Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κετόνες στα ουρα


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!

Τις τελευταιες μερες εχω κετονες στα ουρα. Κανω μετρησεις με τα ειδικα στικς.

Ανα 3 ωρες τρωω, δεν παραλειπω γευματα, εχω διαιτολογιο απο διατροφολογο και ενδοκρινολογο, παρολα αυτα δεν καταλαβαινω γιατι τελευταια συμβαινει αυτο.

Εχω συνειδητοποιησει οτι αυτο συμβαινει απο χθες.

Θα μιλησω με τη γιατρο αυριο αλλα και με τον γυναικολογο μου, απλα θα θελα να το συζητησω και με καποια κοπελα αν της συμβαινει.

Σημειωτεον οτι εχω μια δυσανεξια στη γκυκοζη, με διατροφη εχω ρυθμισει το ζαχαρο μου το οποιο ειναι μεσα στα ορια εκτος απο το νηστειας που ειναι οριακο.

Επισης βρισκομαι στην 30η εβδομαδα κυησης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κετόνες στα ούρα είχα μέχρι και +++ περίπου στην 32η-33η εβδομάδα, και ο γυναικολόγος και ο διαβητολόγος μου είπαν δεν είναι τιποτά, είναι λόγω του ότι έπαιρνα λιγότερες θερμίδες απο αυτές που ήθελε το σώμα μου.είμαι παχύσαρκη επομένως ήθελα πολύ παραπάνω απο αυτές της δίαιτας για τον διαβήτη κύησης, μέχρι και που γέννησα στις 38+5 είχα 1+ αλλά κανένας ποτέ δεν ασχολήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Τις τελευταιες μερες εχω κετονες στα ουρα. Κανω μετρησεις με τα ειδικα στικς.

Ανα 3 ωρες τρωω, δεν παραλειπω γευματα, εχω διαιτολογιο απο διατροφολογο και ενδοκρινολογο, παρολα αυτα δεν καταλαβαινω γιατι τελευταια συμβαινει αυτο.

Εχω συνειδητοποιησει οτι αυτο συμβαινει απο χθες.

Θα μιλησω με τη γιατρο αυριο αλλα και με τον γυναικολογο μου, απλα θα θελα να το συζητησω και με καποια κοπελα αν της συμβαινει.

Σημειωτεον οτι εχω μια δυσανεξια στη γκυκοζη, με διατροφη εχω ρυθμισει το ζαχαρο μου το οποιο ειναι μεσα στα ορια εκτος απο το νηστειας που ειναι οριακο.

Επισης βρισκομαι στην 30η εβδομαδα κυησης.

 

Πόσο καιρό κάνεις διατροφή; Λογικά θα στρώσει... Οι κετόνες στα πρωινά ούρα -εκτός από ένδειξη διαβήτη- μπορεί να δείχνουν ότι ειμαστε πολλές ώρες νηστικοί ή έχουμε έλλειψη υδατανθράκων. Το νηστείας κ το πρωινό λένε είναι τα ζόρικα ζάχαρα! Σου εχει πει ο διαβητολόγος να τρως πριν τον υπνο φρυγανιά κ να πίνεις ενα ποτήρι γάλα;; Εγώ μόνο τη μέρα της καμπύλης παρουσίασα κετόνες που μου βγήκε παθολογική. Έκτοτε με τη διατροφή ρυθμίστηκαν όλα.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν εχω διαβητη. Απλα με διατροφη και προσοχη εχω στα ορια το ζαχαρο νηστειας. Το μεταγευματικο ζαχαρο ειναι μια χαρα.

Αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν πρεπει να προσεχω και οτι δεν προσεχω.

Ναι, η ενδοκρινολογος μου εχει αναφερει τη φρυγανια προ υπνου. Η αληθεια ειναι οτι Την ακολουθω αυτη τη συμβουλη.

Οι κετονες μου εφτιαξαν, απλα για 2 ημερες δεν πηρα αρκετους υδατανθρακες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...