Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νοσηλεία σε κλινική για παρακολουθηση κυησης υψηλού κινδύνου


tvagia

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, διανύω την 26η εβδομάδα κύησης και θα χρειαστει να νοσηλευτώ στην 30η εβδομάδα έως (με το καλό) την 35η όπου θα προγραμματιστει καισαρική, λόγω προδρομικών αγγείων. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια μανούλα έμεινε για τόσο μεγάλο διάστημα σε ιδιωτική κλινική για παρακολούθηση και πόσο κόστισε?Επίσης το μωρακι μου θα είναι σίγουρα προωρο , έχουμε προετοιμαστεί ήδη με κορτιζόνες για τα πνευμονάκια, όμως πιστευω θα χρειαστούμε ΜΕΝΝ και θερμοκοιτίδα, πόσο ειναι το κόστος για αυτό ανά ημέρα? Η αλήθεια έχω ρωτήσει ήδη στο γέννεσις αλλα θέλω να είμαι σίγουρη για τυχόν κρυφές χρεώσεις που δεν τις λένε από την αρχη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα με το καλό το μωράκι σου!

Δεν γνωρίζω το κόστος νοσηλείας αλλά ούτε και θερμοκοιτίδας αλλά θα ήθελα αν γίνεται να μου πεις τι τιμή σου είπαν για την θερμοκοιτίδα και αν επιστρέφονται καθόλου χρήματα από τα ταμεία.... Αν δεν θέλεις να το πεις δημόσια στείλε μου προσωπικό μήνυμα.

Σε ευχαριστώ! Όλα να σου πάνε καλά!!!

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν ο γιατρος μου μας ενημερωσε οτι θα χρειαστεί να νοσηλευτώ πριν τον τοκετο και το μωρο στη συνέχεια λόγω προωρότητας, ρωτήσαμε για το κόστος και μας είπε 200? για μενα και 100? για το μωρο ανά ημέρα, στη συνέχεια όταν ο άντρας μου πηρε τηλ στην κλινική του είπαν με εοπυ είναι 7? την ημέρα!!! δεν καταλαβάινω τι γίνεται, θα πάω η ίδια από εκει, απλως ειμαι από άλλη πόλη και ίσως καθυστερησει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

Με το καλό το μωράκι σου. Έχε πίστη στον αγώνα σου...αξίζει τον κόπο.

Η ιστορία σου μου θυμίζει την δική μου περίπτωση...

Στην 4η εγκυμοσύνη μου νοσηλεύτηκα από την 24η βδομάδα κύησης ως και την 34 που ξέραμε εξαρχής ότι θα κάνω καισαρική λόγω επιπωματικού πλακούντα. Γνωρίζαμε επίσης εξαρχής ότι το μωρό θα είναι πρόωρο ως ένα βαθμό.

Επειδή ακριβώς το κόστος θα ήταν υπέρογκο (υπέρογκο όσο δεν μπορείς να φανταστείς ή μάλλον μπορείς αν υπολογίσεις 75 μέρες που χρειάστηκε να νοσηλευτώ επί 200 περίπου ευρώ τη μέρα...)και παρόλο που ήξερα πως θα γεννήσω σε ιδιωτικό έκανα τελικά εισαγωγή σε δημόσιο νοσοκομείο(σε συνενόηση του γιατρού μου και του γιατρού στο δημόσιο που με "χρεώθηκε" ως ασθενή του) και τρεις μέρες πριν το χειρουργείο έκανα με δική μου ευθύνη αφού υπέγραψα εξιτήριο από το δημόσιο και εισαγωγή άμεσα στο ιδιωτικό όπου με ξεγέννησε ο γιατρός μου.

Με λίγα λόγια δηλαδή η παρακολούθηση της κύησης έγινε στο δημόσιο και έτσι δεν χρεώθηκα έξοδα νοσηλείας που θα ήταν πραγματικά άπειρα αν έμπαινα στο ιδιωτικό.

Γιατί δεν βρίσκεις κι εσύ μια τέτοια λύση; ειλικρινά θα ξεπαραδιαστείτε αν νοσηλευτείς 35 μέρες στο ιδιωτικό....

Όσο για τα έξοδα θερμοκοιτίδας στο ιδιωτικό όπου μπήκε ο μικρούλης μας μετά την καισαρική επειδή ήταν πρόωρος (νοσηλευτικε 10 μέρες στην ΜΕΝΝ και άλλες 10 στην απλή παρακολούθηση) τα ανέλαβε όλα το ΙΚΑ. Δεν πληρώσαμε τίποτα με βιβλιάριο δημοσίου.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

Γιατί θα νοσηλευτείς; τι σημαίνει "προδρομικά αγγεία"; μήπως προδρομικός πλακούντας; κάτι ανάλογο δηλαδή με το δικό μου;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...