Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κακή διατροφή - Βοήθεια


Recommended Posts

Γεια σας! Λοιπόν.. Αγχώνομαι λιγάκι για την κακή διατροφή που κάνω.. Ήμουν άτομο που έτρωγε τα πάντα.. Και υγιεινά! Σαλάτες, φρούτα, κρέας κ.λπ. Όπως πρέπει. Ακολουθούσα πρόγραμμα διαιτολόγου! Όταν έμαθα πως είμαι έγκυος συνέχισα το πρόγραμμά μου για να παίρνει και το μωρό όλα τα θρεπτικά συστατικά! Σταμάτησα βέβαια τα γυμναστήριο γιατί είχα ήδη αρκετά φορτωμένο πρόγραμμα με τη δουλειά.

 

Κατά την 6η εβδομάδα όμως ξεκίνησαν ανυπόφορες ναυτίες.. Μέσα σε δύο μήνες έχασα 5 κιλά.. Δεν έτρωγα τίποτα κι αν έτρωγα τα έβγαζα.. Τις τελευταίες μέρες (είμαι πλέον στην 17η εβδομάδα) άρχισα να νιώθω καλύτερα, όμως εξακολουθώ να σιχαίνομαι τα φρούτα, τα λαχανικά, το κρέας και πολλά άλλα υγιεινά, ενώ αντιθέτως όταν μου έρχεται όρεξη για φαγητό θέλω πίτσα, παγωτό, πατατάκια και οτιδήποτε junk.

 

Εννοείται πως την άλλη μέρα το μετανιώνω πικρά γιατί το στομάχι μου κάνει σβούρες.. Γιατί έχουν αλλάξει τόσο πολύ οι συνήθειές μου? Γιατί πλέον δεν μου αρέσουν όλα αυτά που έτρωγα με ευχαρίστηση μέχρι πρότινος? Τι θρεπτικά συστατικά παίρνει αυτό το έμβρυο?? Τι να κάνω????? :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το καλυτερο που μπορεις να κανεις προφανως είναι να τρως υγιεινα στην εγκυμοσυνη.Δεν εχει νοημα νομιζω να λεμε τα αυτονόητα..υποθετω τα ξερεις πολύ καλα αφου όπως λες ακολουθεις γενικα μια υγιεινη διατροφή.

 

Από κει και περα μη φανταστείς πως εισαι και η μονη εγκυος που το ριχνει στις κρεπαλες,στα πατατάκια και τα παγωτα.Κακο δε λεω αλλα νομιζω ολες λιγο πολύ τα καναμε αυτά.Οκ όχι ολες αλλα οι περισσοτερες.Εγω ναυτιες δεν ειχα...και ειχα και πολύ ευκολες εγκυμοσύνες αλλα ειδικα στην πρωτη μου μυριζε πολύ ασχημα το κρεας και τα λαχανικα.Ειδικα το κρεας αρχισε να μου μυριζει πριν καν καταλαβω ότι είμαι εγκυος.Προσεχε τα κιλα σου και τις εξετασεις σου σχολαστικα και απενεχοποιησου.Προσπαθησε να ισορροπεις δλδ φαε εστω και λιγο φρουτο,κανα χυμο και μετα φαε και λιγα πατατάκια.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις προφανως είναι να τρως υγιεινα στην εγκυμοσυνη.Δεν εχει νοημα νομιζω να λεμε τα αυτονόητα..υποθετω τα ξερεις πολύ καλα αφου όπως λες ακολουθεις γενικα μια υγιεινη διατροφή.

 

Από κει και περα μη φανταστείς πως εισαι και η μονη εγκυος που το ριχνει στις κρεπαλες,στα πατατάκια και τα παγωτα.Κακο δε λεω αλλα νομιζω ολες λιγο πολύ τα καναμε αυτά.Οκ όχι ολες αλλα οι περισσοτερες.Εγω ναυτιες δεν ειχα...και ειχα και πολύ ευκολες εγκυμοσύνες αλλα ειδικα στην πρωτη μου μυριζε πολύ ασχημα το κρεας και τα λαχανικα.Ειδικα το κρεας αρχισε να μου μυριζει πριν καν καταλαβω ότι είμαι εγκυος.Προσεχε τα κιλα σου και τις εξετασεις σου σχολαστικα και απενεχοποιησου.Προσπαθησε να ισορροπεις δλδ φαε εστω και λιγο φρουτο,κανα χυμο και μετα φαε και λιγα πατατάκια.

 

Αν φάω κρέας ή λαχανικό μέσα σε 5 λεπτά θα κάνω εμετό.. Το στομάχι μου δεν τα ανέχεται.. Δεν είναι ότι δεν θέλω να τα φάω.. Προτιμώ να μένω νηστική μέρες..... :(:(

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το μωράκι σου!

δοκίμασε να φτιάξεις υγειινά πράγματα "παραλλαγμένα" και καμουφλαρισμένα!!!

Στο Pinterest έχει πάαααααρα πολλές ιδέες για υγιεινές αλλά προπάντων νόστιμες συνταγές

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριέσαι και τόσο πολύ. Σαφώς και καλό είναι να τρώμε σχετικά υγιεινά, αλλά σκέψου ότι η φύση έχει τον τρόπο της να δίνει μόνο τα καλά στοιχεία στα μωρά μας. Όταν είχα τις ανησυχίες μου για τη διατροφή μου στην εγκυμοσύνη και είχα ρωτήσει το γυναικολόγο μου αγχωμένη καλή ώρα σαν εσένα, μου είχε πει να σκεφτώ μόνο ότι σε κάποιες χώρες οι γυναίκες δεν έχουν καν να φάνε και τρώνε μόνο ρύζι όταν έχουν και παρόλα αυτά βγαίνουν υγιέστατα νεογνά. Η φύση τα προστατεύει από τις δικές μας "κακές" συνήθειες.

 

Μπορείς όμως να φτιάχνεις δικές σου πίτσες, δικά σου σουβλάκια και δικά του τηγανιτά, για να ελέγχεις τουλάχιστον την ποιότητα των υλικών. Εγώ αυτό κάνω γενικά και άσχετα με την εγκυμοσύνη μου πολλές φορές όταν θέλουμε junk! Παίρνουμε όμως κ απ έξω και στην εγκυμοσύνη και τώρα που θηλάζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ με το που μπήκα στον 4ο αν λιγουρεύομαι κάτι είναι παχυντικό! Προσπαθώ όμως να είναι καλή η διατροφή μου μεσοβδόμαδα για να παίρνει όλα τα θρεπτικά στοιχεία το μωράκι (λαχανικά, κρέας, φρούτα κλπ) και τις μικρές παρασπονδίες τις αφήνω για το ΣΚ.

 

 

Μπορείς όμως να φτιάχνεις δικές σου πίτσες, δικά σου σουβλάκια και δικά του τηγανιτά, για να ελέγχεις τουλάχιστον την ποιότητα των υλικών. Εγώ αυτό κάνω γενικά και άσχετα με την εγκυμοσύνη μου πολλές φορές όταν θέλουμε junk! Παίρνουμε όμως κ απ έξω και στην εγκυμοσύνη και τώρα που θηλάζω.

 

Αυτό είναι μια πάρα πάρα πολύ καλή ιδέα! Και πίτσα έχουμε φάει σπιτική και σουβλάκι με τζατζίκι δυναμίτη και χάμπουγκερ με μπιφτεκάρα και καραμελωμένα κρεμμύδια και από όλα.;)

 

Μέχρι να γίνει η αρχή είναι, μετά θα συνηθίσεις μιας και γενικά έχεις μάθει σε καλή διατροφή!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...