Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυτα που δεν μου ειπε κανεις για την εκτρωση...


Recommended Posts

Πρωτη φορα γραφω σε φορουμ και ο λογος που με οδηγησε να το κανω ειναι οτι νιωθω την αναγκη να μοιραστω την εμπειρια που ειχα, οπως τη βιωσα.

Ειμαι 23 χρονων και αισιως τον Φεβρουαριο τελειωνω τη σχολη μου.

Πριν 2 χρονια ειχα σχεση με ενα παιδι λιγα χρονια μεγαλυτερο μου, επισης φοιτητη. Ημουν πολυ ερωτευμενη μαζι του, το ιδιο και αυτος μαζι μου.

Η επιπολαιοτητα και η ελλειπης ενημερωση (σε αυτο το σημειο να "ευχαριστησω" τα ταμπου της κοινωνιας μας) μας εκαναν αρκετα απροσεκτους στο θεμα της προφυλαξης.

Στους 3 μηνες της σχεσης εμεινα εγκυος. Δεν μπορουσα να το πιστεψω. Η καθυστερηση που ειχα δεν ηταν μια απλη και αθωα καθυστερηση και το τεστ που κρατουσα στα χερια που ηταν θετικο. Με κλαμματα παιρνω τηλεφωνο τον συντροφο μου και τον ενημερωνω. Τα χανει. Στη συνεχεια, παιρνω τηλεφωνο την καλυτερη μου φιλη και της ζηταω απελπισμενη στηριξη. Μου κλεινει ραντεβου την επομενη μερα στο γυναικολογο της (21 χρονων και σε γυναικολογο δεν ειχα παει ποτε στη ζωη μου). Ο γιατρος διαπιστωνει την εγκυμοσυνη. Τον ρωταω απευθειας ποσο κοστιζει η εκτρωση και ποτε μπορω να ορισω ημερομηνια για την επεμβαση. Μου λεει οτι πρεπει να περιμενουμε 2 εβδομαδες.

Οι 2 πιο εφιαλτικες εβδομαδες της ζωης μου. Με το φοβο μην αποκαλυφθουν ολα στην ακρως συντηρητικη οικογενεια μου, με εναν συντροφο που ειχα αρχισει να μισω (τον θεωρουσα (συν)υπευεθυνο και δεν αντεχα τις προτασεις τυπου "θα μπορουσαμε να το κρατησουμε..."), με μια εξεταστικη στο πανεπιστημιο να ειναι σε εξελιξη και χωρις χρηματα. Παρα τις συστασεις του γυναικολογου αρχισα να επισκεπτομαι διαφορα site και να διαβαζω κειμενα για το φοβερο εγκλημα της εκτρωσης, για τις απιστευτες τυψεις και τους πονους των γυναικων που ειχαν διακοψει ανεπυθυμητη εγκυμοσυνη, για επιπλοκες και για αλλα πολλα που με εκαναν να ταραζομαι και να φοβαμαι ολοενα και περισσοτερο.

Με αρκετο κλαμμα και με ενα βιβλιο ρευστομηχανικης που ανοιγοκλεινα διαρκως (ας οψεται η εξεταστικη) οι 2 εβδομαδες περασαν και η μερα της εκτρωσης ειχε φτασει. Η επεμβαση διηρκησε λιγα λεπτα και οταν συνηλθα απο την ναρκωση ενιωση απαλλαγμενη και ελευθερη να συνεχισω να κανω ολα αυτα που ονειρευομουν να κανω. Η επεμβαση δεν ηταν τιποτα το ιδιαιτερο. Βεβαια οι μερες που ακολουθησαν ηταν πολυ επωδυνες καθως χρειαζοταν να παρω φαρμακευτικη αγωγη και να κανω καποιες ενεσεις που μου δημιουργουσαν τρομερους πονους. Αλλα και αυτο τελειωσε.

 

Περασαν 2 ολοκληρα χρονια και αυτο που εχω να πω ειναι οτι τοτε πηρα την πιο σωστη αποφαση της ζωης μου. Ναι, αν γυριζα το χρονο πισω θα το ξανακανα. Ναι, θεωρω χειροτερο να φερεις στον κοσμο ενα παιδι με εναν αντρα που καλα καλα δεν γνωριζεις και χωρις να ειναι συνειδητη αποφαση και των δυο. Οχι, δεν σκεφτομαι καθε μερα το παιδι που δεν εφερα ποτε στον κοσμο. Οχι, δεν κλαιω καθε βραδυ στο ντουζ με καυτο νερο για να ξεπλυνω την αμαρτια μου.

 

(Η ενημερωση και η προφυλαξη ειναι το Α και το Ω. Μην παιζετε με τα ποσοστα. Η πιθανοτητα μια κοπελα να μεινει εγκυος απο προσπερματικα μπορει να ειναι 10% αλλα αν το παθεις εσυ θα ειναι το 100% του μικροκοσμου σου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Anna είμαι 10 χρονια μεγαλύτερη σου και εχω ένα μικρο αγοράκι (γεννημένο εντός γάμου ). Προσπαθώ να θυμηθώ τον εαυτό μου στην ηλικία σου, στην πιο ξέγνοιαστη φαση της φοιτητικής ζωής ...καταλαβαινω πως θα σου φαινόταν δραματικό να βρεθείς με ένα μωρο... Ειναι γεγονός ομως πως όσα και αν κατάφερα (διάβασμα , σπουδές,πτυχία...)αυτο το αγγελούδι ειναι όλη μου η ζωη ... Νομίζω οτι ηταν απο πάντα στην ζωη μας ... Δεν μπορω να φανταστώ την ζωη μου χωρις τον μικρο μας... Σου ευχομαι λοιπόν,οταν συνειδητά το αποφασίσεις να γίνεις μανούλα και να ζήσεις μέσα απο το μωρο σου ξανά...

🐯🐱🐔🐥🐳🐠🐛🐝🐞🐯🐰🐶🐬🐼🐸🐋🐌🎉🎊🎈

Άλλαξες τη ζωή μας ... Εισαι η ζωή μας....🍼

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε γυναίκα έχει το δικαίωμα να επιλέξει!

Να τονίσω όμως πως επειδή εσύ νιώθεις καλά όπως λες δεν σημαίνει πως όλες θα νιώσουν το ίδιο!

Και αυτό το γράφω γιατί ίσως κάποια κοπέλα που το σκέφτεται να δει το μήνυμα σου...

Δεν μου "έτυχε" και δεν δεν εκφέρω άποψη!

Επίσης! Αλήθεια ήταν όντως απο προσπερματικα υγρά;

Ξέρω πως μπορεί να γίνει...

ΚΑΙ αυτό πρέπει να προσέχουν οι κοπέλες!!!!

Να εισαι πάντα καλά με σωστές επιλογές!

Αυτό έχει σημασία!

 

 

Link to comment
Share on other sites

λυπάμαι για την εμπειρία σου...σίγουρα δεν ήταν κ ότι καλύτερο μπορεί να τύχει σε μια μικρή κοπέλα...απο΄κεί και πέρα αυτά είναι επιλογές...κ η κάθε κοπέλα υπεύθυνη για τις πράξεις της...κανένας δε μπορεί να κρίνει αν έκανε καλά ή όχι...ότι λέει η καρδούλα σου...

τί εννοείς με τον τίτλο όμως(αυτά που δε μου είπε κανείς για την έκτρωση; νομίζω ότι όλα στα είπαν... )

 

πάντως ότι πιό σοκαριστικό είδα είναι αυτό το βίντεο...όποια αντέχει ας το δεί...

http://www.youtube.com/watch?v=goScoupYMdc

 

κι άν κάποια κοπέλα μπεί να διαβάσει για την έκτρωση ας το έχει κι αυτό υπ'όψιν...

Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν ηταν ευχαριστη εμπειρια. Ναι, εμεινα εγκυος απο προσπερματικα υγρα. Οσο για τον τιτλο του θεματος εννοω οτι δεν διαβασα πουθενα κειμενο που να εχει συνταχθει απο κοπελα που εχει κανει εκτρωση και να θετει τα πραγματα στην πραγματικη τους βαση (οπως τουλαχιστον το βιωσα η ιδια). Η εκτρωση, οσο σκληρο κι αν ακουγεται, στις μερες μας ειναι επεμβαση ρουτινας, μιλωντας παντα απο την ιατρικη σκοπια του θεματος.

 

Επισης το πραγματικα σκληρο βιντεο που αναρτηθηκε σε παραπανω σχολιο ειναι προφανως απο σχετικα προχωρημενη εγκυμοσυνη. Οταν εκανα εκτρωση το εμβρυο ειχε το μεγεθος φακης!

 

Οσα εγραψα ειναι ολα οσα ειχα αναγκη να μου πει τοτε μια κοπελα που ειχε περασει απο αυτη τη διαδιακασια. Προφανως καθε γυναικα το βιωνει διαφορετικα.

Υπαρχουν, λοιπον, γυναικες που μπηκαν σε αυτη τη διαδιακασια και βγηκαν υγιεις και χωρις να πεταγονται καθε βραδυ στο υπνο τους απο κλαμματα μωρων που στοιχειωνουν τους εφιαλτες τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Anna ίσως ειναι περιττό, ομως να ξερεις σ'αυτο το μέγεθος "φακής" και μολις την 6η εβδομάδα κύησης ακούμε τους χτύπους της καρδιάς...

Μην το ψάχνεις με μεγέθη...

🐯🐱🐔🐥🐳🐠🐛🐝🐞🐯🐰🐶🐬🐼🐸🐋🐌🎉🎊🎈

Άλλαξες τη ζωή μας ... Εισαι η ζωή μας....🍼

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το οτι δε διάβασες ΕΣΥ δε σημαίνει οτι δεν υπάρχουν κείμενα.

Οπως και οτι αυτή η φακή που λες ήσουν κι ΕΣΥ κάποτε.

 

Το βρίσκω εριστικό να μπαίνεις σε ενα φόρουμ που το μεγαλύτερο ποσοστό ειναι μάνες και το υπόλοιπο προσπαθεί να γίνει και να μας λες ποσό καλα ένιωσες με την έκτρωση που έκανες.

 

Φυσικά οπως εκθέτεις τις σκέψεις σου δημόσια το ίδιο μπορούμε να κάνουμε κ εμείς γιαυτο μη βιαστείς να απαντήσεις.

 

Ευχομαι οταν το θελήσεις να γίνεις μάνα να πραγματοποιηθεί τοσο εύκολα οσο τη πρώτη φορά και να μη περάσεις το μαρτύριο που περνάμε εμείς.

 

Οσο για το πως θα προστατευτούν οι κοπέλες που δεν ξέρουν δε βλέπω να το λες πουθενά στο κείμενο σου.

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχικο ποστ μου αναφερθηκα 2 φορες, μια στην αρχη και μια στο τελος, για το ποσο μεγαλο προβλημα ειναι η αγνοια γυρω απο ζητηματα αντισυλληψης. Ξαναδιαβασε το αν θες.

 

Μακαρι ποτε να μην ειχα κανει εκτρωση. Δεν το διασκεδασα. Επισης, ειναι αρκετα σαφες οτι μιλαω για ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη. Κατανοω την λαχταρα ζευγαριων που θελουν να κανουν παιδι και δυσκολευονται, κατανοω επισης το προβλημα μιας εγκυμοσυνης που ενα ζευγαρι δεν ειχε ποτε επιθυμησει. Και τα 2 ειναι προβληματα. Δεν τα συγκρινω και δεν υποβιβαζω τη σοβαροτητα κανενος εκ των 2.

Link to comment
Share on other sites

Άννα, δεν θα κρίνω την πράξη σου και εσένα προσωπικά, αλλά σκέψου ότι θα ήταν τουλάχιστον ανησυχητικό να έβγαιναν δημόσια γυναίκες που κράζουν πόσο ανώδυνη ψυχικά είναι η έκτρωση και πόσο έυκολα το ξεπερνάς. Με αυτή την κίνηση θα αναιρούσαν κάθε προσπάθεια να ενημερωθεί και να πειστεί το κοινό για τη σημασία της αντισύλληψης. Θα ήταν σαν να διατυμπανίζαμε ότι "μην ανησυχείτε, μπορείτε πάντα να κάνετε και έκτρωση, οπότε ζήστε τον έρωτα ελεύθερα".

Καλώς έπραξες τότε, είναι δικαίωμά σου. Σου εύχομαι να μην το μετανιώσεις αργότερα αν ποτέ δυσκολευτείς όπως πολλές από εμάς να κάνεις ένα παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο αρχικο ποστ μου αναφερθηκα 2 φορες, μια στην αρχη και μια στο τελος, για το ποσο μεγαλο προβλημα ειναι η αγνοια γυρω απο ζητηματα αντισυλληψης. Ξαναδιαβασε το αν θες.

 

Μακαρι ποτε να μην ειχα κανει εκτρωση. Δεν το διασκεδασα. Επισης, ειναι αρκετα σαφες οτι μιλαω για ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη. Κατανοω την λαχταρα ζευγαριων που θελουν να κανουν παιδι και δυσκολευονται, κατανοω επισης το προβλημα μιας εγκυμοσυνης που ενα ζευγαρι δεν ειχε ποτε επιθυμησει. Και τα 2 ειναι προβληματα. Δεν τα συγκρινω και δεν υποβιβαζω τη σοβαροτητα κανενος εκ των 2.

δηλαδή με αυτό το πόστ σου ήθελες να μας ενημερώσεις ότι η κοινωνία φταίει που μια φοιτήτρια το 2015 (κ όχι το 1800)δε ξέρει τί είναι το προφυλακτικό; τα αντισυλληπτικά;ο γυναικολόγος;αν ναί, τότε ναί φταίει το πανεπιστήμιο που πάς που δε σε ενημέρωσε πώς γίνονται τα παιδιά...τί να πώ..κ πάλι σου λέω ότι δε σε κρίνω γι'αυτό που έκανες...δικαίωμά σου...και καλά κάνεις κ κοιμάσαι ήσυχα...αλλά μη μας λές πώς φταίει η κοινωνία...φταίς εσύ κ ο σύντροφός σου γι'αυτό που σου συνέβει...όσο για το βίντεο το ανέβασα μόνο κ μόνο για να λάβει υπ'όψιν της η όποια κοπέλα μπεί στο δίλημμα ότι δε σκοτώνει μια "φακή" όπως λές αλλά ένα σχηματισμένο ανθρωπάκι που όπως λέει κ μια φίλη πιό πάνω από την 6η εβδομάδα ακούς κ βλέπεις τη καρδούλα του...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης Αnna λες πως έμεινες έγκυος με κάποιον που καλά καλά δεν γνωρίζεις ....

Πως κάνεις έρωτα με κάποιον χωρίς προφύλαξη (και δεν εννοώ μονο θέμα εγκυμοσύνης) χωρίς να ειναι η αρχή και το τέλος σου;

Αυτό για να το δούνε και αλλα κοριτσάκια!

Και εγω μικρή είμαι (24)

Έχω κόλλημα σε κάποια θέματα....

Αλλα προσπαθώ να είμαι αντικειμενική!

Συγνώμη αλλα εγω θα ρίξω το "φταίξιμο" στους γονείς σου!

Ήσουν 21 χρόνων και φοιτήτρια ποτε περίμεναν να σε ενημερώσουν;

Που κανονικά πρέπει απο τα 12-13-14-15-16 ανάλογα με τον χαρακτήρα του κάθε παιδιού!

Λάθη λάθη λάθη!

Και εδώ θα παρακαλέσω κάθε άξιο γονιό του φορουμ να ενημερώσει τα παιδάκια του γιατί οφείλουν να ξέρουν και οχι να μάθουν βίαια...

Να χαρούν τον έρωτα δεν λέω αλλα χωρίς σωματικές φθορές!

Εσύ δεν φταις όμως... Εσύ ερωτευμένη ήσουν και όπως αναφέρεις δεν γνώριζες άρα κάποιος έπρεπε να στο πει!

Όπως σου ξανά είπα σημασία έχει να εισαι εσύ καλά!

Άσχετα με το τι πιστεύω εγω ή οποιοσδήποτε άλλος, αλλα καμία κοπέλα δεν ειναι ίδια με την άλλη και όσο και να μην θες ένα παιδί για να μην σου "χαλασει" τα όνειρα οι ψυχικές αντοχές κάθε γυναίκας μπορεί να την προδώσουν και να βλέπει όντως εφιάλτες!

Αυτήν τη φακή μόλις την άκουσα να χτυπάει σαν τρελή γεμάτη δύναμη και αισιοδοξία προορισμένη για την ζωή, πέθανα και ξανά γεννήθηκα!!!!

Και το ίδιο θα έκανα εάν μια μέρα ξυπνούσα έγκυος και το παιδί ήταν του αέρα!

Γιατί πολύ απλα ειναι ζωή!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχικο ποστ μου αναφερθηκα 2 φορες, μια στην αρχη και μια στο τελος, για το ποσο μεγαλο προβλημα ειναι η αγνοια γυρω απο ζητηματα αντισυλληψης. Ξαναδιαβασε το αν θες.

 

Μακαρι ποτε να μην ειχα κανει εκτρωση. Δεν το διασκεδασα. Επισης, ειναι αρκετα σαφες οτι μιλαω για ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη. Κατανοω την λαχταρα ζευγαριων που θελουν να κανουν παιδι και δυσκολευονται, κατανοω επισης το προβλημα μιας εγκυμοσυνης που ενα ζευγαρι δεν ειχε ποτε επιθυμησει. Και τα 2 ειναι προβληματα. Δεν τα συγκρινω και δεν υποβιβαζω τη σοβαροτητα κανενος εκ των 2.

 

Και πάλι θα σου πω ότι δεν αναφέρεις τους τρόπους αντίσυλληψης αλλά το ποσό καλά έκανες και πως δεν είστε ενημερωμένοι.και το νόημα που βγαίνει σε ένα παιδί που δε γνωρίζει και μπορεί να διαβάζει το ποστ σου είναι ότι οκ!!

Παιδιά μην φοβάστε, δεν είμαστε ενημερωμένοι αλλά υπάρχει πάντα η έκτρωση που είναι ψυχικά ανώδυνη.

Άρα το ποστ σου δεν είναι τόσο ενημερωτικό.

Με κάλυψαν τα υπόλοιπα κορίτσια.

Δε με αφορά τι έκανες.

Αλλά δε μπορεί να περνάς ένα τέτοιο μήνυμα ανενόχλητη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τι θα προσφερει το συγκεκριμενο κειμενο σε μια νεα κοπελα. Ειμαι μαμα 41 ετών με κορη κλεισμένα τα 16. Εαν το διαβαζε η κορη μου πραγματικα, τι θα της προσφερε? Το συμπερασμα της θεμοθετριας οτι οκ, δεν ειναι τιποτα φοβερο? Δεν το εγραψε ετσι αλλα αυτο το συμπερασμα βγαινει απο τα συμφραζόμενα.

Ακομη και ενα γονιος -κακώς- δεν εχει μιλησει στο παιδι του για την αντισυλληψη, μπορει ανετα μεσω διαδυκτιου να βγει απειρες πληροφοριες για το πως θα προφυλαξει τον εαυτο του. Επισης ολοι ξερουμε οτι απο την στιγμη που ξεκιναμε την ερωτική μας ζωη, πηγαινουμε σε γυναικολογο. Σπανια θα δουμε μια μαμα να πιασει απο το χερακι την κορη της να την παει στον γυναικολογο. Απο την στιγμη που επιλεγει καποια κοπελα να κανει ερωτα, ειναι υπευθυνη για το σωμα της και την αντισυλληψη της. (Με αυτα που γραφω εννοειται οτι οι μαμαδες δεν ειμαστε αμοιρες ευθυνων. ΠΡεπει απο μικρα να μιλαμε στα παιδια μας ειτε εχουμε κοριτσια ειτε αγορια. ) Απο εκει και περα, ενα εμβρυο δεν ειναι απλα μια φακη.. Δεν ειναι κατι που πεταμε χωρις να σκεφτουμε, και μια εκτρωση δεν ειναι λες και κοβουμε τα νυχια μας. Η κοπελα μας γραφει " δεν διαβασα πουθενα κειμενο που να εχει συνταχθει απο κοπελα που εχει κανει εκτρωση και να θετει τα πραγματα στην πραγματικη τους βαση (οπως τουλαχιστον το βιωσα η ιδια)". Για ποια πραγματικη βαση μιλαμε? Για το πως το βιωσε η ιδια οπως μας βαζει σε παρενθεση. Αρα μιλαμε για την αποκλειστικα δικη της πραγματικοτητα.

Προσωπικα ειμαι κατα των εκτρωσεων αλλα ο καθενας στην δικη του ζωη μπορει να κανει οτι θελει χωρις φανφαρες και κειμενα που ουσιαστικα προτρεπουν οι κοπελιτσες να κανουν αβιαστα εκτρωσεις. Σκεφτειτε πριν κανετε κατι.. ειτε πριν κανετε ερωτα, ειτε πριν παρετε μια αποφαση για την ζωη σας.. Και κατι αλλο, οτι ταιριαζει σε εσας δεν ταιριαζει σε ολους.. ουτε βιωνουν ολοι τα ιδια πραγματα.

Καλη μας ημερα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Νομίζω Anna1111 πως το θέμα σου θα έπρεπε να έχει τίτλο "Αυτά που δε μου είπε κανείς για την αντισύλληψη". Ύστερα από όλη αυτή την ψυχική και σωματική ταλαιπωρία δηλαδή που βίωσες, το συμπέρασμά σου είναι, ΟΚ δεν έπαθα και τίποτα, μου πέρασε, έπρεπε να μου το είχαν πει ότι δεν είναι και τόσο φοβερό, να είμαι ακόμα πιο άνετη στο σεξ χωρίς προφύλαξη. Τι να σου πω...21 ετών, δεν ήξερες ότι χωρίς προφυλακτικό/χάπια/σπιράλ μένεις έγκυος. Για τα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα σου έχει πει κανείς; Ή θα περιμένεις (σου το απεύχομαι) να πάθεις πρώτα κάτι και μετά να ενημερωθείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσι μου.Δεν θα μιλησω ως μια γυναικα που εχω χασει 2 μωρα,το ενα σε μεγεθος "φακης" και το αλλο σχηματισμενο μωρο.Δεν θα μιλησω ως μια γυναικα που εχει κλαψει ατελειωτες ωρες σε χειρουργικα κρεβατια .Οι δικες μου απωλειες ,ειναι μερος των εμπειριων μου αλλα δεν θα σου μιλησω μονο με γνωμονα αυτες τις εμπειριες.

Θα σου μιλησω και ως μια γυναικα γυρνοντας τα χρονια πισω,πριν ακομα να εχω την επιθυμια για αποκτηση μωρου.

Διαβαζοντας στην αρχικη σελιδα μερος του τιτλου που ανοιξες θεωρησα οτι θα εγραφε κατι του στυλ "Αυτα που δε μου ειπε κανεις για.....το πως ειναι να χανεις ενα παιδι".

Αντ'αυτου διαβασα μια καταθεση εμπειριας ,απολυτα σεβαστης μεν ως προς τις σκεψεις και τελικες αποφασεις αλλα ανευ διδαγματος.

Θα συμφωνησω με οσα κοριτσια ηδη εγραψαν τις αποψεις τους,δεν ξερω αν ο τιτλος που διαλεξες ειναι "ταιριαστος" στο διδαγμα της εμπειριας σου.Θα μπορουσες απλα να γραψεις "Η εμπειρια μου απο την εκτρωση".

Επιπλεον θα ηθελα να σου αντιπαραθεσω λιγο το θεμα "φακη".Δεν θελω να με καταλαβεις ποτε γιατι αυτο θα σημαινε πως θα επρεπε να βιωσεις οτι και οσα βιωσα εγω και η οικογενεια μας.

Αυτη η κατ'εσε" φακη" κοριτσι μου,σε εμενα παλλοταν με τρελους χτυπους και οταν την πρωτοακουσα ενιωσα ο πιο ευτυχισμενος ανθρωπος στην γη!

Αυτη η "φακη" με εκανε να νιωσω πβ0ως ειναι να μεγαλωνει μια ζωη σε μια αλλη ζωη!

Αυτη η "φακη" με εκανε να δακρυσω απο χαρα σα μικρο παιδι!

Αυτη η "φακη" μου ειχε παρει τα μυαλα και γελαγα σα μικρο παιδι 24 ωρες το 24ωρο!

Δεν θελεις να ξερεις πως ενιωσα οταν χαθηκε απο την ζωη μου αυτο το πλασμα ,και δεν ειχε πια το μεγεο0θος φακης.

Η αγαπη δεν ειναι θεμα μεγεθους κοριτσι μου,αγαπας την καρδουλα που παλλεται στα σπλαχνα σου,ξεκινα σαν τη μυτη μιας καρφιτσας και γινεται ενας ολοκληρωμενος ανθρωπος στα σπλαχνα μας!

Πιστευω ως εκ τουτου οτι ειναι ακυρο το επιχειρημα οτι εγινε οτι εγινε οσο το μικρακι ηταν "φακη".Απολυτα σεβαστη η αποφαση σου,δικη σου ειναι αλλωστε η ζωη ,αλλα κοριτσι μου το θεμα "μεγεθους" ,ηταν μικρο δεν ηταν μεγαλο μωρο,συγγνωμη αλλα ειναι ακυρο επιχειρημα.Ετσι και αλλιως σε τετοιες περιπτωσεις δεν επιτρεπεται να γινει εκτρωση σε μωρο προχωρημενης κυησης.

Τελος θα αφησω ασχολιαστο το θεμα αντισυλληψη σε αυτες τις ηλικιες.

Ανήψια μου στην πρωτη γυμνασιου και ξερουν τα παντα για να μην γινω υπερβολικη και πω για τις τελευταιες ταξεις δημοτικου!Τα παιδια την σημερινη εποχη ειναι τοσο ενημερωμενα που καποιες φορες δεν περιμενουν -δυστυχως-το γονεικο ή το σχολικο περιβαλλον αλλα ενημερωνονται μονα τους και απο το διαδικτυο,και απο τους φιλους και απο το ευρυτερο περιβαλλον τους.Και οπως πολυ σωστα και σοφα αναφερθηκε ηδη περα απο την αντισυλληψη μεγιστης σημασιας ειναι τα σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα.

Ευχομαι ολα στην ζωη σου να πανε οπως τα επιθυμεις.

Φιλικα

Αννουλα

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά κορίτσια, μην ξεχνάτε ότι η έκτρωση είναι νόμιμο δικαίωμα και πολλές φορές η σωστή απόφαση. Δεν είναι όλες οι γυναίκες ή όλες οι οικογένειες σε θέση να ανταπεξέλθουν σωστά σε μια άκαιρη εγκυμοσύνη.

Σκληρή απόφαση, ναι, αλλά καλύτερη από ένα παραμελημένο παιδί.

 

Πέραν αυτού, άσχετα με τη γνώμη της καθεμιάς μας, οφείλουμε να αναγνωρίζουμε στο διπλανό μας το δικαίωμα των νόμιμων επιλογών του.

 

Όσο για την αντισύλληψη, θα πρέπει να υπάρξει σχετικό μάθημα στα σχολεία. Πραγματικά οι κοινωνία "κοιτάει αλλού" στο συγκεκριμένο θέμα. Αν μια οικογένεια είναι αρκετά πουριτανή ή αμήχανη και δεν καταφέρει να προετοιμάσει σωστά τα παιδιά της, οι κοινωνία δεν προσφέρει καμμία ουσιαστική βοήθεια.

Σε σχέση με τη θεματοθέτρια, της βρίσκω δίκιο σε ένα σημείο. Από τη στιγμή που μια κοπέλα οδηγηθεί σε αυτή την απόφαση, είναι καλό να υπάρχει και για εκείνη μια "ομάδα υποστήριξης" που να της δείχνει ότι ναι, η ζωή συνεχίζεται. Γιατί εξακολουθεί να έχει δικαίωμα στη ζωή και την ευτυχία.

 

Αυτή δεν είναι μια διακήρυξη υπέρ της έκτρωσης. Είναι διακήρυξη υπέρ της αποδοχής. Συμβαίνουν συνεχώς πράγματα γύρω μας που εμείς θα τα κάναμε διαφορετικά (ή έτσι πιστεύουμε). Δεν χρειάζεται να πετροβολούμε τους άλλους.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Anna1111 σου δίνω συγχαρητήρια για την ανάρτησή σου.

 

Καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό σου. Η πλειοψηφία των θεμάτων που αναφέρονται στην έκτρωση βγάζουν μεγάλο αρνητισμό και την παρουσιάζουν ως μια αθέμιτη και επώδυνη επιλογή. Είναι σωστό κατά τη γνώμη μου να ακούγεται και η άλλη όψη του νομίσματος, ώστε να γνωρίζουν τα νέα κορίτσια που ενδεχομένως κάποτε να βρεθούν στη θέση σου ότι η έκτρωση δεν είναι ένα αιώνιο βάρος. Είναι μια δυσάρεστη μεν αλλά όχι απαραίτητα τραυματική εμπειρία.

 

Δεν έχω κάνει ποτέ έκτρωση και είναι κάτι που έχω προσπαθήσει συνειδητά να αποφύγω. Υπάρχουν όμως άτομα στο κοντινό μου περιβάλλον που έχουν κάνει (και όχι μόνο για ιατρικούς λόγους): η μαμά μου, η κουμπάρα μου, η ξαδέρφη μου. Όλες τους το έχουν ξεπεράσει και μιλάνε γι' αυτό χωρίς τύψεις ή ενοχές. Συνεπώς προσωπικά με ενοχλεί πολύ όταν σε κάθε συζήτηση που γίνεται για τις εκτρώσεις υπάρχουν κάποιοι που θα προσπαθήσουν να δημιουργήσουν αρνητικό κλίμα με βιντεάκια και συναισθηματικά φορτισμένες εκφράσεις, περνώντας εμμέσως πλην σαφώς την άποψη πως η επιλογή της έκτρωσης όταν δεν θέλεις ή δεν μπορείς να συνεχίσεις μια εγκυμοσύνη είναι κατακριτέα και θα σε στιγματίσει για πάντα.

 

Ας κάνει ο καθένας κουμάντο στον εαυτό του και στις επιλογές του και ας αφήσει τους άλλους να κάνουν το ίδιο χωρίς να τους φορτίζει. Θες να δεις βιντεάκι με εκτρώσεις; Βάλτο και δες το από το πρωί ως το βράδυ. Τι δουλειά έχουν τέτοιου είδους βίντεο σε αυτό το θέμα και μάλιστα σε ενότητα που διαβάζουν κοπέλες οι οποίες ενδεχομένως να έχουν αναγκαστεί να κάνουν έκτρωση;

 

Στην τελική, όποιος θέλει να μας ενημερώσει για τα κακά των εκτρώσεων, ας ανοίξει ένα άλλο θέμα. Τι δουλειά έχει να μπει εδώ να ανακατέψει;

Link to comment
Share on other sites

Αν η κόρη μου αντιμετωπίσει ποτέ την τεράστια ατυχία (ή αστοχία) να κάνει έκτρωση, το τελευταίο που θα έκανα είναι να της δείχνω τα σχετικά βίντεο. Θα προσπαθούσα να της κρατήσω το χέρι στο να το ξεπεράσει και να συνεχίσει τη ζωή της χωρίς το βάρος της ενοχής.

Επειδή η Αννα111 ηλικιακά θα μπορούσε να είναι κόρη μου, πως θα μπορούσα ποτέ να επιφυλάσσω κάτι διαφορετικό για εκείνη.

 

Για να μην πυροδοτήσω άλλες συζητήσεις, να πω ότι πρόσφατα έφαγα τη χλαπάτσα της παλλίνδρομης και αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε διαδικασία εξωσωματικής ένα απέραντα αγαπημένο μου πρόσωπο.

Δεν μπορώ όμως να προβάλλω της δικές μου απώλειες πάνω στη ζωή ενός άγνωστου κοριτσιού.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ όμως να προβάλλω της δικές μου απώλειες πάνω στη ζωή ενός άγνωστου κοριτσιού.

 

Εχει δικιο η Αννα24 σε αυτο.

 

 

Ομως εγω δεν μπορω να καταλαβω μια κοπελα 23 χρονων , φοιτητρια μαλλον Πολυτεχνειου ( κρινοντας απο την ρευστομηχανικη ) , να ισχυριζεται αγνοια η "ελλειπης ενημερωση " και και να μιλαει για ταμπου της κοινωνιας .

Το 2015 η το 2013 που εγινε η εκτρωση.

 

Αnna1111 ανελαβε εξ ολοκληρου την ευθυνη της πραξης σου, μην κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου γιατι αυτο ειναι ανευθυνοτητα.

 

 

Κατα τα αλλα ναι, η εκτρωση ειναι νομιμο δικαιωμα του καθενος και επιλογη του. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν ειναι και εγκλημα. Ειτε ειναι 6 εβδομαδες ειτε 10 ειτε 24 εβδομαδων. Δυστυχως σκοτωνουμε μια ζωη, το ιδιο μας το παιδι. Και ολοι οι ανθρωποι απο το μεγεθος της φακης ξεκινησαμε, οπως ειπε και μια κοπελα πιο πανω. Αν σκεφτονταν ετσι και οι μητερες μας, ισως καποιες να μην υπηρχαμε.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο που με "ενοχλει" ειναι η ελλειψη ενημερωσης στον 21ο αιωνα που ζουμε!Το οτι εκανε εκτρωση η κοπελα δεν θα το κρινω..ειναι δικια της επιλογη και αποφαση απλα γιατι πρεπει να φτανουμε εκει δεν καταλαβαινω?Ειμαι 21 χρονων..θα γινω συντομα μανουλα..κι ηξερα πολυ καλα απο τα 15 οτι ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η προφυλαξη!Κι απο συντηρητικους γονεις σε πληροφορω...που δεν με αφηναν να ξεμυτισω..κι αλλα πολλα που δεν ειναι της παρουσης..μου εμαθε το περιβαλλον τους κινδυνους που κρυβει η ελευθερη επαφη!Δεν ειμαι κατα της εκτρωσης σε ορισμενες περιπτωσεις...οπως η μαμα μου π.χ που ητανε εγκυος χωρις να το καταλαβει κι εμπαινε στις χημειοθεραπειες και ακτινοβολιες μαζι με το αρρωστο παιδι της 2,5 χρονων και αναγκαστικα επρεπε να το κανει γιατι το εμβρυο "ειχε καταδικαστει"!Στις αλλες περιπτωσεις ομως οπου υπαρχουν επιπτωσεις οπως και σε σενα την ιδια..οπως και σε μια ζωουλα..απλα επειδη υπαρχει ελλειψη ενημερωσης με λυπει!Πραγματικα ο τιτλος του θεματος ειναι τελειως ασχετος και παραπλανει...αν ειναι δυνατον αλλαξε τον...ειναι η εμπειρια σου απο μια εκτρωση..(που δεν βλεπω καποιον να επρεπε να σε ενημερωσει για κατι και δεν το εκανε)!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν η κόρη μου αντιμετωπίσει ποτέ την τεράστια ατυχία (ή αστοχία) να κάνει έκτρωση, το τελευταίο που θα έκανα είναι να της δείχνω τα σχετικά βίντεο. Θα προσπαθούσα να της κρατήσω το χέρι στο να το ξεπεράσει και να συνεχίσει τη ζωή της χωρίς το βάρος της ενοχής.

Επειδή η Αννα111 ηλικιακά θα μπορούσε να είναι κόρη μου, πως θα μπορούσα ποτέ να επιφυλάσσω κάτι διαφορετικό για εκείνη..

 

Συμφωνω σε αυτο που λες!Απλα το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανουμε ειναι να ενημερωνουμε τα παιδια μας..οσο δυσκολο κι αν φαινεται απο μικρη ηλικια!

Μαθαινουν απο ΠΟΛΥ μικρα για το σεξ..απο το σχολειο και τις παρεες δηλαδη ειναι ταμπου μετα η αντισυλληψη?

Αν τυχει η στραβη..γιατι ολα μεσα στη ζωη ειναι κακα τα ψεμματα..αυτο που γραφεις επανω ειναι η καλυτερη αντιμετωπιση!Γνωμη μου...

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι 2,5 χρονών είσαι εσύ??

Συγνώμη για την αδιακρισία, συγκλονιστική η ιστορία της μαμάς σου.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι 2,5 χρονών είσαι εσύ??

Συγνώμη για την αδιακρισία, συγκλονιστική η ιστορία της μαμάς σου.

Δεν γινεσαι αδιακριτη!Οχι δεν ειμαι εγω..δυστυχως χαθηκε στα 4 το αδερφακι μας!Εγω ηρθα μετα στη ζωη τους(και τυχαια).. ως δωρο που λεει κι η μαμα μου να καταφερουν να γελασουν ξανα!Ολα μεσα στη ζωη ειναι...ΔΥΣΤΥΧΩΣ χανονται ζωουλες καθε μερα...ας ΜΗΝ χανονται κι απο ελλειψη ενημερωσης!Αυτο ειναι το νοημα...δεν ηταν μικρη 21 χρονων κοπελα μην γελιομαστε...εγινε τωρα..δεν αλλαζει κατι..το να τη στησουμε στον τοιχο για μενα δεν εχει νοημα...τουλαχιστον ας βγει απο εδω ενα μηνυμα πως πρεπει να παιρνουμε προφυλαξεις (οποιου ειδους θελει ο καθενας) και πως μετα απο την πρωτη μας επαφη πηγαινουμε στον γυναικολογο!Ειμαστε "μεγαλες" και κανουμε σεξ αλλα οχι αρκετα "μεγαλες" ωστε να ξερουμε πως υπαρχουν πολλοι κινδυνοι!Οξυμωρο μου φαινεται!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...