Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποβολη λογο θυροειδη;


Δωρα

Recommended Posts

Πριν μιαμηση εβδομαδα περιπου ειχα το πρωτο θετικο τεστ φαρμακιου, πηγα για χωριακη 3 φορες ανα μερικες ημερες. Στην αρχη ηταν καλα αλλα στην δευτερη εξεταση χωριακης δεν ειχει διπλασιαστει, στη τριτη εξεταση αρχισε να μειωνεται. Πηγα στο γυναικολογο και ειπε οτι θα αποβαλω (ειμαι 5μιση εβδομαδων). Απο ρουτινα μου κοιταξε με υπερυχο το θυροειδη και το βρηκε διογκομενο και πορωδη. Ειπε οτι μπορει να οφειλεται σε αυτο η αποβολη. Εχει τυχει κατι τετοιο σε κανεναν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πριν μιαμηση εβδομαδα περιπου ειχα το πρωτο θετικο τεστ φαρμακιου, πηγα για χωριακη 3 φορες ανα μερικες ημερες. Στην αρχη ηταν καλα αλλα στην δευτερη εξεταση χωριακης δεν ειχει διπλασιαστει, στη τριτη εξεταση αρχισε να μειωνεται. Πηγα στο γυναικολογο και ειπε οτι θα αποβαλω (ειμαι 5μιση εβδομαδων). Απο ρουτινα μου κοιταξε με υπερυχο το θυροειδη και το βρηκε διογκομενο και πορωδη. Ειπε οτι μπορει να οφειλεται σε αυτο η αποβολη. Εχει τυχει κατι τετοιο σε κανεναν;

 

 

λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου...θα προτεινω να επισκεφτεις ενδοκρινολογο για να λυσεις τις αποριες σου για τον θυροειδη σου και να σου συνταγογραφησει εξετασεις και οτι θεωρησει απαραιτητο για τον ελεγχο του...ενας αρυθμιστος θυροειδης,ναι προκαλει αποβολες,αλλα 5μιση εβδομαδων,ειναι πολυ πρωιμο να πει καποιος οτι φταιει ο θυροειδης και οχι κατι αλλο...και σιγουρα ο γυναικολογος σου δεν ειναι αρμοδιος γιατρος ουτε να κανει υπερηχο στον θυροειδη σου ουτε και να βγαλει συμπερασματα σχετικα...

ελπιζω συντομα να εισαι ξανα εγκυουλα και ολα να κυλησουν καλα

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Πριν μιαμηση εβδομαδα περιπου ειχα το πρωτο θετικο τεστ φαρμακιου, πηγα για χωριακη 3 φορες ανα μερικες ημερες. Στην αρχη ηταν καλα αλλα στην δευτερη εξεταση χωριακης δεν ειχει διπλασιαστει, στη τριτη εξεταση αρχισε να μειωνεται. Πηγα στο γυναικολογο και ειπε οτι θα αποβαλω (ειμαι 5μιση εβδομαδων). Απο ρουτινα μου κοιταξε με υπερυχο το θυροειδη και το βρηκε διογκομενο και πορωδη. Ειπε οτι μπορει να οφειλεται σε αυτο η αποβολη. Εχει τυχει κατι τετοιο σε κανεναν;

 

Κοπελα μου καλησπερα και λυπαμαι για την απολεια σου ειμαι εγκυος 8 εβδομαδων και 3 ημερων εχω υποθυροειδησμο χωρις οζους ομως περνω καθημερινά το χαπακι που μου εχει δωσει ο ενδοκρινολογος και μου ειχε τονισει πως οταν θα θελω να κανω μωρο θα πρεπει πρωτα βα κανω καποιες εξετασεις και αν δουμε πως δεν κανει να μεινω να υποβληθω σε μια θεραπεια ευτυχως με τη δοση που ξεκινησα τον εχω ρυθμιση βεβαια ανα 20 με 25 μερες πρεπει να επαναλαμβανω τις εξετασεις αυτες για να βλεπουμε πως κινουμε εκτός απο αποβολη μπορει αν δεν υπαρξει προσοχη να προκαλεσει και βλαβες στο έμβρυο στα λεω ολα αυτα ωστε να μην το αμελήσεις ξεκινα βρες ενα καλο ενδοκρινολογο και αυτος θα σε κατευθυνη σε ολα σου ευχομαι να πανε ολα καλα και σηντομα να ηανα δεις θετικο τεστ

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σου δωρα.εχει δικιο η sonia.ο αρυθμιατος θυρωειδης φερνει αποβολες κ πολλα προβληματα στο εμβρυο ακομη κ αν επιβιωσει.tsh ,t4 κ αντιθυρεωειδικα αντισωματα εχεις ελεγξει τωρα τελευταια?σιγουρα κατι υπαρχει αφου η εικονα του θυρεωειδη ειναι τετοια.αληθεια ο γυναικολογος σου εκανε υπερηχο στο θυρεωειδη?μπραβο του.ποιος ειναι?μονο πολυ εξειδικευμενοι γιατροι στους υπερηχους μπορει να το κανουν.μαλον θα κανει κ οδιος β επιπεδου κ αυχενικη.μην στεναχωριεσαι παντως.με καλο ενδοκρινολογο θα τα πας τελεια.περα ομως απο την εγκυμοσυνη τον χρειαζεσαι κ για την υγεια σου.επιρρεαζει την καρδια καθως κ τον υπολοιπο ορμονικο αξονα.

Link to comment
Share on other sites

Δώρα Καλησπέρα. έχω ένα παιδάκι 4 ετών στο οποίο έμεινα εύκολα έγκυος. Στις προσπάθειες μας για το δεύτερο μωράκι προέκυψαν 2 απανωτές αποβολές Μάρτιο - Ιούνιο,για την ακρίβεια βιοχημικές κυήσεις(αντί να διπλασιαστεί η χοριακή μειωνόταν με αποτέλεσμα δύο αποβολές)Έτσι μπήκα σε διαδικασία ελέγχου και ανακάλυψα υποθυρεοειδισμό και αυξημένα αντισώματα που από όσο διάβασα σχετίζονται με αποβολές πρώτου τριμήνου.Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο η όχι. Τώρα είμαι σε θεραπεία ώστε να μπορέσουμε να κρατήσουμε ακόμα ένα μωράκι αγκαλιά. Επισκέψου έναν ενδοκρινολόγο και γρήγορα, μην αφήνεις τον καιρό να πάει χαμένο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω κλεισει ραντεβου σε ενδοκρινολογο, θα παω αυριο παιρνωντας και το αποτελεσμα υπερυχου (απο το γυναικολογο) μαζι μου. Εκει σιγουρα θα θελει να ξανακανει το υπερυχο και η ιδια και να μου γραψει εξετασεις για το τι γυνεται.

Δεν το ελεξει ποτε πριν αν και θα επρεπε λογο οικογενειακο ιστορικο. Η μητερα και θεια μου εχουν υπολειτουργια.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου δωρα.εχει δικιο η sonia.ο αρυθμιατος θυρωειδης φερνει αποβολες κ πολλα προβληματα στο εμβρυο ακομη κ αν επιβιωσει.tsh ,t4 κ αντιθυρεωειδικα αντισωματα εχεις ελεγξει τωρα τελευταια?σιγουρα κατι υπαρχει αφου η εικονα του θυρεωειδη ειναι τετοια.αληθεια ο γυναικολογος σου εκανε υπερηχο στο θυρεωειδη?μπραβο του.ποιος ειναι?μονο πολυ εξειδικευμενοι γιατροι στους υπερηχους μπορει να το κανουν.μαλον θα κανει κ οδιος β επιπεδου κ αυχενικη.μην στεναχωριεσαι παντως.με καλο ενδοκρινολογο θα τα πας τελεια.περα ομως απο την εγκυμοσυνη τον χρειαζεσαι κ για την υγεια σου.επιρρεαζει την καρδια καθως κ τον υπολοιπο ορμονικο αξονα.

 

Η συγκεκρημενη γυναικολογο πρεπει να εχει καποιο ενδιαφερον για το θυροειδη, μιας και ετσι για το συγρηνουμε εκανε υπερυχο και στον αντρα μου (το δικο του ειναι τελειο), και ανεφερε οτι τακτικα κανει στους πελατες της.

Εγω μενω στο Βολο αν σε ενδιφερει μπορω να σου πω το ονομα της.

Link to comment
Share on other sites

είναι κληρονομικά όλα. Και έμενα έχει η μαμά μου και να φανταστείς δεν το είχα ψάξει παρά μετά τις αποβολές.. έχω 6 μήνες που κάνω θεραπεία και είμαστε σε καλά επίπεδα πλέον. Ελπίζω με την βοήθεια του θεού να είμαστε εγκυούλες σύντομα. Όταν πας και κάνεις τις εξετάσεις ενημέρωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

είναι κληρονομικά όλα. Και έμενα έχει η μαμά μου και να φανταστείς δεν το είχα ψάξει παρά μετά τις αποβολές.. έχω 6 μήνες που κάνω θεραπεία και είμαστε σε καλά επίπεδα πλέον. Ελπίζω με την βοήθεια του θεού να είμαστε εγκυούλες σύντομα. Όταν πας και κάνεις τις εξετάσεις ενημέρωσε μας.

 

Θελει τοσο πολυ χρονο μεχρη να στρωνει το θυροειδη; Αυτο δεν το ειχα σκεφτει... Με τις προσπαθειες πρεπει να περιμενουμε μεχρι τοτε που ειναι νορμαλ επιπεδα;

Link to comment
Share on other sites

Θελει τοσο πολυ χρονο μεχρη να στρωνει το θυροειδη; Αυτο δεν το ειχα σκεφτει... Με τις προσπαθειες πρεπει να περιμενουμε μεχρι τοτε που ειναι νορμαλ επιπεδα;

 

Mην απογοητεύεσαι. Εγώ χρειάστηκα αλλαγή στο χάπι στο μέσο της θεραπείας. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Η ιδανική τιμή για σύλληψη μου είχανε πει ότι είναι 1 - 2 ,5 . Χρειάστηκε απόξεση ή ο οργανισμός το απέβαλε μόνο του στην περίπτωση σου??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η γυναικολογος ειπε οτι θα καθαρησει μονο του, και θα γυνει μεσα στο σαββατοκυριακο. Μεχρη στειγμης δεν βλεπω τιποτα, και ελπιζω οτι ηταν λαθος το τελευταιο χωριακη.

Αν δεν εχω αιμοραγια μεχρη την δευτερα θα ξανακανω χωριακη και βλεπουμε...

Πηγα στο ενδοκρηνολογο και οντως ειναι διογκωμενο το θυροειδη, μου εγραψε ενα καρο εξετασεις για να κανω, βρηκε και ενα οζο (καπως ετσι το ειπε) που θελει παρακολουθηση. Θα δειξει τι δειχνουν η εξαταση αιματος.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και παίζει μεγάλο ρόλο ο θυροειδης.....Εγώ είχε κ δεν το ήξερα....έμεινα έγκυος κ το έμβρυο παιθανε μέσα μου 10 εβδομάδων.... Ο τότε γιατρός μ δεν μ είχε πει από την αρχή να ελέγξουμε θυρεοειδή. .... και σε όσους κ να πήγα μετά μου είπαν ότι με τόσο χάλια θυρεοειδή δεν υπερχε περίπτωση να προχωρήσει η εγκυμοσύνη..... πήγα σε.ενδροκρικολογο κ ξεκίνησα χαπάκι....Κ τωρα εχω 2 παιδάκια μου γλυκιά Μου.. Στα λεω Όλα αυτά για να ξερεις Πόσο σημαντικό ρόλο παίζει ο θυρεοειδης και πως αν ρυθμιστεί μετά όλα πάνε καλά..... περιμένουμε νέα από τον εδροκτρινολο σου.. Όλα καλα θα πάνε ...

Link to comment
Share on other sites

Δώρα αν διαβάζεις ακομα οχι δεν παίζει ρολο στο πρώτο τρίμηνο

Αποβολή πρώτου τριμήνου ειναι λόγο ποιότητας του εμβρύου , DNA προβλήματα και τέτοια. Ένας έμπειρος γιατρος σε θέματα υπογονημοτητας και αποβολών θα σου έλεγε το ίδιο πράγμα

Αποβολες λόγω θυρεοειδή ειναι στο δεύτερο τρίμηνο δυστυχώς αλλα ναι αρχιςε απο τωρα θεραπεία αν μπορεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου δωσατε, την δευτερα θα παω να κανω τις εξετασεις.

Επειδη δεν απεβαλα ακομα εχω ελπιδες για να ειναι ολλα καλα. /δεν εχω ουτε αιμα ουτε κραμπες, παρ ολο που μου ειπε η γυναικολογο οτι θα το εχανα τωρα το σαββατοκυριακο. Ειναι πιθανο να εκανε λαθος; Να ηταν ενα λαθος απο το εργαστηριο η να ηταν δυδημα και να επηβιωσε μονο το ενα. Πιανομαι απο τις τριχες τωρα αλλα ειναι δυνατον να ειναι ετσι;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

baby cute φυσικα κ το ενα δεν αποκλεει το αλλο,φυσικα κ η νουμερο1 αιτια αποβολων ειναι οι χρομωσωματικες αλλα αποβολες σαφεστατα προκαλει κ ο αρυθμιστος θυρεοειδης απο το πρωτο τριμηνο.πολλες φορες μαλιστα δεν γινεται καν συλληψη γι αυτο το λογο.ολο το ενδοκρινολογικο πακετο ευθυνεται για αποβολες.

Link to comment
Share on other sites

Σου μειώθηκε πραγματικά η χοριακή η δεν διπλασιάστηκε;

 

Την προηγουμενη δευτερα ηταν 170 και 2 μερες αργοτερα επεσε στα 166. Βασικα για αυτο ελπιζω ακομα επειδη δεν επεσε πολυ η χωριακη....

Link to comment
Share on other sites

baby cute φυσικα κ το ενα δεν αποκλεει το αλλο,φυσικα κ η νουμερο1 αιτια αποβολων ειναι οι χρομωσωματικες αλλα αποβολες σαφεστατα προκαλει κ ο αρυθμιστος θυρεοειδης απο το πρωτο τριμηνο.πολλες φορες μαλιστα δεν γινεται καν συλληψη γι αυτο το λογο.ολο το ενδοκρινολογικο πακετο ευθυνεται για αποβολες.

 

Απο την σελίδα του NHS

 

What causes a miscarriage?

There are probably many reasons why a miscarriage may happen, although the cause isn't usually identified. The majority aren't caused by anything the mother has done.

It's thought most miscarriages are caused by abnormal chromosomes in the baby. Chromosomes are genetic "building blocks" that guide the development of a baby. If a baby has too many or not enough chromosomes, it won't develop properly.

If a miscarriage happens during the second trimester of pregnancy (between weeks 14 and 26), it's sometimes the result of an underlying health condition in the mother.

 

 

Αυτά μας λενε εδω απο κλινικές έρευνες που κάνουν . Η υπογονημοτητα ειναι λιγο διαφορετικό αλλα άπαξ και μείνεις εγκυος και εχεις αποβολή προχωρημένη μαλλον σημαίνει οτι υποβόσκουσε προβλημα. Ξαδέρφη μου έχασε το μωρακι στους 5 μηνες απο θυροιηδη που δεν ήξερε καν οτι είχε... Το ίδιο και συνάδελφος στους 6 μηνες. Το ίδιο και με ζάχαρο κλπ οτι εχει να κανει με τη μανα εκδηλώνεται τις περισσότερες φορές μετα τους 3 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμενη δευτερα ηταν 170 και 2 μερες αργοτερα επεσε στα 166. Βασικα για αυτο ελπιζω ακομα επειδη δεν επεσε πολυ η χωριακη....

 

Συνηθως το θελουν να μένει σταθερό η να ανεβαίνει αλλα πηγαινε στην γιατρό την δευτερα να κανεις αλλη μια χοριακή ....

Ολα να σου πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites

κ ομως baby cute.μπορει να συμβει κ αργοτερα ,μπορει κ νωριτερα.εγω κανω διαβητη κυησης με το καλημερα λογω αντιστασης στην ινσουλινη.εδω σου λενε απο την αρχη της κυησηςνα ειναι κατω απο δυομισι.περα απο το σακχαρο για το οποιο εχω μιλησει πολλες φορες ,να σου πω οτι κ για το θυρεοειδη τα ιδια ισχυουν.αυτη τη συζητηση ειχα κ με τον σουβατζογλου πριν απο 15 ημερες.ξαφνικα το tsh εφτασε το 2.99 κ μου αλλαξε μεσως την αγωγη.ειναι επικινδυνο μου ειπε.κ αυτος δεν ειναι ο οποιοσδηποτε γιατρος.ειναι απο τους κατεξοχην καλους γνωστες του μηχανισμου κατα την κυηση.με το που γινεται λεει η εμφυτευση το tsh αρχιζει να ανεβαινει κ θελει παρακολουθηση μαζι με ολο το πακετο δηλ.κ αυτο υποστηριζουν κ αλλες κοπελες κατα καιρους εδω μεσα εαν ψαξεις.επειδη το θεμα ομως ειναι πολυπαραγοντικο το οτι υπαρχει καπου θεμα δεν αποκλεει οτι δεν υπαρχει παραλληλα κ κατι αλλο.απλα τα ενδοκρινολογικα ειναι ευκολο να τα εχουμε υπο ελεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Μα με το που μένεις έγκυος η TSH αρχίζει κ ανεβαίνει..... Ο θυρεοειδης είναι ορμόνη......ΒΑΣΙΚΗ ορμόνη ανάπτυξης... φυσικά κ αν δεν είναι ρυθμισμένο από την αρχή μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα...γυναικολος κ ενδροκλρινλογοι που πηγα/πάω υποστηρίζουν αυτό. Πώς παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην αρχή που αναπτύσσεται το έμβρυο να είναι χαμηλή η TSH...

 

 

Εγώ ρε κορίτσια μου αν το πιστευεται όταν έχασα το μωρό η TSH είχε φτάσει......15!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα 15!!!!!!! Κ Ο τότε γυναικολόγος μου (ήταν κ στο Ιασο τρομάρα μου ) ούτε καν το πήρε σοβαρά.... κι όμως το μωρό πεθάνε μέσα μ....Τέλος πάντων... ...Έχω μάθει στη ζωή μου να λέω πως ότι γίνεται είναι για καλό.....Ο Θεός να σας βοήθεια εκ ΟΛΕΣ να κρατήσετε στην αγκαλίτσα σας ένα ΥΓΙΈΣΤΑΤΟ μωράκι Σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου..

Link to comment
Share on other sites

Γιαννα λυπαμαι πολυ..

Δωρα κανε κ αλλη χοριακη.ευχομαι το καλυτερο

Καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.ακομη κ αν εχεις θεμα με το θυροειδη δ θα εισαι σιγουρη οτι σε ενδεχομενη αποβολη ευθυνεται μονο αυτο

Εγω εχω χασιμοτο.τα τελευταια χρονια που δ παιρνω χαπι ειναι κατω απο 2,5 αλλα τα αντισωματα τρελα νουμερα

Ο προηγουμενος ενδοκρινολογος μου ειχε πει οτι θα δυσκολευτω στη συλληψη.καμια σχεση.κ οι τιμες κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης καλυτερες απο πριν

Μαγιοπουλος η αντισταση στην ινσουλινη σου εμφανιζεται με το που μεινεις εγκυος η προυπαρχει(ρωταω για σενα οχι γενικα.αν θες απαντας)

Link to comment
Share on other sites

Μεχρη στειγμης καλα παω, δεν εχω συμπτωματα αποβολης... Μακαρη να εκαναν λαθος οι γιατροι...

Αν μεχρη την δευτερα το πρωι δεν θα εχω αιμοραγια θα παω οπωσδηποτε για χωριακη, και για τις εξετασεις θυροειδης προφανως...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...