Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ινομύωμα και αποβολή?


honey1985

Recommended Posts

Γειά σε όλες/ους!Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί έχω λίγο τρελαθεί στις σκέψεις μου.

'Εχω ένα ινομύωμα 2εκ πλεον(πέρυσι την ίδια εποχή ήταν 1εκ) και παρατηρούσα στους 3 τελευταιουσ κύκλους μου ανωμαλίες με καφέ εκκρίσεις αρκετές μέρες πριν την κανονική περίοδο, ανωμαλίες στην διάρκεια κλπ. Τον Δεκέμβρη έμεινα έγκυος με την πρώτη προσπάθεια και δυστυχώς στις 6 εβδομάδες το έχασα με αυτόματη αποβολή.

Ο γιατρός που με παρακολουθεί εδώ και 3 χρόνια έιναι αντίθετος με το να το βγάλω παρόλο που είναι στο εσωτερικό της μήτρας γιατί θεωρεί οτι ίσως κάνουμε περισσότερο κακό παρά καλό!Ενώ ο γιατρός που με εξέτασε κατα τα Χριστούγεννα καθώς ο δικός μου έλειπε διακοπές , είναι της άποψης οτι το ινομύωμα ίσως και να ευθύνεται για την αποβολή!

Έχω ραντεβού με ακόμα δύο γιατρούς και προσπαθώ να βγάλω ΄΄ακρη με όλα αυτά και με το τι να κάνω. Μπορώ να αντέξω δεύτερη αποβολή ώστε να πείστώ οτι το ινομύωμα είναι υπέυθυνο ή μήπως πάω να το βελτιώσω και τελικά τα κάνω χειρότερα και δεν ξαναμείνω έγκυος. Είμαι 30 ετών και θα ήθελα και δικές σας εμπειρίες επι του θέματος. Έχει μείνει κάποια απο εσάς έγκυος μετά απο αφαίρεση ινομυώματος? Ή έιχε κάποια απο εσάς αποβολή λόγω ινωμυώματος και τι έκανε?

 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο γιατρός, ανάλογα με τον τύπο και την θέση, είναι εκείνος που μπορεί να σε συμβουλέψει.

 

Είχα 8 ινομυώματα τα οποία αφαίρεσα λαπαροσκοπικά, πριν μείνω έγκυος.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ινομυώματα μικρά εσωτερικά. Τότε ψαχνόμουν για την υπογονιμότητα. Αυτά εμφανίστηκαν "ξαφνικά" μέσα σε ένα 3-5μηνο! Ήταν μικρά, σαν το δικό σου. Όμως μου είπε ο γιατρός μου να τα βγάλουμε γιατί:

α. συμβάλουν στην υπογονιμότητα (έστω σε μικρό βαθμό),

β. με τις ορμόνες τις εγκυμοσύνης αυξάνονται και υπάρχει κίνδυνος αποβολής. Οπότε αφού σχεδιάζαμε εξωσωματική και εγκυμοσύνη τότε καλό θα ήταν να έχουμε έναν παράγοντα επικινδυνότητας λιγότερο.

 

Τα αφαίρεσα με υστεροσκόπιση. Χωρίς κανένα πρόβλημα. Τώρα έχω τα παιδάκια μου και ασυννέφιαστες εγκυμοσύνες σε όλα. Οπότε είμαι θετικά προδιατεθειμένη στην αφαίρεσή τους ακόμα κι αν είναι μικρά.

 

Να σημειώσω πως οι απλοί γυναικολόγοι μου έλεγαν "δεν υπάρχει λόγος να τα αφαιρέσεις, είναι μικρά " κτλ. Οι ειδικοί στην υπογονιμότητα έλεγαν για αφαίρεση. Γιατί όπως καταλαβαίνεις, πριν πάω για επέμβαση έψαξα, ρώτησα, πήρα δεύτερες-τρίτες-τέταρτες γνώμες μέχρι να καταλήξω στην απόφασή μου.

 

Υ.Γ. Η επέμβαση γίνεται με κάμερα. Δηλαδή ο γιατρός δεν αφαιρεί στα τυφλά. Βλέπει τι κάνει. Και εκ των υστέρων το βλέπεις κι εσύ. Στο τέλος σου δίνει το DVD της επέμβασης.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ! Ειλικρινά βοηθάει να πάρα πολυ να ακούς εμπειρίες άλλων!Να σου ζήσουν και τα παιδάκια σου!

 

Τελικά έμεινες έγκυος με εξωσωματική ή τα ινομυώματα ήταν αύτα που σε εμπόδιζαν στο να μείνεις έγκυος αλλιώς?

 

'Εχω κλείσει 4 ραντεβού την επόμενη εβδομάδα! όχι ένα, αλλά 4! ο γιατρός που μου είπε " άστο δεν πειράζει" έχει κέντρο εξωσωματικής μάλιστα! Για να δούμε τι θα πεί τώρα που η μήτρα είναι πλέον ήρεμη και χωρίς το παχύ ενδομήτριο λόγω της εγκυμοσύνης.

 

Την υστεροσκόπηση δεν την φοβάμαι γιατί έτσι έχω βγάλει και ένα πολύποδα. Θεωρώ οτι είναι λιγότερο επεμβατική!

 

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι και αν μπορείτε και θέλετε πείτε μου σε ποιους γιατρούς είχατε κάνει τις επεμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την επέμβαση, μου είχε προτείνει ο γιατρός να αφήσω ένα ικανοποιητικό διάστημα κάποιων μηνών με δικές μας δοκιμές χωρίς ιατρική παρέμβαση. Ήμουν άλλωστε 27 ετών. Επειδή όμως εγώ είχα εξαντληθεί ψυχολογικά του ζήτησα να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Αυτή έπιασε με την πρώτη προσπάθεια 2 παιδάκια. Έκτοτε έχω άλλες 2 φυσικές συλλήψεις και αυτή τη στιγμή έχω 4 παιδιά.

 

Προσωπικά δε θεωρώ πως φταίγανε τα ινομυώματα. Γιατί στον γυναικολογικό έλεγχο που είχα κάνει έως τότε δεν υπήρχαν! Άρα κάτι άλλο έφταιγε αρχικά. Ήταν όμως ένας επιπλέον επιβαρυντικός παράγοντας.

 

Δεν το μετάνιωσα που τα έβγαλα κι ας ήταν μικρά. Μια φίλη, που έμεινε έγκυος εκείνο το διάστημα, με άλλο γιατρό που δεν έκρινε σκόπιμο να της τα βγάλει -ήταν εξωτερικά τα δικά της- θυμάμαι την ανησυχία της και την προσοχή της κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Με τις ορμόνες τις εγκυμοσύνης, αυτά μεγάλωσαν σε μέγεθος... πορτοκαλιού!!! Οπότε αναγκάστηκε να τα βγάλει μετά. Πέρασε δηλαδή το άγχος και τελικά πάλι τα έβγαλε.

Αντίθετα, εγώ στη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν είχα θέματα και μπορούσα να έχω ελευθερία κινήσεων -μέχρι και γυμναστική ως ένα βαθμό! :)

 

Για το γιατρό μου έχω γράψει εκτεταμένα στο φόρουμ, αν ψάξεις λίγο θα βρεις. (Σου στέλνω με πμ το όνομα). Αν θες οτιδήποτε, είμαι στη διάθεσή σου.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατά την διάρκεις της επέμβασης, μου βρήκε ενδομητρίωση που αντιμετωπίστηκε επι τόπου.

Μετά την επέμβαση, μου έδωσε φάρμακα που μου σταμάτησαν την περίοδο για περίπου 8 μήνες.

Τρεις μήνες μετά, έμεινα έγκυος.

Ο γιατρός μου είναι ο Κος Κων/νος Σύλλας.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλες/ους!Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί έχω λίγο τρελαθεί στις σκέψεις μου.

'Εχω ένα ινομύωμα 2εκ πλεον(πέρυσι την ίδια εποχή ήταν 1εκ) και παρατηρούσα στους 3 τελευταιουσ κύκλους μου ανωμαλίες με καφέ εκκρίσεις αρκετές μέρες πριν την κανονική περίοδο, ανωμαλίες στην διάρκεια κλπ. Τον Δεκέμβρη έμεινα έγκυος με την πρώτη προσπάθεια και δυστυχώς στις 6 εβδομάδες το έχασα με αυτόματη αποβολή.

Ο γιατρός που με παρακολουθεί εδώ και 3 χρόνια έιναι αντίθετος με το να το βγάλω παρόλο που είναι στο εσωτερικό της μήτρας γιατί θεωρεί οτι ίσως κάνουμε περισσότερο κακό παρά καλό!Ενώ ο γιατρός που με εξέτασε κατα τα Χριστούγεννα καθώς ο δικός μου έλειπε διακοπές , είναι της άποψης οτι το ινομύωμα ίσως και να ευθύνεται για την αποβολή!

Έχω ραντεβού με ακόμα δύο γιατρούς και προσπαθώ να βγάλω ΄΄ακρη με όλα αυτά και με το τι να κάνω. Μπορώ να αντέξω δεύτερη αποβολή ώστε να πείστώ οτι το ινομύωμα είναι υπέυθυνο ή μήπως πάω να το βελτιώσω και τελικά τα κάνω χειρότερα και δεν ξαναμείνω έγκυος. Είμαι 30 ετών και θα ήθελα και δικές σας εμπειρίες επι του θέματος. Έχει μείνει κάποια απο εσάς έγκυος μετά απο αφαίρεση ινομυώματος? Ή έιχε κάποια απο εσάς αποβολή λόγω ινωμυώματος και τι έκανε?

 

 

Ευχαριστώ!

 

Καλημέρα, έχεις πμ!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μετά την επέμβαση, μου είχε προτείνει ο γιατρός να αφήσω ένα ικανοποιητικό διάστημα κάποιων μηνών με δικές μας δοκιμές χωρίς ιατρική παρέμβαση. Ήμουν άλλωστε 27 ετών. Επειδή όμως εγώ είχα εξαντληθεί ψυχολογικά του ζήτησα να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Αυτή έπιασε με την πρώτη προσπάθεια 2 παιδάκια. Έκτοτε έχω άλλες 2 φυσικές συλλήψεις και αυτή τη στιγμή έχω 4 παιδιά.

 

Προσωπικά δε θεωρώ πως φταίγανε τα ινομυώματα. Γιατί στον γυναικολογικό έλεγχο που είχα κάνει έως τότε δεν υπήρχαν! Άρα κάτι άλλο έφταιγε αρχικά. Ήταν όμως ένας επιπλέον επιβαρυντικός παράγοντας.

 

Δεν το μετάνιωσα που τα έβγαλα κι ας ήταν μικρά. Μια φίλη, που έμεινε έγκυος εκείνο το διάστημα, με άλλο γιατρό που δεν έκρινε σκόπιμο να της τα βγάλει -ήταν εξωτερικά τα δικά της- θυμάμαι την ανησυχία της και την προσοχή της κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Με τις ορμόνες τις εγκυμοσύνης, αυτά μεγάλωσαν σε μέγεθος... πορτοκαλιού!!! Οπότε αναγκάστηκε να τα βγάλει μετά. Πέρασε δηλαδή το άγχος και τελικά πάλι τα έβγαλε.

Αντίθετα, εγώ στη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν είχα θέματα και μπορούσα να έχω ελευθερία κινήσεων -μέχρι και γυμναστική ως ένα βαθμό! :)

 

Για το γιατρό μου έχω γράψει εκτεταμένα στο φόρουμ, αν ψάξεις λίγο θα βρεις. (Σου στέλνω με πμ το όνομα). Αν θες οτιδήποτε, είμαι στη διάθεσή σου.

συγνωμη που παρεμβαινω καμια κοπελα με ινομυωμα υπορρογωνιο υπαρχει?? δηλαδη εξω απο το ενδομητριο και να το ακουμπα?? εφτασε τα 7 εκατοστα δυστυχως μου παν αμεση αφαιρεση λαπαρασκοπικη ..ειχα μεινει εγκυος και παλινδρομησε:-(:-(..ηταν 4 εκατοστα και μ αυτη την εγκυμοσυνη εφτασε τα 7..ψαχνω στο φορουμ αλλα εχει συγκεχυμενες πληροφοριες για το αν δημιουργει θεμα η λαπαρασκοπικη μεθοδος..δεν εχω παιδια και ειμαι 36 ετων..φοβαμαι κοριτσια κι αν κατι παει στραβα και το βγαλουν με καισαρικη?? συγνωμη για την πολυλογια συγνωμη στη θεματοθετρια..

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γειά σε όλες/ους!Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί έχω λίγο τρελαθεί στις σκέψεις μου.

'Εχω ένα ινομύωμα 2εκ πλεον(πέρυσι την ίδια εποχή ήταν 1εκ) και παρατηρούσα στους 3 τελευταιουσ κύκλους μου ανωμαλίες με καφέ εκκρίσεις αρκετές μέρες πριν την κανονική περίοδο, ανωμαλίες στην διάρκεια κλπ. Τον Δεκέμβρη έμεινα έγκυος με την πρώτη προσπάθεια και δυστυχώς στις 6 εβδομάδες το έχασα με αυτόματη αποβολή.

Ο γιατρός που με παρακολουθεί εδώ και 3 χρόνια έιναι αντίθετος με το να το βγάλω παρόλο που είναι στο εσωτερικό της μήτρας γιατί θεωρεί οτι ίσως κάνουμε περισσότερο κακό παρά καλό!Ενώ ο γιατρός που με εξέτασε κατα τα Χριστούγεννα καθώς ο δικός μου έλειπε διακοπές , είναι της άποψης οτι το ινομύωμα ίσως και να ευθύνεται για την αποβολή!

Έχω ραντεβού με ακόμα δύο γιατρούς και προσπαθώ να βγάλω ΄΄ακρη με όλα αυτά και με το τι να κάνω. Μπορώ να αντέξω δεύτερη αποβολή ώστε να πείστώ οτι το ινομύωμα είναι υπέυθυνο ή μήπως πάω να το βελτιώσω και τελικά τα κάνω χειρότερα και δεν ξαναμείνω έγκυος. Είμαι 30 ετών και θα ήθελα και δικές σας εμπειρίες επι του θέματος. Έχει μείνει κάποια απο εσάς έγκυος μετά απο αφαίρεση ινομυώματος? Ή έιχε κάποια απο εσάς αποβολή λόγω ινωμυώματος και τι έκανε?

 

 

Ευχαριστώ!

τελικα εγω αφαιρεσα λαπαρασκοπικα δυο υπορογονια ινομυωματα το ενα 7 εκ το αλλο γυρω στα 3 ο υπερηχος δεν το επιανε..ειμαι σπιτι και αναρρωνω το ενα μαλιστα μου παν οτι ειναι σαθρο...ολα μια ιδεα ειναι λιγος ο πονος εγω απλα εχω πολλα φουσκωματα στο στομαχι και μ ενοχλει .ενα 24ωρο μενεις στο νοσοκομειο,εγω το εκανα στο γαια καλη επιτυχια οτι και ν αποφασισεις

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...