Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β επιπέδου και παραπάνω κιλά


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να ρωτήσω αν παίζει ρόλο το αν έχει παραπάνω κιλά η μαμά στην β επιπέδου.Έχω μπερδευτεί τελείως.Πήρα να κλείσω ραντεβού και με ρώτησαν αν έχω παραπάνω κιλά γτ λόγω των κιλών το εμβρυο δεν θα φαίνεται καθαρά και τελικά μου έκλεισε ραντεβού 23 εβδομάδων και 3 ημερών.Πηρα ομως και αλλου δεν ρωτησαν τα κιλα μου και μου εκλεισαν νωρίτερα.Τι να κάνω?Μανούλες με παραπάνω κιλάκια πείτε μου εμπειρίες σας...Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα

Εγω ειχα πολλααα παραπανω κιλα τοτε αλλα ουτε με ρωτησαν τιποτα ουτε ειχα καποιο προβλημα....

Κ μιλαμε για δυο χρονια πριν.δε νομιζω να εχει αλλαξει κατι.ρωτησε κ αλλου κ ζητα τη γνωμη κ του γιατρου σου;)

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου καλησπερα εγω την εκανα τελος Νοεμβρίου και δεν με ειχαν ρωτησει τιποτα για τα κιλακια που εβαλα παρε και αλλού να ρωτησεις εκτος και δεν είχαν διαθέσιμα ραντεβου εκει και στο εφεραν ετσι εγω 22η βδομαδα την εκανα

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι απο μένα..

Εμένα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν ειπαν τίποτα για τα κιλά στην β επιπέδου κι ας ειχα παρει πολλά κιλα σε όλη την εγκυμοσύνη.

Τώρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη πριν ένα μηνα έκανα πάλι την εξέταση και το μόνο που μου είπε ειναι γενικά να προσέχω και να μην παρω πολλά κιλά ακόμη γιατί ειχα παρει πανω απο το κανονικο αλλα δεν είχε πρόβλημα με την εξέταση εκείνη την ημέρα.

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

'Οταν έκανα την αυχενική επειδή είμαι υπέρβαρη ο γιατρός μου είπε να κάνω β επιπέδου την 24η εβδομάδα γιατί δεν θα φαίνεται καλά λόγω του λίπους στην κοιλιά, αν θυμάμαι μου είχε πει για κάθε 5εκατοστα λίπους χάνεται ένα 10-15% ευκρίνειας, άρα με ήθελε όσο γίνεται πιο αργά. Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Υπάρχει άμεση σχέση κιλών (ή για να είμαστε σωστοί του σωματότυπου δηλ. κιλά σε σχέση με το ύψος) και της ευκρίνειας των υπερηχογραφημάτων. Περισσότερα κιλά= μικρότερη ευκρίνεια (και μιλάμε για κιλά γενικώς και όχι πόσα πήραμε στην εγκυμοσύνη). Πρέπει να υπάρχει ενημέρωση πριν από κάθε εξέταση και να αναγράφεται στο συμπέρασμα. Το γιατί δεν το λένε αρκετοί, οφείλεται στο ότι δεν θέλουν να στρεσάρουν τις γυναίκες...

Εδώ έχω βρεί σχετικό άρθρο:

 

http://embryomedica.blogspot.gr/2011/03/body-mass-index-bmi.html

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας.Τελικά κλείσαμε την άλλη βδομάδα που θα ειμαι 23ων εβδομάδων.Η γυναικολόγος μου μου ειπε πως παίζουν ρόλο τα κιλά όχι μόνο στο να δεί αλλά και στο να ακούσει το έμβρυο στον υπέρηχο.Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...