Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλεργία στο γάλα και χαμηλή πρόσληψη βάρους


Recommended Posts

Καλημέρα στις θηλάζουσες μανούλες. Θα ήθελα την βοήθειά σας, αν κάποια έχει εμπειρία από μωρό με αλλεργία στο γάλα και χαμηλή πρόσληψη βάρους.

 

Έχω δύο αγοράκια, τον πρώτο την θήλασα αποκλειστικά 21 μήνες. Είχε πρωκροκολίτιδα και έκανα αποχή. Είχε αίμα στα κακά για μήνες, όμως το βάρος του ήταν πάντα τέλειο.

 

Ο μικρούλης μου, σήμερα γίνεται δύο μηνών. Τον θηλάζω αποκλειστικά και ενώ τον πρώτο μήνα πήρε πολύ καλό βάρος, τώρα τον δεύτερο μήνα η πρόσληψή του είναι κάτω από το φυσιολογικό.

 

Οι μετρήσεις είναι οι εξής:

Βάρος γέννησης (21-5): 3.410

Έξοδος από το μαιευτήριο: 3.150

28-5:3.410

4-6:3.800

11-6:4.150

18-6:4.420

25-6:4.600

2-7:4.670

9-7:4.900

16-7:4.980

 

Πριν δυο εβδομάδες για δύο 24ωρα έκανα αντλήσεις και έδινα το γάλα στο παιδί από το μπουκάλι (για να ξέρουμε πόσο τρώει) και τότε έπινε περίπου 700-740ml την ημέρα. Από προχτές μετράω (με ζύγιση πριν και μετά) πόσο πίνει από το στήθος μου και είναι από 650 ως 800ml.

 

Με τον παιδίατρο αρχικά αποκλείσαμε τις σοβαρές παθήσεις (θυροειδής, ουρολοίμωξη). Πριν δέκα μέρες περίπου είδαμε αίμα στα κακά. Όλα δείχνουν ότι πρόκειται για αλλεργία και ξεκίνησα την δίαιτα αποχής.

 

Το αίμα δεν με πειράζει τόσο – ξέρω ότι θέλει καιρό αλλά θα φύγει – αυτό που με απασχολεί είναι η χαμηλή πρόσληψη βάρους. Αν έχει συμβεί σε καμία μανούλα, παιδάκι με αλλεργία που δεν παίρνει καλό βάρος. Πόσο καιρό σας πήρε για να στρώσει η κατάσταση;

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Το μωρό σου εχει παρει μεσα σε 2 μήνες σχεδόν 2 κιλα (απο το βάρος εξόδου).

 

Η μέτρηση πριν και μετα τον θηλασμο δεν ειναι αξιόπιστη και δημιουργεί άγχος.

 

Προσωπικα δεν βλεπω θέμα βάρους!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...