Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απόξεση και θηλασμός νεογέννητου...


Recommended Posts

Γέννησα με καισαρική πριν 18 μέρες έναν υπέροχο μικρό που θηλάζω αποκλειστικά. Ο θηλασμός πάει πολύ καλά.

 

Πρόκειται να κάνω απόξεση για να αφαιρεθούν κάποια πήγματα που βρίσκονται στην μήτρα μου. Δυστυχώς όσο και αν το προσπαθήσαμε, με τα φάρμακα η κατάσταση δεν βοηθήθηκε.

 

Μίλησα σήμερα με τον γιατρό και μου είπε ότι θα χρειαστεί να πετάω το γάλα μου για τρεις ημέρες. Μου φαίνονται πολλές...

 

Την προηγούμενη φορά που είχα κάνει απόξεση (λόγο παλίνδρομης τότε) θήλαζα τον τότε ενάμισι έτους γιο μου και η αναισθησιολόγος είχε πει απόχή από τον θηλασμό για 12 ώρες.

 

Ξέρω ότι αυτή τη φορά ο γιατρός θέλει να μου δώσει το flagyl, που δεν είναι συμβατό με τον θηλασμό. Θα του μιλήσω βέβαια να του ζητήσω κάτι άλλο.

 

Έχει τύχει κάτι τέτοιο σε κάποια άλλη; Τι εμπειρίες έχετε;

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει ο μικρός BusyBee! Αχχχ, αναπολώ τις στιγμές με νεογέννητο, ωραία είναι, ειδικά στο δεύτερο το 'φχαριστιέσαι καλύτερα :-).

 

Δεν ξέρω να σε βοηθήσω στο θέμα σου, αλλά έτσι όπως τα λες εγώ θαα ζήταγα να κάνω ό,τι έγινε και την πρώτη φορά.

 

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου θα επεμενα στο γιατρο να σε βοηθησει...με την επιλογή φαρμακων ώστε να μεινει το μωρο χωρις θηλασμο οσο το δυνατον λιγοτερο.

 

Εισαι σιγουρη ότι το flagyl δεν είναι συμβατο με το θηλασμο?Εχω την εντυπωση οτι είναι ασφαλες.Νομιζω εχουν ανοιχτει και εδώ μεσα θεματα για το συγκεκριμενο φαρμακο και ότι είναι συμβατο.Νομιζω είναι Risk Level 0.Αν δεν κανω λαθος δινεται και στην εγκυμοσυνη σε καποιες περιπτωσεις.Καποια στιγμη που ειχα παει στην οδοντιατρο και ειχα καποιο θεμα ενώ παραλληλα θηλαζα και το είχαμε συζτησει μου ειχε πει ότι πολλα φαρμακα χαρακτηρίζονται ως μη συμβατα υπο την εννοια ότι ενδεχεται να αλλαξουν τη γευση του μητρικου και το μωρο να μη θελει να θηλασει...όχι ότι κινδυνευει το μωρο να παθει κατι.Ψαξτο καλυτερα μη πελαγώνεις χωρις λογο.Μιλα και με τον παιδιατρο και με τον γυναικολογο σου.

 

Παντως εγω όταν ειχα νεογεννητο το δευτερο γιο μου χρειαστηκε να λειψω για 5-6μερες γιατι νοσηλευτηκε ο μεγαλος μου γιος.Γι αυτές τις μερες το μωρο επινε ξενο κι εγω εβγαζα με θηλαστρο οποτε μπορουσα και το πεταγα.Πηγαινα μια φορα τη μερα στο Σπιτι να δω λιγο το μωρο και συνηθως το θηλαζα για μια φορα αν προλαβαινα...όμως γενικα για 5 μερες το μωρο πηρε μπυκαλι και ξενο.Οταν επεστρεψα εκοψα με τη μια το ξενο και συνεχισαμε κανονικότατα το θηλασμο σα να μην ειχε συμβει τπτ.Το λεω για να μη φοβάσαι ότι για 1-2 μερες χωρις θηλασμο το μωρο θα αποθηλασει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα αποξεση μολις γεννησα αλλα δεν μου ειπαν οτι δεν πρεπει να θηλασω (ισα ισα το μωρο ηταν στο δωματιο μας και εγω στο χειρουργειο). Ουτε flagyl μου εδωσαν....

Βασικα αν γενναγες με καισαρικη τι θα γινοταν???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vivien σ΄ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, όμως, όχι το flagyl δεν είναι συμβατό. Η παιδίατρος μου έστειλε αυτήν εδώ την σελίδα και μου είπε να μην θηλάσω 24 ώρες αφού το πάρω.

 

https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/f?./temp/~hDuufV:1

 

 

Mmdad, μα με καισαρική γέννησα! Το flagyl θέλει να το δώσει γιατί έχω ένα αναερόβιο μικρόβιο. Του είπα ότι είναι πολύ σημαντικό για εμένα να διατηρήσω τον θηλασμό και να δούμε εναλλακτικές και συμφώνησε να δούμε πρώτα τα αποτελέσματα των εξετάσεων που έκανα σήμερα το πρωί για να δει τι είδους περιθώρια έχουμε. Οι Αμοξιλίνες πάντως που κάνουν πάλι δουλειά με τα αναερόβια επιτρέπονται στο θηλασμό.

 

Niki δεν ξέρω αν θα την παλέψω να του αρνούμαι το στήθος και να δίνω μπουκάλι.

 

Μετά αυτή την γέννα είχα ένα σωρό επιπλοκές. Αναρωτιέμαι πράγματι τι άλλο θα πάει στραβά, και ελπίζω τον θηλασμό να τον σώσουμε. Τον πρώτο μου γιο τον θήλασα σχεδόν δύο χρόνια και πραγματικά το θεωρώ πολύτιμο.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οποτε το προβλημα ειναι το flagyl και οχι η αποξεση? (ναρκωση κτλ..)

σε αυτη την περιπτωση δεν εχω αποψη.

 

Η νάρκωση δεν είναι το σημαντικότερο θέμα. Η επισκληρίδιος είναι πολύ χειρότερη από τη μέθη. Την προηγούμενη φορά μου είπαν να μην θηλάσω για 12 ώρες, νομίζω εντελώς προληπτικά.

 

Η αντιβίωση είναι που μας απασχολεί περισσότερο.

 

Παρεμπιπτόντως, η παιδίατρος είναι και σύμβουλος θηλασμού, γιʼ αυτό και τη εμπιστεύομαι τόσο..

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

To post της παιδιάτρου τα λέει αμφιλεγόμενα και μάλλον θετικά για το flagyl (αν και το διάβασα βιαστικά), αλλά αφού την εμπιστεύεσαι γιατι δεν κάνεις αποχή μόνο για 24 ώρες όπως σου πρότεινε και όχι για 3 μέρες? Προφανώς θα προτιμούσες να μην δώσεις καθόλου ξένο φαντάζομαι, αλλά μια μέρα δεν είναι κάτι τραγικό. Εντωμεταξύ δεν θυμάμαι καθόλου, με την καισαρική δεν παίρνουμε αντιβίωση μετά? Zinadol? Η΄τίποτα, δεν θυμάμαι καθόλου..

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

To post της παιδιάτρου τα λέει αμφιλεγόμενα και μάλλον θετικά για το flagyl (αν και το διάβασα βιαστικά), αλλά αφού την εμπιστεύεσαι γιατι δεν κάνεις αποχή μόνο για 24 ώρες όπως σου πρότεινε και όχι για 3 μέρες? Προφανώς θα προτιμούσες να μην δώσεις καθόλου ξένο φαντάζομαι, αλλά μια μέρα δεν είναι κάτι τραγικό. Εντωμεταξύ δεν θυμάμαι καθόλου, με την καισαρική δεν παίρνουμε αντιβίωση μετά? Zinadol? Η΄τίποτα, δεν θυμάμαι καθόλου..

 

 

 


 

Να σου πω, ούτε εγώ θυμάμαι τι παίρνουμε με την καισαρική! Τα βάζουν όλα μέσα σους ορούς και δεν έχω ιδέα! Στην προηγούμενη απόξεση zinadol είχα πάρει νομίζω.

 

Το θέμα είναι ότι ο γυναικολόγος θέλει να μου το δώσει για μέρες το flagyl, όχι μία δόση. Αυτό είναι το πρόβλημα.

 

Αλλά πιστεύω ότι οι εξετάσεις θα βγουν αρκετά καλές και θα έχουμε περιθώρια και με άλλες αντιβιώσεις.

 

Πιστεύω ότι ο γιατρός φοβάται να μην υπάρχει τίποτα πλακούντας εκεί μέσα (έκανα και χοριακή σήμερα) ή να μην δει τα λευκά να έχουν ανέβει ή την crp. Φοβάται για μόλυνση και επειδή το flagyl είναι για τις αναερόβιες (όπως συμβαίνει μέσα στην μήτρα) κι επειδή έχω ένα αναερόβιο μικρόβιο στον κόλπο το οποίο τρέφεται με αίμα (το αιμόφιλο του κόλπου) που υπάρχει κίνδυνος να μολύνει την μήτρα.

 

Είμαι πολύ αγχωμένη και δεν μπορώ να ηρεμήσω... Σʼ ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Niki δεν ξέρω αν θα την παλέψω να του αρνούμαι το στήθος και να δίνω μπουκάλι.

 

 

Ναι ρε κοριτσι...το ξερω είναι δυσκολο.Εμενα με βοηθησε ισως το ότι εγω ελειπα από το Σπιτι.Εμενα ηταν 40 ημερων τοτε.Μπηκαμε ξαφνικα νοσοκομειο οποτε ξαφνικα εξαφανιστηκα από το Σπιτι για 5 μερες.Ευτυχως δεν εδειξε ιδιαιτερο πρόβλημα...με τη μια δλδ δεχτηκε το μπουκαλι που του εδωσαν.δυσκολευτηκε στην αρχη γιατι δεν ειχε ξαναπιει από μπιμπερο αλλα το συνηθισε πολύ γρηγορα.Δεν εκλαιγε όμως να θελει να θηλασει.Ακομα και όταν πηγαινα και με εβλεπε ηταν ηρεμο.Ευχομαι πραγματικα να παει ετσι ανωδυνα και με το δικο σου παιδακι και να μη χασετε το θηλασμο....είναι κριμα....είναι μικρουλι πολύ το μωρο σου.Ελπιζω όλα να σου πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

busybee τί να πω καλή υπομονή κ θα περάσουν όλα...

για τη συγκεκριμένη αντιβίωση δεν ξέρω όμως όταν γέννησα το γιο μου ανέβασα πυρετό τη δεύτερη μέρα κ ο γιατρός μου άρχισε να ψάχνει, μετά από πολλά πολλά που περάσαμε καταλαβε ποιο μικρόβιο ήταν κ πήρα ciproxin για 10 μέρες κ μου είπα +24 ώρες για να θηλάσω. Έτσι έδοσα ξένο κ αντλούσα το δικό μου. Όταν πέρασαν οι μέρες με λίγο προσπάθεια γιατί ο μικρός θήλασε μόνο 24 ώρες κ δεν το θυμόταν, έπιασε στήθος κ θήλασε αποκλειστικά 6 μήνες χωρίς πρόβλημα. Όταν είναι τόσο μικρά δεν ζητούν το στήθος τόσο επίμονα... κ της μικρής τώρα της δίνω με μπουκάλι δικό μου γάλα αν λείπω κ δεν έχει καθόλου ενοχληθεί....

 

Μη στεναχωριέσαι αν χρειαστεί να διακόψεις για λίγες μέρες θα επανέλθεις. Εγώ δεν ήξερα ούτε να κρατήσω το μωρό κ με θέληση τα κατάφερα, εσύ είσαι κ έμπειρη κ θα σου φανεί παιχνίδι...

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Γιατί είπες ότι είχες δυσκολίες στην γέννα?

 

 

 


 

Γενικά δυσκολεύτηκα. Προσπαθήσαμε για φυσικό τοκετό μετά από καισαρική (στον πρώτο μου γιο), αλλά μετά από σχεδόν 2 εικοσιτετράωρα με πόνους χρειάστηκε να μπω χειρουργείο. Κι από εκεί και πέρα έχω πάθει ένα σωρό επιπλοκές: αιμορραγία, υγρό μαζεύεται στην ουλή, τραυματίστηκα στην ουρήθρα από τον καθετήρα, και τώρα αυτό.

 

Τεσπα, θα περάσει, που θα πάει;

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eliz και Niki ευχαριστώ για το κουράγιο, ελπίζω να τα καταφέρουμε. Έχω ήδη αρχίσει μία τράπεζα γάλακτος, μικρή βέβαια, αλλά έχει πιει δύο φορές από το μπουκάλι την ώρα που έλειπα (για να πάω σε γιατρούς φυσικά!)

 

Το καλό είναι ότι οι εξετάσεις μου βγήκαν καλές και προς το παρόν γλίτωσα την αντιβίωση. Ο γιατρός θα με εξετάσει πάλι αύριο να δούμε αν υπάρχει καμία πρόοδος με τα χάπια (που δεν πιστεύω να υπάρχει βέβαια, γιατί παίρνω από την Παρασκευή και ως τώρα δεν υπήρξε σημαντική αλλαγή) μήπως και γλιτώσω το χειρουργείο. Δεν πιστεύω ότι θα το γλιτώσω αλλά τουλάχιστον υπάρχουν περιθώρια που σημαίνει ότι πιθανότατα να μπορέσω να πάρω την Amoxil που είναι και συμβατή με το θηλασμό.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά δυσκολεύτηκα. Προσπαθήσαμε για φυσικό τοκετό μετά από καισαρική (στον πρώτο μου γιο), αλλά μετά από σχεδόν 2 εικοσιτετράωρα με πόνους χρειάστηκε να μπω χειρουργείο. Κι από εκεί και πέρα έχω πάθει ένα σωρό επιπλοκές: αιμορραγία, υγρό μαζεύεται στην ουλή, τραυματίστηκα στην ουρήθρα από τον καθετήρα, και τώρα αυτό.

 

Τεσπα, θα περάσει, που θα πάει;

Θα περάσει, τι θα κάνει ;)?

Είναι πολύ καλό που οι εξετάσεις είναι καλές! Άντε να περάσει ο πρώτος μήνας κι όλα θα στρώσουν!

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για το κουράγιο και τις ευχές.

 

Τελικά την έκανα σήμερα το πρωί την επέμβαση. Μετά την νάρκωση η αναισθησιολόγος μου είπε να μην θηλάσω για 6 ώρες, και η αντιβίωση που μου έδωσε ο γιατρός είναι η Augmedin. Παντού διαβάζω ότι είναι συμβατή με το θηλασμό, και μάλιστα προτείνονταν ως αντίστοιχη του flagyl στην ιστοσελίδα που μου έστειλε η παιδίατρος.

 

Τα φάρμακα για την μητροσύσπαση ακόμη τα παίρνω βέβαια, άντε να δούμε πότε θα τα ξεφορτωθώ κι αυτά! (το cytotec μου έδωσε γιατί το mitrotan επηρεάζει την προλακτίνη και μειώνει την παραγωγή)

 

Ελπίζω από εδώ και μπρος να στρώσουν σιγά σιγά τα πράγματα, να χαρώ τον μικρούλη μου. Αύριο θα πάμε για την μισή ευχή και θα αρχίσουμε και τις εξόδους! :P

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...