Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και αλλαγές στις συνήθειες ύπνου


Recommended Posts

Καλημέρα μανούλες!

Το μωράκι μου είναι πια 10 μηνών, πρόσφατα τρώει και 3ο γεύμα και παράλληλα θηλάζει. Από Σεπτέμβρη έχω ξεκινήσει δουλειά, 2-4 ώρες την ημέρα και την κρατάνε οι γιαγιάδες. Εδώ και 1-2 μήνες ξεκινησε να έχει θέμα με τον ύπνο, μόνο μαζί μου!!! Οσο περνάει ο καιρός χειροτερεύει!

Κοιμόταν μόνο στο στήθος, μόνο με μένα δηλαδή, και πλέον δεν μπορεί να κοιμηθεί με τίποτα θηλάζοντας, προσπαθώ να την κοιμίσω αλλιώς, αγκαλιά, κούνημα, βόλτες κλπ, αλλά ή σηκώνεται ή ψάχνει στήθος όπου και πάλι αρχίζει να χτυπιέται και ξεκινάει ο φαύλος κύκλος... Προσπαθεί να θηλάσει μπρούμυτα σαν να κάνει push ups, δεν καταφέρνει βέβαια να αποκοιμηθεί έτσι, εκνευρίζεται, με δαγκώνει, της παίρνω το στήθος, σηκώνεται, κουτουλάει δεξιά-αριστερά, μετά θέλει πάλι στήθος, της δίνω, με ξαναδαγκώνει αφού θηλάσει ελάχιστα και φτου και από την αρχή! Χτες την κοίμιζα από τις 10 εως τις 12!!! Εχω σκάσει που βλέπω ότι δεν ηρεμεί μαζί μου και ταλαιπωρείται ενώ με τις γιαγιάδες σε 5' κοιμάται...

 

Τι φταίει? Πώς να το αντιμετωπίσω???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα μανούλες!

Το μωράκι μου είναι πια 10 μηνών, πρόσφατα τρώει και 3ο γεύμα και παράλληλα θηλάζει. Από Σεπτέμβρη έχω ξεκινήσει δουλειά, 2-4 ώρες την ημέρα και την κρατάνε οι γιαγιάδες. Εδώ και 1-2 μήνες ξεκινησε να έχει θέμα με τον ύπνο, μόνο μαζί μου!!! Οσο περνάει ο καιρός χειροτερεύει!

Κοιμόταν μόνο στο στήθος, μόνο με μένα δηλαδή, και πλέον δεν μπορεί να κοιμηθεί με τίποτα θηλάζοντας, προσπαθώ να την κοιμίσω αλλιώς, αγκαλιά, κούνημα, βόλτες κλπ, αλλά ή σηκώνεται ή ψάχνει στήθος όπου και πάλι αρχίζει να χτυπιέται και ξεκινάει ο φαύλος κύκλος... Προσπαθεί να θηλάσει μπρούμυτα σαν να κάνει push ups, δεν καταφέρνει βέβαια να αποκοιμηθεί έτσι, εκνευρίζεται, με δαγκώνει, της παίρνω το στήθος, σηκώνεται, κουτουλάει δεξιά-αριστερά, μετά θέλει πάλι στήθος, της δίνω, με ξαναδαγκώνει αφού θηλάσει ελάχιστα και φτου και από την αρχή! Χτες την κοίμιζα από τις 10 εως τις 12!!! Εχω σκάσει που βλέπω ότι δεν ηρεμεί μαζί μου και ταλαιπωρείται ενώ με τις γιαγιάδες σε 5' κοιμάται...

 

Τι φταίει? Πώς να το αντιμετωπίσω???

 

Στους 8 μήνες υπάρχει μεγάλη κρίση ύπνου (http://www.weebeedreaming.com/my-blog/8/10-month-sleep-regression).

 

Θα πρότεινα να κόψεις τα πολλά νανουρίσματα (αγκαλιά, κούνημα, στήθος κ.λπ.) αφού βλέπεις ότι δεν πιάνουν.

 

Έχε το νου σου να μην μένει πολλή ώρα ξύπνια, αν είναι πολύ κουρασμένη είναι πολύ δύσκολο σε αυτή την ηλικία να ηρεμήσει, για να κοιμηθεί. Με τα πρώτα σημάδια νύστας, βάλε την στην κούνια της στο σκοτάδι και με την πιπίλα (αν παίρνει) και κάτσε δίπλα της, χωρίς να σε βλέπει και πάρα πολύ όμως. Αν κλάψει, χάιδεψέ την λίγο ή πάρε την και πάλι αγκαλιά να ηρεμήσει και μετά πάλι στην κούνια κ.λπ. Αργά ή γρήγορα θα κοιμηθεί.

 

Οι γιαγιάδες πώς την κοιμίζουν? Το πρόγραμμα των ύπνων της ποιο είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνει πιπίλα, το βράδυ κάνουμε συγκοίμηση λόγω θηλασμού. Οι γιαγιάδες την κουνάνε λίγο στα χέρια και μετά στην κούνια ή στο κρεβάτι. Συνήθως κοιμάται 1 ωρίτσα το πμεσημέρι και 1-2 το απόγευμα ή μόνο μεσημέρι 2 ώρες. Το βράδυ κατά τις 11 -από τις 10 που ξεκινάμε- ως τις 9-10 την άλλη μέρα.

Μου κάνει εντύπωση που δεν κοιμάται μόνο σε μένα. Αρα καλύτερα να μην είναι πολύ κουρασμένη για να κοιμηθεί, ε? Νόμιζα το αντίθετο! Θα δοκιμάσω και έτσι αν και με το που τη βάζω ξύπνια στην κούνια κλαίει. Να επιμείνω...

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβασα με μεγαλυτερη προσοχη το αρχικο σου μηνυμα και νιμιζω οτι η συμπεριφορα της μαρτυρα οτι ειναι τσιτωμενη/κουρασμενη περισσοτερο απο οτι πρεπει και για αυτο δυσκολευεται.

 

Απο τις 9-10 το πρωι μεχρι το μεσημερι δεν κοιμαται; Μενει δηλαδη 4+ ωρες ξυπνια; Ειναι πολλες ωρες για τοσο μικρο μωρο, εχω κι εγω μια μπεμπα 11 μηνων που ξυπναει κατά τις 8.30 και μεχρι τις 11.00 το πολυ εχει ξαναβασιλεψει!

 

Επισης νομιζω οτι 11.00 το βραδυ ειναι πολυ αργα, σιγουρα το παιδι εχει ηδη κουραστει πολυ, το οτι κανει τοση ωρα να κοιμηθει αυτο δειχνει. Γενικα προσπαθησε να μεταφερεις ολο το προγραμμα λιγο προς τα πισω, δηλαδη να κάνει πρωινο και μεσημεριανο υπνο και οχι απογευματινο και να κοιμαται νωρις το βραδυ.

 

Επισης, οπωσδηποτε 2 υπνοι την ημερα! Αποκλειεται να ειναι ετοιμη απο τωρα να σταματησει τον εναν υπνο, μονο υπερενταση της προκαλει.

Link to comment
Share on other sites

Την πήρα πάλι τώρα πριν νυστάξει πολύ, και πάλι άρχιζε να μην θέλει να κοιμηθεί και να παίζει, την έδωσα στη μαμά μου και σε 5' την είχε κοιμίσει. Τι άλλαξε? Πριν κοιμόταν μόνο σε μένα.

Κοιμάται και για πρωί αλλά επειδή ξυπνάει κατά τις 10, δεν δείχνει να νυστάζει πριν τις 12.30-1. Ερχεται η ώρα του ύπνου πια και τρέμω!

 

Ευχαριστώ και για το link! Θα το ξαναδιαβάσω πιο προσεκτικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...