Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπάθεια για εγκυμοσυνη!!


Recommended Posts

Καλησπερα θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τις ανυσηχιες μου, ειμαι 25 χρονων ειμαι αρκετα αδυνατη ειμαι γυρω στα 44 κιλα, κανω προσπαθειες εδω και 4 μηνες για να μεινω εγκυος και δεν τα καταφερνω, αρχισα να ανυσηχω μηπως κατι εχω ή εγω ή ο αντρας μου... επισης ειχα υποθυροειδισμο και τον εχω ρυθμισει συμφωνα με το γιατρο και εχω σταματιςει την θυροξινη, μηπως συμβαλει και αυτο; θα μπορουσα να εχω την συμβουλη σας; ευχαριστω εκ των προτερω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τις ανυσηχιες μου, ειμαι 25 χρονων ειμαι αρκετα αδυνατη ειμαι γυρω στα 44 κιλα, κανω προσπαθειες εδω και 4 μηνες για να μεινω εγκυος και δεν τα καταφερνω, αρχισα να ανυσηχω μηπως κατι εχω ή εγω ή ο αντρας μου... επισης ειχα υποθυροειδισμο και τον εχω ρυθμισει συμφωνα με το γιατρο και εχω σταματιςει την θυροξινη, μηπως συμβαλει και αυτο; θα μπορουσα να εχω την συμβουλη σας; ευχαριστω εκ των προτερω

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ξανα ακουσει κατι τετοιο για να σου απαντησω αλλα μπορω να σ πω οτι 4 μηνες δεν ειναι και πολυ για να ανυσηχεις. Συνηθως μετα το 6μηνο μπαινουν υποψιες για το αν υπαρχει προβλημα. Και πρεεπι να εισαι κ σιγουρη αν εχρεσαι σε ελ.επαφη της σωστες μερες.δλδ της γονιμες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τις ανυσηχιες μου, ειμαι 25 χρονων ειμαι αρκετα αδυνατη ειμαι γυρω στα 44 κιλα, κανω προσπαθειες εδω και 4 μηνες για να μεινω εγκυος και δεν τα καταφερνω, αρχισα να ανυσηχω μηπως κατι εχω ή εγω ή ο αντρας μου... επισης ειχα υποθυροειδισμο και τον εχω ρυθμισει συμφωνα με το γιατρο και εχω σταματιςει την θυροξινη, μηπως συμβαλει και αυτο; θα μπορουσα να εχω την συμβουλη σας; ευχαριστω εκ των προτερω

 

Καλο ειναι αφου προσπαθεις για παιδακι να κανεις εναν επανελενχο στο θυροειδη σου κ φυσικα να ενημερωσεις τον ενδοκρινολογο σου για το γεγονος οτι προσπαθεις για παιδακι γιατι αν μεινεις εγκυος θα χρειαστεις παρακολουθηση απο την πρωτη μερα κ απο ενδοκρινολογο. Ο θυροειδης δεν προκαλει προβληματα οταν ειναι ρυθμιζμενος ομως ξεριθμιζετε ευκολα οταν υπαρχει ηδη θεμα γιαυτο θελει παρακολουθηση. Κ ναι ο ξερυθμιστος θυροειδης ειναι αιτια για να μην συλλαβεις κ επισης ειναι αιτια αποβολων. Οποτε πρεπει να τον ξανατσεκαρεις κ να ενημερωσεις τον γιατρο για τις προσπαθειες σου. Οι 4 μηνες ελαχιστος χρονος προσπαθειας στην ηλικια σου δινουν περιθωριο ενα χρονο μην ανυσηχεις κ επισης λενε οτι ενα ζευγαρι απολυτα υγειης εχει καθε μεινα 20-30% πιθανοτητα να πετυχει εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τις ανυσηχιες μου, ειμαι 25 χρονων ειμαι αρκετα αδυνατη ειμαι γυρω στα 44 κιλα, κανω προσπαθειες εδω και 4 μηνες για να μεινω εγκυος και δεν τα καταφερνω, αρχισα να ανυσηχω μηπως κατι εχω ή εγω ή ο αντρας μου... επισης ειχα υποθυροειδισμο και τον εχω ρυθμισει συμφωνα με το γιατρο και εχω σταματιςει την θυροξινη, μηπως συμβαλει και αυτο; θα μπορουσα να εχω την συμβουλη σας; ευχαριστω εκ των προτερω
καλησπερα!!νομιζω να πρεπει να ξαναμιλησεις με τον γιατρο σου αν κσι το χρονικο διαστημα που προσπαθειτε ειναι λιγο για να αγχωνεσαι!!!ο θυροειδης αν δεν παρακολουθηται κ δεν τον εχεις ρυθμισμενο προκαλει προβληματα γονιμοτητας.εγω εκει π εκανα πρακτικη μια κοπελα ει ε προβλημα με το θυροειδη της κ δεν μπορουσε ν μεινει εγγυος αλλα μολις τον ρυθμισε μεσα σε 6 μηνες εμεινε εγγυος.τα κιλα σου δεν νομιζω να επρεαζουν την γονιμοτητα.εκτος κ αν εισαι τοσο λιγα κιλα επειδη υποσιτιζεσαι κ οχι γιατι ο μεταβολισμος σου ειναι πολυ καλος.εγω ασπουμε ειμαι 45 κιλα κ ειμαι 4 μηνων.δεν εβαλα κιλα μεχρι τωρα.κ ουτε ειχα προβλημα στη συλληψη.αλλα βεβαια παντα ετρωγα καλα!!!!απλως επειδη γυμναζομουν μερα παρα μερα δεν ειχα θεμα κιλων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τις ανυσηχιες μου, ειμαι 25 χρονων ειμαι αρκετα αδυνατη ειμαι γυρω στα 44 κιλα, κανω προσπαθειες εδω και 4 μηνες για να μεινω εγκυος και δεν τα καταφερνω, αρχισα να ανυσηχω μηπως κατι εχω ή εγω ή ο αντρας μου... επισης ειχα υποθυροειδισμο και τον εχω ρυθμισει συμφωνα με το γιατρο και εχω σταματιςει την θυροξινη, μηπως συμβαλει και αυτο; θα μπορουσα να εχω την συμβουλη σας; ευχαριστω εκ των προτερω

 

Κορίτσι καλησπέρα.Θα ήθελα να σε ρωτήσω για το θυροειδή που λες.Αναφέρεις ότι είχες υποθυροειδισμό,δηλαδή τώρα δεν έχεις?Εγώ ξέρω ότι όποιος έχει υποθυροειδισμό,ακόμα και ρυθμισμένο να τον έχει δε σταματάει το χάπι.Εγώ που έχω θα παίρνω το χάπι για πάντα και τον παρακολουθώ κάθε 6 μήνες και τον έχω ρυθμισμένο.Εσύ γιατί σταμάτησες το χάπι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τις ανυσηχιες μου, ειμαι 25 χρονων ειμαι αρκετα αδυνατη ειμαι γυρω στα 44 κιλα, κανω προσπαθειες εδω και 4 μηνες για να μεινω εγκυος και δεν τα καταφερνω, αρχισα να ανυσηχω μηπως κατι εχω ή εγω ή ο αντρας μου... επισης ειχα υποθυροειδισμο και τον εχω ρυθμισει συμφωνα με το γιατρο και εχω σταματιςει την θυροξινη, μηπως συμβαλει και αυτο; θα μπορουσα να εχω την συμβουλη σας; ευχαριστω εκ των προτερω

 

Καλησπέρα! Πέραν του ότι πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις δεύτερη γνώμη από ενδοκρινολόγο (κι εγώ ξέρω ότι το χάπι του θυρεοειδή το παίρνεις συνέχεια. Εσύ πώς το σταμάτησες; ), πρέπει να δεις αν υποσιτίζεσαι ή όχι. Αν έχεις μια καλή και πλούσια διατροφή και τα λίγα κιλά σου οφείλονται πχ στο ύψος σου ή στο σωματότυπό σου ή στις καθημερινές σου δραστηριότητες, όπως λέει και η marakakonaki, οκ. Αν όμως διατηρείσαι σε αυτό το βάρος τρώγοντας πχ μόνο σαλάτες και άπαχο κρέας, τότε ίσως δυσκολευτείς να μείνεις έγκυος, γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως χαλάει η ποιότητα των ωαρίων. Μια κοπέλα από το φιλικό μου περιβάλλον, επίσης πολύ αδύνατη, έμεινε έγκυος και στον τρίτο μήνα απέβαλε. Κι εγώ ήμουν στο παρελθόν 47 κιλά, τα οποία παραδέχομαι ότι διατηρούσα με δίαιτες και στερήσεις, και έμεινα έγκυος όταν πήρα κιλά και έφτασα σε κανονικό δείκτη μάζας σώματος. Αυτό όμως είναι κάτι που μόνο εσύ μπορείς να το κρίνεις, κατά πόσο δηλαδή τρέφεσαι επαρκώς ή όχι.

Εύχομαι να έχεις σύντομα ένα θετικό τεστάκι!!!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις σας... οσο αφορα το θυροειδη ο ενδοκρινολογος μου μου ειπε να σταματησω το χαπι δοκιμαστικα γιατι μπορει να μην χριαζεται πλεον να το περνω αν ειναι καλες οι αναλυσεις μου για το επομενο εξαμηνο, οντως και μενα με παρεξενεψε αλλα ειπα γιατρος ειναι κατι ξερει παραπανω... εχει 6 μηνες που το σταματησα το χαπι και ο θυροειδης ειναι ρυθμισμενος ακομη... τωρα για τα κιλα, ειναι σταθερα εδω και 7 χρονια σε αυτα τα κιλα, ποτε μου δεν ξεπερασα τα 48 στην ζωη μου και το υψος μου ειναι 1.61.. τωρα οσο αφορα την προσπαθεια μου για να μεινω εγκυος, με συμβουλεψε μια φιλη που ειναι εγκυος το 2ο παιδακι, να ξεκινησω να περνω φολικο οξυ καθε μερα και να εχω επαφες μερα παρα μερα οπως μου ειπατε εσεις και πανω απο ολα να αποβαλω το αγχος (λιγο δυσκολο γιατι ειμαι πολυ αγχωδη ατομο).. και επισης να τρωω υγιεινο φαγητο και να παρω τεστ ωορηξιας... εσεις τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις σας... οσο αφορα το θυροειδη ο ενδοκρινολογος μου μου ειπε να σταματησω το χαπι δοκιμαστικα γιατι μπορει να μην χριαζεται πλεον να το περνω αν ειναι καλες οι αναλυσεις μου για το επομενο εξαμηνο, οντως και μενα με παρεξενεψε αλλα ειπα γιατρος ειναι κατι ξερει παραπανω... εχει 6 μηνες που το σταματησα το χαπι και ο θυροειδης ειναι ρυθμισμενος ακομη... τωρα για τα κιλα, ειναι σταθερα εδω και 7 χρονια σε αυτα τα κιλα, ποτε μου δεν ξεπερασα τα 48 στην ζωη μου και το υψος μου ειναι 1.61.. τωρα οσο αφορα την προσπαθεια μου για να μεινω εγκυος, με συμβουλεψε μια φιλη που ειναι εγκυος το 2ο παιδακι, να ξεκινησω να περνω φολικο οξυ καθε μερα και να εχω επαφες μερα παρα μερα οπως μου ειπατε εσεις και πανω απο ολα να αποβαλω το αγχος (λιγο δυσκολο γιατι ειμαι πολυ αγχωδη ατομο).. και επισης να τρωω υγιεινο φαγητο και να παρω τεστ ωορηξιας... εσεις τι λετε;

 

Κοριτσακι ναι φολλικο οξυ δεν βοηθαει στη συλληψη απλα χρειαζετε να το περνεις τουλαχιστον τρεις μηνες πριν συλλαβεις γιατι βοηθαει οταν θα μεινεις εγκυος το εμβρυο να ειναι υγιης αποτρεπει την δισχιδης ραχη γιαυτο κ χρειαζετε πριν την συλληψη ωστε να εχει αρκετο ο οργανισμος. Τον θυροειδη σου να τον ελενχεις συχνα κ με το θετικο τεστ αμεσως στον ενδοκρινολογο σου κ ενημερωση κ του γυναικολογου για τον θυροειδη για να μην εχεις δυσαρεστες εκπληξεις. Υπαρχουν παντως κ αλλες βιταμηνες που βοηθανε αποκλειστηκα στην συλληψη οπως η βιταμινη ε βοηθαει το ενδομητριο στα φαρμακεια υπαρχουν κ πολυβιταμινες ειδικα για κοπελες που προσπαθουν να συλλαβουν κ περιεχουν κ φολλικο οξυ κ αλλες πολλες βιταμηνες που ειναι μονο για συλληψη. Τα τεστ ωορηξιας ναι ειναι πολυ χρησιμα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλο ειναι αφου προσπαθεις για παιδακι να κανεις εναν επανελενχο στο θυροειδη σου κ φυσικα να ενημερωσεις τον ενδοκρινολογο σου για το γεγονος οτι προσπαθεις για παιδακι γιατι αν μεινεις εγκυος θα χρειαστεις παρακολουθηση απο την πρωτη μερα κ απο ενδοκρινολογο. Ο θυροειδης δεν προκαλει προβληματα οταν ειναι ρυθμιζμενος ομως ξεριθμιζετε ευκολα οταν υπαρχει ηδη θεμα γιαυτο θελει παρακολουθηση. Κ ναι ο ξερυθμιστος θυροειδης ειναι αιτια για να μην συλλαβεις κ επισης ειναι αιτια αποβολων. Οποτε πρεπει να τον ξανατσεκαρεις κ να ενημερωσεις τον γιατρο για τις προσπαθειες σου. Οι 4 μηνες ελαχιστος χρονος προσπαθειας στην ηλικια σου δινουν περιθωριο ενα χρονο μην ανυσηχεις κ επισης λενε οτι ενα ζευγαρι απολυτα υγειης εχει καθε μεινα 20-30% πιθανοτητα να πετυχει εγκυμοσυνη.

 

Γεια σας παιδια εχω ευχαριστα νεα, ειμαι εγκυοοοος!! 😀

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...