Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

μήπως να σχολιάσουμε και αυτό το θέμα????

 

πώς γίνεται φυσικά ο απογαλακτισμός??

προξενούμε ποτέ εν αγνοία μας τον απογαλακτισμό???

γιατί άλλες μαμάδες θηλάζουν μόνο λίγους μήνες και άλλες ακόμη και χρόνο????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή ιδέα όντως...Όμως νομίζω ότι ο απογαλακτισμός σαν έννοια δεν έχει σχέση με τον θηλασμό. Έχει σχέση με την προσθήκη στερεών τροφών στη διατροφή του μωρού. Και το δικό μου το μωράκι μόλις έκλεισε τους 5 μήνες και είναι στο μεταίχμιο.

Σήμερα που θα πάω στην παιδίατρο θα συζητήσουμε αν θα ξεκινήσει κρέμα. Μέχρι τώρα τον θηλάζω αποκλειστικά. Μόλις θα έχω νεοτερα θα σου πω. Ίσως όμως καλό θα ήταν να απαντήσει κάποια πιο έμπειρη μαμά... :?

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον έχει δίκιο η lina για τον "απογαλακτισμό". Μήπως να μιλούσαμε για "αποθηλασμό"? Δηλαδή πως σταματά να θηλάζει ενώ έχει μπει στις στέρεες τροφές για καιρό.

Εγώ εννοώ φυσικό αποθηλασμό, να είναι επιλογή του ίδιου του παιδιού το πότε θα σταματήσει -σίγουρα αυτό γίνεται σταδιακά- εφόσον εννοείται δεν "επιβαρύνει" αυτό την μητέρα. Γιατί είναι μια σχέση που τους θέλει και τους δύο συμμέτοχους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

κοριτσια γεια σας,

κι εγω με την σειρα μου θηλαζω 22 μηνες....αλλα εχω ενα προβλημα ο μικρος μου εχει περιορισει τα γευματα του, με συνεπεια οι θηλασμοι του (μεσημερι, βραδυ, ξημερωματα) διαρκουν παρα πολυ.πριν 2 μηνες ξεκινησαμε ξενο γαλα...στην αρχη το επινε...(βραδυ- πρωι)τωρα το στατησε κι αυτο, με αποτελεσμα το βραδυ που παει για υπνο (πιπιλιζε για να κοιμηθει) ...τςρα που ειναι νηστικος , θηλαζει...θηλαζει....αλλα το γαλα μου ειναι λιγο.δεν φτανει να χορτασει...οποτε μπορει να ειναι και 1 ωρα στο στηθος μου..ξυπναει το βραδυ....κι αυτο με εχει κουρασει.

χρειαζομαι βοηθεια...θελω να σταματησει αυτο το πραγμα...κουραστηκα...δεν κοιμαμαι σχεδον καθολου.τι να κανω?πςσ θα τον κανω να πινει το γαλα του πριν τον υπνο...και το στηθος μου να το εχει για συμπληρωμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...
μήπως να σχολιάσουμε και αυτό το θέμα????

 

πώς γίνεται φυσικά ο απογαλακτισμός??

προξενούμε ποτέ εν αγνοία μας τον απογαλακτισμό???

γιατί άλλες μαμάδες θηλάζουν μόνο λίγους μήνες και άλλες ακόμη και χρόνο????

 

Τις ίδιες ερωτήσεις έχω και εγώ. Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τις ίδιες ερωτήσεις έχω και εγώ. Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει; Ευχαριστώ.

 

Καλησπερα!

Θελεις να μαθεις για τον απογαλακτισμο ή για τον αποθηλασμο;

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τις ίδιες ερωτήσεις έχω και εγώ. Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει; Ευχαριστώ.

 

Από αυτά που ακούω θεωρώ ότι το ένα και κύριο λάθος είναι ότι δίνουν από τις πρώτες ημέρες συμπλήρωμα με μπιμπερό με γάλα του εμπορίου. Έτσι, το μωρό πίνει λιγότερο γάλα από το στήθος και ο οργανισμός της μητέρας σε 2-3 ημέρες προσαρμόζεται και παράγει λιγότερο γάλα.

 

Το γάλα από το μπιμπερό ρέει πολύ εύκολα και επιπλέον, στο γάλα αυτό έχει προστεθεί και ζάχαρη. Ως αποτέλεσμα αυτών, το μωρό πίνει όλο και περισσότερο γάλα από το μπιμπερό και όλο και λιγότερο από το στήθος. Ο οργανισμός προσαρμόζεται και συνήθως πριν γίνει το μωρό 3 μηνών, το στήθος της μητέρας δεν παράγει πλέον άλλο γάλα.

 

 

Αν πραγματικά θες να θηλάσεις, γιατί να δώσεις ευθύς εξαρχής γάλα του εμπορίου; Ίσως επειδή μπορεί όλοι και κυρίως όλες να σε πρήζουν ότι:

- δε θα έχεις γάλα

- μπορεί αφού πάρει το μωρό τα πάνω του με γάλα του εμπορίου εσύ να ξεκινήσεις θηλασμό κάποια στιγμή αργότερα

- δε γίνεται να θηλάσεις γιατί έχεις επισκέπτες και πρέπει να είσαι όλη την ώρα με το βυζί έξω, δεν είσαι προβατίνα να θηλάζεις, δεν είναι κομψό να θηλάζεις

- το μωρό δε θα πιάνει τη θηλή

- αφού έχεις τα σωληνάκια στο χέρι από την καισαρική δεν μπορείς να πιάνεις το μωρό

Τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει. Στο θέμα του θηλασμού, είναι εξαιρετικά τυχερές όσες έχουν υποστήριξη (συναισθηματική και πρακτική) από τον περίγυρό τους και ενθάρρυνση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...