Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κολπικη εξεταση


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια, βρισκομαι στον 9 μηνα της εγκυμοσυνης και την τελευταια φορα που πηγα στον γιατρο εγινε η κολπικη εξεταση (με το δαχτυλο) ωστε να δει πως ειναι ο τραχηλος..πονεσα αρκετα και γενικα ενιωσα αβολα και εγω και ο συζυγος μου που στεκοταν εξω απο το παραβαν...τωρα εχω αυριο παλι εξεταση..βρισκομαι στην 37 εβδομαδα..αν του πω οτι δεν θελω να την ξανακανω η αν πρεπει οπωςδηποτε να ερθει μια μαια να μου την κανει θα τον ενοχλουσε?λετε να υπαρξει προβλημα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πιθανολογώ ότι η εξέταση έγινε για έλεγχο του τραχήλου, και συνηθίζεται να γίνεται τέτοια κολπική εξέταση προς το τέλος της εγκυμοσύνης (edit: τώρα το πρόσεξα ότι το γράφεις και μόνη σου, σόρρυ...). Γιατί ένιωσες άβολα; Δεν ήταν "σεξουαλικού τύπου" η ψηλάφιση. Είναι γιατρός σου. Προτιμάς, δηλαδή, μία μαία από το γιατρό σου;

Επίσης, να είσαι προετοιμασμένη για τέτοιου είδους "άβολες" χειρονομίες, οι οποίες μάλιστα πονάνε πολύ στη διάρκεια του τοκετού, καθώς πρέπει να σε ελέγχουν από κάτω ή και να βοηθήσουν στο να "σπάσουν τα νερά" (και μαίες και γιατρός).

Μη βασανίζεις το μυαλό σου με τέτοια! Είναι γιατρός σου, και όταν σε εξετάζει δεν έχετε τη σχέση άνδρα-γυναίκας, αλλά ιατρού-ασθενή.

Με το καλό να γεννήσεις το μωρό σου!!!

 

(αν έχεις τέτοιου είδους δεύτερες σκέψεις, τότε σκέψου και το ενδεχόμενο γυναίκας γυναικολόγου, για την επόμενη φορά ;))

Link to comment
Share on other sites

Πιστευα οτι δεν θα ενιωθα αβολα αλλα τελικα ενιωσα..τωρα τι να πωσκεφτομαι ομως να το συζητησω με τον γιατρο μου και να βρουμε μια λυση..σιγουρα την επομενη φορα θα παω σε γυναικα γυναικολογο..τωρα ειναι αργα..απλα εχω διαβασει οτι δεν ειναι απαραιτητη αυτη η εξεταση..οτι δλδ και να μην γινει δεν υπαρχει προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητη ή όχι (δεν έχω τις γνώσεις άλλωστε),

αλλά σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι ακόμα κι αν δε σε εξέταζε στην τελευταία σου επίσκεψη, όταν με το καλό έρθει η ώρα να γεννήσεις και θα σε ψηλαφίσουν και θα σε πιέσουν εκεί χαμηλά (και θα πονάς αρκετά) γιατί δε μπορούν να καταλάβουν διαφορετικά την κατάσταση κάτω, και γιατί μπορεί να χρειαστεί να βοηθήσουν να σπάσουν τα νερά (όπως σου έγραψα και πριν).

Αν νιώθεις ότι θες να το συζητήσεις μαζί του, φυσικά και να το κάνεις, άλλωστε είναι σημαντικό το να νιώθεις άνετα.

Ελα, έχεις φτάσει στο τέλος! Υπομονή! Δεν είναι και τόσο τραγικό, δες το πιο χαλαρά, για να νιώθεις κι εσύ καλύτερα!

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια, βρισκομαι στον 9 μηνα της εγκυμοσυνης και την τελευταια φορα που πηγα στον γιατρο εγινε η κολπικη εξεταση (με το δαχτυλο) ωστε να δει πως ειναι ο τραχηλος..πονεσα αρκετα και γενικα ενιωσα αβολα και εγω και ο συζυγος μου που στεκοταν εξω απο το παραβαν...τωρα εχω αυριο παλι εξεταση..βρισκομαι στην 37 εβδομαδα..αν του πω οτι δεν θελω να την ξανακανω η αν πρεπει οπωςδηποτε να ερθει μια μαια να μου την κανει θα τον ενοχλουσε?λετε να υπαρξει προβλημα..

 

Ειναι απολυτως σεβαστό το πώς αισθανεσαι και θα μπορουσες να του το πεις, αλλα προσπαθησε κι εσυ λιγο να το ξεπερασεις...Οταν με το καλο ερθει η ωρα του τοκετου υπαρχει περιπτωςη να πρεπει να το υποστεις συχνα... Καλη λευτερια να εχεις :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το γνωριζω οτι εκεινη την ημερα θα γινει ωστε να δουν την διαστολη..απλα φανταζομαι οτι αν αισθανομαι αβολα δεν θα μπορω να ειμαι και χαλαρη εκεινη την στιγμη..πιστευω οτι στον γιατρο μου πρεπει να λεω ολους τους προβλημαισμους μου για να μπορεσω να παω οσο το δυνατον πιο χαλαρη την ωρα του τοκετου..σας ευχαριστω παντως για τις συμβουλες..ηθελα να μιλησω σε καποιον για να παρω και μια αλλη γνωμη..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα αισθάνεσαι άβολα (καμία μας δεν αισθάνθηκε ωραία με αυτή την εξέταση-ψηλάφηση-πίσεη, απλώς την υπομείναμε), αλλά εκείνη τη στιγμή θα έχεις κι άλλα θέματα να διαχειριστείς!

Να συζητήσεις ό,τι σε αγχώνει με το γιατρό σου, να πας δυναμικά και θα πάνε όλα τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα αισθάνεσαι άβολα (καμία μας δεν αισθάνθηκε ωραία με αυτή την εξέταση-ψηλάφηση-πίσεη, απλώς την υπομείναμε), αλλά εκείνη τη στιγμή θα έχεις κι άλλα θέματα να διαχειριστείς!

Να συζητήσεις ό,τι σε αγχώνει με το γιατρό σου, να πας δυναμικά και θα πάνε όλα τέλεια!

 

Ακριβώς όπως τα λεει η Osin!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την συμβουλη..πραγματικα με βοηθησε αυτη η συζητηση..μακαρι να πανε ολα καλα και το μωρακι μου και εγω να ειμαστε καλα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...