως όταν υπάρχει ανάγκη αλλά πάντα με μέτρο.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οσο ηταν μικρη καθοταν στο καροτσι , μπορουσαμε να πιουμε ενα καφε,τωραααα απο τοτε που περπατησε οπου παμε ακουγομαστε απο τη φασαρια που κανει, ασε που την κυνηγαμε απο πισω ξινο μας βγαινει.Προσπαθουμε να την περνουμε αλλα αμα κατσει και κανα δυωρο με τη γιαγια δεν θα παθει τιποτα, ισα ισα το διασκεδαζει γιατι της κανουν ολα τα χατηρια.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα αρκετά συχνά. Όποτε μπορώ, τους πάω στους παππούδες για να πάμε για ψώνια ή να βγούμε βράδυ που δεν μπορούμε να τους πάρουμε μαζί, για φαγητό κ.λ.π. Το καλοκαίρι που οι χώροι είναι ανοικτοί και δεν έχει τσιγαρίλα ή κίνδυνο ιώσεων, τους παίρνω μαζί.

Πιστεύω οτι είναι πολύ καλό να ξεσκάμε λιγάκι. Όταν βρίσκομαι με τα παιδιά αφού έχω βγεί έχω πολύ περισσότερη υπομονή και ενέργεια.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ ψήφισα ποτέ γιατί άντε το ένα το αφήνεις, άντε και τα 2 κάποια στιγμή κάποιος θα τα κρατήσει, τρία όμως? Οπότε όπως καταλαβαίνετε πάντα συνοδεύομαι τουλάχιστον από τα 2 παιδιά. :lol: Διακοπές μόνοι μας με τον άντρα μου δεν έχουμε πάει ακόμα και όταν είχαμε το ένα παιδί, μόνο 1 Σαβ/κο είχαμε φύγει και αυτό με χίλιες τυψεις....

 

Τώρα όσες έχετε τη δυνατότητα να αφήσετε το παιδί να βγείτε μία βόλτα εκμεταλλευτείτε το και απολαύστε το!!

 

Οι υπόλοιπες θα περιμενούμε να μεγαλώσουν να βγαίνουν μόνα τους! Αν και από τι έχω δει όταν το παιδί φτάσει στα 5 είναι πολύ πιο εύκολο στις εξόδους, ιδίως όταν έχει παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιος μου ειναι 3 χρονων και τον αφηνω στη γιαγια του ανετα και χωρις τυψεις.

Δεν μπορω να μπω στην ψυχολογια του "τωρα ειμαι πατερας-μανουλα και δεν εχω τιποτα αλλο να κανω στη ζωη μου" και ειλικρινα πιστευω οτι αν περασω 1-2 μηνες χωρις να βγω χωρις το παιδι καθολου θα παθω νευρικο κλονισμο.

1-2 φορες το μηνα , καποιο Σαββατο κλπ δεν νομιζω οτι θα βλαψει το μονακριβο βλασταρι μας να το περασει με τη γιαγια , ασε που η γιαγια καραγουσταρει , και το παιδι τη θελει τη γιαγια του γιατι ετσι εμαθε , και μπορουμε και εμεις να πιουμε ενα καφε , ενα ποτο με την ησυχια μας χωρις να πρεπει να το κυνηγαμε σε ολο το μαγαζι.

 

Μπορει η ζωη μου να μην ειναι πια οπως ηταν προ παιδιου και δεν θα ξαναειναι (ισως οταν μεγαλωσει) , αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος να γινω μοναχος και να μην βλεπω μπροστα μου τιποτα αλλο.

 

Νομιζω οτι η σωστη εννοια εδω αλλα και γενικοτερα ειναι "μετρο"

Ue3W.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Εγω ψηφισα που και που. Όπως και πολλά από τα κορίτσια, εχω τη μαμα πολυ κοντα και με διευκολύνει. Η αληθεια ειναι ότι προς το παρον της την αφηνω μονο για να τρεξω σε πρωινες δουλειες , αντε και κανενα κομμωτηριο, γιατι ονειρο ειναι να εισαι μαμα δε λεω, αλλα ειμαστε και γυναικες και χρειαζεται μια ψυχολογικη τονωση.

Την εχω αφησει δυο φορες και στην πεθερα μου και εχουμε παει για καφε με τον αντρα μου και μας αναζωογονησε αφανταστα.

Γενικα παντως ειμαι της αποψης, οτι ειναι πολυ καλο να παιρνεις οσο περισσότερο το παιδι μαζι σου, γιατι κοινωνικοποιειται και μπορεις να μοιραστεις μαζι του ωραιες στιγμες, ΑΛΛΑ το ζευγαρι ειναι ζευγαρι και ειναι κριμα να θυσιαζεις μια σχεση για χαρη μιας αλλης. Το υγιες ειναι να μην υπερβαλλεις ουτε προς τη μια ουτε προς την αλλη κατευθυνση.

Εμεις περιμενουμε να μεγαλωσει λιγο ακομη να παμε ενα Σ/Κ μονοι καπου να χαλαρωσουμε και σιγουρα οταν επιστρεψουμε θα ειμαστε σουπερ ανανεωμενοι και αυτο θα μας κρατησει τουλαχιστον για ενα εξαμηνο :wink:

 

line_flow_rose_beg_minie_time_1195102800_text_e720eaeff5eaebdff4f3e120ece1f2.gif

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ποτέ! Η γυναίκα μου είναι από το πρωί μαζί του στο σπίτι και το απόγευμα τον παίρνει μαζί της στο φροντιστήριο. Ότι ώρα φύγω εγώ από το γραφείο πηγαίνω στο φροντιστήριο και παίζω με τον Αντώνη μέχρι την ώρα που φεύγουμε για το Σπίτι. Όσον αφορά στις εξόδους μας κανονίζουμε να πηγαίνουμε σε μέρη χωρίς καπνό πχ. Starbucks ή όταν έχει καλό καιρό σε μέρη με παιδότοπους π.χ. στην παραλία της Βούλας ή στο Άλσος Βεΐκου. Ειδικά τα Σαββατοκύριακα, παίζουμε τόσο πολύ με τον Αντώνη όλη τη μέρα, που εμένα κλείνουν τα μάτια μου μετά τις 12:00 (και πολύ λέω).

Έχουμε την τύχη όλοι μας οι φίλοι να έχουν παιδιά πολύ κοντά στην ηλικία του Αντώνη (από 5 μηνών μέχρι 2,5 χρονών και κάποια άλλα υπο κατασκευή που θα ταιριάξουν με την ηλικιά του 2ου ζουζουνιού μας). Έτσι κάθε Σαββατοκύριακο το συνδυάζουμε βλέποντας καλούς φίλους δικούς μας και εξασφαλίζοντας παρέα και για τα παιδιά.

Τις στιγμές που περνάμε με τον Αντώνη δεν τις αλλάζουμε με τίποτα.

 

Υ.Γ. Οι γιαγιάδες είναι διαθέσιμες και πολύ θα ήθελαν να κρατήσουν τον Αντώνη αλλά πρίτς!!

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα ποτέ, μέχρι τώρα όσο είναι η Δανάη δεν την έχουμε αφήσει ποτέ σε κανέναν και να θέλαμε δηλαδή δεν γίνεται μιας και οι γονείς δεν μένουν σχετικά κοντά για να μπορούν να το κρατήσουν και φυσικά δεν εμπιστευόμαστε κανέναν ξένο να κρατήσει το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

εγω ψηφισα που και που...μεχρι στιγμης την ανατροφη της εχουμε αναλαβει εξολοκλήρου εγω και ο αντρας μου (με βαρδιες-πρωι-απογευμα). Βεβαια κανα απογευμα 1-2 φορες το μήνα παμε κανα σινεμα ή καφε και μενει με την γιαγια, αλλα και εμεις το χρειαζομαστε(δουλεουμε και οι δυο μας) και αυτή ανανεωνεται...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...