Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμφυσεις και σύλληψη


Skoros

Recommended Posts

Φιλες φίλοι καλησπερα, ευχομαι να ειςτε ολοι καλα! Θα ηθελα να ρωτησω το εξής: ας υποθέσουμε πως καποια κοπελα εχει συμφυσεις, ενδομητρικες ή και εξω απο μητρα. Πως γινεται να μεινει εγκυος, απο τη στιγμη εκεινη που ο γυναικολογος μου μου εξήγησε πως και γινει λυση συμφυσεων, αυτες δημιουργούνται μεσα σε ενα 24ωρο κατα 99/100; δεν εχω κανει λαπαροσκόπηση κλπ ακομα, απλα αναρωτιέμαι τι γινεται σε αυτες τις περιπτωςεις, γτ φανταζομαι πως οι συμφυσεις δυσχεραίνουν τη σύλληψη και με εξωσωματικη ακομα.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προφανως οι συμφησεις μπορει να ξαναγινουν αλλα φανταζομαι οτι για καποιο χρονικο διαστημα δεν θα ειναι το ιδιο οπως πριν τις λυσεις. Αλλιως δεν θα ειχε νοημα να κανουν λαπαροσκοπηση κτλ. Τωρα βεβαια εξαρταται κ τι εχει ο καθενας τον γιατρο που στο ειπε αυτο πρεπει να τον ρωτησεις γιατι να κανω λαπαροσκοπηση τι θα οφελησει?

Link to comment
Share on other sites

Προφανως οι συμφησεις μπορει να ξαναγινουν αλλα φανταζομαι οτι για καποιο χρονικο διαστημα δεν θα ειναι το ιδιο οπως πριν τις λυσεις. Αλλιως δεν θα ειχε νοημα να κανουν λαπαροσκοπηση κτλ. Τωρα βεβαια εξαρταται κ τι εχει ο καθενας τον γιατρο που στο ειπε αυτο πρεπει να τον ρωτησεις γιατι να κανω λαπαροσκοπηση τι θα οφελησει?[/QUOT

 

Νινακι το ιδιο σκεφτηκα κι εγω..

Link to comment
Share on other sites

Προφανως οι συμφησεις μπορει να ξαναγινουν αλλα φανταζομαι οτι για καποιο χρονικο διαστημα δεν θα ειναι το ιδιο οπως πριν τις λυσεις. Αλλιως δεν θα ειχε νοημα να κανουν λαπαροσκοπηση κτλ. Τωρα βεβαια εξαρταται κ τι εχει ο καθενας τον γιατρο που στο ειπε αυτο πρεπει να τον ρωτησεις γιατι να κανω λαπαροσκοπηση τι θα οφελησει?[/QUOT

 

Νινακι το ιδιο σκεφτηκα κι εγω..

 

Παντως γενικα μετα απο επεμβατικη υστεροσκοπιση κ μετα απο λαπαροσκοπηση οταν λυνονται συμφησεις κ αφαιρουνται κυστες κτλ πολλες κοπελες τα καταφεραν τελικα οποτε χρειαζονται φανταζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε σαλπιγγογραφια που έκανα βρέθηκαν ενδοτραχηλικες συμφυσεις ο γιατρός μου ζήτησε να κάνω υστεροσκοπηση όπου και λύθηκαν.

Στον επόμενο κύκλο έμεινα έγκυος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σε ολους, ειμαι 39 κ ο συζυγος 40..στα 32 ειχαμε μια εγκυμοσυνη αλλα για διαφορους λογους την διακοψαμε. Ηθελα να ρωτησω κατι...εδω κ 3 χρονια κανόυμε ελευθερα αλλα οχι συστηματικα,δλδ μια φορα την εβδομαδα κ πολυ στο χαλαρο...δλδ οχι απαραιτητα στις γονιμες μερες μιας κ δεν τις μετρουσαμε..απλα ειχαμε επαφες κ ειμασταν στο ο.τι γινει..δεν εμεινα φυσικα εγκυος οσο ειχαμε ετσι...δεν ξερουμε αν αποτυχαμε λογω αυτού. Πλεον ειπαμε να εχουμε επαφες μερα παρα μερα απο 9η εως 18η τουλαχιστον μπας καί...εκανα σαλπιγγογραφια κ βγηκε τελεια ...με μια χαμηλη κινητικοτητα στην δεξια ωοθηκη ομως , ενω εχει νορμαλ μεγεθος κ σχημα,πιθανον λογω συμφυσεων ...θα παω να παρω κ δευτερη αποψη βεβαια για την ωοθηκη...πιστευετε οτι αν κανόυμε στοχευμένα επαφες μερα παρα μερα στις γονιμες θα εχω αποτελεσμα?αν εχω συμφυσεις που κολλανε ωοθηκη με μητρα οπως ειπενο πρωτος γιατρός..αν χρειαστει θα κανω λαπαροσκοπηση γία λυση συμφυσεων.σας ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2018 at 8:23 ΜΜ, Lola1979 είπε:

Γεια σε ολους, ειμαι 39 κ ο συζυγος 40..στα 32 ειχαμε μια εγκυμοσυνη αλλα για διαφορους λογους την διακοψαμε. Ηθελα να ρωτησω κατι...εδω κ 3 χρονια κανόυμε ελευθερα αλλα οχι συστηματικα,δλδ μια φορα την εβδομαδα κ πολυ στο χαλαρο...δλδ οχι απαραιτητα στις γονιμες μερες μιας κ δεν τις μετρουσαμε..απλα ειχαμε επαφες κ ειμασταν στο ο.τι γινει..δεν εμεινα φυσικα εγκυος οσο ειχαμε ετσι...δεν ξερουμε αν αποτυχαμε λογω αυτού. Πλεον ειπαμε να εχουμε επαφες μερα παρα μερα απο 9η εως 18η τουλαχιστον μπας καί...εκανα σαλπιγγογραφια κ βγηκε τελεια ...με μια χαμηλη κινητικοτητα στην δεξια ωοθηκη ομως , ενω εχει νορμαλ μεγεθος κ σχημα,πιθανον λογω συμφυσεων ...θα παω να παρω κ δευτερη αποψη βεβαια για την ωοθηκη...πιστευετε οτι αν κανόυμε στοχευμένα επαφες μερα παρα μερα στις γονιμες θα εχω αποτελεσμα?αν εχω συμφυσεις που κολλανε ωοθηκη με μητρα οπως ειπενο πρωτος γιατρός..αν χρειαστει θα κανω λαπαροσκοπηση γία λυση συμφυσεων.σας ευχαριστω 

 

Στην ηλικία σου, δεν νομίζω ότι έχεις το περιθώριο πειραματισμών. Συνήθως το πόσο περιμένει κανείς για φυσιολογική σύλληψη έχει να κάνει και με την ηλικία, και σίγουρα όχι 3 χρόνια και 18 να ήσουν. Αν όντως το θέλετε, μην καθυστερείτε την επίσκεψη σε έναν ειδικό, εκεί γύρω στα 40 οι πιθανότητες σύλληψης φυσιολογικά είναι κάτω του 10% από όσο θυμάμαι ανά μήνα, και χωρίς άλλους επιβαρυντικούς παράγοντες. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...