Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός - η μαία σας έδειξε μεθόδους?


Η βοήθεια της μαίας/των ειδικών είναι σημαντική. Σας ενημέρωσαν επαρκώς?  

792

  1. 1. Η βοήθεια της μαίας/των ειδικών είναι σημαντική. Σας ενημέρωσαν επαρκώς?

    • ναι, με ενημέρωσαν επαρκώς και αναλυτικά.
      307
    • ναι, αλλά δεν ήταν αρκετά διεξοδικοί ή βιαστικοί.
      283
    • μου είπαν να απευθυνθώ αλλού/ήταν αδιάφοροι
      80
    • με ενημέρωσαν λανθασμένα
      78


Recommended Posts

Ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που βοηθάει στο θηλασμό.

Οι τεχνικές, το πότε, ποιό γάλα κλπ είναι θέματα μιάς τέτοιας ενημέρωσης.

Στόχος της ψηφοφορίας είναι να δείξει το πόσες μητέρες είναι ήδη ενημερωμένες ή όχι, έτσι ώστε να θηλάσουν το παιδί τους σωστά και χωρίς πόνο.

Είναι ένα θέμα το οποίο μία μέλλουσα μητέρα δεν είναι δυνατόν/είναι απίθανο να ξέρει/μάθει απο μόνη της και εξαρτάται η επιτυχία του θηλασμού απο τη σωστή ενημέρωση που της παρέχεται απο τους ειδικούς, πρίν απο τη γέννα ιδανικά αλλά και ακριβώς μετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα ήθελα να πω από την εμπειρία μου μέχρι τώρα ότι τελικά οι μαίες δεν είναι και οι πλέον καταλληλότεροι άνθρωποι για να σε συμβουλέψουν για το θηλασμό ή ακόμα χειρότερα αν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα. Αυτό το γεγονός δεν προκύπτει απαραίτητα από δική τους ευθύνη αλλά του εκπαιδευτικού συστήματος και περιεχομένων των μαθημάτων στη συγκεκριμένη σχολή.

Ειδικά αν οποιαδήποτε μαία δεν έχει θηλάσει, αμέσως αμέσως, οι πληροφορίες που θα δώσει θα είναι μόνο θεωρητικές.

Αντίθετα υπάρχουν άλλοι φορείς όπως η LLL στην οποία οι σύμβουλοι θηλασμού είναι απαραίτητα μητέρες που έχουν θηλάσει για αρκετό καιρό. Νομίζω ότι καλύτερα θα ήταν να απευθυνθεί κάποια σε αυτές σχετικά με το θηλασμό.

Καθένας στο είδος του!

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα από αυτά που λέει η gini, σε μένα οι μαίες ήταν πολύ κατατοπιστικές, με βοήθησαν και μου απάντησαν όλες τις απορίες σχετικά με τον θηλασμό.

Γενικός, οι μαίες, η παιδίατρος, της κλινικής, όταν τους ρωτούσες για θέματα θηλασμού ήταν πολύ πρόθυμοι να βοηθήσουν.

Από όσο διαβάζω όμως εδώ στο φόρουμ, δυστυχώς δεν βρίσκεις παντού τέτοια αντιμετώπιση. :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Στο νοσοκομείο που γέννησα δε με βοήθησε κανείς με το θηλασμό.Κάποια στιγμή ήρθε μια μαια μου έπιασε το στήθος που είχε αρχίσει να πετρώνει κι μου λεει ¨πρέπει να βάλεις το μωρό να θηλάσει αλλιώς θα πάθεις ζημιά"Τίποτα άλλο.Οτι κατάφερα το κατάφερα απο μόνη μου και την ελάχιστη ενημέρωση που είχα απο βιβλία κ.λ.π.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Πριν γεννησω δεν ηθελα να μαθω τιποτα,οπως τενικες αναπνοης κτλ που κανεις με μια μαια πριν γεννησεις.Ηεθελα να παω και να τα μαθω ολα εκει!

Οσο για τις μαιες ,μου ειπε μια θα ερθω το απογευμα να σου δειξω πως να το θηλαζεις σε ξαπλωτη σταση...Ακομα την περιμενω

Αυτο που εκανα εγω απο μονη μου ηταν να ρωτησω οτι αποριες ειχα την παιδιατρο σε οτι ειχε σχεση με το παιδι,και τον γυναικολογο, σε οτι ειχε σχεση με μενα , το γαλα μου, και το στηθος μου.Ακομα πηρα συμβουλες απο τη μητερα μου, την αδερφη μου και φυσικα απο το ιντερνετ.

Καταφερα να την θηλασω 3,5 μηνες με μια , δυο,η καθολου συμληρωμα την ημερα,μετα μου κοπικε απο μονο του.

Και να φανταστητε γεννησα σε ιδιωτικο μαιευτηριο και τους εδωσα και ενα σωρο λεφτα.Το μονο που ξερουν να κανουν οι μαιες καλα ειναι πως θα ερθουν ν'αρπαξουν το φακελακι!!!Αμα παρουν το φακελακι μην τις ειδατε μετα.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα που γέννησα στο ΙΑΣΩ και μάλιστα σε δίκλινο δωμάτιο μόλις οι μαίες πήραν το πρώτο φακελάκι μην τις είδατε! :evil:

Φύγαμε και τόσο γρήγορα το μεσημέρι από κεί που ούτε πως αλλάζουμε τις πάνες δεν μου έδειξαν και όταν πήγα σπίτι δεν ήξερα τι να κάνω; :shock:

Το τραγελαφικό ήταν ότι νομιζα ότι και οι πάνες αυτοκόλλητες ήταν και χάλασα ένα σωρό για να καταλάβω ότι ήταν με χρατς! Μα και αυτοί πάνω στις συσκευασίες δεν το αναφέρουν!!! Υπάρχουν και οι άσχετες!!!

Βλέπεται δεν είχαμε άλλο μωρό στην οικογένεια και η μαμά μου το μόνο που θυμόταν ήταν η δικές μου πάνες που τότε τις έπλεναν!!! :oops:

Η ζημιά όμως με το στήθος έγινε και μόνο 10 μέρες κατάφερα να τον θηλάσω !!! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο ΙΑΣΩ γέννησα, σε τρίκλινο.

 

Να σου πω την αλήθεια, εγώ προσωπικά δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τον θηλασμό, οπότε δεν χρειάστηκα ειδικές συμβουλές.

Μια αλοιφή για τις θηλές ζήτησα κάποις στιγμή και ομολογώ ότι μου ην φέραν σχετικά γρήγορα γιατί ήταν και περασμένη η ώρα

 

Οι μαίες πηγενοερχόντουσαν, και όταν μας φέρναν τα μωρά κοιτάγαν αν είχαμε γάλα, ή αν ήταν σκληρό το στήθος.

 

Μάλιστα μια κοπέλα στο δωμάτιο, της οποίας το μωράκι δεν έτρωγε με τίποτα, νομίζω ότι την βοηθήσαν αρκετά, ή τουλάχιστον ήταν σχεδόν πάντα μια κοπέλα από πάνω της, ώστε να κάνουν το μωρό να φάει. Στο τέλος φτάσαν σε σημείο να της φέρουν θηλαστρο, ώτε να δίνουν μητρικό γάλα στο μωρό από μπιμπερό.

 

Το μόνο που εμένα με μπέρδεψε ήταν το πόση ωρα να αφήνω το μωρό να τρώει. Εκεί υπήρχαν διαφορετικές απόψεις, αλλά όχι με μεγάλες διαφορές.

Ρώτησα και τον γυναικολόγο μου, ρωτήσαμε και τους παιδίατρους που πηγαινοερχόντουσαν, οπότε πάνω κάτω ήξερα.

 

Γενικά είμαι ευχαριστημένη από το θέμα του θηλασμού, αν και προσωπικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

 

Αυτό που μου έμεινε παράπονο είναι το πως μας δείξανε το πως αλλάζουμε και ντύνουμε το μωρό.

Κάναν κάποα μαθήματα στο Ιασώ τα πρωϊνα στα οποία δίναν συμβουλές στις νέες μητέρες, τα οποία δεν κατάφερα να παρακολουθήσω.

Έτσι την τελευταία μέρα, πριν φύγουμε ζήτησα να μου δείξουν πως θα αλλάζω/ντύνω το μωρό.

 

Έτσι επειδή έπρεπε να αλλάξω το μωρό μου για να του βάλω τα δικά του ρουχαλάκια, ήρθε η κοπέλα που θα μου έδειχνε. Ηταν μια από τις παλιές μαίες και φυσικά το είχε κάνει άπειρες φορές

Το αποτέλεσα είναι ότι ενώ μίλαγε και έλεγε οδηγίες καθώς το άλλαζε, δεν πρόλαβα να δω τίποτα.

 

Το αποτέλεσμα ήταν ότι και εγώ έφτασα σπίτι, έψαχνα να βρω αυτοκόλλητο στις πάνες. Ευτυχώς ήξερε η μάνα μου (δεν ξέρω από που, αλλά ήξερε).

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν μπορώ ότι οι μαίες και ο γιατρός μου δεν με βοήθησαν. Ίσα-ίσα, τους έπρηξα τους ανθρώπους. Όμως για κάποιο λόγο δεν ξεκίνησα σωστά τον θηλασμό και πληγώθηκαν οι θηλές μου οπότε μπήκα σε εκείνη την απαίσια διαδικασία των τεχνητών θηλών όπου έκλαιγε το μωρό από τα νεύρα του κι εγώ από απελπισία. Όταν ήταν ο μπέμπης 12 ημερών ανέβασε λίγο πυρετό και πήγαμε στο νοσοκομείο όπου τελικά διαγνώστηκε ομφαλίτιδα και μείναμε 10 ημέρες για αντιβίωση. Εκεί, μια παιδίατρος (καλή της ώρα όπου βρίσκεται) μου έδειξε με δυο απλές κινήσεις πώς να θηλάζω. Και τότε, σαν να βρήκα το φως μου. Θηλάζω αποκλειστικά εδώ και τέσσερις μήνες και το θεωρώ πλέον πανεύκολο! Είναι πάντως πολύ σημαντικό να σου δείξουν τον τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

Μια γυναικα που εχει μολις γεννησει εχει τοσα πολλα που πρεπει ν'αντιμετωπισει πονο μωρο θηλασμο επισκεψεις κτλ .

Δικια μου γνωμη ειναι οτι οι μαιες πρεπει να υποχρεωνοντε απο κλινικες νοσοκομεια να δειχνουν απο μονοες τους καποια βασικα πραγμτα σε θεματα που αφορουν το θηλασμο και παιδι.Που να σκευτεις εκεινη την ωρα οτι πρεπει να ρωτησεις για ολα αυτα. :roll:

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γέννησα στη Θεσσαλονίκη και επέλεξα το δημόσιο νοσοκομείο και τις 2 φορές, αφού πληροφορήθηκα ότι αν συμβεί κάτι στη μητέρα ή στο νεογνό τις πρώτες μέρες, μεταφέρονται αμέσως στο δημόσιο νοσοκομείο από την ιδιωτική κλινική. Με ξεγέννησε ο γυναικολόγος μου ,αλλά νιώθω ευγνωμοσύνη στη Νίτσα, τη μαία, που στάθηκε δίπλα μου και τις 2 φορές και εκτός από τη συμβολή της στους τοκετούς (γέννησα φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο) με κατατόπισε πλήρως στο θηλασμό και με βοήθησε απίστευτα όσες μέρες ήμουν στο νοσοκομείος, αλλά και αρκετές άλλες αργότερα μέσω τηλεφώνου. Να σαι καλά όπου και να σαι, Νίτσα!!

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

Η δικη μου εμπειρια για το θηλασμο ηταν φρικτη.

Οι μαιες στο ΙΑΣΩ δεν μπορω να πω οτι με βοηθησαν, αντιθετως.Η καθε μια που ερχοταν στο δωματιο μου ελεγε διαφορετικα πραγματα για το πως θα κατσω πως θα κανω.....Με αποτελεσμα μια μερα μου εφεραν το μικρο με μπιμπερο και μου ειπαν κυρια μου το παιδι σας πινει αιμα.Ειχα πληγωθει τοσο πολυ ....που μαζι με το γαλα επινε και αιμα απο τις πληγες μου.Μετα αρχισε ο γολγοθας με το γαλα ετοιμο να πετρωσει να το βγαζω με το χερι κατω απο το ντους του νοσοκομειου με καυτο νερο να με δενουν για να κοψουν τη ροη.

Θησαλα τρεις μηνες ,(το εκοψα δεν αντεχα αλλο)χρησιμοποιωντας θηλαστρο και αποτελεσμα???? να μην θελω να ξανακουσω για θηλασμο.

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

προχτες μου ειπε μια γνωστη μου το εξης.. οτι σε γνωστο μαιευτηριο της Αθηνας οι μαιες ζητανε 250 ευρω για να σου δειξουν τον θηλασμο :shock: Ελεος.Ειναι ξευτιλα τοσα λεφτα να δινεις και να θελουν και εξτρα.Ντροπη τους!!

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω γεννησα στο ΜΗΤΕΡΑ. Το προσωπικο παντα ηταν βιαστικο και οχι τοσο προθυμο για να μου δειξει. Ισως γιατι δεν ειχαν παρει ''κατι'' γι αυτο! Τελος παντων,προσπαθουσα μονη μου, αλλα τελικα κατεληξα στο να χρησιμοποιησω θηλαστρο. Ασε που τα μωρα μας τα εφερναν το πρωι παντα ταισμενα!Πως να θηλασεις το μωρο οταν μολις εχει ρευτει;Ετσι σχεδον παντα αισθανοσουν ανημπορη να θηλασεις!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τραγικο αυτο που κανουν στα μεγαλα μαιευτηρια που δεν εχουν τη μητερα μαζι με το παιδι.Πρεπει καποια στιγμη να σταματησει αυτο.Εγω θ'απαιτουσα να ειναι κοντα το μωρο μου συνεχεια.Αιχος!

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εκτός άπ'αυτό zebelia,η αδερφή μου που γέννησε σε ιδιωτικό στα Χανιά(και εκεί ειναι πολυ καλυτερα ακομα και απο της Αθηνας,αφού εκει πρωτοξεκινησαν τα ιδιωτικά) της ζήτησαν 20-25 πάνες(από αυτές που τυλιγουν τα μωράκια) για να μη τις πλενουν οι ιδιες!Αν ειναι δυνατόν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάντως μπορώ να πώ οτί με βοήθησαν αρκετά και με υπομονή (στο ΙΑΣΩ κι εγώ 3ος όροφος αν έχει σημασία) και χωρίς να βαρυγκομάνε η να φαίνεται να περιμένουν ανταλλάγματα. Το μωρό είχε και ίκτερο και ήταν σημαντικό να τρώει όσο γίνεται περισσότερο παρόλο που είχε υπνηλία και δεν ήθελε.. Συμπλήρωμα όσο ήμασταν μέσα πήρε ελλάχιστες φορές, κυρίως 2 βράδια επειδή την είχα αφήσει μέσα για να είναι όσο περισσότερο γίνεται στη λάμπα. Για τη φροντίδα του μωρού πήγα στα μαθήματα που λέει και η Μαρία, αν και ήξερα ηδη αρκετά απο τα ανίψια μου, αλλά τα ίδια πάνω κάτω έλεγε και το dvd που έπαιζε όλη μέρα στο "κανάλι του ΙΑΣΩ".

Προσωπική μου εκτίμηση σε αυτό που λέει η Ζεμπελία, είναι οτί δεν θέλω το μωρό να είναι στο ίδιο δωμάτιο με μένα και να είναι εκτεθειμένο στα μικρόβια που κουβαλάει ο καθένας που μπαίνει μέσα. Νεογέννητο πλασματάκι είναι και δε γουστάρω να μου το πασπατεύει η κάθε θειά που έρχεται για επίσκεψη με τα φονταν ανα χείρας (άλλο θέμα αυτό!). Να μην έχω καθόλου επισκέψεις, να είμαι και μόνη μου στο δωμάτιο, να έχω και το μωρό ναι. Αλλά μόνο έτσι.

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα στο ΛΗΤΩ κ τα κοριτσια μπορω να πω οτι ηταν αψογα ημουν στον 3ο οροφο κ στις 2 γεννες.Λετε να ειναι σημαδιακο ολες στον 3ο?

Οσων αφορα το θηλασμο στον πρωτο ειδικα που ημουν ασχετη με βοηθησαν παρα πολυ κ να ειναι καλα.Μετα το μαιευτηριο επαθα ζημια γιατι ειχα πολυ γαλα κ ο μικρος μικρη ορεξη κ συνεχεια ηθελε να κοιμαται!!!!!

Οποτε το εβγαζα με το θηλαστρο αυτο το χειροκινητο (κοντεψα να κανω μπρατσα) αλλα κ παλι τζιφος κατι δεν εκανα σωστα μαλλον κ μου πετρωσε το στηθος κ μου εδωσε χαπακια ο γιατρος τοτε για να το κοψω.Τι κριμα κ ειχα κ μπολικο :cry:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου εκτίμηση σε αυτό που λέει η Ζεμπελία, είναι οτί δεν θέλω το μωρό να είναι στο ίδιο δωμάτιο με μένα και να είναι εκτεθειμένο στα μικρόβια που κουβαλάει ο καθένας που μπαίνει μέσα. Νεογέννητο πλασματάκι είναι και δε γουστάρω να μου το πασπατεύει η κάθε θειά που έρχεται για επίσκεψη με τα φονταν ανα χείρας (άλλο θέμα αυτό!). Να μην έχω καθόλου επισκέψεις, να είμαι και μόνη μου στο δωμάτιο, να έχω και το μωρό ναι. Αλλά μόνο έτσι.

 

 

Θες Τι δικη μου γνωμη?Δεν θα εχανα ποτε την πρωτες αυτες μαγικες στιγμες και πιο συμαντικες για το μωρο μου και εμενα για το χατηρι κανενος.Ασ μη μπει κανενας στην τελικη μεσα στην κλινικη να μην ερθει κανενας να με επισκευθει.Θεση διπλα μου εχει το μωρο μου οι επισκεπτες μπορουν να ερθουν και στο σπιτι να το δουν.Αυτο με τι επισκεψεις στην κλινικη ειναι πολυ σπαστικο!Εκει πονας να εχεις και τον καθε να μη πω. Εμενα ουτε 5 λεπτα δεν εμεναν μεσα του εδιωχνα με την προφαση οτι θελω να θηλασω.Και αν καποιος πολυ δικο μου ηθελε να παρει το παιδι το εβαζα να πλυνει τα χερια του με οινοπνευμα που ειχα διπλα μου.Ας φυγουν οι αλλοι οχι το μωρο μου.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Eγω προτιμουσα να ερθουν στο μαιευτηριο παρα στο σπιτι.

Δεν ειχα συνεχεια διπλα μου τον πριγκιπα και δεχτηκα πολλους.

Ασε που οποιον δεν πολυγουσταρα τον εστελνα κατω στο καφε να τον κερασει ο αντρας μου!

Αν και γενικοτερα ημουν σαν να μου ειχαν κανει λοβοτομη απο την χαρα μου και δεν ειχα προβλημα σχεδον με τις επισκεψεις. Μονο την 3η μερα αγανακτησα γιατι γινοταν ο χαμος δεν προλαβαινα να δω το παιδι μου και τελικα τους εδιωξα ολους!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βοηθησε πολύ μια μαία πουυ ήταν και στη γέννα μέσα. Μου έδειξε πολύ χαλαρά και πολύ καλά λεπτομέρειες για τον θηλασμό.

Μεσα στο δωμάτιο δεν είχα μόνιμα το μωρό, αλλά το έπαιρνα για να τον δούνε οι πολύ δικοί μου άνθρωποι.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
:evil: εκτος απο το οτι απλα μου εδειξε μονο την θεση του μωρου και με αφησε μονη αμεσως, ζηταγα θηλαστρο γιατι πετρωνε το γαλα επι μια μερα και τελικα μου εφεραν την επομενη! πριν φυγω ηρθε να με ρωτησει αν ειμαι ικανοποιημενη (ηθελε λεφτα). ουτε τα βασικα για το παιδι , ντυσιμο, αλλαγη, μπανιο κτλ. μου ειπαν. τα εβλεπα απομονη μου σε βιντεο του μαιευτηριου....αισχος!
Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά, απ'όλη τη διαδικασία της εγκυμοσύνης και του τοκετού το μόνο πράγμα που με στεναχώρησε και με προβλημάτισε ήταν ο θηλασμός. Ήθελα οπωσδήποτε να θηλάσω και τελικά δεν τα κατάφερα παρά μόνο για 2 εβδομάδες. Οι θηλές μου ήταν μονίμως πληγωμένες, το γάλα δεν ήταν επαρκές για το μωρό και γενικά η όλη κατάσταση εξελίχθηκε σε δράμα γιατί ανέβασα πυρετό, το στήθος πέτρωσε... τα ξέρετε.

Το θέμα είναι ότι ενώ εν μέρει φταίω κι εγώ γιατί πριν γεννήσω δεν το έψαξα αρκετά και δεν ενημερώθηκα από σωστούς ανθρώπους, σίγουρα φταίνει και οι μαίες στο μαιευτήριο που γέννησα γιατί μου μιλούσαν σαν να μιλούσαν σε έμπειρη μαμά και θεωρούσαν κάποια πράγματα αυτονόητα.

Ελπίζω να τα καταφέρω στο δεύτερο παιδί... :?

line_feet_beg_39_time_1185508800_text_c720b8ebe5ede120e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δεν ΄θεωρώ ότι με βοήθησαν ή με ενημέρωσαν επαρκώς για τον θηλασμό...γιαυτό ΔΥΣΤΥΧΩΣ..δεν θήλασα και αρκετά....θα ήθελα να με ενημερώσουν και να μου δώσουν λύσεις στα προβλήματα που αντιμετώπιζα αντί να μου συστήσουν τα χάπια διακοπής γάλακτος....!!!!

 

Sassy συμφωνώ απόλυτα μαζί σου είχαμε ακριβώς την ίδια αντιμετώπιση!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι μόνο δεν με ενημέρωσαν σωστά αλλά είχα δεχθεί και φοβερή πίεση, Το παιδί να πεινάει - εγώ να μην έχω θηλή - την μία να μου την έχει μελανιάσει και την άλλη να την έχει ματώσει- και το μωρό να κλαίει. Μου είπαν μίλα με ρο γιατρό σου. Εκείνος μου έδωσε χάπι για να γυρίσει το γάλα και όταν το είπα στην παιδίατρο μου είπε ... Θα μπορούσες να έχεις πάρει θήλαστρο... Που να το ξέρω κυρά μου?????? Και όχι μόνο αυτό ... δεν μου είχαν πεί ότι πρέπει να τρώει ανά 3 ωρες. Μου το είπε μόνο όταν έφευγα από το μαιευτήριο. Ασχολίαστο..... :twisted:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.....

εγω παντως που γεννησα στο ΙΑΣΩ , αλλα στον 7ο οροφο -ειχα παρει lux δωματιο :oops::oops::oops: ,οι μαιες ηταν καταπληκτικες!!!!!

ερχονταν συνεχεια στο δωματιο, αν θελω κατι, αν ειμαι καλα κλπ κλπ....το ενα μωρο που ειχα στον οροφο, ηταν συνεχεια στο δωματιο μου -το θηλασα απο την αρχη, και οι κοπελες με βοηθουσαν συνεχεια..ολες τις ημερες το εβαζαν στο στηθος μου και καθοντουσαν για λιγο να δουν οτι τρωει καλα.....μεχρι που φυγαμε!!!

το αλλο μωρακι μου το ειχαν παρει σε θερμοκοιτιδα-τελικα αδικα!! :twisted::twisted::twisted::twisted: κατεβαινα ομως εγω και θηλαζα και αυτο!!μεχρι που τσακωθηκα με αυτες που ηταν κατω στην αιθουσα γιατι μου ελεγαν οτι με αυτο που κανω δεν ηξεραν την ποσοτητα που τρωει!!!!!!!!!!!!!! :twisted::twisted::twisted:

το αδικο ηταν οτι το μωρο ηταν μια χαρα,επιανε το στηθος μια χαρα κι εγω ειχα γαλα!!!!

δεν θα ξεπερασω ποτε που δεν ηταν μαζι μου εξαρχης ο γιωργακης μου!! :cry::cry::cry:

ολα τα κοριτσια του 7ου οροφου!!!!-το τονιζω!!!_ παρα πολυ καλοι ανθρωποι!!!και σημειωτεον φακελακι δεν δωσαμε εμεις πουθενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...