Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας άφησαν να μείνετε την πρώτη μέρα στον παιδικό?  

487

  1. 1. Σας άφησαν να μείνετε την πρώτη μέρα στον παιδικό?

    • όχι μου ειπαν να φύγω, αλλά επέμεινα και έκατσα τη πρώτη μέρα
      22
    • όχι μου είπαν να φύγω, και έφυγα κατευθείαν
      294
    • ναι με άφησαν την πρώτη μέρα
      112
    • ναι, μου είπαν κιόλας ότι πρέπει να μείνω 5 μέρες για να συνηθίσει το παιδί μου το χώρο.
      109


Recommended Posts

Να πάρουμε μία γεύση για το πώς λειτουργούν οι περισσότεροι παιδικοί.

 

Εφόσον θέλετε, μπορείτε και να γράψετε το όνομα του παιδικού.

Είναι σημαντικό να ευαισθητοποιηθούν οι γονείς

 

για το ότι πρέπει να έχουν απαίτηση, να μπορούν να μείνουν στο χώρο, μέχρι να συνηθίσει το παιδί τους τον χώρο κ να αισθανθεί λιγο μεταλύτερη οικειότητα.

Στο εξωτερικό όπως και σε παιδικούς σταθμούς που λειτουργούν με αντίστοιχα προγράμματα όπως αυτά που πραγματοποιούνται στο εξωτερικό, οι γονείς είναι απαραίτητο να παραμείνουν στον χώρο για 5 ημέρες !!!!

(κάτω απο συγκεκριμένες συνθήκες φυσικά, όχι μέσα στην τάξη, αλλά στον διάδρομο κτλ.περισσότερα στα αρθρα)

 

Εδώ, επιμένουν να διώχνουν τους γονείς, με επιβάρυνση του παιδιού, και της σχέσης του παιδιού με τους γονείς του

(βιώνει εγκατάλειψη, χωρίς απολύτως κανέναν λόγο - καθώς το συναίσθημα αυτό μετά απο 5 μέρες παραμονής του γονέα, εξομαλύνεται σε πολύ μεγάλο βαθμό, κ γίνεται μια προσαρμογή του παιδιού στο χώρο, με παρουσία του γονέα).

 

Δυστυχώς σε αρκετούς σταθμούς όταν οι γονείς ζητούν κάτι τέτοιο, τους απαντούνται διάφορα, παράλογα δεδομένα,

όπως ότι "είναι καλύτερα έτσι", "δε θα συνηθίσει με εσάς εδώ", "απλώς παρατείνεται ο αποχωρισμός"

και άλλα.

 

Αυτά, διεθνώς, θεωρούνται πεπαλαιωμένης παιδαγωγικής αντίληψης, κ είναι τρόπος λειτουργίας, παιδικών σταθμών, που δεν υπολογίζουν τα συναιθήματα αυτά του παιδιού, ισοπεδώνοντας την μέχρι τώρα φιλοσοφία του γονέα, να μην αφήνει το παιδί του με αγνώστους, σε άγνωστο χώρο.

 

Απο την στιγμή που ο γονέας, έχει συνηθίσει το παιδί του σε αυτή την φιλοσοφία, οφείλει να πάει κόντρα σε όποιες οδηγίες του δίνουν - οι οποίες δεν είναι τίποτα άλλο απο προσπάθεια διευκόλυνσης της λειτουργίας του παιδικού,

κ δεν εξυπηρετούν κανένα άλλο συμφέρον για το παιδί ή εσάς αλλά αντίθετα το βλάπτουν

 

Αντισταθείτε, στα παράλογα σχόλια των σταθμών, και απαιτήστε αυτό που εσείς οι ίδιοι τηρείτε, όπως και αυτό που τηρείται σε όλες τις άλλες ευρωπαικές χώρες: οι ημέρες προσαρμογής του παιδιού σας στον παιδικό σταθμό,

είναι ένας τρόπος εκμάθησης σε νέες αλλαγές, τον οποίο καλείτε εσείς να μάθετε στο παιδί σας, ότι είναι κάτι ευχάριστο, και ήπιο, όχι απότομο, απρόβλεπτο, και ριζοσπαστικό (απο την στιγμή που δεν αφήνετε γενικά το παιδί σας με αγνώστους σε άγνωστο χώρο).

 

Μην αφήνετε να σας ισοπεδώνουν την λογική, απλώς για την δική τους βόλεψη. Η προσαρμογή απαιτεί προσπάθεια,

και είναι δύσκολη για την παιδαγωγό - αλλά ειναι η σωστή διαδικασία που πρέπει να γίνεται σε αυτή την αλλαγή της ζωής του παιδιού σας.

 

Εάν ο παιδικός σταθμός, που επισκεφτήκατε, δεν δίνει βάρος σε όλα αυτά - αναζητήστε έναν άλλο παιδικό σταθμό.

 

Συζητήστε με άλλους γονείς της περιοχής σας και οργανώστε απο κοινού το αίτημά σας -

η ζήτηση, διαμορφώνει την προσφορά.

 

Θυμηθείτε, ότι δεν ζητάτε κάποιο πολυτελές δικαίωμα, αλλά ένα πολύ σημαντικό πράγμα: την σταδιακή προσαρμογή του παιδιού σας σε αυτό το νέο περιβάλλον, την οποία τα άλλα παιδιά σε ευρωπαικές χώρες έχουν αυτονόητη.

Εδω?

 

Διαβάστε περισσότερα για την πρώτη μέρα στον παιδικό εδώ:

http://parents.org.gr/psych/?sid=151

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το θέμα είναι ότι δεν έχεις πάντα την "πολυτέλεια" τόσων ημερών!!

Προσωπικά φέτος ξεκίνησε η μεγάλη μου πρώτη χρονιά παιδικό (3,5χρ.) και με χίλια ζόρια πήρα 3 μέρες άδεια!

 

103 πιστεύω να είχα τα ίδια θα ήταν!!

 

Στην αρχή ήμουν και εγώ μέσα στην τάξη χωρίς να επεμβαίνω...μετά σταδιακά όλο και μειώναμε τον χρόνο που ήμουν μέσα και την περίμενα απέξω.!

 

Μετά τέλος άδειας έπρεπε να την παω και να την αφήσω!!

 

Ενώ της το είχα πεί...έγινε χαμός...!!!

 

Έφευγα ενώ άκουγα τα κλάμματά της!!! :cry:

 

Για τρείς περίπου εβδομάδες το ίδιο σκηνικό κάθε πρωί!!...η δασκάλα μου είπε να επιμείνω και να την πηγαίνω κάθε μέρα....οι ώρες που καθόταν δεν ήταν πολλές!

Μάλιστα το όλο σκηνικό το έκανε σε εμένα...μετά που έφευγα όλα μέλι-γάλα!!! :shock:

 

Τώρα μετά απο τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές....πάλι ξεκινήσαμε με σκηνές.....!!!

Δεν το περίμενα....ήλπιζα ότι τώρα ποιά θα ήταν οκ!!

 

Απο τη Δευτέρα που ξεκίνησε και μέχρι σήμερα πάει με κλάμματα....!!

 

Ο παιδικός και οι δασκάλες φαίνεται να είναι καλός...δεν έχω παρατηρήσει να κακοπερνάει!!

 

Η αλήθεια είναι ότι έχει αρκετή προσκόλληση σε εμένα..της λείπω μου φαίνεται...αλλά τί μπορώ άλλο να κάνω...;;;;;

 

Επίσης...αυτή τη φορά δεν είχα καμμία μέρα ούτε πίστευα ότι θα χρειαστεί πάλι μέρες προσαρμογής...!!

 

Πόσες μέρες άδειας να'χεις ποιά!!! :?:

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο διακοπές πάντα συμβαίνει αυτό το πράγμα, το ακούω και το βλέπω εδώ και χρόνια. Δεν σημαίνει ότι πρέπει να ξαναγίνει προσαρμογή, απλώς τα παιδιά "ξεχνάνε" μετά απο 2-3 εβδομάδες πόσο καλά περνάνε στον παιδικό, και ετσι ξεπροβαλλει πάλι η ανησυχία του ότι φεύγει η μαμά.

Απλά λίγη ελαστικότητα χρειάζεται, δηλ. να έχετε ακόμα 5 λεπτά επιπλέον και να πείτε ότι σημερα θα κάτσετε 5 λεπτά παραπάνω επειδή λειπατε τόσες μέρες - να ρωτήσετε τα παιδιά τις δασκάλες πως πέρασαν, να υπάρχει ένα "πέρασμα" δηλαδή, πιο ομαλό.

Έτσι ώστε να έχει το χρόνο να ξαναθυμηθεί το παιδάκι σας τους φίλους του, τα παιχνίδια του κτλ.

Δεν χρειάζεται να υπάρχει η απαίτηση ότι ένα παιδί μετά απο τις διακοπές πηγαίνοντας πρώτη μέρα στο σχολείο, πρέπει να έχει την ίδια ψυχολογία όπως όταν έρχεται κάθε μέρα, αλλά ούτε και θα χρειαστεί να πάρετε όλη τη μέρα άδεια!

Ένα πενταδεκάλεπτο φτάνει για αυτή τη δουλειά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ψηφίστε και οι υπόλοιποι/υπόλοιπες!!!!!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωϊνή γκρίνια όμως τί λές;;;

Προσπαθώ να της αποσπώ λίγο την προσοχή ρωτώντας την τί θέλει να φορέσει ή πιο κοκκαλάκι να βάλουμε στα μαλλιά....!

 

Η πλάκα είναι ότι μόλις της τα ρωτάω αυτά απαντάει χαρούμενα, λές και πατάς κουμπί, και μετά αυτομάτως ξαναρχίζει την γκρίνια....!! :shock:

 

Πάντως επιμένω και την στέλνω καθημερινά και δεν έχω υποκύψει σε γκρίνια αλλά ούτε την έχω επιδοκιμάσει ή κατηγορήσει γι'αυτό!

 

Είναι ισχυρογνώμων...... :roll: ...δεν έχει κι άδικο εδώ που τα λέμε!! :roll:

 

Σας ευχαριστώ!!!!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

HARA καλημερα!

Μηπως η μικρη βλεπει στα ματια σου τη δικη σου ανησυχια και το δικο σου αγχος για την πρωτη ημερα στο σταθμο μετα τις διακοπες?

Ισως επειδη ειχες στο μυαλο σου οτι θα περασετε παλι τα ιδια με την πρωτο διαστημα που πηγε στο σταθμο χωρις να το καταλαβαινεις της μετεδωσες την ανησυχια σου?

Πολλες φορες μενω εκπληκτη απο το ενστικτο που διαθετουν λες και βρισκονται μεσα στο μυαλο μας και καταλαβαινουν τι σκεφτομαστε.

Και εγω κατι παρομοιο περασα στην αρχη της "σχολικης" χρονιας παρα το γεγονος οτι ηταν ο τριτος χρονος που πηγαινε στον ιδιο παιδικο σταθμο και τα πεισσοτερα παιδακια τα γνωριζε.

Οταν ομως σε δει αποφασισμενο και δυνατο και οχι να σπας οταν το βλεπεις να κλαιει (οσο μπορεις να το κανεις βεβαια) τοτε νομιζω οτι νιωθουν πιο δυνατα και τα ιδια.

Μαλλον το προβλημα ειναι δικο μας και οι τυψεις μας για τις πολλες ωρες δουλειας κ.τ.λ

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

HARA καλημερα!

Μηπως η μικρη βλεπει στα ματια σου τη δικη σου ανησυχια και το δικο σου αγχος για την πρωτη ημερα στο σταθμο μετα τις διακοπες?

Ισως επειδη ειχες στο μυαλο σου οτι θα περασετε παλι τα ιδια με την πρωτο διαστημα που πηγε στο σταθμο χωρις να το καταλαβαινεις της μετεδωσες την ανησυχια σου?

Πολλες φορες μενω εκπληκτη απο το ενστικτο που διαθετουν λες και βρισκονται μεσα στο μυαλο μας και καταλαβαινουν τι σκεφτομαστε.

Και εγω κατι παρομοιο περασα στην αρχη της "σχολικης" χρονιας παρα το γεγονος οτι ηταν ο τριτος χρονος που πηγαινε στον ιδιο παιδικο σταθμο και τα πεισσοτερα παιδακια τα γνωριζε.

Οταν ομως σε δει αποφασισμενο και δυνατο και οχι να σπας οταν το βλεπεις να κλαιει (οσο μπορεις να το κανεις βεβαια) τοτε νομιζω οτι νιωθουν πιο δυνατα και τα ιδια.

Μαλλον το προβλημα ειναι δικο μας και οι τυψεις μας για τις πολλες ωρες δουλειας κ.τ.λ

 

Ναί, ναί σίγουρα είναι και αυτό!!

 

Αλλά δεν έχω τόσο δυνατά συναισθήματα λύπης ή φόβου επειδή πάει παιδικό!!

Οπότε πώς να της τα περάσω;;;

 

Σίγουρα έχω τύψεις ότι δεν περνάω αρκετό χρόνο μαζί με τα παιδιά μου ή με τον άντρα μου!! :(

 

Σας ευχαριστώ!!!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι καταλαβαίνω η γκρίνια η πρωινή έτσι όπως την περιγράφεις εσύ είναι απλώς μία έκφραση που τη θεωρω υγιή.

Ειδικά απο τη στιγμή που όταν την ρωτάς κάτι αλλάζει εντελώς σημαίνει ότι είναι και ελεγχόμενη :) , άρα την εφαρμόζει συγκεκριμένα ίσως για να εκτονωθεί.

Αυτό είναι πολύ καλό. Οπότε θα έλεγα να μήν σε ανησυχεί καθόλου, άσε την να γκρινιάξει. Όσο λιγοτερο το κάνεις μεγάλο θέμα και το συζητάς απλώς δίνοντας την προσοχή σου σε κάτι θετικό που μπορεί να βγεί απο την συζήτηση, τόσο πιό γρήγορα θα περάσει αυτό το στάδιο.

Και εμείς καμιά φορά δεν θελουμε απλώς να εκφράσουμε μιά τσαντίλα ή στεναχώρια για κάτι, αλλά δεν σημαίνει ότι αυτό μας είναι αφόρητο πχ. ? ..?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Εδώ ο δικός μου που δεν πάει παιδικό αλλά τον κρατάει η Γιαγιά του στο σπίτι μας, μετά από διακοπές, γκρινιάζει και κλαίει όταν μας βλέπει να φεύγουμε για δουλειά.

Οπότε φανταστείτε τι θα γίνει όταν αποφασίσουμε να τον στείλουμε στον παιδικό!!

Μήπως τελικά είναι καλύτερα να πηγαίνει το παιδί από νωρίς στον παιδικό?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω από ότι έχω διαβάσει και ζητώ την παρέμβαση της Μαρίας Στυλιανάκη σε αυτό, ότι η καλύτερη ηλικία είναι τριών ετών εφόσον βέβαια υπάρχει η πολυτέλεια το παιδί να είναι σπίτι με γονείς ή γιαγιάδες.

(Γιαγιάδες νέες που μπορούν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις 2 χρονου παιδιού!!!!!!!!!! δηλαδή super γιαγιάδες :wink: )

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διάβασε όσο μπορείς σε αυτή τη κατηγορία έχει πάρα πάρα πολλά πόστ για αυτό το θέμα,,... !

πάντως δεν υπάρχει σωστή ηλικία, για παιδικό σταθμό. το θέμα είναι περισσότερο το τί έχουν να προσφέρουν οι γονείς και τί οι γονείς ή babysitter αλλά και τί ο υποψήφιος παιδικός σταθμός.

εάν ένα παιδάκι γκρινιάζει όπως λές όταν είναι να μείνει με ένα πολύ οικείο του πρόσωπο, ίσως σημαίνει ότι χρειάζεται κάτι άλλο.

Δεν είναι απαραίτητο όμως... κλάματα λόγω αποχωρισμού είναι πολύ συχνά -

και για αυτό το θέμα διάβασε όσα μπορείς εδώ στο φόρουμ -

 

εάν βάλεις τις λέξεις που θέλεις μπορείς να βρείς πολλά θέματα στην "αναζήτηση" που βρίσκεται πάνω στο κέντρο της οθόνης δίπλα απο εκεί που λέει κατάλογος μελών κτλ! http://parents.org.gr/forum/search.php

 

πάντως όπως έγραψα και αλλού, μετά απο διακοπές πάντα παρουσιάζεται άγχος αποχωρισμού στα παιδιά για κάποιες μέρες...

βάλε πχ "αποχωρισμός" ή "παιδικός σταθμός" και θα σου βγάλει όλα τα θέματα!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΙΝΑΙ 3.5 ΧΡΟΝΩΝ.ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΟΥΤΕ ΓΑΛΑ ΝΑ ΠΙΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΝΤΥΘΕΙ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΤΟΗΘΗΚΑΜΕ!!! ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΥΝΗΘΕΙΑ Κ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ ΕΠΙΝΕ Κ ΝΤΥΝΕΤΑΙ.ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ.ΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΟΜΩΣ Κ ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΣΤΑΘΜΟ.ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΠΙΕΣΟΥΝ. ΚΑΘΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 08.00-12.00 ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΙΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ.ΕΛΠΙΖΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ :roll:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είμαι ειδικός να απαντήσω πότε πρέπει να πηγαίνει το παιδί παιδικό σταθμό. Πιστεύω όμως ότι κάθε παιδί αντιδρά με ένα δικό του τρόπο.

 

Εγώ όλα τα παιδιά τα ξεκινησα από μωρά στο παιδικό. Η μεγάλη μου (που τώρα πάει δημοτικό) μου ψιλοέκλαιγε όταν ήταν περίπου 10-12 μηνών και όταν γυρίζαμε απο διακοπές. Όταν έφτασε στο προνήπιο και ίσως λίγο πιο πριν ήθελε εάν αυτό ήταν δυνατό να πηγαίνει συνέχεια στο παιδικό. Ακόμα και τώρα έχει έντονη νοσταλγία για τον παιδικο και τις δασκάλες της.

 

Ο γιόκας μου τώρα ας τον στέλνω από μωρό (είναι 2 ετών πια) όταν τον πηγαίνω εγώ ψιλοκλαίει, αλλά αυτό το κάνει μόνο σ'εμένα (στον μπαμπά του είναι ύσηχος). Εγώ όμως σαν σκληρή μάνα τον αφήνω, περιμένω λίγο έξω από το σταθμό (στον διάδρομο) και μέσα σ'ένα λεπτό έχει σταματήσει το κλάμα.

 

Για την μικρή δεν μπορω να πω. Είναι ένα ύσηχο κοριτσάκι όπου το αφήνεις κάθεται. (Ο Θεός με λυπήθηκε και μου την έστειλε έτσι ύσηχη!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Εχει περασει 1 χρονος απο αυτα που εχετε γραψει και απο οτι ειδα στην ψηφοφορια στους περισσοτερους δεν σας επετρεψαν να καθησετε στην ταξη. Εμενα μου αφησαν ελευθερη εισοδο για ολη την πρωτη εβδομαδα! Απλα εγω αφου εκατσα μεσα στην ταξη μαζι της, αλλα και εξω στην υποδοχη, παρατηρησα οτι ηταν χειροτερα να ειμαι μεσα μαζι της. Ετσι σιγα-σιγα αραιωνα και απο την 3η μερα σχεδον δεν ξαναπηγα μεσα στην ταξη μαζι της.

Δεν ξερω αν ηταν θεωρητικα σωστο, αλλα πρακτικα εκλαιγε και στεναχωριοταν λιγοτερο, απο οτι μου ειπαν κιολας!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εγώ ξεκίνησα τον μικρό 15 μηνών για 3 ώρες μόνο 2 φορές την εβδομάδα.

Δεν περάσαμε προσαρμογή με την έννοια δεν είχαμε κλάματα, προσκολλήσεις κλπ κλπ!

Την πρώτη μέρα κάθισα για καμιά ώρα και μετά έφυγα.

Επέστρεψα μετά από 1,5 ώρα και όλα ήταν μια χαρά.

Μου είχαν συστήσει για την προσαρμογή να τον πηγαίνω για 5 μέρες συνεχόμενες. Δεν το έκανα αλλά δεν αντιμετώπισα και κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηγα την κορη μου 18 μηνων, μη εχοντας εναλλακτικες.

Με συμουλευσαν τις πρωτες 5 ημερες να βρισκομαι στο χωρο, αλλα τελικα η δεσποινα αδιαφορησε πληρως για μενα απο την 1η μερα και βρεθηκα και τις 5 μερες να πινω καφεδες σε γειτονικη καφετερια και η μικρη να μην ξεκολλαει.

Η ανακουφιση μου δεν περιγραφεται βεβαια.

Ειχαμε προβλημα 2 φορες μονο. Μια που ενα κοριτσακι αντι να τη φιλησει, τη δαγκωσε πολυ δυνατα και την πρωτη φορα που αρρωστησε και εκανε 40 πυρετο.

Μετα απο αυτα τα δυο περιστατικα περασαμε μια εβδομαδα δυσκολη, οπου φοβοταν να παει και πηγαινοντας εκει καθοταν συνεχεια αγκαλια στη δασκαλα της.

Και ακομα βεβαια καποια πρωινα μου λεει δε θελω να παω σχολειο, θελω να παιξουμε μαζι, αλλα μολις φτανει στο σχολικο και βλεπει τους φιλους της, ειναι ολο χαρα.

Πιστευω οτι τωρα παιζει ρολο το γεγονος οτι ειμαι στον τριτο τριμηνο της κυησης και δεν παιζουμε πολυ μαζι.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΤΟΝ ΑΦΗΣΑ ΑΠΟ 9 ΜΗΝΩΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΠΙΚΡΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΓΩ ΥΠΕΦΕΡΑ ΠΑΡΑ ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΑΝ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΤΥΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΣ ΕΧΩ ΠΟΥ ΑΦΗΝΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΣΕ ΞΕΝΑ ΧΕΡΙΑ.... ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ ΔΕΚΑ ΜΗΝΕΣ ΠΗΓΑ ΤΟΝ ΛΟΥΣΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΠΩΣ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΤΗ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΓΕΜΑΤΩ ΜΕΛΑΝΙΕΣ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΠΟ ΤΙ ΗΤΑΝ ΤΑΧΑΣΑ ΠΗΓΑΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟΝ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΑΓΚΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΒΕΝΤΟΥΖΕΣ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑ ΔΑΓΚΑΜΑΣΙΕΣ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΟΠΟΤΕ ΤΟΝ ΑΦΗΣΑ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΥΤΙΧΩΣ....

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια, εχω μεγαλη ανησυχια για τον παιδικο σταθμο. Η κορη μου ειναι 2 χρονων και 2 μηνων. Τωρα την κραταει η γιαγια της, δεν εχουμε προβλημα με την γιαγια αλλα καποια στιγμη πρεπει να παει παιδικο στσθμο. Η ανησυχια μου ειναι στο οτι δεν θελει αλλα παιδακια. Οταν πηγαινουμε στην παιδικη χαρα τα διωχνει.

Link to comment
Share on other sites

ο μικρός μου πήγε παιδικό 21 μηνών περίπου,τις πρώτες μέρες τον πηγαίναμε εμείς και μετά από κάνα 2ωρο τον παίρναμε πίσω,έτσι ήταν η γραμμή του σταθμού.Λίγο λίγο καθόταν μόνος του γύρω στις 15 μέρες έκανε να συνηθίσει μετά όλα καλά,συμμετέχει σε όλα έχει μάθει πάρα πολλά πράγματα,γενικά είνια χαρούμενος.

Συνιστώ παιδικό σταθμό,κάνει καλό σε πολλά πράγματα.Το μόνο θέμα είναι αυτό των ιώσεων που το πρώτο καιρό μας είχε ταράξει!

Κατα τ άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένη με την πρόοδό του και την ωρίμανσή του στην ηλικία που είναι σήμερα (29 μηνών) και δεν έχω μετανοιώσει καθόλου.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η ΠΡΩΤΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΣΤΑΘΜΟ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ3 ΜΗΝΩΝ.ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΠΗΓΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΓΙΑΤΙ Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΟΥ ΤΟΝΙΣΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗ ΒΡΕΦΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΝΑ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟ ΑΡΩΜΑ ΤΗΣ ΔΑΣΚΑΛΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΟΥ.ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗ ΠΗΓΑ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 5 ΜΗΝΩΝ,ΠΑΡΟΛΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΚΑΤΣΑ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΗΚΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΤΟΝ ΠΗΓΑ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 7 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΚΑΤΣΑ ΜΟΝΟ 3 ΜΕΡΕΣ .ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΜΕΝΗ ΠΑΩ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΝΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΑΝΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ .ΣΥΝΗΣΤΩ ΤΟ ΣΤΑΘΜΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

με άφησαν να μείνω περίπου 10-15 λεπτά και μετά μου ζήτησαν να φύγω. Για τις πρώτες 15 μέρες ο μικρός μου έμενε στον δημοτικό παιδικό σταθμό για 2-3 ώρες και μετά σταδιακά αυξήθηκε το διάστημα της διαμονής του εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΩ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ!!ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝ ΜΠΩ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΘΑ ΜΕ ΣΥΝΔΙΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ-ΕΙΝΑΙ 18 ΜΗΝΩΝ...

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΗΓΕ 16 ΜΗΝΩΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΚΛΑΙΓΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΕΓΩ ΑΠΕΦΕΥΓΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΣΠΑΡΑΖΕ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ. ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΟ ΣΕΠΕΜΒΡΙΟ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ

ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ ΕΤΣΙ.

31-10-2003

31-10-2006

Link to comment
Share on other sites

Αν αρχισει να κλαιει θα φρικαρω!!!βεβαια το οτι θα πηγαινει με σχολικο θα ειναι πιο ευκολο μου ειπαν γιατι ολα μπαινουν πιο ευκολα στο σχολικο.αντε να δουμε...

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Υπάρχει και μία πέμπτη απάντηση. Μου είπαν να μείνω όσο χρόνο χρειαστεί για να αποκτήσει το παιδί οικειότητα με το χώρο (και εγώ να βρω το κουράγιο να το αποχωριστώ:lol:).

Επειδή δεν υπάρχει η επιλογή αυτή, ψήφισα το 4.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...