Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε αναζήτησή για φυτική βαφή!


Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσια εγκύουλα κ εγω 31 εβδομάδων κ επιτελούς έχω το οκ απο το γυναικολόγο μου για να βάψω τα μαλλιά μου!

Θα ηθελα να μου πείτε τις γνώμες σας για αυτές τις βαφές ποιες πήρατε ποσο καιρο κράτησε κ δε ξεθώριασε κ ποια ειναι ποιο "υγιήνη"για το έμβρυο!

Γεναω μέσα Φεβρουαρίου κ θα ηθελα μια καλη για να αντέξει το χρώμα έως τοτε μιας που αυτο που εχω ηδη ειναι κόκκινο!

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλό να γεννήσεις!

Καταρχήν μπορείς να χρησιμοποιήσεις χένα (αρκεί να μην έχεις λευκές τρίχες, γιατί απλώς δεν θα στις καλύψει)

Επίσης μπορείς να κάνεις ανταύγειες, που κατά την εφαρμογή τους δεν έρχεται σε επαφή το υλικό της βαφής με το δέρμα σου.

Εγώ όταν ήμουν έγκυος έβαφα τα μαλλιά μου με τη βαφή που τα περνάω ούτως ή άλλως, απλώς περίμενα να κλείσω τη 15η εβδομάδα, και έκανα επανάληψη κάθε 2,5 μήνες (απεφευγα συχνή εφαρμογή, δηλαδή).

Τέλος, θα αναφέρω απλά ότι από συζήτηση που είχα κάνει με κομμώτρια την περίοδο που ήμουν έγκυος, μου είχε πει ότι εταιρίες που που διατείνονται ότι οι βαφές τους δεν έχουν αμμωνία να μην τις εμπιστεύομαι (γιατί μάλλον περιέχουν αμμωνία). Αλλά δεν το έψαξα περαιτέρω να σου πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν μελέτες που να αποδεικνύουν ότι η βαφή μαλλιών είναι απολύτως ασφαλής κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Μετά το πρώτο τρίμηνο που γίνεται ο σχηματισμός των οργάνων, θεωρητικά δεν υπάρχει κίνδυνος.

 

Εκτός της χέννας, δεν υπάρχει καμία εντελώς φυσική βαφή. Ωστόσο αν τα μαλλιά σου είναι ήδη βαμμένα, θα σου πρότεινα να το αποφύγεις, η χέννα συστήνεται σε καθαρό από βαφές μαλλί.

 

Εγώ προτίμησα μία βαφή της Apivita που είχα χρησιμοποιήσει και παλαιότερα και ήξερα ότι δεν ερεθίζει το δέρμα μου. Το πόσο θα σου κρατήσει κανείς δεν μπορεί να στο εγγυηθεί, εξαρτάται από την τρίχα, πόσο επεξεργασμένη είναι. Επειδή και εγώ Φεβρουάριο γέννησα, είχα βάψει το μαλλί τέτοια εποχή, μια χαρά κράτησε.

 

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ευχαριστω πολυ που μου απαντήσατε κ να σας ζήσουν τα παιδάκια σας!

Όσιν κ εγω που έκανα μια συζήτηση στο ποδι με μια κομμώτρια μου πρότεινε μια εταιρεία που εχει κανονικές βαφές κ μ λεει ολα αυτα που λένε οτι δεν έχουν αμωνία έχουν κ να μην τις εμπιστεύομαι!τωρα δεν ξερω εχω μπερδευτεί!

Βιτγκαν στο μαλλί μου εχω περάσει 3 βαφές συνολικά με 20αρι κ 40αρι οξυζενέ!δεν εχω βάλει ποτέ ντεκαπαζ!!

Οσο για το χένα το σκέφτομαι να σας πω την αληθεια μιας που κ κατι γνωστές μου που βάφουν χρόνο το μαλλί μαυρο πέρασαν κ χενα!!

Το θέμα ομως ειναι οτι την ειχα πάρει απο Θεσσαλονίκη...εδω ξέρετε απο που μπορω να πάρω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειχα παρει του κορρε απο το φαρμακειο κ ηταν πολυ καλη!!

 

 

Καλησπέρα σε ευχαριστω για την απάντηση!

Μονο τη βαφή πήρες η και οξυζενέ;

Επισης τι χρώμα ήταν τα μαλλιά σου κ πόσο καιρο σου κράτησε κ δεν ξεθώριασε;

Link to comment
Share on other sites

Χένα υπάρχει σε μαγαζιά με καλλυντικά (τύπου Hondos, αλλά και σε συνοικιακά). Δε θα δυσκολευτείς να βρεις

 

 

 

Τα εχω κόκκινα,πιστεύεις οτι μπορω να περάσω μονο χενα;

Η αν περάσω τη βαφή κ δω οτι ξεθωριάζει εύκολα να περάσω κ μια χένα;

Συγνώμη σας ζάλισα με τις ερωτήσεις αλλα αφου περίμενα τοσο καιρο φαντάσου τωρα κόκκινα με τη ρίζα κάστανο πιο κάτω απο το κάστανο να ειναι κόκκινο στο στεφάνι κ πιο κάτω να ειναι καστανοκοκκινα!!μπλιαχχχ!!!χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ευχαριστω για την απάντηση!

Μονο τη βαφή πήρες η και οξυζενέ;

Επισης τι χρώμα ήταν τα μαλλιά σου κ πόσο καιρο σου κράτησε κ δεν ξεθώριασε;

 

Ειναι μεσα στο κουτι ολα ειχα καστανο κ κρατησε αρκετα αλλα κ μια φιλη εγγυουλα με κοκκινο εμεινε πολυ ευχαριστημενη!!

2004-2008-2016[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεσα στο κουτι ολα ειχα καστανο κ κρατησε αρκετα αλλα κ μια φιλη εγγυουλα με κοκκινο εμεινε πολυ ευχαριστημενη!!

 

Τέλεια σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα εχω κόκκινα,πιστεύεις οτι μπορω να περάσω μονο χενα;

Η αν περάσω τη βαφή κ δω οτι ξεθωριάζει εύκολα να περάσω κ μια χένα;

Συγνώμη σας ζάλισα με τις ερωτήσεις αλλα αφου περίμενα τοσο καιρο φαντάσου τωρα κόκκινα με τη ρίζα κάστανο πιο κάτω απο το κάστανο να ειναι κόκκινο στο στεφάνι κ πιο κάτω να ειναι καστανοκοκκινα!!μπλιαχχχ!!!χαχαχαχ

A, τέτοιες λεπτομέρειες δεν ξέρω! Μάλλον καλύτερα να ρωτήσεις καμιά κομμώτρια, γιατί σε κόβω να συνδυάζεις κόκκινες άκρες με πράσινη ρίζα, αν ακολουθήσεις δικές μου συμβουλές...:lol:

Link to comment
Share on other sites

A, τέτοιες λεπτομέρειες δεν ξέρω! Μάλλον καλύτερα να ρωτήσεις καμιά κομμώτρια, γιατί σε κόβω να συνδυάζεις κόκκινες άκρες με πράσινη ρίζα, αν ακολουθήσεις δικές μου συμβουλές...:lol:

 

 

 

 

Χααχχαχαχ!!! σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Από φυτικες εμεινα ευχαριστημενη με τις apivita και στις δυο εγκυμοσύνες μου. Να ξερεις όμως ότι συνηθως οι φυτικες <βγαζουν> πιο σκουρους τονους σε σχεση με τις κανονικες .

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν περάσει τρεις μήνες από τη τελευταία βαφή, μη δοκιμάσεις χέννα, θα βγεις όντως με πράσινο μαλλί (στην καλύτερη των περιπτώσεων) :lol: Και αν το κάνεις τελικά να ξέρεις ότι δεν μπορείς να βάψεις ξανά το μαλλί με χημική βαφή.

 

Η χέννα που έχει ο Ηοndos έχει πρόσθετα, δεν είναι τελείως φυσική. Γι'αυτό και θέλει μια ώρα εφαρμογή μόνο, ενώ η χέννα θέλει το λιγότερο 4ωρο. Δυστυχώς μόνο από εξωτερικό φυσική χέννα και από συγκεκριμένα καταστήματα. Επίσης, ακόμα και οι άσπρες παίρνουν χρώμα, απλά δε γίνεται με την πρώτη φορά και η θέλει κάθε μήνα ενώ η χημική βαφή σου κρατάει και τρίμηνο.

 

Του Κορρέ έχω δοκιμάσει και εγώ αρκετές φορές, ευχαριστημένη έμεινα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν περάσει τρεις μήνες από τη τελευταία βαφή, μη δοκιμάσεις χέννα, θα βγεις όντως με πράσινο μαλλί (στην καλύτερη των περιπτώσεων) :lol: Και αν το κάνεις τελικά να ξέρεις ότι δεν μπορείς να βάψεις ξανά το μαλλί με χημική βαφή.

 

Η χέννα που έχει ο Ηοndos έχει πρόσθετα, δεν είναι τελείως φυσική. Γι'αυτό και θέλει μια ώρα εφαρμογή μόνο, ενώ η χέννα θέλει το λιγότερο 4ωρο. Δυστυχώς μόνο από εξωτερικό φυσική χέννα και από συγκεκριμένα καταστήματα. Επίσης, ακόμα και οι άσπρες παίρνουν χρώμα, απλά δε γίνεται με την πρώτη φορά και η θέλει κάθε μήνα ενώ η χημική βαφή σου κρατάει και τρίμηνο.

 

Του Κορρέ έχω δοκιμάσει και εγώ αρκετές φορές, ευχαριστημένη έμεινα.

 

 

 

 

Τη τελευταία βαφή την έβαλα μέσα Μαΐου!επισης το μαλλί το έβαψα για πρώτη φορα τον Μάρτιο!κ άσπρες τρίχες δεν εχω!απλα δεν ξερω αν βάλω τωρα μια του κορε κ ως τοτε μου ξεθωριάσει!θα ηθελα να προλάβω τουλαχιστον ως τη γεννά να ειναι εντάξει!θα μπορέσω να βάλω ακόμη μια;

Αυτο που με νοιάζει ειναι να μην ξεθωριάσει κ βγει το κόκκινο απο κάτω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κόκκινο είναι δύσκολο χρώμα. Προσωπικά μόνο σκούρα χρώματα έχω δοκιμάσει και οι πιο ανοιχτές ανταύγειες που είχα από κάτω, στο μήνα ξαναεμφανίζονται.

 

Δοκίμασε τώρα και το πολύ πολύ τα ξαναβάφεις λίγο πριν γεννήσεις.

Πάντως του Κορρέ οι argan και της Apivita αμμωνία δεν έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Το κόκκινο είναι δύσκολο χρώμα. Προσωπικά μόνο σκούρα χρώματα έχω δοκιμάσει και οι πιο ανοιχτές ανταύγειες που είχα από κάτω, στο μήνα ξαναεμφανίζονται.

 

Δοκίμασε τώρα και το πολύ πολύ τα ξαναβάφεις λίγο πριν γεννήσεις.

Πάντως του Κορρέ οι argan και της Apivita αμμωνία δεν έχουν.

 

 

 

 

Καταλαβαίνεις τωρα γιατι ασχολούμαι τοσο πολυ με το ποια βαφή θα βάλω κ τι θα ειναι;επειδη το κόκκινο ειναι πολυ δύσκολο χρώμα κ το ξερω!!

Σε ευχαριστω πάντως που ασχολήθηκες!να εισαι καλα!!!!καλες γιορτές

Link to comment
Share on other sites

Από φυτικες εμεινα ευχαριστημενη με τις apivita και στις δυο εγκυμοσύνες μου. Να ξερεις όμως ότι συνηθως οι φυτικες <βγαζουν> πιο σκουρους τονους σε σχεση με τις κανονικες .

 

 

 

 

 

Καλησπέρα! Σε ευχαριστω για την απάντηση να σ ζήσουν τα παιδάκια σου!

Τι χρώμα ήταν τα μαλλιά σου;έβαλες το ίδιο η Αλαξες χρώμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...