Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ca 125 εκτός Φ.Τ. - ενδομητριωσιακές κύστεις;


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλες. οπως εχω ξαναγραψει προσφατα εδω και χρόνια από το 2005 περιπου εχω μια κυστη στην ωοθηκη η οποια δεν μεγαλωνει. οι εξετασεις και οι καρκινικοι δεικτες που εκανα κατα καιρους εβγαιναν φυσιολογικοί.

Προ ενος έτους μου εμφανίστηκε μια ακόμη κυστη παλι στην αριστερη ωοθηκη την οποια παρακολουθω. βεβαια η πρωτη εχει χαρακτηριστει ενδομητριωσης πιθανα ή και δερμοειδης.

Σχετικα με την δευτερη ειπωθηκε απο 2 γιατρους και εναν ακτινοδιαγνωστη οτι φαινεται ενδομητριωσης. Το καλοκαιρι λοιπον που την ανακαλυψαμε εκανα τον ca 125 και βγηκε 21.8 με οριο το 35.

την ξαναειδα τον Νοεμβριο που δεν ειχε μεγαλωσει ιδιαιτερα (3 εκ εφτασε απο τα αρχικα 2,5) και πριν μια εβδομαδα εκανα κατα παραγγελια του αρχικου και κανονικου μου γιατρου παλι τον ca 125 ο οποιος βγηκε 41.8. ο κανονικος μου γιατρος μου ζητησε και ΑΜΗ (δεν ξερω γιατι) και θα με δει την Παρασκευη. Ενας φθηνοτερος που παω για τεστ παπ κλπ ετησιως (κακως γιατι τελικα ο ανθρωπος βλεπει 2-2 τα περιστατικα σε διπλανα εξεταστηρια και δεν ξερει τι του γινεται) μου ειπε οτι πρεπει να βγουνε. τον ρωτησα αν βλεπει κατι κακο και δεν απανταει παρα μου γραφει (ενω δεν ειχαν βγει ακομα τα αποτελεσματα απο την ca125 και cea και ca 15) . τελικα μετα απο πιεση μου λεει ενδομητριωσης πρεπει να ειναι αλλα καλο ειναι να βγουνε για να μη γινουν κατι κακο...οτι ναναι. να σημειωσω οτι την εξεταση την εκανα 7 ή 8 ημερα περιοδου (ημουν στα τελειωματα της) και ισως παιζει ρολο και αυτο απο οτι διαβασα...αλλα οπως καταλαβαινετε μεχρι να ξανακανω την εξετσση μαζι με την ΑΜΗ ειμαι σε αναμμενα καρβουνα...ρωταω αν ειχατε παρομοια εμπειρια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλε καμμια δεν ειχε υψηλο ca 125; Αρχιζω να τρομαζω

 

κορίτσι μου δεν γνωρίζω από ταυτές τις τιμές αν και έχω ενδομητρίωση!!ποτε δεν έκανα αυτή την εξέταση, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου την ζητήσαν αφού φαίνονται στον υπέρηχο οι κύστες ενδομητρίωσης!!αν θέλες να κάνεις παιδιά, πήγαίνε κανε μια λαπαροσκόπηση να ξεμπερδεύεις!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω υψηλό δείκτη, αυτό που μπορώ να σου πω ειναι ότι εμένα μου είπε ο γιατρός αυστηρά εκτός περιόδου να την κάνω την εξέταση. Θεωρώ ότι παίζει ρόλο λοιπόν το ποτε την έκανες.

Δεν ειναι και τόσο μεγάλη η Απόκλιση απο τα όρια. Όσο πιο σύντομα την επαναλάβεις τόσο πιο γρήγορα θα σου φύγει το άγχος .

Εύχομαι καλα αποτελέσματα :)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τα ξαναειπαμε θα σου γράψω και τις τιμές μου για να χαλαρώσεις λιγο. Με όριο το 35.

1η εξέταση 70, δεύτερη μερα περιοδου

2 εξέταση 19, 18η μερα του κυκλου

3 εξέταση 27, 10η μερα του κυκλου

Ακολούθησε λαπαροσκόπηση. Θα ήμουν περίεργη να δω ποσο ειναι τωρα. Ο γιατρός μου έβγαλε ενδομητρωσιακη κύστη και καυτηρίασε συμφησεις, επίσης έντερο μήτρα και ωοθηκη ηταν κολλημένα. Μην σκας στο ξαναείπα ειναι απλά ένας δείκτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Fleur καλησπέρα. Εγώ είχα υψηλούς δείκτες, όμως δεν είχα κύστες. Βασικά ήθελα να μείνω έγκυος κ έκανα εξετάσεις να βρω γιατί δυσκολευόμουνα στη σύλληψη. Οι υπέρηχοί μου ήταν καλοί κ κύστες δεν είχα όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ενδομητρίωση. Έτσι έκανα κ εγώ ca125 κ είχα 28. Κ εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει 8-9 μέρα από την αρχή της περιόδου αυστηρά, ακριβώς όπως την έκανες κ εσύ. Ο δείκτης είναι υψηλός (πάνω από 10) κ πιθανώς δείχνει ενδομητρίωση όμως δεν δείχνει καρκίνο αυτό μου το είχα τονίσει ο γιατρός μου.

Εγώ τελικά (τονίζω πως δεν είχα κύστες) δεν έκανα λαπαροσκόπηση αλλά αποφάσισα να δοκιμάσω λίγο καιρό ομοιοπαθητική πριν κάνω κάτι επεμβατικό κ έμεινα έγκυος χωρίς να σιγουρευτώ ποτέ για το αν κ σε ποιο βαθμό είχα ενδομητρίωση. Νομίζω όμως ότι στη δική σου περίπτωση αν θέλεις να μείνεις έγκυος κάνεις λαπαροσκόπηση κ τις αφαιρείς αλλιώς τις παρακολουθείς μέχρι να αποφασίσει ο γιατρός σου αν θα μπορούσαν να γίνουν επικίνδυνες. ( αν δεν κάνω λάθος γιατί δεν είμαι γιατρός, νομίζω ότι πιο πολύ φοβούνται μη σπάσουν κ σε ένα δεύτερο επίπεδο τον καρκίνο γιατί αυτό δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εγω δεν μπορώ να σε βοηθήσω με προσωπική άποψη γιατι δεν την εχω κανει ποτε ή εχω διαγνωστεί με ενδομητριωση αλλα κάπου πήρε το μάτι μου το παρακάτω αν δεν το εχεις διαβάσει.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=116441&nojs=1#community

 

 

Με μια μάτια που έριξα υπήρχαν κοπέλες πιυ είχαν πολυ παραπάνω, μην αγχωνεσαι, ολα άκακα θα ειναι! Μη βάζει με το μυαλό σου το κακό!!! :)

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δυστυχως ακομα ο δεικτης οχι απλα ειναι αυξημενος αλλα πηγε 50. Εχω θορυβηθει. Βεβαια το θετικο ειναι οτι το cea και το ca 19.9 ειναι εντος φυσιολογικων. Δεν ξερω τι να πω. Περιμενω τον γιατρο που μου τα εγραψε να παρει και το ραντεβου με τον κανονικο μου γιατρο την παρασκευη :/ ανησυχω παντως

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δυστυχως ακομα ο δεικτης οχι απλα ειναι αυξημενος αλλα πηγε 50. Εχω θορυβηθει. Βεβαια το θετικο ειναι οτι το cea και το ca 19.9 ειναι εντος φυσιολογικων. Δεν ξερω τι να πω. Περιμενω τον γιατρο που μου τα εγραψε να παρει και το ραντεβου με τον κανονικο μου γιατρο την παρασκευη :/ ανησυχω παντως

 

 

μην ανχωνεσαι κ γω ειχα και μαλίστα εκανα λαπαροσκοπηση με κυστη 4,9 μετα απο 1 χρονο εμεινα εγκυοσ δυστυχωσ το χασα ασχετο μ αυτο και ξαναβγηκε κ μεκυστη 4.8 εμεινα ξανα εγκυοσ κ μαλιστα την δευτερη φορα με προσπαθεια 4 μηνων.πιστη να χεισ εγω τρελαθηκα οταν εμαθα πως εχω ενδομητριωση και τωρα απολαμβανω 2 υπεροχα παιδακια .ολα καλα θα πανε αν μενεισ αθηνα εχω εναν εξαιρετικο γιατρο να παρεισ μια γνωμη ακομα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα Ερίνα, ευχαριστώ για την απάντηση. απλά φοβαμαι για κάτι χειροτερο όχι για την ενδομητρίωση που απ'οτι καταλαβαινω ειναι κατι που παλεύεται :(

θα με δει και ο γιατρος με υπερηχο την παρασκευη και προφανως θα κανονισουμε ημερομηνία του χειρουργείου (ουτε το χειρουργείο φοβαμαι να σου πω...)

Εμεινες κανονικα εγκυος; βεβαια εγω ισως χρειαστω υποβοηθηση. τωρα περιμενω και αποτελεσματα της ΑΜΗ

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά να είναι...εύχομαι όλα να πάνε καλά...χρόνια ταλαιπωρούμαι κ εγώ με την ενδομητρίωση κ σε νιώθω...πριν λίγο καιρό κατάφερα να γίνω μανούλα μετά από προσπάθεια ετών που τελικά κατέληξε σε Ivf... Αν θέλεις ενημέρωσε μας για την εξέλιξη...κ πάλι περαστικά!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους. χθες επικοινωνησε ο πρωτος γιατρος μαζι μου και μου ειπε απλα να κανω εναν υπερηχο παλι μετα τον επομενο κυκλο περιοδου. βεβαια εγω θα παω κανονικα στο ραντεβου μου την παρασκευη. Sunrise θα σου στείλω μηνυματακι. Κάντι ευχαριστώ πολύυυυυ

Link to comment
Share on other sites

...απλά να σημειωσω οτι δεν εχω κανει ποτε αυτη την εξεταση οποτε δεν εχω ιδεα απο τιμες...ολες τις φορες που ειχα ενδομητριωση, φανηκε στον υπέρηχο... η ενδομητρίωση είναι μια ύπουλη νόσος, που κατά τη γνώμη μου, ελάχιστοι γυναικολόγοι-χειρουργοί (στην Ελλάδα τουλάχιστον) είναι ικανοί να την αναγνωρίσουν πόσο μάλλον να την αντιμετωπίσουν χειρουργικά...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sunrise σου εστειλα μηνυμα. ναι χρειαζεται πραγματι εμπειρια για την διαγνωση

 

Χρειάζεται λέει; Χμμμ...Η χειρουργική επέμβαση κ αν χρειάζεται...Δυστυχώς, πολλοί είναι οι μη καταρτιςμένοι γιατροί που αναλαμβάνουν να κάνουν τέτοιου είδους επεμβάσεις( ειναι πολλά τα λεφτά 'Αρη...) με αποτέλεσμα το κόστος για εμάς να είναι μεγαλύτερο...κ δεν εννοώ το χρηματικό κόστος...έκαστος στο είδος του που λέμε...

 

υγ: οκ μπαίνω να δω το μήνυμα...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, τελικά έκλεισα επεμβαση για αρχες ιουνίου. για να δουμε. ο γιατρος λεει οτι ειναι πολυ καλυτερο να βγουν οι κυστες και πιθανο να χρειαστει να αφαιρεθει και η ωοθηκη που ειναι και αυτή πειραγμενη..βεβαια εξαρταται. εγω φοβαμαι βασικα για το τι θα δειξει η βιοψια. ελπιζω να μην ειναι κατι χειροτερο...αυτά..προς το παρον (αν και ο γιατρος το απεκλεισε αλλα ειπε "γιατι να εχουμε το μυαλο μας εκει μονιμα)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Ερίνα, ευχαριστώ για την απάντηση. απλά φοβαμαι για κάτι χειροτερο όχι για την ενδομητρίωση που απ'οτι καταλαβαινω ειναι κατι που παλεύεται :(

θα με δει και ο γιατρος με υπερηχο την παρασκευη και προφανως θα κανονισουμε ημερομηνία του χειρουργείου (ουτε το χειρουργείο φοβαμαι να σου πω...)

Εμεινες κανονικα εγκυος; βεβαια εγω ισως χρειαστω υποβοηθηση. τωρα περιμενω και αποτελεσματα της ΑΜΗ

 

 

καλημερα κ γω φοβομουν τα χειροτερα ολα μεσ στο μυαλο μασ ειναι .κανονικα 3 φορεσ εμεινα εγκυοσ παροτι πιστευα πωσ δεν θα τα καταφερω κ ομωσ εγινα μανουλα και δοξαζω το θεο οτι χρειαστει στειλε μου μην.κ για το γιατρο εχω εναν εξαιρετικο ανθρωπο πανω απ ολα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, τελικά έκλεισα επεμβαση για αρχες ιουνίου. για να δουμε. ο γιατρος λεει οτι ειναι πολυ καλυτερο να βγουν οι κυστες και πιθανο να χρειαστει να αφαιρεθει και η ωοθηκη που ειναι και αυτή πειραγμενη..βεβαια εξαρταται. εγω φοβαμαι βασικα για το τι θα δειξει η βιοψια. ελπιζω να μην ειναι κατι χειροτερο...αυτά..προς το παρον (αν και ο γιατρος το απεκλεισε αλλα ειπε "γιατι να εχουμε το μυαλο μας εκει μονιμα)

 

 

Περαστικά να είναι κορίτσι μου...προγραμματισμός κ πρόληψη πρώτα από όλα...καλή επιτυχία!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...