Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλαστρο και ποσοτητα γαλακτος


xara st.

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!Έχω ένα κοριτσάκι 4 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά εξ αρχής. Επιθυμία μου είναι να θηλάσω όσο περισσότερο μπορώ. Πριν 2 μήνες ξεκίνησα να χρησιμοποιώ θήλαστρο(το mini electric της medela) γιατί έπρεπε να επιστρέψω στη δουλεια. Το πρόβλημα μου είναι οτι μπορω να βγάλω γάλα μόνο τις πρωινές ώρες και σε ποσότητα περίπου 100 ml. Σπανια φτανω τα 150 ml. Οποιαδηποτε αλλη ωρα της ημερας εχω προσπαθησει βγαζω πολύ λίγο. Στην αρχη δεν υπηρχε καποιο θεμα. Απλα οσο μεγαλωνει το μωρο μου νομιζω πως δεν της αρκουν τα 100 ml. Το τελευταιο κιολας διαστημα βγαζω 80-90 ml. Αυτό σημαίνει οτι τι γάλα μου μειώνεται;; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας!!Έχω ένα κοριτσάκι 4 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά εξ αρχής. Επιθυμία μου είναι να θηλάσω όσο περισσότερο μπορώ. Πριν 2 μήνες ξεκίνησα να χρησιμοποιώ θήλαστρο(το mini electric της medela) γιατί έπρεπε να επιστρέψω στη δουλεια. Το πρόβλημα μου είναι οτι μπορω να βγάλω γάλα μόνο τις πρωινές ώρες και σε ποσότητα περίπου 100 ml. Σπανια φτανω τα 150 ml. Οποιαδηποτε αλλη ωρα της ημερας εχω προσπαθησει βγαζω πολύ λίγο. Στην αρχη δεν υπηρχε καποιο θεμα. Απλα οσο μεγαλωνει το μωρο μου νομιζω πως δεν της αρκουν τα 100 ml. Το τελευταιο κιολας διαστημα βγαζω 80-90 ml. Αυτό σημαίνει οτι τι γάλα μου μειώνεται;; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Για το μητρικό γαλα, οι ποσότητες δεν αλλάζουν με την ηλικία τους, μέχρι εξή μηνων, μιλάω για την συνολική ημερήσια ποσότητα που χρειάζονται.

Είσαι πολλες ωρες στην δουλειά? και δεν βγάζεις γαλα; Ίσως να χρειάζεσαι επαγγελματικό θυλαστρο γιατι αν για ενα 8 ωρο δεν βγάζεις γαλα σίγουρα θα μειωθεί. Τα 100 το πρωι με το θυλαστρο που έχεις ειναι παρα πολυ καλα παντως. Και δεν ειναι ένδειξη για το ποσό γαλα έχεις.

Ποσες ωρες λείπεις απο το σπίτι και ποσά γεύματα χρειαζεται το μωρο;

Link to comment
Share on other sites

Για το μητρικό γαλα, οι ποσότητες δεν αλλάζουν με την ηλικία τους, μέχρι εξή μηνων, μιλάω για την συνολική ημερήσια ποσότητα που χρειάζονται.

Είσαι πολλες ωρες στην δουλειά? και δεν βγάζεις γαλα; Ίσως να χρειάζεσαι επαγγελματικό θυλαστρο γιατι αν για ενα 8 ωρο δεν βγάζεις γαλα σίγουρα θα μειωθεί. Τα 100 το πρωι με το θυλαστρο που έχεις ειναι παρα πολυ καλα παντως. Και δεν ειναι ένδειξη για το ποσό γαλα έχεις.

Ποσες ωρες λείπεις απο το σπίτι και ποσά γεύματα χρειαζεται το μωρο;

 

 

Xρειάζεται περίπου 6-7 γεύματα το 24ωρο. οχι ευτυχως ειναι δικη μας δουλεια και δε λειπω ποτε πανω απο 5-6 ωρες. συνηθως ενα γευμα παιρνει απο το μπουκαλι. το αγχος μου ειναι μηπως οσο μεγαλωνει τα 100 ml δεν αρκουν για ενα γευμα και βλεπω οτι δε μπορω να αντλησω περισσοτερο. ισως ενα αλλο θηλαστρο να βοηθουσε μαλλον. μεχρι τωρα δεν ειχαμε καποιο θεμα ειναι η αληθεια. περισσοτερο δικο μου αγχος ειναι. μηπως δεν εχω γαλα δηλαδη και για αυτο δε βγαζω. ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Εαν χρησιμοποιεις μονο θηλαστρο θα πρεπει να κανεις οκτω σντλησεις την ημερα των 13 λεπτων τουλ την ημερα σε καθε στηθος κ να μην αφηνεις πανω σπο 4 5 ωρες χωρις αντληση. Εσυ δεν.μας γραφεις τι σκριβως κανεις. Θηλαζεις κ χρησιμοποιεις επικουρικα το θηλαστρο? Τα 100 ειναι ανα ποσες

ωρες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!Έχω ένα κοριτσάκι 4 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά εξ αρχής. Επιθυμία μου είναι να θηλάσω όσο περισσότερο μπορώ. Πριν 2 μήνες ξεκίνησα να χρησιμοποιώ θήλαστρο(το mini electric της medela) γιατί έπρεπε να επιστρέψω στη δουλεια. Το πρόβλημα μου είναι οτι μπορω να βγάλω γάλα μόνο τις πρωινές ώρες και σε ποσότητα περίπου 100 ml. Σπανια φτανω τα 150 ml. Οποιαδηποτε αλλη ωρα της ημερας εχω προσπαθησει βγαζω πολύ λίγο. Στην αρχη δεν υπηρχε καποιο θεμα. Απλα οσο μεγαλωνει το μωρο μου νομιζω πως δεν της αρκουν τα 100 ml. Το τελευταιο κιολας διαστημα βγαζω 80-90 ml. Αυτό σημαίνει οτι τι γάλα μου μειώνεται;; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

Σου έχω απαντήσει στο άλλο σου ποστ!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εαν χρησιμοποιεις μονο θηλαστρο θα πρεπει να κανεις οκτω σντλησεις την ημερα των 13 λεπτων τουλ την ημερα σε καθε στηθος κ να μην αφηνεις πανω σπο 4 5 ωρες χωρις αντληση. Εσυ δεν.μας γραφεις τι σκριβως κανεις. Θηλαζεις κ χρησιμοποιεις επικουρικα το θηλαστρο? Τα 100 ειναι ανα ποσες

ωρες?

 

Θηλάζω κανονικα και χρησιμοποιω το θηλαστρο οταν πρεπει να ειμαι στη δουλεια. απλα δε μπορω να βγαλω καμια αλλη ωρα μεσα στη μερα. μονο ο,τι καταφερω το πρωι και αυτο αφου εχουν περασει πολλες ωρες που θηλασα απο το στηθος που θα αντλησω. οποια αλλη ωρα εχω προσπαθησει δε βγαζω τιποτα. σταγονες μονο. ισως δεν ειναι καταλληλο το θηλαστρο, τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...