Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίαιτα μετά τον τοκετό!!


biki1

Recommended Posts

Στην εγκυμοσύνη μου πήρα 22 ολόκληρα κιλά :shock::shock: τώρα μου έχουν φύγει τα 12 μιας και γέννησα πριν από 4,5 μήνες περίπου, δεν θηλάζω επομένως δεν έχω δικαιολογία για να πώ ότι δεν μπορώ να κάνω δίαιτα!!! Θέλω να μου προτείνετε μια δίαιτααα δεν αντέχω άλλο με αυτά τα κιλά, δεν μου κλέινουν ούτε τα μπουφάν μου!!! σώστε με :oops::):roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!!!

Να το χαιρεσαι το μωρακι σου!

Νομιζω ο καλυτερος τροπος ειναι να παρεις διαιτα απο διατροφολογο καταλληλη στις αναγκες σου ειδικα μετα την γέννα!

Αφου εχεις και στοχο!

Καλή επιτυχία!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Biki πολυ καλα τα πας...ετσι κι αλλιως γυρω στο χρονο θα επανελθεις...πιο νωρις αστο.Κι εγω 25 ειχα παρει και στις 2 εγκυμοσυνες...στο χρονο τα ειχα χασει και αρχισε να επανερχεται στο σωμα μου.

 

Παντως μιας και ανεφερε η Χριστινα τη διαιτολογο θα σου πω οτι τον τελευταιο καιρο επειδη θελαμε να χασουμε καποια κιλακια με τον αντρα μου πηραμε μια διαιτολογο η οποια μας βλεπει 1 φορα την εβδομαδα και μας φτιαχνει αυτη το διαιτολογιο και πραγματικα αξιζει.Μεγαλη διαφορα απο το να κανεις μονη σου διαιτα γιατι αυτη σε επαναφερει καθε τοσο οποτε δεν ξεφευγεις.Αν μπορεις πηγαινε σε διατροφολογο.

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκυμοσύνη μου πήρα 22 ολόκληρα κιλά :shock::shock: τώρα μου έχουν φύγει τα 12 μιας και γέννησα πριν από 4,5 μήνες περίπου, δεν θηλάζω επομένως δεν έχω δικαιολογία για να πώ ότι δεν μπορώ να κάνω δίαιτα!!! Θέλω να μου προτείνετε μια δίαιτααα δεν αντέχω άλλο με αυτά τα κιλά, δεν μου κλέινουν ούτε τα μπουφάν μου!!! σώστε με :oops::):roll:

 

Καλημέρα σε όλες τις Μανουλες!!λοιπον εαν αντέχεις σου προτείνω αυτό που εκανα εγώ βέβαια πέφτει πολύ πείνα!!!Βγάλε εντελώς απο τη ζωή σου το ψωμί τη ζάχαρη κ το αλάτι....να τρως μονο ψητά κ βραστά πολλά φρούτα (προσοχή σ αυτά με τη πολλή ζάχαρη) σαλάτες γιαούρτια κ τα σχετικα....εγώ πεινούσα πολύ όμως μετα απο λιγες μέρες μου κόπηκε η όρεξη κ δεν ζηλευα τίποτα απο αυτά που δεν έτρωγαν....βέβαια είχα κ παρέα κακή βέβαια αλλά σ αυτές τις περιπτωσεις βοηθάει πολύ!!το κάπνισμα κ τον καφέ!! Ελπίζω να βοήθησα καπου

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εισαι λιγους μηνες μετα τον τοκετο θα σου προτεινα να πας σε διατροφολογο και να μην ακους διαφορες αυτοσχεδιες διαιτες. Οσο για τον καφε και το καπνισμα που βοηθησε το κοριτσι παραπανω.. δεν εχω λογια.. Σκοπος ειναι να χαθουν τα κιλα οσο πιο υγιεινα γινεται χωρις να προκαλεσουν επιπλοκες σε εναν οργανισμο που ταλαιπωρηθηκε με εγκυμοσυνη και τοκετο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πας σε διαιτολόγο...Θα σου δώσει μια ισορροπημένη δίαιτα, θα σε παρακολουθεί, θα σου την προσαρμόζει...κι αν κάνεις και καμιά παρασπονδία θα σε επαναφέρει...Επειδή θες να χάσεις αρκετά κιλάκια, δε μιλάμε για 2-3, και θα χρειαστεί χρόνος (οτιδηποτε οδηγεί σε απώλεια βάρους μεγαλύτερη από 1 κιλό τη βδομάδα είναι μη υγιεινό, έως επικίνδυνο), το καλύτερο είναι να έχεις την κατάλληλη υποστήριξη.

 

Εγώ στο 2ο πήρα 30 κιλά, και μετά τη γέννα μου είχαν μείνει τα 25! Πήγα σε διαιτολόγο και τα έχασα σε 5,5 μήνες...Κοστίζει κάτι παραπάνω βέβαια, αλλά αξίζει...μετά τον 1ο μήνα συνηθίζεις το "πρόγραμμα" και είναι πολύ πιο εύκολο...

 

Καλό κουράγιο, και τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...