Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δύο ονόματα στην εκκλησία (ενα μικτό)


Recommended Posts

Γεια σας. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το πώς θα ακουγόταν αν βαπτίζαμε τη κορούλα μας Ελένη-Αναστασία και τη φωνάζαμε με ένα μικτό "Ελεάνα". Συνδυασμό για τα 2 παραπάνω δεν μπορώ να σκεφτώ εκτός απο αυτό που έγραψα. Η μαμά μου λεγεται Έλενα. Η μαμά της μαμάς μου Άννα. Η άλλη γιαγιά μου λεγεται Αναστασία. Οπότε έλεγα να το συνδυάσω έτσι. Εκτός αν έχετε κατι αλλο να μου προτείνετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το πώς θα ακουγόταν αν βαπτίζαμε τη κορούλα μας Ελένη-Αναστασία και τη φωνάζαμε με ένα μικτό "Ελεάνα". Συνδυασμό για τα 2 παραπάνω δεν μπορώ να σκεφτώ εκτός απο αυτό που έγραψα. Η μαμά μου λεγεται Έλενα. Η μαμά της μαμάς μου Άννα. Η άλλη γιαγιά μου λεγεται Αναστασία. Οπότε έλεγα να το συνδυάσω έτσι. Εκτός αν έχετε κατι αλλο να μου προτείνετε.

 

Κρίμα είναι να αδικηθεί η μια γιαγιά και να μην ακουστεί καθόλου το όνομά της. Γιατί δε δίνεις στη μικρή 3 ονόματα φωνάζοντας την Ελεάνα. Με το καλό η βάφτιση.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπονται τα 3 ονόματα; Ένα διάστημα σε κάποιες μητροπόλεις κάνανε θέμα, ακόμα και για το 2ο.

 

Το βρίσκω και μη πρακτικό, όλα τα επίσημα έγγραφα (ταυτότητα, διαβατήριο, πτυχία) να έχουν όλο αυτό το κατεβατό.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπονται τα 3 ονόματα; Ένα διάστημα σε κάποιες μητροπόλεις κάνανε θέμα, ακόμα και για το 2ο.

 

Το βρίσκω και μη πρακτικό, όλα τα επίσημα έγγραφα (ταυτότητα, διαβατήριο, πτυχία) να έχουν όλο αυτό το κατεβατό.

 

Σίγουρα δεν είναι πολύ χρηστικό, φαίνεται όμως η θεματοθετρια να τρέφει ιδιαίτερη ευαισθησία για τις γιαγιάδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα δεν είναι πολύ χρηστικό, φαίνεται όμως η θεματοθετρια να τρέφει ιδιαίτερη ευαισθησία για τις γιαγιάδες.

 

Δε θα ήταν καλύτερα να πάρει το όνομα της γιαγιάς ένα άλλο παιδάκι, να ακουστεί και ολόκληρο; Αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, βέβαια.

 

Εγώ θα έβαζα τα ονόματα Ελένη και Άννα, για να βγει το Ελεάννα και στο επόμενο το Αναστασία (ή Αναστάσιος).

Link to comment
Share on other sites

Δε θα ήταν καλύτερα να πάρει το όνομα της γιαγιάς ένα άλλο παιδάκι, να ακουστεί και ολόκληρο; Αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, βέβαια.

 

Εγώ θα έβαζα τα ονόματα Ελένη και Άννα, για να βγει το Ελεάννα και στο επόμενο το Αναστασία (ή Αναστάσιος).

 

Φαντάζομαι πως στο δεύτερο θα θέλει να βγάλει κι ο μπαμπάς κανένα από την οικογένεια του. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως στο δεύτερο θα θέλει να βγάλει κι ο μπαμπάς κανένα από την οικογένεια του. ;)

 

Μπορεί να έχουν ακουστεί ήδη και γι' αυτό η μαμά ξεκινάει με τη δική της οικογένεια (το όνειρο κάθε παντρεμένης). :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το πώς θα ακουγόταν αν βαπτίζαμε τη κορούλα μας Ελένη-Αναστασία και τη φωνάζαμε με ένα μικτό "Ελεάνα". Συνδυασμό για τα 2 παραπάνω δεν μπορώ να σκεφτώ εκτός απο αυτό που έγραψα. Η μαμά μου λεγεται Έλενα. Η μαμά της μαμάς μου Άννα. Η άλλη γιαγιά μου λεγεται Αναστασία. Οπότε έλεγα να το συνδυάσω έτσι. Εκτός αν έχετε κατι αλλο να μου προτείνετε.

 

Εμένα προσωπικά το Ελεάνα δεν μου πολυαρέσει. Εγώ θα έβαζα μόνο το Έλενα (το όνομα δηλ της γιαγιάς της μικρής) που είναι και πάρα πολύ ωραίο όνομα και εάν ήθελα να βάλω και τα 2 ονόματα των προγιαγιάδων θα τα έβαζα στο δεύτερο παιδάκι.

Με το καλό η βάπτιση!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το πώς θα ακουγόταν αν βαπτίζαμε τη κορούλα μας Ελένη-Αναστασία και τη φωνάζαμε με ένα μικτό "Ελεάνα". Συνδυασμό για τα 2 παραπάνω δεν μπορώ να σκεφτώ εκτός απο αυτό που έγραψα. Η μαμά μου λεγεται Έλενα. Η μαμά της μαμάς μου Άννα. Η άλλη γιαγιά μου λεγεται Αναστασία. Οπότε έλεγα να το συνδυάσω έτσι. Εκτός αν έχετε κατι αλλο να μου προτείνετε.

 

Ανναλένα; Αλλά η αλήθεια είναι ότι χάνεται το "Αναστασία"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...