Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς γεννήσατε? Με φυσιολογικό τοκετό ή με καισαρική?


Πως γεννήσατε?  

2.474

  1. 1. Πως γεννήσατε?

    • Με φυσιολογικό τοκετό
      1657
    • Ήθελα με φυσιολογικό αλλά ιατρικοί λόγοι στην γέννα επέβαλλαν την καισαρική
      1379
    • Επέλεξα καισαρική γιατί δεν ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά
      228


Recommended Posts

  • 10 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

ηθελα να γεννησω φυσιολογικα να το ζησω και αυτό αλλα είχα προωρη γηρανση πλακουντα ...ταλαιπορήθηκε η μικρουλα στο τέλος στην κοιλίτσα οπότε δεν το συνιστούσε η γιατρος και αλλή ταλαιπωρία και ένω περιμέναμε όσο μπορούσαμε.. ξαφνικά μου ανήγγηλαν το βράδυ κατα τις 23.00 αυρίο γεννας με καισαρική ενοειται στο τέλος τις 35 εβδομαδας. βγήκε ένα υγειεστατο κοριτσακί 2200 γρ και δεν χρειαστηκε θερμοκοιτιδα (αυτό θέλαμε να αποφυγουμε). Η διαδικασια γρήγορη και σχετικά ανωδυνη. Πάντως εκει που γέννησα πολλες καισαρικες παρα πολλές...

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να γεννησω φυσιολογικα να το ζησω και αυτό αλλα είχα προωρη γηρανση πλακουντα .....

 

Μέχρι εδώ τα ίδια, μπήκα με τεχνητούς από τις 6:30 το πρωί και στις 1 και κάτι αποφασισαμε καισαρική γιατί δεν είχα διαστολή και το μωρό έχανε σφυγμούς.

Link to comment
Share on other sites

ήθελα με φυσιολογικό αλλά ο μικρός μάλλον περνούσε μια χαρά μέσα μου και δεν έλεγε να κατέβει με τίποτα :?

εξαντλήσαμε όλο το περιθώριο κι αυτός ήταν ακόμα στο στομάχι μου (ο λόγος που δεν πήρα και κιλά στον τελευταίο μήνα αφού δε μπορούσα να φάω!)

τελικά μπήκα με ραντεβού, μου έβαλαν κι ορούς για πόνους αλλά... μπα... τίποτα :?

καισαρική δυστυχώς :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
ήθελα με φυσιολογικό αλλά ο μικρός μάλλον περνούσε μια χαρά μέσα μου και δεν έλεγε να κατέβει με τίποτα

εξαντλήσαμε όλο το περιθώριο κι αυτός ήταν ακόμα στο στομάχι μου (ο λόγος που δεν πήρα και κιλά στον τελευταίο μήνα αφού δε μπορούσα να φάω!)

τελικά μπήκα με ραντεβού, μου έβαλαν κι ορούς για πόνους αλλά... μπα... τίποτα

καισαρική δυστυχώς

 

Ακριβώς τα ίδια κι εγώ. Με επισκληρήδιο.

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

, μπήκα με τεχνητούς από τις 6:30 το πρωί και στις 1 και κάτι αποφασισαμε καισαρική γιατί δεν είχα διαστολή και το μωρό έχανε σφυγμούς.

 

 

Μια απο τα ιδια, ο μικρουλης την ειχε καταβρει εκει μεσα και δεν ειχε σκοπο να βγει!!!! Απλα μια σημειωση κοριτσια. Δεν εκανα επισκληριδιο, εκανα ραχιαια και ειναι κλασεις ανωτερη!!!! Ασε που εζησα ολη την γεννα μου!

age.png

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

, Δεν εκανα επισκληριδιο, εκανα ραχιαια και ειναι κλασεις ανωτερη!!!! Ασε που εζησα ολη την γεννα μου!

Nόμιζα οτι πλέον η επισκληρήδιος θεωρείτε καλύτερη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

, Δεν εκανα επισκληριδιο, εκανα ραχιαια και ειναι κλασεις ανωτερη!!!! Ασε που εζησα ολη την γεννα μου!

Nόμιζα οτι πλέον η επισκληρήδιος θεωρείτε καλύτερη επιλογη.

 

Μα και η ραχιαια στο ιδιο σημειο γινεται απλα δεν σου χορηγουν φαρμακο συνεχως αλλα μια φορα με ενεση.Δεν εχει τους κινδυνους της επισκληρηδιου, και το μονο που δεν πρεπει να κανεις ειναι να στηριχτεις στον αυχενα σου την πρωτη μερα γιατι μετα εχεις πονοκεφαλους.

age.png

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Απλα μια σημειωση κοριτσια. Δεν εκανα επισκληριδιο, εκανα ραχιαια και ειναι κλασεις ανωτερη!!!! Ασε που εζησα ολη την γεννα μου!

 

η ραχιαια στο ιδιο σημειο γινεται απλα δεν σου χορηγουν φαρμακο συνεχως αλλα μια φορα με ενεση.Δεν εχει τους κινδυνους της επισκληρηδιου, και το μονο που δεν πρεπει να κανεις ειναι να στηριχτεις στον αυχενα σου την πρωτη μερα γιατι μετα εχεις πονοκεφαλους

 

:shock: πρωτη φορα ακουσα γι' αυτη τη μεθοδο...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Απλα μια σημειωση κοριτσια. Δεν εκανα επισκληριδιο, εκανα ραχιαια και ειναι κλασεις ανωτερη!!!! Ασε που εζησα ολη την γεννα μου!

 

η ραχιαια στο ιδιο σημειο γινεται απλα δεν σου χορηγουν φαρμακο συνεχως αλλα μια φορα με ενεση.Δεν εχει τους κινδυνους της επισκληρηδιου, και το μονο που δεν πρεπει να κανεις ειναι να στηριχτεις στον αυχενα σου την πρωτη μερα γιατι μετα εχεις πονοκεφαλους

 

:shock: πρωτη φορα ακουσα γι' αυτη τη μεθοδο...

 

Και εγώ…αν είναι όντως καλύτερη γιατί δεν είναι ευρέως γνωστή;;;; :?:wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Τρεις φυσιολογικούς τοκετούς.

Ο δεύτερος χωρίς κανένα φάρμακο και ο τρίτος εντελώς φυσιολογικά σε καθιστή και όχι πλαγιαστή στάση στο Κέντρο Φυσικού Τοκετού, χωρίς την παρουσιά κάποιου γιατρού αλλά μόνο με τις μαίες που με παρακολουθούσαν κατά τη διάρκεια όλης της εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

:shock: πρωτη φορα ακουσα γι' αυτη τη μεθοδο...

 

Και εγώ…αν είναι όντως καλύτερη γιατί δεν είναι ευρέως γνωστή;;;; :?:wink:

 

 

 

Κοριτσια τι να σας πω. Εγω παντως την ειχα ξανακουσει και πριν την κανω απο αλλες φιλες μου. Και δεν υποστηριζω οτι ειναι η καλυτερη , αλλα τουλαχιστον για μενα ηταν μια χαρα!!!

Απλα εχω ακουσει διαφορα για την επισκληρειδιο και δεν εχω προσωπικα την καλυτερη αποψη.

Τωρα, μπορει να ειμαι και λαθος δεν ξερω!

age.png

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...