Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως να κάνω τη μπέμπα μου να κοιμάται χωρίς να την έχω αγκαλιά;


my1stbaby

Recommended Posts

η μπέμπα μου έχει κλείσει τον 1ο μήνα ζωής και δυστυχώς διαπιστώνω ότι ήδη έχει συνηθίσει (από δικό μου λάθος) να κοιμάται, ειδικά την ημέρα, μόνο στα χέρια. είναι πολλές οι φορές που έχει κοιμηθεί πάνω μου και μόλις την βγάλω να την κοιμήσω κάπου αλλού ξυπνάει επειδή το καταλαβαίνει. τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απλά να ΜΗΝ την ξανά κοιμησεις πανω σου αν δεν το θες. Όταν νυσταζει βαλτην κάτω κ βρες άλλη μια συνήθεια να κοιμάται..πχ μουσικουλα από ένα παιχνίδι....ΜΗΝ απογοητευτείς τις πρώτες φορές εννοείτε θα κλαίει κ δεν θα κοιμάται γιατί θα θέλει αγκαλιά...αν όμως δεν την πάρεις κ επιμένεις για 1-2 μέρες θα καταλάβει ότι αυτή είναι η ρουτίνα ύπνου πλεον (ταισμα μουσικουλα χαμηλο φως ) κ θα μάθει να κοιμάτΑι ετσι

Link to comment
Share on other sites

η μπέμπα μου έχει κλείσει τον 1ο μήνα ζωής και δυστυχώς διαπιστώνω ότι ήδη έχει συνηθίσει (από δικό μου λάθος) να κοιμάται, ειδικά την ημέρα, μόνο στα χέρια. είναι πολλές οι φορές που έχει κοιμηθεί πάνω μου και μόλις την βγάλω να την κοιμήσω κάπου αλλού ξυπνάει επειδή το καταλαβαίνει. τι να κάνω;

 

 

να την κρατας αγκαλιτσα και να το απολαμβανεις οσο περισσοτερο μπορεις!!και γιατι τα μωρα, αγκαλια θελουν,απο τις αγκαλιες κανεις δεν επαθε τιποτε!!και γιατι μεγαλωνουν τοσο γρηγορα, που δεν το παιρνουμε χαμπαρι...

να σου ζησει η μικρουλα σου...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε magdoulini σίγουρα όλες οι μανούλες απολαμβάνουν τις αγκαλιές αλλά είναι πολύ δεσμευτικό να κοιμάται το παιδί 3 ώρες πάνω σου και να μην μπορείς ούτε να κουνηθείς μην το ξυπνήσεις!

 

Εγώ θα δοκίμαζα να ξαπλώσω δίπλα του στο κρεβάτι πχ στο διπλό, να το κρατάω αγκαλίτσα και μόλις κοιμηθεί να σηκωθώ. Ξέρω πως υπάρχουν ειδικά πανεράκια για να κοιμάται το μωρό στο κρεβάτι των γονιών.

 

να την κρατας αγκαλιτσα και να το απολαμβανεις οσο περισσοτερο μπορεις!!και γιατι τα μωρα, αγκαλια θελουν,απο τις αγκαλιες κανεις δεν επαθε τιποτε!!και γιατι μεγαλωνουν τοσο γρηγορα, που δεν το παιρνουμε χαμπαρι...

να σου ζησει η μικρουλα σου...

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει η κόρη !!

 

εμένα πάντως το 2ο παιδί μου που είχε μάθει να κοιμάται αγκαλιά, κοιμόταν στην αγκαλιά μου μέχρι σχεδόν 3 χρονών....

 

Στο λέω κάπως "προειδοποιητικά", δεν σημαίνει ότι έτσι θα είναι η μπεμπούλα σου. Εγώ πάντως δεν το έμαθα έτσι (γιατί άλλωστε δεν είχα μάθει κ το πρώτο μου παιδί?) απλώς δυστυχώς ήταν πολύ δύσκολος στον ύπνο κ μόνο έτσι κοιμόταν κ προκειμένου να κοιμάμαι κι εγώ.... το ξέρω, λάθος αλλά το έκανα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μωρέ είναι πολύ μικρή για να μάθει να κοιμάται χωρίς αγκαλια. Για να πετύχεις κάτι τέτοιο, θα πρέπει να αφήσεις το μωρό να κλάψει όπως σου είπε και η γιαννα!. Το μωρό αυτό που θα καταλάβει είναι ότι το κλάμα του δεν "περνάει" και σιγά σιγά θα προσαρμοστεί. Αν αυτή η μέθοδος σε καλύπτει, δοκίμασέ την. Να θυμάσαι μόνο ότι στη βρεφική ηλικία, μόνο το κλάμα έχουν για να επικοινωνήσουν τη δυσαρέσκεια τους.

 

Επίσης οι πρώτοι τρεις μήνες του μωρού θεωρούνται μήνες προσαρμογής στη ζωή έξω από την μήτρα. Το μωρό σου ακόμα δεν έχει καταλάβει που βρίσκεται, η αγκαλιά σου είναι η μόνη σύνδεση με τον πριν κόσμο του που του προσφέρει ηρεμία.

 

Να έχεις υπόψη ότι οι ψυχολόγοι επιβεβαιώνουν πως μέχρι την ηλικία των 6-8 μηνών, τα βρέφη θεωρούν τον εαυτό τους ένα με την μάνα και κάθε αποχωρισμός βιώνεται ως εγκατάλειψη. Τότε είναι που ξεκινάει και το γνωστό "άγχος αποχωρισμού" που κορυφώνεται στους 18 μήνες. Τι είναι το άγχος αποχωρισμού; Η συνειδητοποίηση από πλευράς του μωρού, ότι αποτελεί μια ξεχωριστή οντότητα.

 

Προσωπικά είχα την πολυτέλεια να κοιμίζω το μωρό πάνω μου και να το κρατάω όση ώρα ήθελε. Το βράδυ την άφηνα δίπλα μου και συνέχιζε τον ύπνο της, ήθελε όμως να με νιώθει κοντά της. Ειδικά αν θηλάζεις, αυτός ο δεσμός είναι πολύ ισχυρός. Όλοι μου έλεγαν ότι θα κακομάθει και θα θέλει να είναι συνέχεια επάνω μου. Γύρισα στη δουλειά όταν ήταν 10 μηνών και με την κοπέλα που την κρατάει δεν είχε κανένα πρόβλημα να την αφήσει κάτω να συνεχίσει τον ύπνο της. Τώρα που είναι 14 μηνών, κοιμάται μόνη της στη κούνια της. Από τότε που άρχισε να κινείται μόνη της (μπουσούλημα στους 8 μήνες αν θυμάμαι καλά) όχι αγκαλιά δεν ήθελε, αλλά έφευγε και σε άλλα δωμάτια χωρίς να με θέλει κοντά της.

 

Εγώ αυτό που βίωσα είναι ότι δίνοντας στο μωρό μου το 100% του χρόνου μου και της αφοσίωσής μου (αγκαλιά, θηλασμός, συγκοίμηση) είχαν σαν αποτέλεσμα ένα παιδάκι πολύ ανεξάρτητο, με αυτοπεποίθηση, κοινωνικό. Καταλαβαίνω ότι είναι αρκετά δύσκολο, κουραστικό και αν έχεις και άλλο παιδί έως ακατόρθωτο, αλλά αξίζει να το προσπαθήσεις. Οι μάρσιποι λύνουν πραγματικά τα χέρια, το μωρό κοιμάται και εσύ κάνεις τις δουλειές σου, ενώ όταν είναι ξύπνιο μαθαίνει παρακολουθώντας τις κινήσεις σου. Δοκίμασε διάφορούς πριν τους απορρίψεις. Η δικιά μου πχ δεν ήθελε ring sling με τίποτα, προτιμούσε να κοιμάται σε mei tai όρθια.

 

Να την χαίρεσαι, ο χρόνος περνάει τόσο γρήγορα που ούτε θα το καταλάβεις πότε θα μεγαλώσει!

Link to comment
Share on other sites

η μπέμπα μου έχει κλείσει τον 1ο μήνα ζωής και δυστυχώς διαπιστώνω ότι ήδη έχει συνηθίσει (από δικό μου λάθος) να κοιμάται, ειδικά την ημέρα, μόνο στα χέρια. είναι πολλές οι φορές που έχει κοιμηθεί πάνω μου και μόλις την βγάλω να την κοιμήσω κάπου αλλού ξυπνάει επειδή το καταλαβαίνει. τι να κάνω;

 

 

Είναι πολύ μικρό το μωρό για να του κάνεις εκπαίδευση να κοιμάται μόνο του. Προσπάθησε να το κοιμίζεις στα χέρια και όταν θεωρείς ότι κοιμήθηκε βαθιά, να το βάζεις σιγά σιγά στην κούνια του. Αν ξυπνήσει, μην το σηκώσεις κατευθείαν. Προσπάθησε να το αγκαλιάζεις εκεί που κοιμάται ή να το κουνάς ελαφρώς με το χέρι σου και ταυτόχρονα να ακούει τη φωνή σου.

(αν κοιμάται σε καλαθούνα, να κουνάς ελαφρώς την καλαθούνα)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρό το μωρό για να του κάνεις εκπαίδευση να κοιμάται μόνο του. Προσπάθησε να το κοιμίζεις στα χέρια και όταν θεωρείς ότι κοιμήθηκε βαθιά, να το βάζεις σιγά σιγά στην κούνια του.

(αν κοιμάται σε καλαθούνα, να κουνάς ελαφρώς την καλαθούνα)

Να συμπληρώσω στο παραπάνω, να περιμένεις αρκετά μέχρι να φθάσει το μωρό να κοιμάται βαθιά πριν το ακουμπήσεις στην κούνια, 20 λεπτά περίπου. Κουραστικό, ξέρω, αλλά η 1η φάση ύπνου των μωρών είναι ο λεγόμενος ελαφρύς ύπνος, εν αντιθέσει με τον ύπνο μεγαλύτερων παιδιών και ενηλίκων, που πάνε κατευθείαν στο βαθύ ύπνο.

Στην 1η φάση ύπνου ένα μωρό ειναι πιο πιθανό να ξυπνήσει κατά τη μεταφορά του από την αγκαλιά ή το καρότσι/καθισματάκι του αυτοκινήτου, στο κρεβατάκι του.

Link to comment
Share on other sites

my1stbaby, ακόμη κι εγώ που είμαι σε μόνιμο καυγά με τον άντρα μου για το εν λόγω θέμα, όταν το παιδί μας ήταν στην ηλικία του δικού σου το κοιμίζαμε αγκαλιά. Κι ακόμη το κάνουμε που έχει φτάσει 6,5 μηνών. Το να μη μάθει αγκαλιά, μπορείς να το αποφύγεις σε άλλες φάσεις στη διάρκεια της ημέρας, που είναι ξύπνιο, π.χ. με το να μην το έχεις συνέχεια στα χέρια σου. Να φανταστείς γιʼ αυτό το λόγο δε θέλω να το αφήνω στην πεθερά μου, όταν την επισκεπτόμαστε (εκτός Αθηνών) για κάποιες μέρες, γιατί αν μπορούσε θα το κρατούσε ΟΛΗ μέρα αγκαλιά. Επίσης, να σου πω ότι σε τόσο μικρή ηλικία υπάρχει και το θέμα να αποφύγεις τυχόν γαστρικές παλινδρομήσεις. Ο δικός μας ο παιδίατρος, τουλάχιστον, μας έλεγε ότι για μισή ώρα μετά το φαγητό πρέπει να την κρατάμε σε όρθια θέση, οπότε αναγκαστικά κοιμόταν στα χέρια μας. Κι επειδή εμείς έχουμε ακόμα θέματα με γουλιές, γιʼ αυτό και την κρατάμε για αρκετή ώρα μετά το φαγητό στα χέρια, οπότε την κοιμίζουμε ακόμα αγκαλιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

my1stbaby, ακόμη κι εγώ που είμαι σε μόνιμο καυγά με τον άντρα μου για το εν λόγω θέμα, όταν το παιδί μας ήταν στην ηλικία του δικού σου το κοιμίζαμε αγκαλιά. Κι ακόμη το κάνουμε που έχει φτάσει 6,5 μηνών. Το να μη μάθει αγκαλιά, μπορείς να το αποφύγεις σε άλλες φάσεις στη διάρκεια της ημέρας, που είναι ξύπνιο, π.χ. με το να μην το έχεις συνέχεια στα χέρια σου. Να φανταστείς γιʼ αυτό το λόγο δε θέλω να το αφήνω στην πεθερά μου, όταν την επισκεπτόμαστε (εκτός Αθηνών) για κάποιες μέρες, γιατί αν μπορούσε θα το κρατούσε ΟΛΗ μέρα αγκαλιά. Επίσης, να σου πω ότι σε τόσο μικρή ηλικία υπάρχει και το θέμα να αποφύγεις τυχόν γαστρικές παλινδρομήσεις. Ο δικός μας ο παιδίατρος, τουλάχιστον, μας έλεγε ότι για μισή ώρα μετά το φαγητό πρέπει να την κρατάμε σε όρθια θέση, οπότε αναγκαστικά κοιμόταν στα χέρια μας. Κι επειδή εμείς έχουμε ακόμα θέματα με γουλιές, γιʼ αυτό και την κρατάμε για αρκετή ώρα μετά το φαγητό στα χέρια, οπότε την κοιμίζουμε ακόμα αγκαλιά.

 

Έχω στείλει στην θεματοθέτρια προσωπικό μήνυμα σχετικά με το ερώτημά της, το μόνο που θέλω να πω σχετικά με το παραπάνω είναι ότι, κατά την γνώμη μου, ο "φόβος" να μην μάθει την αγκαλιά ένα μωρό είναι βάσιμος και έχει νόημα μόνο ως προς τον τρόπο κοιμίσματος. Έτσι, εγώ προσωπικά θα "στερούσα" ή θα περιόριζα την αγκαλιά μόνο κατά το νανούρισμα και θα την έδινα απεριόριστα μέσα στην ημέρα, όποτε κι αν τη ζητούσε το παιδί (το έχω κάνει άλλωστε και στα δύο παιδιά μου). Τα μωρά μετά τους 7-8 μήνες αρχίζουν να θέλουν να είναι όλο και περισσότερο στο πάτωμα, μετά από λίγο μπουσουλάνε, ύστερα περπατάνε και μετά μην τον είδατε τον Παναή...."εγκαταλείπουν" την αγκαλιά εύκολα και αβίαστα, όσο κι αν έχουν "μάθει" στα χέρια μέχρι τότε.

 

Αντιθέτως, ένα παιδί που μαθαίνει την αγκαλιά ως τρόπο νανουρίσματος, το πιθανότερο είναι ότι θα την χρειάζεται μέχρι και σε μεγαλύτερη ηλικία, οπότε, εάν ο γονιός αισθάνεται ότι δεν αντέχει να κοιμίζει το μωρό με αυτό τον τρόπο, το καλύτερο είναι να το περιορίσει από μικρή ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω στείλει στην θεματοθέτρια προσωπικό μήνυμα σχετικά με το ερώτημά της, το μόνο που θέλω να πω σχετικά με το παραπάνω είναι ότι, κατά την γνώμη μου, ο "φόβος" να μην μάθει την αγκαλιά ένα μωρό είναι βάσιμος και έχει νόημα μόνο ως προς τον τρόπο κοιμίσματος. Έτσι, εγώ προσωπικά θα "στερούσα" ή θα περιόριζα την αγκαλιά μόνο κατά το νανούρισμα και θα την έδινα απεριόριστα μέσα στην ημέρα, όποτε κι αν τη ζητούσε το παιδί (το έχω κάνει άλλωστε και στα δύο παιδιά μου). Τα μωρά μετά τους 7-8 μήνες αρχίζουν να θέλουν να είναι όλο και περισσότερο στο πάτωμα, μετά από λίγο μπουσουλάνε, ύστερα περπατάνε και μετά μην τον είδατε τον Παναή...."εγκαταλείπουν" την αγκαλιά εύκολα και αβίαστα, όσο κι αν έχουν "μάθει" στα χέρια μέχρι τότε.

 

Αντιθέτως, ένα παιδί που μαθαίνει την αγκαλιά ως τρόπο νανουρίσματος, το πιθανότερο είναι ότι θα την χρειάζεται μέχρι και σε μεγαλύτερη ηλικία, οπότε, εάν ο γονιός αισθάνεται ότι δεν αντέχει να κοιμίζει το μωρό με αυτό τον τρόπο, το καλύτερο είναι να το περιορίσει από μικρή ηλικία.

Πιστεύω κι εγώ πως δε χρειάζεται να χρονίσει το παιδί για να μάθει να κοιμάται διαφορετικά αν οι γονείς δεν αντέχουν άλλο.

Απ'όσα έχω διαβάσει όμως οι περισσότερες απόψεις γύρω από τον ύπνο του μωρού τους πρώτους 4 μήνες τουλάχιστον συγκλίνουν στο ότι μάλλον δεν μπορούμε να κάνουμε και δε θα έπρεπε να κάνουμε και πολλά. Μπορούμε να επιχειρήσουμε διάφορα, όπως πχ να το βάλουμε στο κρεβατάκι μισοξύπνιο και να αποκοιμηθεί με χαδάκια, αλλά αν δεν κάτσει, ίσως είναι φρονιμότερο να επαναλάβουμε την προσπάθεια σε μερικές εβδομάδες.

 

Ειδικά αν θηλάζει η μαμά (δε μας είπε), καλύτερα είναι νομίζω να συνεχίσει για την ώρα αυτό που κάνει. Δημιουργεί από τη μία τον "υπνικό συσχετισμό", έλα όμως που συμβάλλει στην ομαλή συνέχιση του θηλασμού.

 

my1stbaby, εμένα με βοήθησε πολύ και το περπάτημα με το μάρσιπο, στους ημερήσιους ύπνους. Ειδικά όταν η μικρή μου ήταν στην ηλικία σας ταβλιαζόταν στο μισό χρόνο με το μάρσιπο. Τώρα που είναι ελαφρύ ακόμα το μωρό σου ίσως βρεις ότι είναι πιο εύκολο να "το φοράς", παρά να το έχεις αγκαλιά.

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη λυση που βολεψε παρα πολύ εμενα που θηλαζα 3χρονια , είναι να το θηλαζεις στο κρεβατι σου , στην αρχη δεν ηταν πολύ ευκολο πρεπει να επιμείνεις κ θα δεις ότι θα σε δικαιωσει στο τελος αν δε θελει ετσι , όλα αλλαζουν ποτε δε θα ναι τπτ σταθερο με τον υπνο οσο είναι τοσο μικρα κ θελει συνεχη προσπαθεια να βρεις λυση,

κ μολις τελιωσει το ρεβεις κ το ξαναβαζεις λιγο ελαχιστα ξανα στο στηθος κ μολις το παρει ο υπνος το αφηνεις εκει. Εγω ειχα βρει την ησυχια μου ετσι κ εκανα κ τις δουλειες μου , πηγαινα κ το παρακολουθουσα φυσικα συχνα. Βαλε τη μια μερια το κρεβατι στο τοιχο κ απτην άλλη καγκελο κ κατω μαξιλάρες κ θα σαι κ σιγουρη μη τυχει τπτ σε πεσιμο. Επισης σε πολλα μωρα αρεσει να νιωθουν όπως στη κοιλια στριμωγμενα με τη καλη την ενοια αφου δε γινεται φάσκιωμα τωρα λογω ζεστης βαλτου πισω στη πλατη τυλικτη κουβερτουλα ρολο κ στη κοιλια του κατι μαλακο να ακουμπάει κ μια μπλουζα σου να τη μυριζει, όλα αυτά είναι από μαμαδες που διαβαζα κ γω χρονια κ κατι πηρα από κάθε μια , μονο ετσι βοηθιόμαστε.

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και να σου ζήσει η μικρούλα σου! Δεν ειναι κακο να την εχεις αγκαλια εκτος αν κουράζει εσενα.Αν θηλαζεις καλή λυση ειναι να την θηλαζεις ξαπλωμένη και και πολυ απλα να την αφήνεις χωρις να μεταφερθεί κάπου να κοιμηθεί στο κρεβατι σου.Μπορεις επισης να αφήνεις την μπλούζα σου δίπλα της για να μυρίζει "μανούλα" και να κοιμαται καλυτερα.Προσωπικά στο πρωτο παιδι ταλαιποριθηκα πολυ στο μαθει να κοιμαται γενικα όπου κι αν ηταν αυτο (αγκαλια,κουνια,κρεβατι) γιατι πολυ απλα ο μεγάλος μου εχει τσακωθεί με το υπνο!Στο δευτερο πάλι αυτο που με έσωσε πραγματικα και ειδικα σε τοσο μικρη ηλικια οπως η δική σου ειναι το φασκιωμα! Ενα λεπτό σεντονάκι,περιορισμένες κινήσεις και κοιμόταν πολυ καλα και μαλιστα μόνος του χωρις πιπιλα,ουτε νανουρισμα καν...μετα τον 4ο περίπου άρχισε να μην του αρεσει και τωρα κοιμόμαστε θηλαζοντας.Δεν με πειραζει ομως γιατι ο καιρος περναει πολυ γρηγορα και θα νοσταλγώ όλες αυτες τις στιγμές που με έχουν τοσο ανάγκη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από μένα και χρόνια πολλά.

Η δική μου ζουζούνα μας έχει φέρει στα όριά μας. Ενώ μεχρι τους 3 μήνες είχε ένα υποτυπώδες πρόγραμμα (γύρω στους 4 ημερήσιους ύπνους και το βράδυ κοιμόταν γύρω στις 4-5 ώρες από θηλασμό σε θηλασμό και μετά γύρω στις 3) από τότε που μπήκε στον 4 άλλαξαν τα πάντα! Θηλασμός ανά δύο ώρες μέρα-νύχτα, αν κοιμηθεί τη μέρα θα κοιμηθεί καμιά ώρα μέχρι το μεσημέρι με κούνημα στο ρηλάξ και πιπίλα αλλά το χειρότερο είναι το βράδυ. Κοιμάται μόνο με στήθος ή αν την ταίσω και την πάρω από το στήθος πριν αποκοιμηθεί, θέλει οπωσδήποτε πιπίλα, την οποία και ζητά κλάιγοντας μολις της πέσει ανά 5' - 10'. Αν τη βάλω στην κούνια της χωρίς να έχει κοιμηθεί καλά, στριφογυρίζει και κλαίει. Από μιά ώρα και μετά, δεν αντέχουν τα χέρια μου και την θηλάζω ξαπλωτή με πολύ άγχος μη με πάρει ο ύπνος, καθώς μια φορά τη βρήκα κάτω από τη μασχάλη μου και δεν την είχα πάρει χαμπάρι από την κούραση.

Ξέρω πως άλλες μαμαδες έχουν πολύ περίσσότερο καιρό άυπνες αλλά έχοντας περάσει μια δύσκολη εγκυμοσύνη (έχασα 14 κιλά) οι αντοχές μου στην αϋπνία είναι περιορισμένες...

Jvmlp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από μένα και χρόνια πολλά.

Η δική μου ζουζούνα μας έχει φέρει στα όριά μας. Ενώ μεχρι τους 3 μήνες είχε ένα υποτυπώδες πρόγραμμα (γύρω στους 4 ημερήσιους ύπνους και το βράδυ κοιμόταν γύρω στις 4-5 ώρες από θηλασμό σε θηλασμό και μετά γύρω στις 3) από τότε που μπήκε στον 4 άλλαξαν τα πάντα! Θηλασμός ανά δύο ώρες μέρα-νύχτα, αν κοιμηθεί τη μέρα θα κοιμηθεί καμιά ώρα μέχρι το μεσημέρι με κούνημα στο ρηλάξ και πιπίλα αλλά το χειρότερο είναι το βράδυ. Κοιμάται μόνο με στήθος ή αν την ταίσω και την πάρω από το στήθος πριν αποκοιμηθεί, θέλει οπωσδήποτε πιπίλα, την οποία και ζητά κλάιγοντας μολις της πέσει ανά 5' - 10'. Αν τη βάλω στην κούνια της χωρίς να έχει κοιμηθεί καλά, στριφογυρίζει και κλαίει. Από μιά ώρα και μετά, δεν αντέχουν τα χέρια μου και την θηλάζω ξαπλωτή με πολύ άγχος μη με πάρει ο ύπνος, καθώς μια φορά τη βρήκα κάτω από τη μασχάλη μου και δεν την είχα πάρει χαμπάρι από την κούραση.

Ξέρω πως άλλες μαμαδες έχουν πολύ περίσσότερο καιρό άυπνες αλλά έχοντας περάσει μια δύσκολη εγκυμοσύνη (έχασα 14 κιλά) οι αντοχές μου στην αϋπνία είναι περιορισμένες...

Στους 3,5 μήνες κι εμείς τραβήξαμε το ίδιο μανίκι. Το βράδυ κοιμόταν μετά από 1-1,5 ώρα στο στήθος. Όταν τελικά αποκοιμιόταν εγώ απομακρυνόμουν με επιδεξιότητα νίντζα από δίπλα της, για να καταλήξω στο ίδιο σημείο μετά από 20' διότι ξύπναγε ακριβώς στο 20λεπτο. Αν κατάφερνε το βράδυ να κάνει ύπνο 2 ώρες σερί έκανα κωλοτούμπες. Συνήθως ανά 1-1,5 ώρα και προς το τέλος της νύχτας συχνότερα, έπρεπε να τη βάλω στο στήθος για να ξανακοιμηθεί. Δεν μπορούσα να ξεκουνήσω. Νομίζω ότι γύρω στους 4 μήνες παθαίνουν μια κάποια αναστάτωση, δεν το είδα μόνο στη μπέμπα μας, το έχω διαβάσει και πολλές φορές εδώ. Αν το ψάξεις σε ξένα site θεωρείται πολύ συνηθισμένο πρόβλημα. Κάποιοι θεωρούν ότι οι αλλαγές στον ύπνο γύρω στον 4ο μήνα έρχονται για να μείνουν. Εγώ δε γνωρίζω να σου πω αν είναι όντως έτσι ή πόσο τελικά διαρκεί όλο αυτό, αλλά προσωπικά επειδή μετά από 1 μήνα λύγισα τελικά, στους 4,5 μήνες της έκανα ελεγχόμενο κλάμα.

 

Εγώ δε φοβόμουν μην την πλακώσω ή μη χωθεί στη μασχάλη γιατί με το μωρό αγκαλιά δε μπορούσα έτσι κι αλλιώς να κοιμηθώ βαθιά, το πρόβλημα ήταν ότι ξύπναγα τόσες φορές που κάπου γύρω στις 4 το πρωί δεν μπορούσα να ξανακοιμηθώ από την υπερένταση. Με βοήθησε λίιιγο ένα λίκνο που είχα και ενώνεται με το κρεβάτι, ώστε 1 ώρα έστω να μπορέσω να τεντωθώ, αλλά δεν ξέρω αν έχει νοημα πια να πάρεις κάτι τέτοιο γιατί στους 6-7 μήνες που αρχίζουν τα μωρά τις ταρζανιές είναι λίγο επικίνδυνο. Τι να πω, υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εμπειρία από δύο παιδιά. Το πρώτο το κοίμιζα αγκαλιά και με κούνημα μέχρι 18 μηνών, όπου πλέον ξυπνούσε διαρκώς τη νύχτα και ήθελε να κοιμάται με μένα καθιστή στο καναπεδάκι στο δωμάτιό της και μόνο έτσι (ούτε συγκοίμιση, ούτε τίποτε άλλο). Έκανα μια υποτυπώδη εκπαίδευση ύπνου (δεν είχαμε πολλά κλάματα και υστερίες, μόνο 2 - 3 νύχτες λίγο γκρίνιαζε) κι έκτοτε κοιμάται σερί.

Στο δεύτερο που ακόμα το θηλάζω (13 μηνών) μετά το θηλασμό τον έβαζα κατευθείαν μισοκοιμισμένο στην κούνια του και κοιμόταν. Όσο ήταν μικρούλης και δεν στριφογυρνούσε νανουριζόταν για 2 - 3 λεπτά, αφότου άρχισε να γυρνάει στριφογυρνούσε χωρίς νανούρισμα για 2 - 3 λεπτά και κοιμόταν. Τα βράδυ πάντα τον έπαιρνα ο ύπνος στο στήθος, αλλά και τις μέρες που δεν αποκοιμιόταν στο στήθος ακόμη και ξύπνιο να τον έβαζα κοιμόταν άμεσα.

Η διαφορά είναι ότι η μεγάλη όσο ήταν πολύ μωρούλι δεν κοιμόταν με τίποτα μόνη της και έκλαιγε και δεν μου έκανε καρδιά να την αφήνω, οπότε δεν προσπάθησε να "αλλάξω" την αγκαλιά, παρά μόνο όταν αυτό έγινε αναίμακτα. Ο μικρός ήταν πολύ πιο δεκτικός. Οπότε, αν το μωράκι σου είναι δεκτικό προσπάθησέ το, αν όμως κλαίει γνώμη μου είναι να μην του στερήσεις την αγκαλίτσα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Η υπόθεση ύπνος μάλλον θα εξελιχθεί βλέποντας και κάνοντας...:rolleyes:

Πιθανώς να βιάζεται να σηκωθεί, γιατί όταν την έχω αγκαλιά ζορίζεται και σηκώνεται στο πωπάκι της... Τι να πω, ίσως είναι άλμα ανάπτυξης.

 

 

Poulxeria, το κοίταξα αυτό που λές για τους 4 μήνες. Πόσο κράτησε η εκπαίδευση της μικρής σου;

 

Μkcn συγχαρητήρια για την υπομονή και τις αντοχές σου! Από αγκαλιες άλλο τίποτα :-D

Jvmlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Η υπόθεση ύπνος μάλλον θα εξελιχθεί βλέποντας και κάνοντας...:rolleyes:

Πιθανώς να βιάζεται να σηκωθεί, γιατί όταν την έχω αγκαλιά ζορίζεται και σηκώνεται στο πωπάκι της... Τι να πω, ίσως είναι άλμα ανάπτυξης.

 

 

Poulxeria, το κοίταξα αυτό που λές για τους 4 μήνες. Πόσο κράτησε η εκπαίδευση της μικρής σου;

Είναι άλμα ανάπτυξης. Από τα μεγάλα κιόλας νομίζω.

Η εκπαίδευση κράτησε 3 ημέρες ουσιαστικά για το νυχτερινό ύπνο και 5-6 αν θυμάμαι καλά για τους ημερήσιους.

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλμα ανάπτυξης. Από τα μεγάλα κιόλας νομίζω.

Η εκπαίδευση κράτησε 3 ημέρες ουσιαστικά για το νυχτερινό ύπνο και 5-6 αν θυμάμαι καλά για τους ημερήσιους.

 

Poulxeria, την νανούριζες πρώτα ή την έβαζες στο κρεβάτι της και έβγαινες;

Περίμενες να δείξει πρώτα σημάδια νύστας ;

Jvmlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Poulxeria, την νανούριζες πρώτα ή την έβαζες στο κρεβάτι της και έβγαινες;

Περίμενες να δείξει πρώτα σημάδια νύστας ;

 

Είτε κάνεις εκπαίδευση είτε όχι, το παιδί, ειδικά σε αυτές τις ηλικίες που δεν είναι για πολλά πολλά, καλό είναι να το βάζεις με τα πρώτα σημάδια νύστας και πριν φτάσει σε σημείο να τσαντίζεται και να γκρινιάζει. Μου πήρε καιρό να το μάθω και είναι ένα λάθος που βλέπω πολλές μαμάδες να κάνουν. Στην ηλικία σας κοιμούνται 3-4 φορές στους ημερήσιους ύπνους, αν και αυτό εξαρτάται και από τη διάρκεια των ύπνων. Αν σου κάνει 40λεπτα, πιθανόν να χρειάζεται 4 ύπνους, αν κοιμάται 1+ ώρα, ίσως είναι ok με 3. Και το βράδυ όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο. Εγώ έκανα καφρίλες σε αυτό το θέμα και το πλήρωσα. Αν την έβαζα για ύπνο όσο συχνά έπρεπε ίσως να είχα αποφύγει την εκπαίδευση σε τόσο μικρή ηλικία. Γνώμη μου να το τρενάρεις όσο αντέχεις. Δεν προτείνω σε καμία μαμά να κάνει ό,τι έκανα παρά μόνο αν τα έχει φτύσει.

 

Τώρα από την εκπαίδευση και μετά εγώ την έβαζα στην κούνια νυσταγμένη αλλά ξύπνια. Και από τότε μέχρι και σήμερα, εφαρμόζω ρουτίνα για όλους τους ύπνους. Όχι τίποτα σύνθετο, ίσα να δώσω σήμα ότι πλησιάζει η ώρα να ξαπλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Είτε κάνεις εκπαίδευση είτε όχι, το παιδί, ειδικά σε αυτές τις ηλικίες που δεν είναι για πολλά πολλά, καλό είναι να το βάζεις με τα πρώτα σημάδια νύστας και πριν φτάσει σε σημείο να τσαντίζεται και να γκρινιάζει. Μου πήρε καιρό να το μάθω και είναι ένα λάθος που βλέπω πολλές μαμάδες να κάνουν. Στην ηλικία σας κοιμούνται 3-4 φορές στους ημερήσιους ύπνους, αν και αυτό εξαρτάται και από τη διάρκεια των ύπνων. Αν σου κάνει 40λεπτα, πιθανόν να χρειάζεται 4 ύπνους, αν κοιμάται 1+ ώρα, ίσως είναι ok με 3. Και το βράδυ όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο. Εγώ έκανα καφρίλες σε αυτό το θέμα και το πλήρωσα. Αν την έβαζα για ύπνο όσο συχνά έπρεπε ίσως να είχα αποφύγει την εκπαίδευση σε τόσο μικρή ηλικία. Γνώμη μου να το τρενάρεις όσο αντέχεις. Δεν προτείνω σε καμία μαμά να κάνει ό,τι έκανα παρά μόνο αν τα έχει φτύσει.

 

 

 

Τώρα από την εκπαίδευση και μετά εγώ την έβαζα στην κούνια νυσταγμένη αλλά ξύπνια. Και από τότε μέχρι και σήμερα, εφαρμόζω ρουτίνα για όλους τους ύπνους. Όχι τίποτα σύνθετο, ίσα να δώσω σήμα ότι πλησιάζει η ώρα να ξαπλώσει.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Jvmlp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Στα σχόλια κάτω διάβασα κάτι για εκπαίδευση. Η κοπέλα που το ανέφερε (mkcm )τι ακριβώς εννοεί εκπαίδευση;

 

Εκπαίδευση ύπνου είναι η χρήση διαφόρων μεθόδων (υπάρχουν άπειρες) με σκοπό να καταφέρει το μωρό να αποκοιμιέται μόνο του, χωρίς εξωτερική βοήθεια (π.χ. στήθος, κούνημα, αγκαλιά, μπιμπερό κ.λπ.), δηλαδή να το βάζεις στην κούνια ξύπνιο, να βγαίνεις από το δωμάτιο και να κοιμάται.

 

Παρεπιμπτόντως, για αυτά που μου είχες ζητήσει με π.μ. βάζω κάποια ενδεικτικά link εδώ, γιατί μπορεί να χρησιμεύσουν και σε άλλους :

 

https://www.preciouslittlesleep.com/are-you-keeping-baby-awake-too-long/

 

http://www.mybabysleepguide.com/2009/02/wake-time.html

 

http://www.parents.com/baby/sleep/basics/understanding-baby-sleep-1-3-months/

 

https://www.babysleepsite.com/schedules/baby-sleep-wake-time-formula/

 

http://www.babysense.com/advice-and-tips/baby/awake-time-influences-sleep-time/

 

@mairoula1979

 

1000% ό,τι σου είπε η poulxeria!!! Αν έχεις το νου σου να μην "υπερκουράζεται" το μωρό, να το κοιμίζεις με τα πρώτα σημάδια ύπνου, να μην παραλείπεις ημερήσιους ύπνους και να μην αργείς να το βάζεις για ύπνο το βράδυ, η οποιαδήποτε "εκπαίδευση" θα γίνει πιο εύκολη και αναίμακτη.

 

Στην κόρη μου εγώ άντεξα πολύ λιγότερο από την poulxeria, άρχισα εκπαίδευση σε ηλικία 2 μηνών:oops::oops::oops: ...ήταν βέβαια το δεύτερο παιδί, είχα και ένα δίχρονο και τα είχα δει όλα από την κούραση....ΑΛΛΑ επειδή έκανα αυτά που σου είπα (και αυτά άλλωστε μέρη της εκπαίδευσης είναι) η μικρή πολύ λίγες φορές έκλαψε πάνω από 10'.

 

Πάντως, το ιδανικό "παράθυρο" για εκπαίδευση είναι μέχρι τους 8 μήνες, μετά όχι ότι δεν γίνεται, αλλά είναι πιο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Deena, σ' ευχαριστώ πολύ!

Ήδη εφαρμόζω τις οδηγίες της poulxeria και βλέπω μια βελτιώση. Θα αρχίσω να κρατάω σημειώσεις για να βλέπω αν χρειάζεται τροποποιήσεις το πρόγραμμα που (προσπαθούμε) να έχουμε... Πλέον δεν την ταΐζω ανά δίωρο αλλά ανά δυόμιση με τρεις ώρες και βλέπουμε.

Το βράδυ είναι ακόμη λίγο δύσκολο αλλά θα το φτιάξουμε και αυτό, που θα πάει. Αυτή η άτιμη πιπίλα είναι δίκοπο μαχαίρι τελικά. Ο παιδίατρος που την είδε σήμερα μου είμαι το εξής : το πρώτο εξάμηνο το παιδί μαθαίνει να κοιμάται και το δεύτερο να τρώει!

Παρεπιπτόντως, αν και είναι άσχετο με το θέμα, αν το μωράκι σας παρουσιάσει αίμα και βλέννες στα κακα, βεβαιωθείτε ότι δεν έχει ραγάδα στο πωπουδάκι του πριν αρχίσετε στερητικές δίαιτες. Μιλάω ως παθούσα....:evil:

Jvmlp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...