Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μουδιασματα και ζαλαδες απο τον 7ο και μετα!!!


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες..(μελλουσες και μη).

Ειμαι στον ενατο μηνα της πρωτης μου εγκυμοσυνης και μου συμβαινουν πολλα παραξενα τωρα προς το τελος..ενω ειχα μια πολη ηρεμη και χωρις ιδιαιτερα συμπτωματα εγκυμοαυνη, απο τον εβδομο μηνα και μετα εχω πολυ τακτικα ζαλαδες και αισθηση ανισορροπιας οταν ειμαι ορθια...επισης, εχω ενα μυρμιγκιασμα στην πλατη αριστερα και στην κοιλια πανω αριστερα και εχω φοβιθει πολυ..εχω ενημερωσει τον γυναικολογο μου, ο οποιος λεει οτι η ζαλη οφειλεται στην εγκυμοσυνη (ο αιματοκριτης μου ειναιν σχετικα καλος..35 και η πιεση εξισου καλη), αλλα τα μουδιασματα δε δικαιολογουνται απο την εγκυμοσυνη..να σημειωσω οτι δεν ειναι μονιμα...μεσα στη μερα ερχονται και φευγουν μες στη μερα πολλες φορες..και ανησυχω πολυ καθοτι ειμαι και νοσοφοβικη..και το μυαλο μου παει στο χειροτερο..αν καποια κοπελα εχει αντιμετωπισει παρομοια συμπτωματα, ας με παρηγορησει!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς (αλλά και πάλι γιατρός δεν είμαι). Η αστάθεια που νιώθεις είναι φυσιολογική την έχω και εγώ που κλείνω τον 7ο μήνα. Η γιατρός μου μου είπε ότι επειδή μεγαλώνει η κοιλιά αλλάξει το κέντρο βάρος του σώματος και επειδή το σώμα μας δεν εχει προσαρμοστεί σε αυτή την αλλαγή γιαυτό υπάρχει η αστάθεια.

 

Τώρα για το μούδιασμα και τη ζαλάδα,εγώ το είχα αυτό όταν δεν ήμουν έγκυος σε περιόδους μεγάλου άγχους. Το ίδιο παθαίνει και μία φίλη μου. Επειδή πλησιάζει η ώρα του τοκετού ίσως να αγχώνεσαι και το σώμα σου να αντιδράει έτσι. Από τη στιγμή που ο γιατρός σου δε βλέπει κάτι ανησυχητικό δε νομίζω ότι χρειάζεται να αγχώνεσαι παραπάνω. Αλλά και πάλι για να σου φύγει η ιδέα και να είσαι 100% σίγουρη μπορείς να επισκεφτείς έναν παθολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς (αλλά και πάλι γιατρός δεν είμαι). Η αστάθεια που νιώθεις είναι φυσιολογική την έχω και εγώ που κλείνω τον 7ο μήνα. Η γιατρός μου μου είπε ότι επειδή μεγαλώνει η κοιλιά αλλάξει το κέντρο βάρος του σώματος και επειδή το σώμα μας δεν εχει προσαρμοστεί σε αυτή την αλλαγή γιαυτό υπάρχει η αστάθεια.

 

Τώρα για το μούδιασμα και τη ζαλάδα,εγώ το είχα αυτό όταν δεν ήμουν έγκυος σε περιόδους μεγάλου άγχους. Το ίδιο παθαίνει και μία φίλη μου. Επειδή πλησιάζει η ώρα του τοκετού ίσως να αγχώνεσαι και το σώμα σου να αντιδράει έτσι. Από τη στιγμή που ο γιατρός σου δε βλέπει κάτι ανησυχητικό δε νομίζω ότι χρειάζεται να αγχώνεσαι παραπάνω. Αλλά και πάλι για να σου φύγει η ιδέα και να είσαι 100% σίγουρη μπορείς να επισκεφτείς έναν παθολόγο.

κ εγω συμφωνω,εξαλλου τοσες εξετασεις μας βαζουν...εισαι αγχωμενη με κατι?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση..μου δινετε κουραγιο..γενικα ειμαι πολυ αγχωδης..παρα πολυ ομως..και φοβαμαι συνεχεια οτι κατι εχω..εδω και 2 χρονια παλευω με την αρρωστοφοβια και ακομη και την εγκυμοσυνη μου δεν την χαρηκα..τωρα αγχωνομαι και με τον τοκετο καθως πλησιαζει ο καιρος..αλλα φοβαμαι πολυ τα μουδιασματα και τις ζαλαδες..

Link to comment
Share on other sites

Επισης να αναφερω οτι τις τελευταιες μερες νιωθω απιστευτες κομαρες σε ολο το σωμα που διαρκουν μερικα δευτερολεπτα και νιωθω σαν να χανω τη γη κατω απο τα ποδια μου..και ταχυκαρδιες πολλες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση..μου δινετε κουραγιο..γενικα ειμαι πολυ αγχωδης..παρα πολυ ομως..και φοβαμαι συνεχεια οτι κατι εχω..εδω και 2 χρονια παλευω με την αρρωστοφοβια και ακομη και την εγκυμοσυνη μου δεν την χαρηκα..τωρα αγχωνομαι και με τον τοκετο καθως πλησιαζει ο καιρος..αλλα φοβαμαι πολυ τα μουδιασματα και τις ζαλαδες..

 

το τιτλο της αρρωστοφοβιας τον εχω παρει εγω νομιζω χρονια τωρα φιλη μου..ασε...οδηγησαν σε κρισεις πανικου 7 ολοκληρα χρονια οπου ευτυχως εδω κ 5 χρονια τις κρισεις τις παλεψα αλλα η αρρωστομανια εχει μεινει,οτι δηλ ολες οι αρρωστιες κ τα κακα σε μενα,αφου μερικες φορες κ γω απελπιζομαι με εμενα..οποτε δεν εισαι μονη...κ ιδιαιτερα τωρα που πλησιαζει η καισαρικη μου ακομα πιο πολυ...

παντως ταχυκαρδιες οι περρισοτερες στην εγκυμοσυνη εχουμε..εγω πιανω κ τους 100 πλεον ανετα...οσο για τις κρυαδες μηπως εχεις παρει κρυωμα?μπορει κ απο το αγχος σου...

Link to comment
Share on other sites

το τιτλο της αρρωστοφοβιας τον εχω παρει εγω νομιζω χρονια τωρα φιλη μου..ασε...οδηγησαν σε κρισεις πανικου 7 ολοκληρα χρονια οπου ευτυχως εδω κ 5 χρονια τις κρισεις τις παλεψα αλλα η αρρωστομανια εχει μεινει,οτι δηλ ολες οι αρρωστιες κ τα κακα σε μενα,αφου μερικες φορες κ γω απελπιζομαι με εμενα..οποτε δεν εισαι μονη...κ ιδιαιτερα τωρα που πλησιαζει η καισαρικη μου ακομα πιο πολυ...

παντως ταχυκαρδιες οι περρισοτερες στην εγκυμοσυνη εχουμε..εγω πιανω κ τους 100 πλεον ανετα...οσο για τις κρυαδες μηπως εχεις παρει κρυωμα?μπορει κ απο το αγχος σου...

 

Δεν ειναι κρυαδες..ειναι κομαρες..οπως μας κοβονται τα γονατα απο το αγχος..εγω τις νιωθω σε ολο το σωμα..χερια ποδια..και σαν κατι να με παταει στο στερνο και πονανε οι μυες σε χερια και ποδια...υπαρχει περιπτωση να το δημιουργει η εγκυμοσυνη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια κ με το καλο τα μωρακια σας.για τη θεματοθετρια εχω να ρωτησω αν ελεγχει το θυροειδη.αν κ αυτο ειναι οκ ολα αυτα ειναι λογω αγχους.το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ηρεμησεις γιατι σε λιγο θα πρεπει να φροντισεις κ ενα μωρακι.αν αγχωνεσαι με το παραμικρο θα τα βρεις σκουρα.ευχομαι ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια κ με το καλο τα μωρακια σας.για τη θεματοθετρια εχω να ρωτησω αν ελεγχει το θυροειδη.αν κ αυτο ειναι οκ ολα αυτα ειναι λογω αγχους.το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ηρεμησεις γιατι σε λιγο θα πρεπει να φροντισεις κ ενα μωρακι.αν αγχωνεσαι με το παραμικρο θα τα βρεις σκουρα.ευχομαι ολα να πανε καλα

 

Καλησπερα! Ειχα κανει εξεταση στις αρχες της εγκυμοσυνης και δεν ειχα θυρεοειδη..TSH νομιζω λεγοταν..

Link to comment
Share on other sites

...γενικα ειμαι πολυ αγχωδης..παρα πολυ ομως..και φοβαμαι συνεχεια οτι κατι εχω..εδω και 2 χρονια παλευω με την αρρωστοφοβια...

 

το τιτλο της αρρωστοφοβιας τον εχω παρει εγω νομιζω χρονια τωρα φιλη μου..ασε...οδηγησαν σε κρισεις πανικου 7 ολοκληρα χρονια οπου ευτυχως εδω κ 5 χρονια τις κρισεις τις παλεψα αλλα η αρρωστομανια εχει μεινει,οτι δηλ ολες οι αρρωστιες κ τα κακα σε μενα...

 

Η εγκυμοσύνη είναι μια δυσκολη περιοδος της ζωης μας, οσο κι αν προσπαθουν να μας την πλασαρουν ως την πιο ομορφη φαση μας :mrgreen:

Και μονο τις ορμονες να βαλεις, που εμαστε στο ελεος τους!, ειδικά προς το τέλος, δεν θες τιποτα αλλο! Οπότε, καλό κουράγιο και καλή λευτεριά!

 

Απλά, εσεις, που εχετε εντοπίσει το πρόβλημά σας, να προσπαθησετε με καθε τροπο -ακομα κι αν χρειαστειτε επαγγελματική βοηθεια, να μη διστασετε- να μην το κάνετε και ως μαμαδες στα μωρά σας, γιατι ηδη τρομοκρατούμαστε με το παραμικρό με τα μωρά μας, πόσο μάλλον αν εχουμε προδιάθεση υποχονδριασμού και να προσεξετε να μην το περασετε και στα παιδιά σας μεθαυριο, όσο θα μεγαλωνουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι κρυαδες..ειναι κομαρες..οπως μας κοβονται τα γονατα απο το αγχος..εγω τις νιωθω σε ολο το σωμα..χερια ποδια..και σαν κατι να με παταει στο στερνο και πονανε οι μυες σε χερια και ποδια...υπαρχει περιπτωση να το δημιουργει η εγκυμοσυνη?

 

 

δεν ξερω,τον γιατρο σου τον ρωτησες?μαλλον απ το αγχος σου ειναι...μαγνησιο πινεις?νομιζω οτι το δινουν για κραμπες κ μυς σε χερια ποδια...δεν κανω το γιατρο,ρωτα τον,με τις υποθεσεις δεν κατεφερνουμε κατι,αυτος ξερει,παρτον ενα τηλ...

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο το μωρακι σου . Λοιπον κοριτσι μου μεγαλυτερη αρρωστοφοβικια απο μενα δεν νομιζω οτι θα βρεις . Εχω με το μυαλλο μου περασει ολες τις αρρωστειες και παντα κατι εχω . Παντως λες και οπλιζα τον εαυτο μου με κουραγιο στις εγκυμοσυνες μου ειχα παγωμενη σταση προς ολες τις πιθανες αρρωστειες . Κοιτα καταλαβαινω ποσο πολυ σε ταλαιπωρουν τα συμπτωματα οπου και αθωα οπως ειναι , καθως εχει ενημερωθει ο γιατρος σου , εντεινονται λογω του αγχους και της φοβιας . Για μενα κακο δεν ειναι να επισκεφτεις καποιον παθολογο η καρδιολογο εφοσον αναφερεις οτι εχεις ταχυπαλμιες , οι οποιες ειναι φυσιολογικες στην εγκυμοσυνη . Ομως απο το να φοβασαι και να μην μπορεις να χαρεις τιποτα και να εντεινεις εσυ η ιδια τα συμπτωματα σου ειναι η καλυτερη λυση . Οι ζαλαδες να σου πω οτι ειναι επισης φυσιολογικες , αληθεια εχεις υποταση ? και τα μουδιασματα απο ελειψη μαγνησιου . Ειχα πολλα ιδιαιτερα μεσα στον υπνο μου .

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ενημερωσα το γιατρο μου και Μου ειπε οτι ολα αυτα ειναι φυσιολογικα..και οτι το παιδι παταει αρτηριες και γι αυτο νιωθω ετσι..θα παω και την Πεμπτη να μου τα πει και απο κοντα..τα μουδιασματα μου το ξεκαθαρισε οτι δεν σχετιζονται με την εγκυμοσυνη..η πιεση μου ειναι καλη..μερικες φορες η μικρη φτανει 5 και η μεγαλη 10..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ενημερωσα το γιατρο μου και Μου ειπε οτι ολα αυτα ειναι φυσιολογικα..και οτι το παιδι παταει αρτηριες και γι αυτο νιωθω ετσι..θα παω και την Πεμπτη να μου τα πει και απο κοντα..τα μουδιασματα μου το ξεκαθαρισε οτι δεν σχετιζονται με την εγκυμοσυνη..η πιεση μου ειναι καλη..μερικες φορες η μικρη φτανει 5 και η μεγαλη 10..[/QUOT

 

ηρεμησες καθολου ή....οχι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι..ηερμησα κοριτσια..τωρα το μονο που με απασχολει ειναι τα μυρμηγκιασματα που νιωθω..αλλα δεν μπορω να το ψαξω περαιτερω με μαγνητικες..εχω μια εφεση στις νευρολογικες ασθενειες..τις τρεμω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο γιατρος μου ειχε πει οτι τα μουδιασματα που ενιωθα -κυριως στα χερια- στην διαρκεια της εγκυμοσυνης μου -απο τον 7ο μηνα και υστερα-ηταν φυσιολογικα και οτι θα υποχωρουσαν μετα την γεννα...ετσι και εγινε,ενα μηνα μετα που γεννησα, ολα επανηλθαν στους φυσιολογικους ρυθμους στον οργανισμο μου...

 

οταν εννοεις οτι εχεις μια εφεση στις νευρολογικες παθησεις??εχεις απο συγγενικο περιβαλλον κληρονομικοτητα για κατι,οποτε πρεπει να το ελεγχεις, ή καθαρα απο ψυχολογικης αποψης το αναφερεις?γιατι διαφορετικη αντιμετωπιση εχει η πρωτη περιπτωση και διαφορετικη η δευτερη...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος μου ειχε πει οτι τα μουδιασματα που ενιωθα -κυριως στα χερια- στην διαρκεια της εγκυμοσυνης μου -απο τον 7ο μηνα και υστερα-ηταν φυσιολογικα και οτι θα υποχωρουσαν μετα την γεννα...ετσι και εγινε,ενα μηνα μετα που γεννησα, ολα επανηλθαν στους φυσιολογικους ρυθμους στον οργανισμο μου...

 

οταν εννοεις οτι εχεις μια εφεση στις νευρολογικες παθησεις??εχεις απο συγγενικο περιβαλλον κληρονομικοτητα για κατι,οποτε πρεπει να το ελεγχεις, ή καθαρα απο ψυχολογικης αποψης το αναφερεις?γιατι διαφορετικη αντιμετωπιση εχει η πρωτη περιπτωση και διαφορετικη η δευτερη...

 

Καθαρα απο ψυχολογικης αποψης εχω εφεση..Δοξα τω Θεω δεν εχω κληρονομικοτητα, απλα μπαινω στο νετ και γκουκλαρω οτι συμπτωματα εχω και μετα απλα τα αποκτω και μαζι μ αυτα αποκτω και τις αντιστοιχες ασθενειες!!!

Για τα μουδιασματα στα χερια το ξεερω...απλα εμενα ειναι στην πλατη σε συγκεκριμενο σημειο και στην κοιλια παλι σε συγκεκριμενο σημειο..δεν τα εχω ολη μερα..μια τα νιωθω μια περνανε...αλλα σε καθημερινη βαση απο τον εβδομο και μετα..και μαγνησιο παιρνω αρκετο αλλα τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Καθαρα απο ψυχολογικης αποψης εχω εφεση..Δοξα τω Θεω δεν εχω κληρονομικοτητα, απλα μπαινω στο νετ και γκουκλαρω οτι συμπτωματα εχω και μετα απλα τα αποκτω και μαζι μ αυτα αποκτω και τις αντιστοιχες ασθενειες!!!

Για τα μουδιασματα στα χερια το ξεερω...απλα εμενα ειναι στην πλατη σε συγκεκριμενο σημειο και στην κοιλια παλι σε συγκεκριμενο σημειο..δεν τα εχω ολη μερα..μια τα νιωθω μια περνανε...αλλα σε καθημερινη βαση απο τον εβδομο και μετα..και μαγνησιο παιρνω αρκετο αλλα τιποτα..

 

 

αμα δεν περασει η εγκυμοσυνη να δεις αν υποχωρουν ή οχι τα συμπτωματα δεν μπορεις να ξερεις..,αν κ πιστευω οτι ειναι ψυχοσωματικα...Κ εγω αυτο με το ιντερνετ το εκανα παλια,αλλα το απαγορευσα στον εαυτο μου μετα γιατι κ το νυχι σου να γραψεις οτι ποναει πχ κατι κακο θα σου βγαλει...ποτε γεννας με το καλο?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ΠΗΤ 1-5 Μαρτιου..αλλα..5 Φεβρουαριου μπηκα στον μηνα μου αλλα την προηγουμενη εβδομαδα που με ειδε ο γιατρος μου ειπε οτι ο τραχηλος δεν εχει μαλακωσει καθολου και οτι τις επομενες 2 εβδομαδες δεν περιμενουμε γεννητουρια..αχ αφηστε κοριτσια εχω αγχωθει και μ αυτο...εχω ακουσει οτι ποναει πολυ ο φυσιολογικος τοκετος και οτι εχει επιπλοκες και χιλια δυο!!! Αυριο θα παω παλι στον γιατρο μου να δω τι θα μου πει..

Link to comment
Share on other sites

Εχω ΠΗΤ 1-5 Μαρτιου..αλλα..5 Φεβρουαριου μπηκα στον μηνα μου αλλα την προηγουμενη εβδομαδα που με ειδε ο γιατρος μου ειπε οτι ο τραχηλος δεν εχει μαλακωσει καθολου και οτι τις επομενες 2 εβδομαδες δεν περιμενουμε γεννητουρια..αχ αφηστε κοριτσια εχω αγχωθει και μ αυτο...εχω ακουσει οτι ποναει πολυ ο φυσιολογικος τοκετος και οτι εχει επιπλοκες και χιλια δυο!!! Αυριο θα παω παλι στον γιατρο μου να δω τι θα μου πει..

 

 

αντε βρε φτανει οπου να ναι η ωρα...,αμα πονας θα ζητησεις επισκληριδιο...απο φυσιολογικο δεν ξερω,παντως μετα εσυ θα περπατας κ θα σαι περδικι,αυτο να σκεφτεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια...ασχετο...ειχε καμια ξηροστομια στην εγκυμοσυνη???

Εγώ έχω τώρα που μπήκα στον όγδοο. Πίνω νερό και μετά από λίγο πάλι νιώθω ξηρό το στόμα. Η καμπύλη σάκχαρου ήταν φυσιολογική οπότε δεν ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας κορίτσια είμαι στον 7ο και χθες το βράδυ ένιωσα ζαλάδα και σήμερα που ξύπνησα ακόμα τη νιώθω έφαγα κάτι και ήπια έναν φυσικό χυμό. Είναι κάτι ανησυχητικό να πάω στο νοσοκομείο?? ( Εκεί είναι ο γιατρός μου ) 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Γεια σας κορίτσια είμαι στον 7ο και χθες το βράδυ ένιωσα ζαλάδα και σήμερα που ξύπνησα ακόμα τη νιώθω έφαγα κάτι και ήπια έναν φυσικό χυμό. Είναι κάτι ανησυχητικό να πάω στο νοσοκομείο?? ( Εκεί είναι ο γιατρός μου ) 

Mηπως να πας σε ενα φαρμακειο να σου μετρησουν την πιεση; Επισης, απο αιματοκριτη πως πας;

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Mηπως να πας σε ενα φαρμακειο να σου μετρησουν την πιεση; Επισης, απο αιματοκριτη πως πας;

Είναι λιγάκι πεσμένος έπαιρνα τόσο καιρό ένα σίδερο και δεν με βοηθούσε και ο γιατρός μου το άλλαξε τωρα στον 7ο μήνα καλώς η κακώς. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...